Jump to content
  • Welcome to our whiskyforum

    Dear Guest,

    On behalf of whiskyforum.gr and Hellenic Malt Whisky Society, we would like to thank you for visiting our forum. Feel free to navigate to our forum and enjoy content and topics. Always remember that our forum is free for all and if you share the same passion or you just want to be informed about whisky, you are more than welcome to join us!

    forum21.png

    Slainte!

Blind samples game #2 - Γενικά


Celtic

Recommended Posts

24 minutes ago, mallios said:

5. Mallios

Απλά θα στείλω / δώσω τα samples μου στο επόμενο ταξίδι Ελλάδα. Τέλος του μήνα.

Που θα κόψουμε και την πίττα εννοείς ε???? :dribble:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Άλλος κανείς δεν ενδιαφέρεται;

Δηλώσεις συμμετοχής μέχρι Παρασκευή 19/01

Σε ακριβώς 1 εβδομάδα από τώρα να έχουμε ξεκαθαρίσει.

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Celtic said:

Άλλος κανείς δεν ενδιαφέρεται;

Δηλώσεις συμμετοχής μέχρι Παρασκευή 19/01

Σε ακριβώς 1 εβδομάδα από τώρα να έχουμε ξεκαθαρίσει.

@Celtic απλά να υπενθυμήσω (μην πάρω κάποιον στο λαιμό μου) ότι θα μπορώ τα samples να τα δώσω μόλις έρθω Αθήνα. Φιλιά!!!!

Link to comment
Share on other sites

Να πω πάντως για τα νεότερα μέλη που ίσως ντρέπονται να συμμετάσχουν γιατί φοβούνται πως θα "κάνουν λάθος" ότι η τυφλή γευσιγνωσια σου ανοίγει τα μάτια. Απαλλαγμένος από οποιαδήποτε προκατάληψη που αυτόματα φέρνει και μόνο το όνομα του αποστακτηρίου όταν γνωρίζεις τι πίνεις, στο blind tasting απλώς κρίνεις αν σου αρέσει ή όχι αυτό που πίνεις και γευεσαι όντως το "καραμελωμένο μπρόκολο, βουτηγμένο σε μαυρη σοκολάτα με 78,47% κακάο βόρειας Παραγουάης" γιατί είναι όντως  σαν γεύση εκεί και όχι γιατί σου είπανε ή διάβασες κάπου πως θα το γευτείς! 

Αυτό που θέλω να πω, είναι ότι για μένα προσωπικά το blind tasting είναι από τα πιο διασκεδαστικά πράγματα που μπορείς να κάνεις, ανεξάρτητα αν πίνεις ουίσκι εδω και 40 χρόνια ή 40 λεπτά. Τι είναι εξίσου διασκεδαστικό; Να κατεβάσεις μισό βαρέλι springbank 25! Προς το παρόν συμβιβάζομαι με το blind tasting...:girl_wink:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, McRookie said:

Να πω πάντως για τα νεότερα μέλη που ίσως ντρέπονται να συμμετάσχουν γιατί φοβούνται πως θα "κάνουν λάθος" ότι η τυφλή γευσιγνωσια σου ανοίγει τα μάτια. Απαλλαγμένος από οποιαδήποτε προκατάληψη που αυτόματα φέρνει και μόνο το όνομα του αποστακτηρίου όταν γνωρίζεις τι πίνεις, στο blind tasting απλώς κρίνεις αν σου αρέσει ή όχι αυτό που πίνεις και γευεσαι όντως το "καραμελωμένο μπρόκολο, βουτηγμένο σε μαυρη σοκολάτα με 78,47% κακάο βόρειας Παραγουάης" γιατί είναι όντως  σαν γεύση εκεί και όχι γιατί σου είπανε ή διάβασες κάπου πως θα το γευτείς! 

Αυτό που θέλω να πω, είναι ότι για μένα προσωπικά το blind tasting είναι από τα πιο διασκεδαστικά πράγματα που μπορείς να κάνεις, ανεξάρτητα αν πίνεις ουίσκι εδω και 40 χρόνια ή 40 λεπτά. Τι είναι εξίσου διασκεδαστικό; Να κατεβάσεις μισό βαρέλι springbank 25. Προς το παρόν συμβιβάζομαι με το blind tasting...:girl_wink:

Παιδιά μη φοβάστε, έχει δίκιο ο McRookie, αυτή τη φορά θα αφήσω κάποιον άλλο να κερδίσει :beach:

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Guest Malt teaser
11 hours ago, McRookie said:

Να πω πάντως για τα νεότερα μέλη που ίσως ντρέπονται να συμμετάσχουν γιατί φοβούνται πως θα "κάνουν λάθος" ότι η τυφλή γευσιγνωσια σου ανοίγει τα μάτια. Απαλλαγμένος από οποιαδήποτε προκατάληψη που αυτόματα φέρνει και μόνο το όνομα του αποστακτηρίου όταν γνωρίζεις τι πίνεις, στο blind tasting απλώς κρίνεις αν σου αρέσει ή όχι αυτό που πίνεις και γευεσαι όντως το "καραμελωμένο μπρόκολο, βουτηγμένο σε μαυρη σοκολάτα με 78,47% κακάο βόρειας Παραγουάης" γιατί είναι όντως  σαν γεύση εκεί και όχι γιατί σου είπανε ή διάβασες κάπου πως θα το γευτείς! 

