Jump to content
  • Welcome to our whiskyforum

    Dear Guest,

    On behalf of whiskyforum.gr and Hellenic Malt Whisky Society, we would like to thank you for visiting our forum. Feel free to navigate to our forum and enjoy content and topics. Always remember that our forum is free for all and if you share the same passion or you just want to be informed about whisky, you are more than welcome to join us!

    forum21.png

    Slainte!

DMTK's blind sample (DEANSTON 12y.o., 46.3%, OB)


Celtic

Recommended Posts

Ν: Απαλό, γλυκό, βανίλια, φρούτα, υποψία lime. Μετά από λίγο κάτι το βοτανικό. Ενδιαφέρον άν και ολίγον κοινότυπο.

Μ: Φρουτώδες όπως το άρωμα, μπανάνες, σταφύλια, αλλά κάπως άγριο, τραχύ, ειδικά στην αρχή, με ΄γωνίες΄ και μια πικράδα. Ξηρό γενικά, άν και κάπου κάπου γίνεται γλυκύτερο και βγάζει νότες λευκού πιπεριού. "Ταγγίζει" αρκετά στο τελείωμα.

Σε γενικές γραμμές δεν είναι του στυλ μου και ειδικά αυτό το "τάγγισμα" που μου βγάζει στο τέλος είναι σκέτη απογοήτευση.

Επίγευση μηδέν...

Το κόβω για 100%bourbon cask, μέχρι 12 ετών το μέγιστο και 43-46%αλκ. Από Highlands/Speyside αλλά δεν θα εξέπληττε άν είναι κάποιο Ευρωπαϊκό single malt από χώρες όπως Αυστρία, Γερμανία, Σουηδία δηλ. κανένα Slyrs ή Mackmyra και τέτοια. Γυρνώντας πίσω στα κλασσικά σκωτσέζικα, είμαι μεταξύ Fettercairn, Speyburn, Tomatin, Ιnchmurrin...ίσως και Edradour....... Ειλικρινά δεν μπορώ να μαντέψω, απλώς και μόνο επειδή αυτό μου έρχεται στο μυαλό, θα πω TOMATIN CU BOCAN το απλό.

Σημείωση : Posts με σχόλια, αφού συμπληρωθούν όλες οι αναρτήσεις των συμμετεχόντων

Link to comment
Share on other sites

DMTK

Χρώμα: Χρυσό

Δάκρυα αραιά και γρήγορα

Μύτη: έντονη στην αρχή, μετά από λίγο πέφτει πολύ. Flat μύτη, βότανα και χαμομήλι.

Στόμα: ελαφρύ (top 42%) λιγο πιπέρι, μέλι, γλυκό στο τέλος

Επίγευση: Μικρή, θύμισε λίγο χουρμά και αποξηραμένο γλυκό σύκο.

Σαν να το έχω ξαναπιεί.

Old Pulteney 12, Glenlivet 12, Macallan, Glenmorangie αλλά μάλλον κλείνω προς Macallan Amber

Link to comment
Share on other sites

Χρώμα μελι ανοιχτό

Μυτη: ξύλο, βανιλια λίγος καπνός

Στόμα: μέλι, βανιλια, ξύλο, εσπεριδοειδή αλλά λιγο ξηρό

Επιγευση μέτρια

43%-46% 

Μου θυμισε clynelish 14

Link to comment
Share on other sites

DMTK

Μύτη: το αλκοόλ καλύπτει τα υπόλοιπα, λίγο μέλι και λίγη βανίλια, βερίκοκο, αχλαδόμηλα αρχικά άγουρα που στην πορεία ωριμάζουν στο ποτήρι, με νερό ξινίζουν τα φρούτα και στο βάθος ξηροί καρποί

Στόμα: ευχάριστα πικρή ζεστασιά ξύλου (τρέχα γύρευε), νιώθεις αρκετό αλκοόλ, πιπέρι και φρούτα που με νερό ξινίζο. Το νερό το ξεραίνει πολύ

Επίγευση: μέτριας έντασης-σχεδόν μηδενικής διάρκειας, μαύρο πιπέρι και μέλι στο τέλος

Σίγουρα δεν είναι του γούστου μου και το νερό δεν το βοηθάει. Ανώριμο και άγουρο ουίσκι κα ιτου λείπει η ισορροπία. "Ξινό"!

80/100

Μαντεύω 46%-48%, 8-10 χρονών το πολύκαι δυσκολεύομαι να μαντέψω αποστακτήριο! Επειδή σε κάποια στιγμή μου θύμισε μια χειρότερη έκδοση του dalwhinnie 15 θα πον΄ταρω σε κάποιο NAS dalwhinnie για να χαμε να λέγαμε-εγώ πριν ένα χρόνο τζόνι έπινα

Link to comment
Share on other sites

Μύτη: Βανίλια, άνθη από εσπεριδοειδή, μέλι.

Στόμα: Εσπεριδοειδή με μια πικράδα στο τελείωμα.

