Jump to content
  • Welcome to our whiskyforum

    Dear Guest,

    On behalf of whiskyforum.gr and Hellenic Malt Whisky Society, we would like to thank you for visiting our forum. Feel free to navigate to our forum and enjoy content and topics. Always remember that our forum is free for all and if you share the same passion or you just want to be informed about whisky, you are more than welcome to join us!

    forum21.png

    Slainte!

ARDBEG DISTILLERY


Recommended Posts

csm_image_12_677453d80a72de81bd87addedcf

Το αποστακτήριο του Ardbeg ιδρύθηκε το 1815 και λειτούργησε υπό την εταιρεία Private Ltd. Co. έως τον Ιανουάριο του 1977 οπότε και πέρασε στα χέρια της Hiram Walker(παραγωγού εταιρείας του Ballantine) η οποία και δυστυχώς κατεδάφισε μερικές από τις καλύτερες αποθήκες ορίμανσης του αποστακτηρίου.Στην συνέχεια αγοράστηκε από την Allied Distillers η οποία (μερικώς λόγω υπερπαραγωγής και μερικώς λόγω της παγκόσμιας πτώσης στην ζήτηση )οδηγήθηκε στο σταμάτημα της λειτουργίας του αποστακτηρίου το 1981.Το Ardbeg παραμένει σιωπηλό μέχρι το 1989 που αρχίζει δειλά να επανεμφανίζεται με περιορισμένη παραγωγή.Η έκρηξη θα έρθει το 1997 οπότε και η Glenmorangie Plc. αγοράζει το αποστακτήριο και ξεκινάει κανονικά για άλλη μια φορά(και ευτυχώς για μας) την παραγωγή.

Το Ardbeg θεωρείται από τα πλέον ανερχόμενα αποστακτήρια του νησιού του Islay καθώς η Glenmorangie επένδυσε βαριά στην ανανέωση και το χτίσιμο των εγκαταστάσεων.Για να διατηρηθεί το χαρακτηριστικό ύφος του αποστακτηρίου απαιτείται το malt που χρησιμοποιείται στην παραγωγή να διατηρεί στο ελάχιστο 50 μέρη ανά εκατομύρριο(p.p.m.)σε φαινόλες.Η Glenmorangie βρίσκεται από κοινού στην ιδιοκτησία της Γαλλικής LVMH και της Βρετανικής Diageo.

Στο Ardbeg η παραγωγή φτάνει τα 160 βαρέλια ανά εβδομάδα που ισούται(με έναν μέσο όρο εμφιάλωσης τα 250 μπουκάλια ανά βαρέλι) με τον εντυπωσιακό αριθμό των 40.000 φιαλών το επταήμερο!

Για να γίνει αυτό πραγματικότητα η παραγωγή είναι ασταμάτητη καθ'όλο το 24ωρο,για 6 1/2 μέρες της εβδομάδας με 6 άτομα στο αποστακτήριο και 3 στις αποθήκες.Την στιγμή που γράφονται αυτές οι λέξεις η ορίμανση του whisky λαμβάνει χώρα σε αποθήκες στην ενδοχώρα του νησιού λόγω πληρότητας των,κατά παράδοση,παράκτιων.Στη συνέχεια στέλνονται για εμφιάλωση στο Broxbury λίγο έξω από το Εδιμβούργο.

Το αποστακτήριο του Ardbeg προμηθεύεται το κριθάρι του από τη διάσημη τυρφώδη αποκομιδή των σιτηρών του Port Ellen.60 ολόκληροι τόνοι την εβδομάδα.

Από το 2000 και έπειτα έχει συσταθεί το Ardbeg Committee "για την προόθηση και την εξέλιξη των γενικών γνώσεων και της απόλαυσης του Ardbeg!!!".Όλοι η φανατικοί του μπορούν να εγγραφούν μέλη μέσω του επίσημου site και κατά καιρούς να απολαύσουν ιδιαίτερες εμφιαλώσεις.

