Jump to content
  • Welcome to our whiskyforum

Dear Guest,

On behalf of whiskyforum.gr and Hellenic Malt Whisky Society, we would like to thank you for visiting our forum. Feel free to navigate to our forum and enjoy content and topics. Always remember that our forum is free for all and if you share the same passion or you just want to be informed about whisky, you are more than welcome to join us!

Slainte

Εφημερίδες και Ένθετα

Recommended Posts

Το Σάββατο 13/10 μια εφημερίδα έχει ένθετο με θέμα Σκωτία, Whisky. Νομίζω ότι είναι η Καθημερινή, αλλά δεν είμαι σίγουρος.

Theo

• Replies 62
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Δεν ξερω σε ποιο από τα 33 posts να κανω like......

Το έσπασες το φόρουμ ζημιαρη @DMTK... Η με τέτοια κόλπα έφτασες 3000 ποστ; ???

Posted Images

Ωραία,την φάγαμε και αυτή τη πατάτα!!Ακόμα ένα τρικ του οινοχόου και της Κας Μερόπης Παπαδοπούλου.Έχεις στα χέρια σου ένα πειοδικό με τα 3/4 του εξώφυλλου να γράφει ''ΑΠΟΣΤΟΛΗ -ΣΚΩΤΙΑ'' Στην πατρίδα των malt και ανοίγεις τις σελίδες σαν μικρό παιδί που έχει στα χέρια του ένα παραμύθι.Αφού λοιπόν φτάσεις στην σελίδα 40 από τις 96 βλέπεις τον τίτλο ''Wick:η πόλη που απαρνήθηκε τη ρέγγα για το ουίσκι'' και αντιλαμβάνεσαι ότι θα κάνει αναφορά μόνο στο Old Pulteney παρά τον βαρύγδουπο τίτλο του εξώφυλλου! Anyway λες και συνεχίζεις...αφού λοιπόν μας κάνει μία ιστορική διαδρομή της πόλης και του αποστακτηρίου μας ''ενημερώνει'' ότι πλέον η βυνοποίηση δεν γίνεται στο αποστκτήριο,μας δίνει πληροφορίες για το 12yo-17yo-21yo τα βαρέλια στα οποία ωριμάζουν και τέλος τις γευστικές της αναλύσεις που δεν θα τις αναλύσω....Στο τέλος λοιπόν (τελευταία παράγραφο) γράφει...''Πριν εγκαταλείψουμε τις εγκαταστάσεις του αποστακτηρίου ο ευγενικός Malcolm εκτιμώντας τις ΓΝΩΣΕΙΣ,το ενδιαφέρον και πιθανόν την επαγγελματική μου ενασχόληση με το ουίσκι εμφιάλωσε ΓΙΑ ΜΕΝΑ ένα μπουκάλι κατευθείαν από ένα ειδικό βαρέλι,<<προνόμιο>> ελαχίστων επισκεπτών.''

Λοιπόν εξηγούμαι για να μην παρεξηγηθώ.κατ΄αρχήν σέβομαι και εκτιμώ το αποστκτήριο απεριόριστα και γι'αυτόν τον λόγο υπάρχει στο κατάστημα μου σε 12yo και cask strength έκδοση του 1991 !!Όσο αφορά το όλο κείμενο το βρήκα ενδιαφέρον μέχρι το σημείο των γευστικών αναλύσεων και της προσωπικής αβάντας της γράφουσας για την γράφουσα.Από εκεί και πέρα λοιπόν αισθάνθηκα λίγο θύμα που έδωσα 2,5 ευρώ για να πάρω ένα περιοδικό με τον προαναφερθέν τίτλο και διάβασα με το ζόρι 2 σελίδες για το whisky!

