Jump to content
  • Welcome to our whiskyforum

    Dear Guest,

    On behalf of whiskyforum.gr and Hellenic Malt Whisky Society, we would like to thank you for visiting our forum. Feel free to navigate to our forum and enjoy content and topics. Always remember that our forum is free for all and if you share the same passion or you just want to be informed about whisky, you are more than welcome to join us!

    forum21.png

    Slainte!

ARDBEG DISTILLERY


Recommended Posts

Αυτό δεν ξέρω αν είναι απόλυτα αληθές, καθώς έχω λάβει διαφημιστικό υλικό για το Glenmorangie, από τον δίαυλο των "Friends of Malts", που ελέγχεται από την Diageo.

Xθες το μεσημέρι έλαβα διαφημιστικό υλικό από ''Friends of Malts'' και εκτός των γνωστών ετικετών της κλασσικής σειράς,υπήρχε και ανάλογο υλικό και για το Glenmorangie.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
  • 8 months later...

Σε βιβλίο που διαβάζω αυτον τον καιρό (PEATY PROVENANCE) αναφέρει πως και κατά το παρελθόν-σε περιόδους αυξημένης ζήτησης αλλά και τώρα παλαιώνουν βαρέλια στην ενδοχώρα.Και φυσικά δεν ισχύει επ ουδενί η θεωρία που λέει πως αυτά που ωριμάζουν εκτός αποστακτηρίου προορίζονται για Blending.

Link to comment
Share on other sites

Δεν πειράζει ρε Giorgo,

δεν ξενερώνουμε ποτέ, Ardbeg και στον καμπινέ

Άλλο αυτό ρε φίλε,απλά ρε γαμώτο η βιομηχανοποίηση έχει μπει για τα καλά στο ΚΟΛΠΟ και τα πράγματα δεν είναι και τόσο παραδοσιακά . . .

ps:Πρέπει να κάνουμε ένα συγκριτικό ανάμεσα στο παλιό και το νέο δεκαράκι.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Giorgo έχεις δίκιο, αλλά το παράδειγμα με τις αποθήκες δεν είναι χαρακτηριστικό. Δεν είναι βιομηχανοποίηση να είναι τιγκαρισμένες οι αποθήκες ενός αποστακτηρίου και να αναγκάζεται να στείλει βαρέλια (ή spirit σε τάνκερ) για ωρίμανση σε άλλο χώρο.

Βιομηχανοποίηση είναι αυτό που είδα στο Bushmills. Τα mash tuns και τα washbacks είναι όλα πλέον από ανωξείδωτο ατσάλι και τα spirit safes στην αίθουσα των αποστακτήρων είναι όλα συνδεδεμένα σε control panel. Ο distiller αντί να μετράει πυκνότητες με μπομόμετρα ή να δοκιμάζει κλπ το spirit για να αποφασίσει πότε θα το "κόψει", απλά περιμένει το computer να του δώσει ένδειξη και πατάει κουμπιά.

Αλλά έτσι είναι η φυσική εξέλιξη των πραγμάτων. Παλιά οι μηχανικοί αυτοκινήτων κόλλαγαν το αυτί τους ή χρησιμοποιούσαν "στηθοσκόπιο" για να διαγνώσουν βλάβες σε ένα κινητήρα, σήμερα βάζουν μια φύσα στο κομπιούτερ και βλέπουν στην οθόνη τη βλάβη........

Ευτυχώς που στη βιομηχανία του malt ουίσκυ οι χάλκινοι αποστακτήρες δεν έχουν αντικατασταθεί από στήλες να λέμε. Ε, και σε σχέση με άλλου είδους βιομηχανίες κρατάει ακόμη κάποιες παραδόσεις και προσχήματα. Και επισημαίνω το γεγονός οτι τα τελευταία χρόνια ξεφυτρώνουν νέα αποστακτήρια με γνώμονα την παράδοση όπως το Kilchoman και το Daftmill.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Giorgo έχεις δίκιο, αλλά το παράδειγμα με τις αποθήκες δεν είναι χαρακτηριστικό. Δεν είναι βιομηχανοποίηση να είναι τιγκαρισμένες οι αποθήκες ενός αποστακτηρίου και να αναγκάζεται να στείλει βαρέλια (ή spirit σε τάνκερ) για ωρίμανση σε άλλο χώρο.

Συγνώμη αλλά εσύ δεν είσαι υπέρμαχος της θεωρίας (μύθου) του "terroir" :o ;; Της αλμύρας από τα κύματα που χτυπούν με μανία τους τοίχους των αποστακτηρίων, του νερού που κρατάει την γρανιτένια γέυση από τα πετρώματα που χαιδεύει... ( :rofl: )

Όχι θα σ'αφηνα... :tongue::lol:

Link to comment
Share on other sites

Τα mash tuns και τα washbacks είναι όλα πλέον από ανωξείδωτο ατσάλι και τα spirit safes στην αίθουσα των αποστακτήρων είναι όλα συνδεδεμένα σε control panel. Ο distiller αντί να μετράει πυκνότητες με μπομόμετρα ή να δοκιμάζει κλπ το spirit για να αποφασίσει πότε θα το "κόψει", απλά περιμένει το computer να του δώσει ένδειξη και πατάει κουμπιά.