Μεταξύ των γνωστών δειγμάτων των εμφιαλώσεων του αποστακτηρίου είναι τα κάτοθι:

-Ardbeg Very Young, 58.3% ABV

-Ardbeg Still Young,58.3% ABV

-Ardbeg Almost There,54.1% Abv

-Ardbeg 10yo, 46% ABV

-Ardbeg 17yo, 40% ABV

-Ardbeg Uigeadail, (no age), 54.2% ABV

-Ardbeg 25yo, Lord of the Isles, 46% ABV

-Serendipity, 40% ABV(μια κατά λάθος μίξη πολύ παλιών βαρελιών Ardbeg με Glen Moray δωδεκαετίας ,κατά πολλούς κακώς φέρει το όνομα Ardbeg)

-Airigh Nam Beist("το καταφύγιο του θηρίου") ,46% ABV

-Καθώς και πολλές ανεξάρτητες εμφιαλώσεις

Link to comment
Share on other sites

Θα ήταν προτιμότερο αν μπορεί να ανοιχτεί ένα subforum με τα αποστακτήρια ώστε όποιος θέλει να ανεβάζει την ιστορία κάποιου ή και πληροφορίες και νέα γύρω από το καθένα.Εγώ προσωπικά σκοπεύω να γράψω για όσα πιο πολλά μπορώ.

Link to comment
Share on other sites

Τις πληροφορίες αυτές που τις βρήκες? Ποιός το έχει γράψει??

Χαρακτηριστικές εμφιαλώσεις για την ώρα είναι μόνο το TEN, άντε και το Uigeadail. Τα άλλα είναι limited editions.

Συγκράτησα 2 σημεία με ενδιαφέρον κατ'εμέ

1. Η Glenmorangie βρίσκεται από κοινού στην ιδιοκτησία της Γαλλικής LVMH και της Βρετανικής Diageo.

Είχα την εντύπωση οτι μόνο οι Γάλλοι είναι μέσα

2. Την στιγμή που γράφονται αυτές οι λέξεις η ορίμανση του whisky λαμβάνει χώρα σε αποθήκες του Εδιμβούργου λόγω της πληρότητας των αποθηκών στο Islay

Αυτό κι αν είναι είδηση!!! Σηκώνει πολύ κουβέντα.

Link to comment
Share on other sites

Τις πληροφορίες τις συγκέντρωσα από ανεξάρτητες σελίδες στο διαδίκτυο,μιας και δεν θεωρώ αξιόπιστη πηγή το official site κάθε αποστακτηρίου.

(Για παράδειγμα ,η επίσημη ιστοσελίδα του Ardbeg αναφέρει ότι είναι το πιο heavily peated malt του νησιου.........)

Όσο για το "χαρακτηριστικές" δεν φαντάστηκα ποτέ ότι κάποιος θα έδινε τόση προσοχή στη λεπτομέρεια,ας το πούμε σωστότερα "Γνωστότερες εμφιαλώσεις".

Link to comment
Share on other sites

(Για παράδειγμα ,η επίσημη ιστοσελίδα του Ardbeg αναφέρει ότι είναι το πιο heavily peated malt του νησιου.........)

Μα είναι ρε φίλε!!!!!!!!! Με βάση τα ppm φαινόλων της στάνταρ εμφιάλωσης (core expression αν θες) του κάθε αποστακτηρίου.

Παιδιά ακούστε. Η επίσημη ιστοσελίδα του κάθε αποστακτηρίου δεν μπορεί να γράφει παπάρες. Το μόνο που ίσως θα μπορούσε να αμφισβητήσει κάποιος είναι οι γευσιγνωστικές πληροφορίες (που και πάλι δεν μπορεί να είναι τελείως μακριά απο την πραγματικότητα).

Εγώ θα επιμείνω και θα σε ξαναρωτήσω. Τις 2 προτάσεις που ξεχώρισα απο ποια πηγή τις πήρες?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα επιμείνω και θα σε ξαναρωτήσω. Τις 2 προτάσεις που ξεχώρισα απο ποια πηγή τις πήρες?

Κατ'αρχήν η απάντησή σου στην πρώτη απορία.....

1.http://en.wikipedia.org/wiki/Glenmorangie

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι ειδικός αλλά νομίζω ότι λείπουν κάποιες εμφιαλώσεις, όπως το αγαπημένο Beast :D και τα υπόλοιπα της σειράς Young.

Subforum για τα αποστακτήρια, έ; Χμμμμ.... να το δούμε αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι ειδικός αλλά νομίζω ότι λείπουν κάποιες εμφιαλώσεις, όπως το αγαπημένο Beast :D και τα υπόλοιπα της σειράς Young.

Ούτε το Airigh nam beist, ούτε τα Very Young, still young, amost there τα θεωρώ χαρακτηριστικές εμφιαλώσεις, τη στιγμή που είναι limited editions και δεν ξέρουμε αν θα ξαναβγούνε (ειδικά το beist που είναι και Vintage 1990)

Αmbu έχεις πιει το "τέρας"?? Τυρφώδης πόρωση, έτσι?