Αυτό που θέλω να πω, είναι ότι για μένα προσωπικά το blind tasting είναι από τα πιο διασκεδαστικά πράγματα που μπορείς να κάνεις, ανεξάρτητα αν πίνεις ουίσκι εδω και 40 χρόνια ή 40 λεπτά. Τι είναι εξίσου διασκεδαστικό; Να κατεβάσεις μισό βαρέλι springbank 25! Προς το παρόν συμβιβάζομαι με το blind tasting...:girl_wink:

Εγώ πάντως δεν καταλαβαίνω τίποτα από όλα αυτά που υποτίθεται ότι πρέπει να γευτώ. Δλδ οκ είναι καπνιστό από το Isle, μυρίζει καπνός γεύεσαι και την τύρφη αντε κ λίγο θάλασσα (ιώδιο πχ) αλλά όλες αυτές τις λεπτομέρειες ή δεν τις έχει καταγράψει ο σκληρός μου ή έχω πρόβλημα δεν μπορώ να τις αντιληφθώ. Οκ το παραδέχομαι γευστικά είμαι στόκος, μπορεί να φταίει ότι κάπνιζα μέχρι και πριν 3 μήνες αλλά και πάλι υποτίθεται ότι σταδιακά επανέρχονται όλες οι αισθήσεις στο φουλ. Δλδ το καραμελωμένο μπρόκολο δεν το διακρίνω πόσο δε μάλλον ότι είναι βουτηγμένο σε μαύρη σοκολάτα 78,4% βόρειας Παραγουάης. Δεν ξέρω αν χρήζω ιατρικής βοήθειας.

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Malt teaser said:

Εγώ πάντως δεν καταλαβαίνω τίποτα από όλα αυτά που υποτίθεται ότι πρέπει να γευτώ. Δλδ οκ είναι καπνιστό από το Isle, μυρίζει καπνός γεύεσαι και την τύρφη αντε κ λίγο θάλασσα (ιώδιο πχ) αλλά όλες αυτές τις λεπτομέρειες ή δεν τις έχει καταγράψει ο σκληρός μου ή έχω πρόβλημα δεν μπορώ να τις αντιληφθώ. Οκ το παραδέχομαι γευστικά είμαι στόκος, μπορεί να φταίει ότι κάπνιζα μέχρι και πριν 3 μήνες αλλά και πάλι υποτίθεται ότι σταδιακά επανέρχονται όλες οι αισθήσεις στο φουλ. Δλδ το καραμελωμένο μπρόκολο δεν το διακρίνω πόσο δε μάλλον ότι είναι βουτηγμένο σε μαύρη σοκολάτα 78,4% βόρειας Παραγουάης. Δεν ξέρω αν χρήζω ιατρικής βοήθειας.

Ουτε προβλημα εχεις, ουτε στοκος είσαι, ουτε χρηζεις ιατρικης βοηθειας. Ένα και μόνο πραγμα απαιτείται (το οποιο δυστυχως ουτε κι εγω διαθέτω): ΕΜΠΕΙΡΙΑ.

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Malt teaser said:

. Δλδ το καραμελωμένο μπρόκολο δεν το διακρίνω πόσο δε μάλλον ότι είναι βουτηγμένο σε μαύρη σοκολάτα 78,4% βόρειας Παραγουάης. Δεν ξέρω αν χρήζω ιατρικής βοήθειας.

:lol::lol::lol: Don't worry....Είσαι πολύ νέος ακόμα εδώ μέσα και δεν ξέρεις τί εστί " @McRookie humor".......

Κατα τ'άλλα η εμπειρία και η φαντασία σου θα σε οδηγήσουν στο σωστό δρόμο. Κανείς δεν είναι γευσιγνώστης, εκτός άν έχει έμφυτο το ταλέντο και το καλλιεργήσει ή άν είναι ο @DMTK, και άλλωστε ακόμα και επαγγελματίες του χώρου, πολλές φορές όταν δοκιμάζουν το ίδιο ουίσκυ, τα σχόλια του ενός δεν συμπίπτουν με του άλλου.

