Jump to content
mitsubae

Τι πίνουμε αυτήν την εποχή (2018)

Recommended Posts

Ξεκινάω αυτό το πολυαγαπημένο θέμα για το 2018.

Ήπιαμε μια φιάλη Gragganmore 12yo στο καλωσόρισμα του νέου έτους (σε κλασσικό χαμηλό νεροπότηρο δυστυχώς λόγω εκτός έδρας)

και συνεχίσουμε δυνατά με The Glenlivet Nàdurra Peated Whisky Cask Finish (61.5%)

Καλή χρονιά σε όλους λοιπόν!

Εγώ άφησα να φύγει το 2017 με ένα Lagavulin, μπήκε το 2018 με Lagavulin φυσικά.

Την επόμενη στο Cvdistiler γεύτηκα ένα Kilchoman vintage του 2008, και για το τέλος ένα  Octomore. 

1 hour ago, charkyriak said:

και

0_20138271328562.jpg

για την αλλαγή του χρόνου 

Botrys 50yo !!! Τι λες τώρα. Καλό???

Για brandy (χαχαχα) πολύ καλό. 

Έχω πολύ μικρή εμπειρία στην κατηγορία αυτή αλλά είναι πολύ εύκολο να αναγνωρίσεις την ποιότητά του 

H χρονιά μπήκε με Glenfiddich 12y.o.

Σας έχει τύχει να έχετε κάνει δώρο σε κάποιον φίλο, πριν από μερικά χρόνια, ένα εισαγωγικό malt, προκειμένου να τον μυήσετε, και όταν τύχει να πάτε σπίτι του να το βρείτε ανέγγιχτο? Οπότε τί κάνετε; Τον αφήνετε να πιει τη βότκα-λεμόνι του, και αναλαμβάνετε οι ίδιοι δράση αδειάζοντας το μπουκάλι σε 2 επισκέψεις....:D

• Haha 3

39 minutes ago, Celtic said:

Σας έχει τύχει να έχετε κάνει δώρο σε κάποιον φίλο, πριν από μερικά χρόνια, ένα εισαγωγικό malt, προκειμένου να τον μυήσετε, και όταν τύχει να πάτε σπίτι του να το βρείτε ανέγγιχτο? Οπότε τί κάνετε; Τον αφήνετε να πιει τη βότκα-λεμόνι του, και αναλαμβάνετε οι ίδιοι δράση αδειάζοντας το μπουκάλι σε 2 επισκέψεις....:D

... εσυ σε 5-6 επισκέψεις θα του αδειάσεις όλη την κάβα !!! :lol:

Ένα glenfarclas 30 στην αλλαγή για το καλό, και lagavulin σε μπαρ, και αρκετό κόκκινο, syrah αγιωργητικο το κόλλημα μου αυτόν τον καιρό. 

Εγώ που είχα πάει δώρο πριν μερικά χρόνια ένα springbank 15 σε φίλο και το βλέπω ακόμα να μαζεύει σκόνη κλειστό που να πω τον πόνο μου; 

• Like 1

28 minutes ago, o_koulos said:

Εγώ που είχα πάει δώρο πριν μερικά χρόνια ένα springbank 15 σε φίλο και το βλέπω ακόμα να μαζεύει σκόνη κλειστό που να πω τον πόνο μου; 

Στον @Celtic. Θα μεταβεί άμεσα και θα το καθαρίσει :lol:

• Haha 1

• Laddie Bere 2006 (σπάνιο πράγμα να πίνω Laddie)
  • Bunnahabhain Darach Ur

Λέω να αρχίσω να πίνω τζονυ ρεντ για να κάνω στροφή στην ποιότητα.

• Haha 1

Η χρονιά ξεκίνησε μεbalblair 1990/2016 (μια ευγενική χορηγία του @Celtic:drinks:) και glenfiddich 12 (μια λιγότερο ευγενική χορηγία της τσέπης μου για να μην κάνω στροφή στην ποιότητα όπως ο @mallios στο Πρωτοχρονιάτικο πάρτυ που πήγα)

Τώρα βάλαμε μπρος τα δειγματάκια όπως bowmore 10 dark and intense (θα ακολουθήσει το απαραίτητο ξεκατίνιασμα στο ανάλογο νήμα) και στόχος είναι να αδειάσουν κάποια leftovers μπουκάλια και καμιά 30αρια δειγματάκια που περιμένουν υπομονετικά. Ότι μπορούμε κάνουμε, χίλια κομμάτια γίναμε.

