Jump to content
  • Welcome to our whiskyforum

    Dear Guest,

    On behalf of whiskyforum.gr and Hellenic Malt Whisky Society, we would like to thank you for visiting our forum. Feel free to navigate to our forum and enjoy content and topics. Always remember that our forum is free for all and if you share the same passion or you just want to be informed about whisky, you are more than welcome to join us!

    forum21.png

    Slainte!

Glen Moray Chardonnay Cask Finish, 40%, O.B.


DMTK

Recommended Posts

Glen Moray Chardonnay Cask Finish, 40%, O.B.

glen-moray-wine-cask-184x300.jpg

https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/83505/glen-moray-elgin-classic

Α.-Εισαγωγικές παρατηρήσεις:

Θα μου πείτε, γιατί μπήκες στον κόπο να γράψεις για μια τέτοια εμφιάλωση; Για τρείς λόγους: (1) Γιατί θεωρώ ότι η «τέχνη» της παρουσίασης-αξιολόγησης ενός αποστάγματος απαιτεί εξάσκηση και αυτό ακριβώς προσπαθώ να πετύχω, (2) Γιατί θεωρώ ότι όλα τα αποστάγματα είναι τίμια και (3) Γιατί καλό θα ήταν ότι δοκιμάζουμε και δεν υπάρχει στο forum, να ανοίγουμε και το αντίστοιχο topic, ώστε να εμπλουτίσουμε ακόμη περισσότερο το forum.

Bottler: Glen Moray Distillery, Age: NAS, Country: Scotland, Region: Speyside, Cask Type: Chardonnay cask finish, Alcohol: 40%.

Το συγκεκριμένο απόσταγμα ανήκει στη σειρά «Elgin Classic» του αποστακτηρίου όπως επίσης και τα Classic Single Malt, Glen Moray Classic Sherry Cask Finish, Glen Moray Classic Peated Single Malt Whisky και Glen Moray Classic Port Cask Finish.

Για το συγκεκριμένο αποστακτήριο, έχω γράψει προσφάτως ΕΔΩ .

Λίγα λόγια για το Chardonnay (οι πληροφορίες είναι από το winetuned.com/chardonnay😞 Το Chardonnay είναι μια από τις πιο πολυφυτεμένες λευκές ποικιλίες σε όλο τον κόσμο. Προέρχεται από την περιοχή της Βουργουνδίας στην Γαλλία και παίρνει το όνομα του από το ομώνυμο χωριό στο Macon. Ευδοκιμεί τόσο σε περιοχές με ψυχρό κλίμα όσο και σε περιοχές με ζεστό κλίμα, δίνοντας πολλά διαφορετικά στυλ κρασιών από φθηνά κρασιά μαζικής παραγωγής μέχρι εξαιρετικά κρασιά σε πολύ υψηλές τιμές. Λόγω του αυστηρού του χαρακτήρα και της υψηλής οξύτητας σε πιο ψυχρές περιοχές, το Chardonnay χρησιμοποιείται ευρέως στην παραγωγή αφρωδών οίνων με χαρακτηριστικότερο παράδειγμα αυτό της Καμπανίας (Champagne).

Β.-Χρώμα: ανοιχτό χρυσό

Γ.-Μύτη: διακριτικό, λεπτό, αλλά συνάμα ευχάριστο άρωμα. Φρούτα και άνθη. Έχω την εντύπωση ότι το πράσινο μήλο κυριαρχεί, ακολουθούμενο από αχλάδι. Είναι όμως και αρκετά ανθικό, γιασεμί και λεβάντα κάνουν σταδιακά αισθητή την παρουσία τους, στη μύτη μου. Όπως και να το κάνεις, έχει μια φρεσκάδα, μια καθαρότητα. Για την ακρίβεια μου θυμίζει φρεσκοαπλωμένη μπουγάδα στον ήλιο.

Δ.-Στόμα: αρκετά όξινο και δροσερό, ήπιο και φρουτώδες. Εδώ νομίζω ότι η παρουσία των εσπεριδοειδών, είναι πιο εμφανής. Το σώμα του είναι αδύνατο, φτωχό. Ελάχιστη καραμέλα βουτύρου. Προσπαθεί, να γίνει λίγο πικάντικο, αλλά δε τα καταφέρνει το άτιμο. Κάτι γίνεται και χάνει το δρόμο… το μόνο μπαχαρικό που με πολύ κόπο μπορώ να διακρίνω στο παρασκήνιο, είναι η κανέλα, κι αυτή σαν να την έχεις αφήσει για μήνες σε ένα γυάλινο βαζάκι, χωρίς καπάκι. Εννοείται ότι για προσθήκη νερού, ούτε λόγος.

Ε.-Επίγευση: ανύπαρκτη.

ΣΤ.-Γενική εντύπωση: ευκολόπιοτο, κατεβαίνει ευχάριστα, σαν νεράκι θα έλεγα. Βέβαια αυτό μόνο κολακευτικό δεν είναι για το συγκεκριμένο απόσταγμα.

Αποτελεί ακριβώς τον ορισμό της χρησιμότητας των δειγμάτων. Αγοράζεις, δοκιμάζεις, κρίνεις και κινείσαι ανάλογα, ανέξοδα και κυρίως λογικά.

 

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, mitsubae said:

Εύγε φίλε....

επιτέλους έγραψες ένα post ΧΩΡΙΣ να αναφέρεις συνοδεία φαγητού!!!

Ναι, ξέρεις γιατι; είναι τόσο ευκολόπιοτο που πάει με τα πάντα! Το προτείνω για γιορτές, πανηγύρια, γάμους, βαφτίσεις, γαμοβαφτίσεις, πασχαλινά τραπέζια κλπ :lol:

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, DMTK said:

Θα μου πείτε, γιατί μπήκες στον κόπο να γράψεις για μια τέτοια εμφιάλωση; Για τρείς λόγους: (1) Γιατί θεωρώ ότι η «τέχνη» της παρουσίασης-αξιολόγησης ενός αποστάγματος απαιτεί εξάσκηση και αυτό ακριβώς προσπαθώ να πετύχω, (2) Γιατί θεωρώ ότι όλα τα αποστάγματα είναι τίμια και (3) Γιατί καλό θα ήταν ότι δοκιμάζουμε και δεν υπάρχει στο forum, να ανοίγουμε και το αντίστοιχο topic, ώστε να εμπλουτίσουμε ακόμη περισσότερο το forum.

:good:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...