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Celtic said:

Κανείς δεν είναι γευσιγνώστης, εκτός άν έχει έμφυτο το ταλέντο και το καλλιεργήσει ή άν είναι ο @DMTK, και άλλωστε ακόμα και επαγγελματίες του χώρου, πολλές φορές όταν δοκιμάζουν το ίδιο ουίσκυ, τα σχόλια του ενός δεν συμπίπτουν με του άλλου.

Και για να βοηθήσουμε ακόμη περισσότερο τον φίλο @Malt teaser, DMTK=food pairing expert, ήτοι ειδικός σε θέματα σούβλας, σχάρας, κοκορέτσια, κοντοσούβλια, κεμπάπ και πάσης φύσεως κοψίδια! 

Link to comment
Share on other sites

On 17/1/2018 at 11:10 AM, Malt teaser said:

 Δλδ οκ είναι καπνιστό από το Isle

Για τιμωρία, θα γράψεις 100 φορές ISLAY και μετά θα δηλώσεις συμμετοχή στο blind samples game #2 

Link to comment
Share on other sites

On 1/17/2018 at 10:10 AM, Malt teaser said:

Εγώ πάντως δεν καταλαβαίνω τίποτα από όλα αυτά που υποτίθεται ότι πρέπει να γευτώ. Δλδ οκ είναι καπνιστό από το Isle, μυρίζει καπνός γεύεσαι και την τύρφη αντε κ λίγο θάλασσα (ιώδιο πχ) αλλά όλες αυτές τις λεπτομέρειες ή δεν τις έχει καταγράψει ο σκληρός μου ή έχω πρόβλημα δεν μπορώ να τις αντιληφθώ. Οκ το παραδέχομαι γευστικά είμαι στόκος, μπορεί να φταίει ότι κάπνιζα μέχρι και πριν 3 μήνες αλλά και πάλι υποτίθεται ότι σταδιακά επανέρχονται όλες οι αισθήσεις στο φουλ. Δλδ το καραμελωμένο μπρόκολο δεν το διακρίνω πόσο δε μάλλον ότι είναι βουτηγμένο σε μαύρη σοκολάτα 78,4% βόρειας Παραγουάης. Δεν ξέρω αν χρήζω ιατρικής βοήθειας.

Αρχικά πρέπει να ξεκαθαρίσουμε ότι μπορούμε να διακρίνουμε το 78,47. Το 0,7 παίζει τεράστιο ρόλο! Αλλά ας δεχτούμε ότι ήταν λίγο τραβηγμένο το παράδειγμα μου. Μέχρι τηγανητό κολοκυθακι εχω φτάσει να γευτώ σε dalmore (πρέπει να ξετρυπωσω αυτές τις σημειώσεις και να το ανεβάσω εδώ) αλλά ας μην ξεφεύγουμε από το θέμα. 

Γενικά όπως είπαμε τα πάντα είναι θέμα εξάσκησης αλλά και 200% υποκειμενικά. Κι  έχουν  να  κάνουν  με τις προσωπικές εμπειρίες του καθενός.  Πχ όλοι μπορεί να μυρίζουμε σε ένα ουίσκι κάτι που θυμίζει χορταρακι (τυχαίο παράδειγμα) αλλά στον Α θυμίζει λιβάδι και το περιγράφει ως ανθισμένη βουνοπλαγιά, στον Β θυμίζει τη μηχανή του γκαζόν του πατέρα του και το περιγράφει ως ανοιξιάτικη μέρα (wtf)  στον Γ θυμίζει 1 τριημερακι στο Άμστερνταμ ( τυχαίο το παράδειγμα) και το κάνει γαργαρα.

Οπότε μη φοβάσαι να τολμήσεις, μόνο κερδισμένος θα βγεις. Κι αν λάβεις μέρος θα προσπαθήσω να διαλέξω ότι πιο κοντινό σε καραμελωμενο μπρόκολο έχω!

Link to comment
Share on other sites

1.Mitsubae

2. Celtic

3. Giorgos

4. McRookie

5. Mallios

6. Zoubov

7. DMTK

Άντε μέχρι Κυριακή μεσημέρι, last chance για συμμετοχή. Δεχόμαστε και εκτός Αττικής έτσι;;; @nek @whoeverelse ........

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αυτή τη φορά θα σας παρακολουθώ με αγωνία. Όπως ήδη είπα είναι πολύ σύντομα σε σχέση με το πρώτο και δεν θέλω να χαλάσει η μαγεία.

Link to comment
Share on other sites

Guest Malt teaser

Καλησπέρα παιδιά.Θα ήθελα να παρευρεθώ αλλά η δουλειά μας κανονίζει αφενός και αφετέρου δεν ξέρω τους κανόνες κ τι ακριβώς ετοιμάζετε άρα θα πάρω τον χρόνο μου και θα προσπαθήσω για το επόμενο.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...