• Like 1

Ο Νέος χρόνος με βρήκε με Jameson σε πλαστικό και τις επόμενες μέρες ακολούθησαν πολλά δειγματάκια

8638A8FA-2EB7-49F0-8337-9F80C1D06175.jpeg

Ααα κ για να μην ξεχνιόμαστε ανοίχτηκε κ η πρώτη φιάλη της χρονιάς

Ardbeg An Oa

79DBEA5E-96BD-47B7-99E0-EA66C9F843E1.jpeg

• Like 2

39 minutes ago, giorgos said:

Ο Νέος χρόνος με βρήκε με Jameson σε πλαστικό και τις επόμενες μέρες ακολούθησαν πολλά δειγματάκια

Επιτέλους επανήλθε το αγαπημένο μου φόντο.... :lol:

Glenmorangie A Midwinter Night's Dram 2017, με συνοδεία φορμαέλας, απευθείας απο Αράχωβα!

• Like 2

26 minutes ago, DMTK said:

Επιτέλους επανήλθε το αγαπημένο μου φόντο.... :lol:

Ο τύπος που μου πέρασε το τζάκι πρέπει να με πληρώνει για τη διαφήμιση που του έχω κάνει

• Haha 1

1 minute ago, giorgos said:

Ο τύπος που μου πέρασε το τζάκι πρέπει να με πληρώνει για τη διαφήμιση που του έχω κάνει

Δουλειές στην Αθήνα παίρνει??? :D

37 minutes ago, DMTK said:

Δουλειές στην Αθήνα παίρνει??? :D

Θα στον στείλω. 

Σήμερα θα είναι μεγάλη βραδιά

48347BAF-1F0B-48B4-9F26-24130D816DB7.jpeg

Καλή χρόνια σε όλους.

Lagavulin 8 με συνοδεία καπνιστής κεφαλογραβιέρας κατευθείαν από Ανώγεια.

• Like 4

10 minutes ago, tripman said:

Καλή χρόνια σε όλους.

Lagavulin 8 με συνοδεία καπνιστής κεφαλογραβιέρας κατευθείαν από Ανώγεια.

Καλησπέρα και καλή βραδιά... :cool:

Δώσε πόνο, κι εσύ δικός μου είσαι. Εύγε! :drinks:

14 hours ago, giorgos said:

8638A8FA-2EB7-49F0-8337-9F80C1D06175.jpeg

ΑΥΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ

Αντιγράφω από thewhiskyexchange :

They say the best things come in small packages – this seems to be true for drinks as well, because miniature sales have never been so strong. People want to experiment and try new things and the miniature is a great way of doing this, from old and rare miniatures to sample bottles that allow you to try bottles that are normally unobtainable.

26167126_10212271015543685_8023767327186126441_n.jpg

ΖΩΝΤΑΝΙΑ ΛΕΜΕ!!!

• Like 1

Μεσημέρι(πριν από λίγο) στο Lab, η πλέον κατάλληλη ώρα για Laphroaig Hand filled 2006 2017 cask 668 58,4% selected από τον φίλο AlexE8B48C7D-0FE4-4F5E-BAB3-2F08AD527446.thumb.jpeg.de1056ebd50e0bece89eda26eb8308c9.jpeg

• Like 3

Άδειασμα δειγμάτων που έχουν συσσωρευτεί, κυριως αυτών που έχουν μικρές  ποσότητες, αποστείρωση και αφαίρεση ετικετών και κόλλας (μην πιέζετε πολύ τα αυτοκόλλητα ρε παιδιά.,...),  προκειμένου να γεμίσουν  εκ νέου, ταυτόχρονα μυστήριες μίξεις έτσι από περιέργεια (Deanston 12αρι με uigeadail , πολύ oaky, τα σπάει!), αλλα που καμμία φορά σκοτώνει τον blender....... μεγάλη διασκέδαση λέμε....:D

Και έπεται, μόλις παραληφθούν τα νέα μπουκαλακια, πολύ δουλειά, 38 γεμίσματα για τα μέλη hmws που απουσίαζαν από την τελευταία μάζωξη....κανονικό εμφιαλωτήριο το σπίτι, ποια είναι η καλύτερη ασπίδα για παντόφλες αερος-αερος και εδάφους-αερος ;;;

Guest
This topic is now closed to further replies.

• Create New...