Μικρή επίγευση. 40-43%

Πρόβλεψη: Glenlivet 15

Link to comment
Share on other sites

DMTK
N:  sherry notes plus a hint of smoke, some leather and coffee
M: mineral, sherry sweetness, no sulphur, quite thick, salt and spices, a bit dirty
F: ικανοποιητική επίγευση, with salt and sherry sweetness
Μαντεψιά: 12-14 years, 48+/-2, campbeltown, small batch με σέρρυ βαρελάκια στο μίγμα, Springbank? 15?, Glen Scotia?
Βαθμολογία:86

Link to comment
Share on other sites

DMTK 15/10/2017

Χρώμα: κεχριμπάρι

Μύτη: Γρασίδια, βότανα

Στόμα: Μονοδιάστατο, κοινότυπο, αδιάφορο, με αποθαρρύνει από το να ασχοληθώ παραπάνω

Επίγευση: Μικρή και στεγνή

Οι αλκοολικοί βαθμοί δεν πρέπει να είναι ιδιαίτερα χαμηλοί. Θα έλεγα 45-52%. Τα χαρακτηριστικά του παραπέμπουν σε νέο σπιρτόζικο whisky από Highlands (στο λήμμα 'αδιάφορο' μου έρχεται το Tomatin) ή non-peated Ιslands (σκέφτηκα το Arran). Overall ένα αδιάφορο malt που το μόνο που έχει να επιδείξει είναι οι σχετικά υψηλοί αλκοολικοί του βαθμοί. Δεν μου ταιριάζει κανένα ακριβώς στα κριτήρια, αλλά επειδή κάτι πρέπει να πω και έχω κι άλλα 3 δείγματα ακόμα να ανοίξω:

Μαντεψιά: Arran 10yo, εναλλακτικά Tomatin CU Bocan, αμφότερα στους 46%

Link to comment
Share on other sites

Ν: Βότανα κ βοτάνια, βρεγμένο γρασίδι

Μ: Μέλι, φρούτα, μια μεταλλικότητα κ υποψία καμμένου ξύλου

Λες να’ναι τούτο ? Αν και φυσιολογικά θα έλεγα κάτι από Highlands εγώ θα πω Bushmills 8P 

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έχουμε και λέμε...είπατε: 

Slyrs, Mackmyra, Fettercairn, Speyburn, Tomatin, Ιnchmurrin, Edradour

Old Pulteney 12, Glenlivet 12, Macallan, Glenmorangie

clynelish 14, dalwhinnie 15, NAS dalwhinnie, Glenlivet 15

Springbank, Glen Scotia, Arran 10yo, Tomatin CU Bocan, Bushmills

Δεν πρέπει να έμειναν και πολλά ακόμη ε;;; :tongue:

έχω ένα καλό και ένα κακό νέο, το κακό είναι ότι δυστυχώς δε το βρήκε κανείς, το καλό ότι ευτυχώς που δεν το βρήκατε γιατί δεν θα είχα δείγμα να σας δώσω, δεν έχει μείνει ούτε σταγόνα…:lol:

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

αν και πολλοί το βρήκαν αδιάφορο ή σκέτη απογοήτευση... προέρχεται από ένα αποστακτήριο, που για κάποιο άγνωστο μέχρι σήμερα λόγο, το συμπαθώ πολύ. Επίσης εμένα μου άρεσε πολύ… ντάξει γούστα είναι αυτά.

Είναι το:

Deanston 12 years old, Unchillfiltered, 46.3%

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 3/11/2017 at 0:03 AM, mitsubae said:

Σαν να το έχω ξαναπιεί.

Ότι ναναι......

η μοναδική επαφή που έχω με το αποστακτήριο είναι η ταινία Angels share.....

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, mitsubae said:

Ότι ναναι......

η μοναδική επαφή που έχω με το αποστακτήριο είναι η ταινία Angels share.....

Ωραίοςςςς ο Μητσάρας...:thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, mitsubae said:

Ότι ναναι......

η μοναδική επαφή που έχω με το αποστακτήριο είναι η ταινία Angels share.....

 

3 minutes ago, DMTK said:

Ωραίοςςςς ο Μητσάρας...:thumbsup:

Μα τί σχέση έχει;;; Η ταινία ήταν για το Balblair.......ότι νά'ναι παντού είμαστε....:lol:

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Celtic said:

Μα τί σχέση έχει;;; Η ταινία ήταν για το Balblair.......ότι νά'ναι παντού είμαστε.

όχι στην αρχή ο πρωταγωνιστής είχε επισκεφτεί το Deanston

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, DMTK said:

Δεν ξέρω αν το έχετε δοκιμάσει ξανά;

Εγώ πάντως του έδωσα και 2η ευκαιρία μια άλλη μέρα τελειώνοντας το δείγμα, αλλά δεν....σόρυ ρε φίλε αλλά όπως σωστά είπες γούστα είναι αυτά. Πάντως σέβομαι την στροφή που έχει κάνει το Deanston τα τελευταία χρόνια και βγήκε στην επιφάνεια.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, DMTK said:

όχι στην αρχή ο πρωταγωνιστής είχε επισκεφτεί το Deanston

80 ωωωω.....1-0 και στο σινεμά , μας έχεις βάλει τα γυαλιά παντού DMTK, ......food pairing, blind tasting and cinema whisky expert!

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...