Καλύτερα να έγραφε στο εξώφυλλο: "ΑΠΟΣΤΟΛΗ: ΓΛΥΦΑΔΑ¨(ή Χαλάνδρι μην ξεχνιόμαστε) ... :) Πιο πολλά θα είχε να γράψει. :tongue:

Καλύτερα να έγραφε στο εξώφυλλο: "ΑΠΟΣΤΟΛΗ: ΓΛΥΦΑΔΑ¨(ή Χαλάνδρι μην ξεχνιόμαστε) ... :tongue: Πιο πολλά θα είχε να γράψει..

Ρε φίλε δεν είναι αυτό το θέμα,σαφώς και έχει μεγάλη διαφορά το να επισκεφτείς το αποστακτήριο και να πάρεις την αύρα του με ότι και αν αυτό συνεπάγεται απο το να πας σε ενα αποκλειστικά whisky shop.Απλά γράψε σε μία γωνία από το εξώφυλλο σου ''επισκεψη στο αποστακτήριο του Old Pulteney''.

Σαββατο 06:15 και μόλις έχω σχολάσει από τη δουλειά,

κατευθύνομαι με το μηχανάκι προς Ομόνοια για να αγοράσω

την "ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ" με το ένθετο "Οινοχόος" που έφερε τον

βαρύγδουπο τίτλο "ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΣΤΗ ΣΚΩΤΙΑ"(βλέπετε φοβόμουν

μήπως και το μεσημέρι όταν και θα ξυπνούσα θα είχε εξαντληθεί...)

Και ενώ έχω ανοίξει τη ζελατίνα και ξεφυλλίζω-ξεφυλλίζω

διαπιστώνω πως η "ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΣΤΗΝ ΣΚΩΤΙΑ" δεν ήταν παρά

μια mini επίσκεψη στο OLD PULTENEY. :angry:

Συγχαρητήρια στον "ΟΙΝΟΧΟΟ",πολύ καλό marketinistiko κολπάκι

πρέπει να πούλησε καμιά φυλλάδα παραπάνω.

αν και αναγνώστης της εφημερίδας απο πολλά χρόνια [για όσους θυμόνται απο εποχή που οι σομόν σελίδες δεν ήταν χρήσιμες σε όλους τους αναγνώστες....] θα πρέπει να πώ οτι τελευταία με έχει προβληματίσει η εφημερίδα, τόσο στην έντυπη όσο και στην on-line μορφή της.

Τώρα για την ταμπακιέρα το άρθρο μου άρεσε, η τελευταία παράγραφος αν είχε και φωτό απο το special μπουκάλι δεν θα με χάλαγε, και ναι δεν είναι αποστολή σκωτία -malt, είναι αποστολή σκωτία όμως , όποτε στα πλαίσια της δημοσιογραφίας δεν το λές και λάθος!

Συμφωνώ με τα γραφόμενα του McChariz, έτσι "την πάτησα" κι εγώ και θεωρώ μη πρέπον, κοροϊδία μάλλον, να έχεις 1ο θέμα στο εξώφυλλο "Αποστολή Σκωτία, την χώρα των malt" - λάθος και γραμματικά ο τίτλος - με φωτογραφία τάπες βαρελιών και να διαπιστώνεις οτι το θέμα εξαντλείται στην επισκεψη στο Pulteney σε 2 σελίδες. Και ντάξει εμείς και όλο το τεύχος αφιερωμένο στα malts να ήταν, δεν θα μαθαίναμε και τίποτα που ήδη δεν ξέρουμε, αλλά ο Χ,Ψ που πήρε τον Οινοχόο να διαβάσει 5 πράγματα για τη Σκωτία και τα malts γενικά που δεν ήξερε, τι να πει αυτός?????