Kαι τα ανωτέρο να ανφέρει απλά ισχυρίζεται πως στο Ardbeg ακομα κρατάνε.....τώρα το κατά πόσο μόνο κάποιος Supernova ειδικός ξέρει.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αλλά εσύ δεν είσαι υπέρμαχος της θεωρίας (μύθου) του "terroir" :o ;; Της αλμύρας από τα κύματα που χτυπούν με μανία τους τοίχους των αποστακτηρίων, του νερού που κρατάει την γρανιτένια γέυση από τα πετρώματα που χαιδεύει... ( :rofl: )

Όχι θα σ'αφηνα... :tongue::lol:

Γέλα..γέλα..λοιπόν για να το ξεκαθαρίσουμε, φυσικά και είμαι υπέρμαχος της θεωρίας (κι όχι μύθου) του terroir AΛΛΑ ο κανόνας πάντα έχει και τις εξαιρέσεις του. Και φυσικά (για να απαντήσω και στον Giorgo) τα βαρέλια που δεν ωριμάζουν στο ίδιο το αποστακτήριο στην πλειοψηφία τους είναι αυτά που θα δώσουν malt για blend, vatted malt, ή έστω την απλή έκδοση του αποστακτηρίου (ως συστατικά ενός Vat με άλλα του ιδίου) των 8-10-12 ετών, και στο κάτω-κάτω της γραφής σε αποθήκη της Σκωτίας ωριμάζουν κι όχι στη Σίνδο ή στον Ασπρόπυργο.

Όσο για το νερό..εδώ πρέπει να γελάσω εγώ μέχρι δακρύων. Άν έχεις πληροφορίες εκ των έσω Theo οτι το νερό που χρησιμοποιεί κάποιο αποστακτήριο δεν είναι τοπικής πηγής spit it out να μάθουμε κι εμείς ...... :tongue:

Link to comment
Share on other sites

Γέλα..γέλα..λοιπόν για να το ξεκαθαρίσουμε, φυσικά και είμαι υπέρμαχος της θεωρίας (κι όχι μύθου) του terroir AΛΛΑ ο κανόνας πάντα έχει και τις εξαιρέσεις του. Και φυσικά (για να απαντήσω και στον Giorgo) τα βαρέλια που δεν ωριμάζουν στο ίδιο το αποστακτήριο στην πλειοψηφία τους είναι αυτά που θα δώσουν malt για blend, vatted malt, ή έστω την απλή έκδοση του αποστακτηρίου (ως συστατικά ενός Vat με άλλα του ιδίου) των 8-10-12 ετών, και στο κάτω-κάτω της γραφής σε αποθήκη της Σκωτίας ωριμάζουν κι όχι στη Σίνδο ή στον Ασπρόπυργο.

Όσο για το νερό..εδώ πρέπει να γελάσω εγώ μέχρι δακρύων. Άν έχεις πληροφορίες εκ των έσω Theo οτι το νερό που χρησιμοποιεί κάποιο αποστακτήριο δεν είναι τοπικής πηγής spit it out να μάθουμε κι εμείς ...... :tongue:

Δεν εννοούσα κάτι τέτοιο. Απλά εννοούσα ότι το νερό δεν παίζει τόσο μεγάλο ρόλο, όσο μας αναφέρουν. Σκούπισε τα δάκρυα από τα γέλια σου λοιπόν... Άλλωστε εξαιρουμένων των CS, τα υπόλοιπα malts όπως γνωρίζεις καλύτερα από μένα εμφιαλώνονται σε κεντρικές εγκαταστάσεις εκτός αποστακτηρίου (πλην εξαιρέσεων) και ρίχνονται στο 40%, με τοπικό νεράκι (του εμφιαλωτηρίου εννοώ φυσικά). Άρα εκείνο το άρωμα χαλκού που εντοπίσαμε στο τάδε malt, μπορεί να μην είναι από το νερό που περνάει από ανάλογο κοίτασμα, αλλά από τον σωλήνα παροχής νερού στο εμφιαλωτήριο, το τοπικό υδραγωγείο, ή κάτι ανάλογο. Μπορεί λέω... ;) (Terroir my ass :nea: )

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω οτι στην πλειοψηφία των περιπτώσεων πρώτα αραιώνονται στο 40% με το νερό της πηγής του αποστακτηρίου και μετά πάνε στο εμφιαλωτήριο με βυτιοφόρα. Στην Ιρλανδία τουλάχιστον το είδα με τα ίδια μου τα μάτια. Tη μέρα που ήμουν στο Bushmills το εμφιαλωτήριο γέμιζε μπουκάλια Jameson από βυτιοφόρα που αδειάζανε. Στην προκειμένη περίπτωση βέβαια μιλάμε για blend που όμως το grain του παράγεται στο ίδιο αποστακτήριο.