Link to comment
Share on other sites

Έγιναν κάποιες διορθώσεις λόγω σφαλμάτων των πηγών.

Επίσης δεν άκουσα την άποψή σας για την ιδέα μου.

Κι επίσης αν δεν πει κι ένα μπράβο ένας χριστιανός αλλά βρίσκει μόνο σφάλματα με τι όρεξη να συνεχίσει τη γραφή ο άλλος.

Link to comment
Share on other sites

Θα ήταν προτιμότερο αν μπορεί να ανοιχτεί ένα subforum με τα αποστακτήρια

vα συμφωνησω στο αιτημα ,γιατι ειναι ενδιαφερον να υπαρχουν καποιες πληροφοριες στο forum.

To ζητουμενο ειναι το κατα ποσο υπαρχει δυνατοτητα παρακολουθησης εγκυρων πληροφοριων καθως και δυνατοτητα ανανεωσης πληροφοριων για τη λειτουργεια του εκαστοτε αποστακτηριου,και ισως να προσφερει πολλα η αναγραφη εμφιαλωσεων (ιστορια)μεχρι σημερα.

ΠΟΙΟΣ εχει την δυνατοτητα τηρησης,ενημερωσης αυτων των αρθρων????

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ πως είναι από δύσκολη εως αδύνατη η τήρηση όλων αυτών αλλά θεωρώ επιτακτική την ανάγκη μιας βάσης δεδομένων με τις κύριες πληροφορίες γύρω από κάθε αποστακτήριο σε ελληνική γραφή εντός αυτού του forum.

Άσε που θα δώσει πολλή τροφή σε ατέλειωτες συζητήσεις ,όπως πιστεύω και νέα πνοή στο forum.

Ακούω τις συμφωνίες και τις διαφωνίες σας.

Link to comment
Share on other sites

Έγιναν κάποιες διορθώσεις λόγω σφαλμάτων των πηγών.

Επίσης δεν άκουσα την άποψή σας για την ιδέα μου.

Κι επίσης αν δεν πει κι ένα μπράβο ένας χριστιανός αλλά βρίσκει μόνο σφάλματα με τι όρεξη να συνεχίσει τη γραφή ο άλλος.

Τι λες ρε maltakia, εδω μου έβαλες τα γυαλιά, λαγούς έβγαλες, σοβαρά μιλάς? Συνέχισε να γράφεις παιδί μου, ποιος ξέρει τι άλλο θα ανακαλύψεις.......

Συνυπογράφω την ιδέα για τις πληροφορίες αποστακτηρίων και με την ευκαιρία να πω οτι πρέπει να μπει μια τάξη στο φόρουμ με τις κατηγορίες, τις υποκατηγορίες και τα θέματα στο φόρουμ, έχουμε αρχίσει να χάνουμε τον μπούσουλα.

Link to comment
Share on other sites

Και μένα μου αρέσει η ιδέα για subforum με βάση τα αποστακτήρια. Μπράβο Maltakia καλή ιδέα.Και μάλιστα προτείνω να μπεί κάτω από τα single malt whiskies ώστε κανείς να μπορεί να βλέπει τις εντυπώσεις από κάποιες εμφιαλώσεις και μετά να βλέπει και στοιχεία για τα αποστακτήρια.

Ή θα ήταν καλύτερα να μπεί στο subforum άρθρα; Τι λέτε οι υπόλοιποι;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως όταν πρότεινα το subforum το εννοούσα υπό τα Single Malts.

Απο'κει και πέρα ότι θέλει το forum.

Celtic ειλικρινά δεν κατάλαβα αν το σχόλιο ήταν θετικό ή αρνητικο.

Link to comment
Share on other sites

Celtic ειλικρινά δεν κατάλαβα αν το σχόλιο ήταν θετικό ή αρνητικο.

Θετικά το λέει maltakia. Εγώ τουλάχιστον δεν είχα ακούσει ποτέ ότι έχει βάλει χέρι η Diageo στο συγκεκριμένο αποστακτήριο, ούτε βέβαια ότι στέλνουν για ωρίμανση βαρέλια στο Εδιμβούργο. Αν τα βαρέλια αυτά δεν χρησιμοποιούνται για blended whisky αλλά αντίθετα εμφιαλώνονται και πωλούνται ως Ardbeg single malt έχουμε μια σαφέστατη στρέβλωση της παραδοσιακής διαδικασίας ωρίμανσης και λόγω της μεταφοράς τόσα χιλιόμετρα μακριά και λόγω της ωρίμανσης σε περιβαλλοντολογικές συνθήκες διαφορετικές από τις συνηθισμένες του Islay.