Κατα τ'άλλα, το κείμενο και η αναφορά μου άρεσε, απλά να αναφέρω οτι τη σχέση της Κας Μερόπης Παπαδοπούλου με την εν λόγω εταιρία (Inverhouse-Κοκόσης), την ξέρουμε και απο παλαιότερα. Θυμάμαι που είχα διαβάσει κριτική της για το An Cnoc 13y.o. Highland Selection "...τo καλύτερο άρωμα που έχω μυρίσει σε malt..." έγραφε. Με έτρωγε η περιέργεια, αλλά όταν πήγα απο την αποκλειστική κάβα με τα malts της Inverhouse και άκουσα οτι το εν λόγω malt κοστίζει 120€, ε, όχι ρε παιδιά, μη τρελαθούμε. Δε λέω, ο άνθρωπος μου έβαλε και δοκίμασα , αλλά περιττό να σας πω οτι το άρωμα του το συγκρίνω άνετα και με "malts του supermarket" και βγαίνει χαμένο . Αλλά μάλλον η "επαγγελματίας Κα Μερόπη" ξέρει καλύτερα απο μένα να κρίνει.

Θα σας πω για τέλος ένα πράγμα μόνο για να καταλάβετε τι παίζεται. Στο ίδιο "αποκλειστικό κατάστημα", το Κnockdhu 23y.o. cask strength limited edition, ήταν τότε πιο φθηνό απο το Αn Cnoc 13y.o..........................

Τι άλλο να πω;νομίζω ότι με κάλυψε πλήρως ο Celtic.Πάντως ''έφαγα'' μεγάλη σύγχηση.Το κακό είναι ότι όσο χειμωνιάζει τόσο και περίεργα αφιερώματα για το whisky θα ξεπηδάνε σε ένθετα και περιοδικά που φυσικά θα αβαντάρουν όποια εταιρία πληρώσει τα έξοδα του γράφων για τα αποστακτήρια.Νομίζω ότι μεγάλα παιδιά είμαστε και έχουμε καταλάβει πλέον τι γίνεται στον χώρο! ;) Επίσης παίζει μεγάλο ρόλο τι διαφήμιση θα κάνεις π.χ θα κάνεις ολοσέλιδη;θα σου γράψει και ένα κείμενο for free!!θα κανεις ημισέλιδη θα σου βάλει και κάνα δελτίο τύπου for free!!Ρε παιδιά εγώ δεν έχω χρήματα για ολοσέλιδη αλλά φέρνω π.χ το Highland Park!! ''Και τι είναι αυτό;πίνετε;;'' είναι ικανοί σας λέω! Ο μοναδικός που διαφέρει στον χώρο και δεν το λέω λόγο της φιλίας που έχω μαζί του απλά το λέω γιατί τον έζησα σε ανάλογη κατάσταση,είναι ο Γιώργος Λούκας που γράφει στο Βήμα gourmet.

• 3 months later...

Πραγματικά πολύ καλό σε σχέση με άλλα άρθρα που έχουμε διαβάσει κατά καιρούς στο διαδίκτυο.ΟΚ υπάρχουν κάποια θεματάκια για κουβέντα αλλά σε γενικές γραμμές είναι καλό.Αυτό κάτι θετικό μου αφήνει....

Θα συμφωνήσω με τον σκοτσέζο και εύχομαι να πληθύνουν οι σωστές περιγραφές και αναφορές στα malt whiskies και να υπάρχει σωστή ενημέρωση και αλλού εκτός από το φόρουμ.

Και εις ανώτερα... :)

• 1 month later...

Κατ'αρχην ζητάω συγνώμη που δεν το έκανα θέμα νωρίτερα αλλά το είχα ξεχάσει εντελώς.

Την Κυριακή 9-3 στο Βήμα gourmet είχε αφιέρωμα στα νησιωτικά single malt whisky.Το θέμα το έκανε ο Γιώργος Λούκας και το γευσιγνωστικό panel συμπλήρωνα εγώ και ο Celtic.Τα whisky που δοκιμάσαμε ήταν

Tobermory 10yo

Laphroaig 10yo

Lagavulin 16yo

Talisker 10yo

Arran malt

Jura 16yo

Highland Park 12yo

Scapa 14yo

Υπάρχει και μία φώτο με τον Celtic να βγάζει όλη την φωτογένεια του :lol::lol:

Με την βοήθεια της τεχνολογίας και του ambu :lol: θα το περάσουμε και εδώ.