Anyway, εύχομαι πραγματικά μια μέρα να στεκόμαστε δίπλα-δίπλα σε μια αποθήκη στο Ardbeg και να σε βλέπω να αρνείσαι να αραιώσεις το cask strength dram σου (που έβγαλες ο ίδιος από ένα sherry cask της αρεσκείας σου) με νερό από τη λίμνη Uigeadail που σου προσφέρουν, και αντ'αυτού να βγάζεις από τον ταξιδιωτικό σου σάκο ένα μπουκαλάκι που είχες γεμίσει από τη βρύση του σπιτιού σου ψιθυρίζοντας "terroir my ass.....terroir my ass .....ρε άντρες με φούστα" ..........ε ρε γλέντια :lol: :lol: :lol:

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω οτι στην πλειοψηφία των περιπτώσεων πρώτα αραιώνονται στο 40% με το νερό της πηγής του αποστακτηρίου και μετά πάνε στο εμφιαλωτήριο με βυτιοφόρα. Στην Ιρλανδία τουλάχιστον το είδα με τα ίδια μου τα μάτια. Tη μέρα που ήμουν στο Bushmills το εμφιαλωτήριο γέμιζε μπουκάλια Jameson από βυτιοφόρα που αδειάζανε. Στην προκειμένη περίπτωση βέβαια μιλάμε για blend που όμως το grain του παράγεται στο ίδιο αποστακτήριο.

Anyway, εύχομαι πραγματικά μια μέρα να στεκόμαστε δίπλα-δίπλα σε μια αποθήκη στο Ardbeg και να σε βλέπω να αρνείσαι να αραιώσεις το cask strength dram σου (που έβγαλες ο ίδιος από ένα sherry cask της αρεσκείας σου) με νερό από τη λίμνη Uigeadail που σου προσφέρουν, και αντ'αυτού να βγάζεις από τον ταξιδιωτικό σου σάκο ένα μπουκαλάκι που είχες γεμίσει από τη βρύση του σπιτιού σου ψιθυρίζοντας "terroir my ass.....terroir my ass .....ρε άντρες με φούστα" ..........ε ρε γλέντια :lol: :lol: :lol:

Δυστυχώς έως το 2004 υπήρχαν μονο 4 αποστακτήρια με το δικό τους εμφιαλωτήριο (Bruichladdich Springbank και Glenfiddich/Balvenie)

όλα τα αλλα χρησιμοποιούσαν κεντρικά εμφιαλωτήρια.

Για λόγους μειώσεις του κόστους το ουίσκι στελνόταν ανέρωτο και το reduction γινόταν στην κεντρική γραμμή εμφιαλώσεις με το το νερό της περιοχής.

Τώρα κατά ποσο αυτό επηρεάζει την γεύση είναι ένα θέμα μεγάλης φιλολογικής συζητήσεως με 2 στρατόπεδα τους μεν ειδικούς του χώρου να δηλώνουν κατηγορηματικά πως δεν υφίσταται θέμα τους δε ερασιτέχνες fan/anoraks να διαρρηγνύουν τα ιμάτια τους πως αλλάζει την γεύση.

Όπως πάντα νομίζω ότι η αλήθεια βρίσκετε κάπου στην μέση (ίσως και λόγο οινολογικής κατάρτισης και terroirist πεποιθήσεως :yahoo: )

Νομίζω επαυτου κλασικό παράδειγμα είναι τα ΙΒ τα οποια όλα χρησιμοποιοούν διαφορετικό νερό από αυτό του αποστακτηρίου με κάποια να είναι αγνώριστα δείγματα του χαρακτήρα του OB και κάποια αλλα πανομοιότυπα άρα πιστεύω ότι όσο ποιο κοντά το είδος του νερού σε αυτό του αποστακτηρίου τόσο ποιο καλά γιάυτό και άλλωστε τα μερικά αποστακτήρια πληρώνουν εκατομμύρια για να διαφυλάξουν την πηγή του νερού τους...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 8 years later...
  • 3 weeks later...

In the history of Ardbeg and Islay whisky, the figure of Colin Hay looms large. Not only did he bring the distillery back from the brink of destruction, he is credited with ushering in the most prosperous period in its history. Iain Russell tells his story.

https://scotchwhisky.com/magazine/whisky-heroes/15063/colin-hay-ardbeg/

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
  • 1 year later...
  • 1 year later...
  • 2 months later...

Οργανωτικό ποστ:

@mallios στα ποστ σου δεν φαίνονται οι φωτογραφίες μήπως μπορείς να το φτιάξεις ή αν όχι μάλλον να αφαιρεθούν μία πού δεν προσφέρουν κατι🤔

@DMTK μήπως να μετέφερες το σχόλιο του @YAz στο νήμα για το  Ardbeg Ten και να κάνουμε τον σχολιασμό συγκρίσεων εκει;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...