Jump to content
  • Welcome to our whiskyforum

    Dear Guest,

    On behalf of whiskyforum.gr and Hellenic Malt Whisky Society, we would like to thank you for visiting our forum. Feel free to navigate to our forum and enjoy content and topics. Always remember that our forum is free for all and if you share the same passion or you just want to be informed about whisky, you are more than welcome to join us!

    forum21.png

    Slainte!

TEXNH & WHISKY 2018-2019


DMTK

Recommended Posts

  • 2 weeks later...
  • 4 weeks later...

Κι αφού έχω ιδιαίτερη αγάπη στην Ιρλανδία ... να αναφερθώ και στους δυο Ιρλανδούς συγγραφείς μεταφέροντας τα λόγια τους  : 

 

"The light music of whiskey falling into a glass - an agreeable interlude"

James Joyce

&

"Whisky is liquid sunshine"

George Bernard Shaw

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ας μου επιτραπει και εμενα η παρεμβολη  μιας  μικρης  λεκτικης αυθαιρεσιας μιας και το συγκεκριμενο αποφθεγμα αφορα την μακαριοτητα του μακρινου εξαδελφικου οινικου αποσταγματος...

" In mari meri miri mori muri placet "

Σε ελευθερια μεταφραση...."Ευτυχισμενο το ποντικι που πεθανε σε μια θαλασσα απο υπεροχο κρασι".

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Φανταζομαι οτι ο δημιουργος τους θα ειχε περισσοτερο φιλοτεχνη / δημιουργικη διαθεση ... και επισης φανταζομαι οτι λειτουργουν κατα κυριο λογο ως καλλιτεχνικα αντικειμενα και λιγοτερο ως χρηστικα. 

επισης φανταζομαι οτι το πωμα του μπουκαλιου αριστερα κατω ειναι και ο διακοπτης τους... 

b63365293bf1d6a075c09b59b317ded0--pipe-lamp-man-caves.jpg

IMG_1630_original.JPG

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, DMTK said:

Πολυ ωραία @Ρένα. Βέβαια αν θες κατι πιο κλασσικό για το κομοδίνο σου θα σου πρότεινα αυτό

 

3 minutes ago, DMTK said:

ή κατι πιο μοντέρνο αυτό

 

νομιζω προτιμω περισσοτερο το βιομηχανικο στυλ των δικων μου ... :turned: 

υπαρχουν ομως επιλογες για ολα τα γουστα οποτε μια χαρα 

 

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Ρένα said:

νομιζω προτιμω περισσοτερο το βιομηχανικο στυλ των δικων μου ... :turned: 

Παρόμοια φτιάχνει ένας έλληνας, δες εδώ:

http://www.kozanilife.gr/2016/05/fotistiko-apo-mpoukalia-ouiski-stin-ptolemaida-industrial-vintage-light-neocore-ptolemaida/

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Να πω τη γνώμη μου, δεν μου αρέσουν. Η μόνη χρησιμότητα τους για μένα είναι να κρατούν το περιεχόμενο τους που μου αρέσει τις περισσότερες φορές. Τίποτε άλλο. 

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, DMTK said:

Η μόνη;;;...το έχεις δοκιμάσει σε κεφάλι; μια χαρά το ανοίγει :p

Για μολότωφ είναι λίγο ακριβά τα μπουκάλια αλλά είναι και δείγμα uper class. Να το δούμε λίγο! :jump:

  • Like 1
  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

Της Ρένας, σε σχέση με του DMTK, έχουν την βασική διαφορά οτι στα μεν ο λαμπτήρας (που εδώ είναι του νέου τύπου πυρακτώσεως-διακοσμητικός και στενόμακρος για να χωράει) είναι μέσα στο μπουκάλι, ενώ στα δε είναι απ'έξω και στην ουσία πρόκειται για ένα κλασσικό πορτατίφ. Απλές κατασκευές και οι 2, ειδικά η 2η (μόνη "δυσκολία" να τρυπήσεις το μπουκάλι κάτω και πίσω για να περάσει το καλώδιο), αλλά και στις 2 περιπτώσεις για μένα θα αξίζει μόνο όταν πρόκειται για κάποιο όμορφο, ιδιαίτερο μπουκάλι. Η λεπτομέρεια που κάνει την διαφορά είναι στης Ρένας που ο τύπος έχει χρησιμοποιήσει το πώμα ως διακόπτη, καλή μαγκιά και γενικά στο στυλ μου αρέσουν περισσότερο, έχουν και το πλεονέκτημα οτι μπορείς να 'παίξεις' με όποιο χρωματισμό θες στα ρακόρ και τους σωλήνες, επίσης αντί για μαύρο ή όποιο άλλο χρώμα να γίνουν π.χ. πατίνα χαλκού ή γενικά όποιο άλλο παρόμοιο στυλ.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...