Για να μην είμαστε άδικοι, ωραίος και ο Celtic αλλά κι ο McChariz από φωτογένεια σκίζει! Μου άρεσε το θεματάκι κι απειδή διαπίστωσα ότι τα περισσότερα από αυτά τα έχω σπίτι μου, έχω αρχίσει να προσπαθώ να ξεχωρίσω μυρωδιές και γεύσεις με βάση αυτά που γράφετε. Α, και μην το ξεχάσω, εκείνο το Arran που σου έλεγα McChariz, ήταν όντως σε κυλινδρικό κουτί. Στην επόμενη επίσκεψη μου θα το έχω μαζί.

Για να μην είμαστε άδικοι, ωραίος και ο Celtic αλλά κι ο McChariz από φωτογένεια σκίζει!

Κουκλάκια είναι και τα δυό τους. Αυτό το λάγνο βλέμα μπήκε με photoshop ή είναι φυσικό;

:lol::lol::tongue::lol::lol:

Παρ'όλο που ο φίλος Theo με ειδοποίησε πως θα κυκλοφορήσει ένα Συλλεκτικό ένθετο δεν

κατάφερα να το βρω,SOLD OUT EVERYWHERE !!!!!!!.

Eπομένως θα περιμένω να τις δω στη forumara μας.

Είσαστε και οι 2 απαράδεκτοι που δεν μας ειδοποιήσατε εκ των προτέρων να το αγοράσουμε!

Την επιλογή των ουίσκυ ποιος την έκανε; Παρατηρώ ότι υπήρχε διάθεση για όσο το δυνατόν μεγαλύτερη γεωγραφική εκπροσώπηση των νησιών και ως τέτοια ήταν όντως πολύ καλή και πλήρης. Αλλά αν θα έπρεπε να επιλέξουμε τα πιο χαρακτηριστικά, δημοφιλή και "προσβάσιμα" ουίσκυ των νησιών, προσωπικά στη θέση των Scapa, Jura και Arran θα έβαζα Ardbeg, Bowmore, Bruichladdich. Και ίσως αντί του Tobermory να έβαζα ένα εκ των Caol Ila, Bunnahabhain. Νομίζω ότι οι λάτρεις των νησιωτικών ουίσκυ ίσως να περίμεναν στη δοκιμή περισσότερα από 2 ουίσκυ από Islay, όταν π.χ. δοκιμάστηκαν επίσης 2 ουίσκυ από Orkney Islands.

Ρε ambu, μήπως έβαλες κι εκεί το χεράκι σου; :D

Την επιλογή των ουίσκυ ποιος την έκανε; Παρατηρώ ότι υπήρχε διάθεση για όσο το δυνατόν μεγαλύτερη γεωγραφική εκπροσώπηση των νησιών και ως τέτοια ήταν όντως πολύ καλή και πλήρης. Αλλά αν θα έπρεπε να επιλέξουμε τα πιο χαρακτηριστικά, δημοφιλή και "προσβάσιμα" ουίσκυ των νησιών, προσωπικά στη θέση των Scapa, Jura και Arran θα έβαζα Ardbeg, Bowmore, Bruichladdich. Και ίσως αντί του Tobermory να έβαζα ένα εκ των Caol Ila, Bunnahabhain.

Καλά ρε φίλε, αυτό που περιγράφεις είναι islay tasting και όχι island tasting. :D:D

Καλά ρε φίλε, αυτό που περιγράφεις είναι islay tasting και όχι island tasting. :D:D