Συμφωνώ με την τακτοποίηση του forum όπως προτάθηκε. Αλλά όχι στα άρθρα, καλύτερα ως ξεχωριστή κατηγορία General Distilleries Information ώστε να μπορούν να ακολουθούν συζητήσεις όπως αυτή.

Link to comment
Share on other sites

ούτε βέβαια ότι στέλνουν για ωρίμανση βαρέλια στο Εδιμβούργο

Αυτό ήταν λάθος μεταφορά της αρχικής πηγής πληροφόρησης και διορθώθηκε.Τίποτα τέτοιο δεν ισχύει πλην της εμφιάλωσης εκτός νήσου.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με την τακτοποίηση του forum όπως προτάθηκε. Αλλά όχι στα άρθρα, καλύτερα ως ξεχωριστή κατηγορία General Distilleries Information ώστε να μπορούν να ακολουθούν συζητήσεις όπως αυτή.

Nομίζω πως η πρόταση του Wisdom είναι η καλύτερη.

Καλήτερα είναι να δημιουργηθεί μία ξεχωριστή κατηγορία για να μην χανόμαστε στην άβυσσο( :mellow::huh::o ΄)

των sub

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια maltakia για την όρεξη και το πάθος σου. Πολύ καλά βιβλία με τέτοιες πληροφορίες έχουν α) ο ετήσιο οδηγός malt whisky yearbook (2008 κτλ) και β) το βιβλίο της misako udo "The scottish Whisky Distilleries (χωρίς φωτό και τέτοια μόνο συμπυκνωμένες άχρηστες πληροφορίες για όλα τα αποστακτήρια που εξάπτουν κάθε "maltakia" - εδώ είναι επίθετο και όχι το όνομα σου). Η αλήθεια είναι ότι και εγώ στην θέση σου θα πίστευα ότι μου την πέσανε διαβάζοντας τις απαντήσεις των παιδιών. Μην παρεξηγείς: είναι η μανία για την σωστή λεπτομέρια που έχει ο χομπύστας. Πρέπει να είναι όλα σωστά.

Η πληροφορία για την σχέση Diageo και Glenmorangie υπάρχει και μέσα στο Yearbook:

"2004 The Macdonald family decides to sell Glenmorangie plc (including the distilleries Glenmorangie, Glen Moray, and Ardbeg). Bidding is frantic and the buyer is Moet Hennesy (owned by Diageo and LVMH) at 300 million (λιρες)." Ούτε εγώ το είχα προσέξει και πρέπει να ομολογήσω ότι ξαφνιάστικα...

Επίσης πλέον το malted barley έρχεται κατά 20% από την πεδινή Σκωτία, εξαιτίας της αύξησης της παραγωγής των δύο αποστακτηρίων της Diageo (προφανώς εννοεί 100% της Diageo).

Το Ardbeg πράγματι παλαιώνει εξ'ολοκλήρου στο νησί. Το ίδιο όμως δεν συμβαίνει για το Caol Ila (αποθηκεύει ολόκληρη την παραγωγή του σε αποθήκη εκτός νησιού), Lagavullin (μόνο το 50% της παραγωγής αποθηκεύεται για όλο το χρόνο ωρίμανσης στο νησί) και Laphroaig (!!!!) (το 70% της παραγωγής αποθηκεύεται για όλο το χρόνο ωρίμανσης στο νησί).

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, οι πληροφορίες του Theo μου θύμισαν το story. Καμία ανησυχία, νομίζω είχα αναφερθεί στο θέμα και στο παλιό forum.

Η Moet Hennessy είναι το αποτέλεσμα συνεργασίας του κλάδου των ποτών του γαλλικού group-κολοσσού Louis Vuitton (LVMH) και της Diageo. H Diageo έχει το 34% της ΜΗ και η LVMH το 66%. Η Diageo λοιπόν δεν ελέγχει το management, έχει μόνο 2 από τα 6 μέλη στο ΔΣ. Όταν η MH αγόρασε την Glenmorangie η Diageo ενοχλήθηκε τόσο πολύ, που χάλασε ένα άλλο joint venture που είχαν με την LVMH στην Αμερική, και αναλυτές έλεγαν ότι ψάχνει αγοραστή για το μερίδιό της. Έγραψαν μάλιστα τότε ότι τα μεγάλα αφεντικά των 2 εταιρειών, Paul Walsh και Cristophe Navarre είχαν τσακωθεί άσχημα. Ο λόγος ήταν ότι η Diageo εξέλαβε σαν εχθρική κίνηση την εξαγορά ανταγωνιστικών brands προς τα προϊόντα της Diageo από μια εταιρεία στην οποία έχει το 34% αλλά δεν ελέγχει το management. Τελικά το ποσοστό δεν πουλήθηκε ποτέ, αλλά τα προϊόντα της Glenmorangie συνεχίζουν να λειτουργούν ανταγωνιστικά με αυτά της Diageo.

Το ωραίο της υπόθεσης τότε ήταν ότι της μεγάλης εξαγοράς στο τέλος του 2004 επελήφθη η επιτροπή ανταγωνισμού της Αγγλίας (OFT) προκειμένου να διερευνήσει αν η Diageo προσπαθούσε να δημιουργήσει μονοπώλιο. Το πόρισμά της ήταν βεβαίως αρνητικό.

Εξάλλου η Diageo ποτέ δεν προώθησε τα Glenmorangie, Ardbeg και Glen Moray, ούτε καν τα περιέλαβε στη λίστα με τα brand whiskies της. Βέβαια εξακολουθεί να καρπούται ως παθητικός επενδυτής το 34% των κερδών από τις πωλήσεις τους.

Link to comment
Share on other sites

Το Ardbeg πράγματι παλαιώνει εξ'ολοκλήρου στο νησί.

Κι όμως ακόμα δεν είμαι σίγουρος. Ο maltakias έβγαλε λαβράκι και όμως μετά έπεσε στην παγίδα να αναθεωρήσει!!.

Guys, νομίζω τα πράγματα είναι σοβαρά. Βρήκα την ίδια ακριβώς πληροφορία στο τουριστικό site islayinfo.com

"....At the moment of writing the warehouses were completely full. Because of that the maturing takes place in other warehouses in Edinburgh..." :shok::help::shok::vava:

Link to comment
Share on other sites

Προτείνω την δημιουργία ομάδας commando που θα πάει στρο Islay θα κάνει αυτοψία και αν χρειαστεί θα δείρει τους διαχειριστές. Ποιος είναι μέσα; 8)=@

Link to comment
Share on other sites

σορρυ για την καθυστέρηση, αλλά θεωρώ πως η καλύτερη θέση για τα αρθρα αυτά /παρουσιάσεις είναι το κομμάτι που λέγεται "wiki" και στο οποίο μπορούν να ανεβαίνουν οι αναθεωρημένες μετά απο ολιγοήμερη κουβέντα μεταξύ μας, παρουσιάσεις των αποστακτήριων!

κατά τα άλλα, μπράβο για την προσπάθεια φίλε "maltakias" άντε να πιάσεις και τα σοβαρά αποστακτήρια του speyside σύντομα!!

Link to comment
Share on other sites

Εξάλλου η Diageo ποτέ δεν προώθησε τα Glenmorangie, Ardbeg και Glen Moray, ούτε καν τα περιέλαβε στη λίστα με τα brand whiskies της. Βέβαια εξακολουθεί να καρπούται ως παθητικός επενδυτής το 34% των κερδών από τις πωλήσεις τους.

Αυτό δεν ξέρω αν είναι απόλυτα αληθές, καθώς έχω λάβει διαφημιστικό υλικό για το Glenmorangie, από τον δίαυλο των "Friends of Malts", που ελέγχεται από την Diageo.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν ξέρω αν είναι απόλυτα αληθές, καθώς έχω λάβει διαφημιστικό υλικό για το Glenmorangie, από τον δίαυλο των "Friends of Malts", που ελέγχεται από την Diageo.

κάρα offtopic αλλά μου ήρθε και μένα χθες μετά απο καιρό [ούτε που θυμάμαι πότε είχα κάνει εγγραφή] το ντοσιεδάκι των "Friends of Malts".

Γενικά αν κάποιος φίλος θέλει να γίνει μέλος εκεί ή σε κάποιο αποστακτήριο συγκεγκριμένα και δεν μπορεί, ας ρήξει ένα ποστ μήπως κάποιος απο εμάς μπορεί να τον βοηθήσει [αν υπάρχει η δυνατότητα φυσικά]

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...