Καταρχήν είπα ότι θα άφηνα Talisker και Highland Park, ορίστε τα islands λοιπόν :tongue: . Επίσης είπα ότι με αυστηρά γεωγραφικά κριτήρια η αντιπροσπώπευση ως προς τη νησιωτική διασπορά ήταν όντως υπερπλήρης. Αλλά με ποιοτικά/ποσοτικά κριτήρια η εξίσωση Islay και Orkney Islands (2-2) είναι κατά τη γνώμη μου υπερβολή. Φαντάσου τον αδαή που διαβάζει με ενδιαφέρον σχολιαρόπαιδου τη δοκιμή στην εφημερίδα, να μαθαίνει για τα Tobermory και Scapa και να μη μαθαίνει για τα Ardbeg και Bowmore. Θα μπορούσε η δοκιμή να γίνει "Ιslands excluding Ιslay", χωρίς Lagavulin και Laphroaig δηλαδή, οπότε θα ήταν από όλες τις απόψεις αντιπροσωπευτική και μάλιστα ό,τι πρέπει για μια islands βραδιά για την παρέα μας. Σωστά mallios; ;)

Την επιλογή την έκανε ο έχων και την ευθύνη που υπογράφει δηλαδή ο Γιώργος Λούκας.Η άποψη η δική μου και του Κέλτη ήταν να μην βάζαμε καθόλου

Islay και να το κρατούσαμε σαν θέμα .ξεχωριστό,μόνο του .για μία άλλη φορά αλλά δεν τα καταφέραμε.Βέβαια ο Κος Λούκας είπε ότι στο μέλλον θα γίνει κάτι και με το Islay μόνο του.

• 2 weeks later...

Scaraφλιασα! :tongue:

Λυπάμαι τη Βιργινία και την Τζούλη που θα έχουν να αντιμετωπίσουν τις ορδές των θαυμαστριών των μοντέλων μας! :tongue:

Και τώρα γίνεται εμφανές γαιτί δεν θέλουμε να φέρνουμε τις γυναίκες μας στα tastings...

• 5 months later...

Ενα αξιολογο αρθρο για το αμερικανικο ουισκυ διαβασα προχθες στο Εθνος και με ξαφνιασε ευχαριστα ως προς τις πληροφοριες του γιατι γνωριζα τα πραγματα τελειως διαφορετικα... :huh:

Για πρωτη φορα οι αμερικανικες εταιριες παραγωγης ειδαν τα περισσοτερα εσοδα τους να προερχονται οχι απο τις ΗΠΑ αλλα απο το εξωτερικο!! Συγκεκριμενα,οι πωλησεις του jim beam (μονο στη ρωσικη ομοσπονδια) αυξηθηκαν κατα 48% σε σχεση με το 2006 ενω το jack daniel"s τις διπλασιασε μεσα σε ενα χρονο αγγιζοντας τις 540.000 φιαλες!!Σημαντικες αγορες για τα προιοντα τους επισης εξελισσονται χωρες οπως η Βουλγαρια,Ρουμανια,Κινα και Ν.Αφρικη...

Το μεγαλυτερο ενδιαφερον ομως παρουσιαζουν οι μεθοδοι διεισδυσης στις συγκεκριμενες αγορες..Κυριως εστιαζουν στις τοπικες ιδιαιτεροτητες και αναλογα προσαρμοζουν τις διαφημιστικες τους καμπανιες..Στην Κινα π.χ. η Brown-Forman(jack daniel's) υπερτονιζει την 'καθαροτητα' του γαργαρου νερου( :tongue: ) με το οποιο φτιαχνεται το j.d. δεδομενου ακριβως οτι οι κινεζοι αντιμετωπιζουν ελλειψη καθαρου νερου ενω στη Ρωσια προβαλλει πολυχρωμες (και οχι ασπρομαυρες οπως σε αλλες χωρες) διαφημισεις ,οι οποιες δεν αναδεικνυουν την ιστορια της καθοτι οι Ρωσοι εμφανιζουν τασεις αποδεσμευσης απο το παρελθον!!

Διαφημιστικα τρυκ,λοιπον, αλλα η ουσια ειναι οτι το ουισκυ -απο οποια χωρα και αν προερχεται- γνωριζει παγκοσμιως μεγαλες δοξες (και να σκεφτει κανεις οτι μολις προσφατα εχουν αρχισει -και οχι ολες - να ανοιγουν μεγαλες αγορες τα ...πορτοφολια τους) ;)