Jump to content
  • Welcome to our whiskyforum

    Dear Guest,

    On behalf of whiskyforum.gr and Hellenic Malt Whisky Society, we would like to thank you for visiting our forum. Feel free to navigate to our forum and enjoy content and topics. Always remember that our forum is free for all and if you share the same passion or you just want to be informed about whisky, you are more than welcome to join us!

    forum21.png

    Slainte!

Εφημερίδες και Ένθετα


Recommended Posts

Από το Κ της Καθημερινής της Κυριακής και πιο συγκεκριμένα από την επίσκεψη της κας Μερόπης Παπαδοπούλου στο Knockdhu:

..."Και για τα ζεστά ελληνικά σας καλοκαίρια" καταλήγει ο Gordon (Bruce, διευθυντής του αποστακτηρίου), "μπορείτε να ανακατέψετε ένα σφηνάκι anCnoc με παγωμένο χυμό από κόκκινο σταφύλι και να το σερβίρετε με πάγο και μια φετούλα λαιμ. Έτσι παντρεύονται η Βόρεια Σκωτία με την οινοπαραγωγό Ελλάδα!"...

1. Παίδες επειδή κατεβαίνω τα καλοκαίρια με την ζέστη στην Αθήνα για τις μαζώξεις μας, μην τολμήσει κανένας να με προϋπαντήσει με κανένα fusion ποτό αυτής της τάξης, θα σας πάρει και θα σας σηκώσει...

2. Η Ελλάδα εκτός από κρασί παράγει και ελιές και φέτα. Να παντρέψουμε Pulteney με πιπεράτη φέτα Αττικής και Taisker με ελιές καλαμών; Μπρρρρ... Δεν είμαι από αυτούς που μπορούν να συνδυάσουν malt με φαγητό.

Link to comment
Share on other sites

Xωρίς να θέλω να γίνω κακός, εντούτοις, ίσως πραγματικά κάποια malt whisky όπως το AnCnoc 12y.o. να είναι άκρως πιο ενδιαφέροντα γευστικά στη μορφή που περιγράφηκε. :)

Πήρα κι εγώ την Καθημερινή σήμερα αλλά δεν πρόλαβα να δω το "Κ". Ξεφύλλισα λίγο όμως το GK (ένθετο ανδρικό περιοδικό) και είδα μια καλή παρουσίαση του Laphroaig από την Κα Μερόπη. Όσο κι αν έχω "διαφωνήσει" μαζί της στο παρελθόν, οφείλω να παραδεχτώ οτι είναι από τους ελάχιστους δημοσιογράφους που τακτικά παρουσιάζουν θέματα που έχουν σχέση με το αγαπημένο μας ποτό, ευτυχώς που υπάρχουν κι αυτοί λοιπόν.

Link to comment
Share on other sites

Xωρίς να θέλω να γίνω κακός, εντούτοις, ίσως πραγματικά κάποια malt whisky όπως το AnCnoc 12y.o. να είναι άκρως πιο ενδιαφέροντα γευστικά στη μορφή που περιγράφηκε. :)

Σα δε ντρέπεσαι λιγάκι... :tongue:

Πήρα κι εγώ την Καθημερινή σήμερα αλλά δεν πρόλαβα να δω το "Κ". Ξεφύλλισα λίγο όμως το GK (ένθετο ανδρικό περιοδικό) και είδα μια καλή παρουσίαση του Laphroaig από την Κα Μερόπη. Όσο κι αν έχω "διαφωνήσει" μαζί της στο παρελθόν, οφείλω να παραδεχτώ οτι είναι από τους ελάχιστους δημοσιογράφους που τακτικά παρουσιάζουν θέματα που έχουν σχέση με το αγαπημένο μας ποτό, ευτυχώς που υπάρχουν κι αυτοί λοιπόν.

Ναι, ναι τα θαλασσόνερα που σκάνε κάτω από τα βαρέλια στο Laphroaig... <_<:tongue:

Link to comment
Share on other sites

Σα δε ντρέπεσαι λιγάκι... :tongue:

Ναι, ναι τα θαλασσόνερα που σκάνε κάτω από τα βαρέλια στο Laphroaig... <_<:tongue:

Σας τα έχω πει εγώ....(παρεπιπτόντως τον ήπιαμε χτες κωτσονάτα - off topic) σε λίγο θα διαβάζουμε για τις ανεμώνες που απαλά χαιδεύει ο αέρας στο ILSAY και για το πως ταιριάζει το ψιλοκομμένο συκωτάκι κοτόπουλου Νιτσιάκος με το Clynelish 14 y.o.

Μπόρα (και μόδα) είναι θα περάσει.

Theo μαζί σου.

Εγώ το malt μου το θέλω σκέτο (άντε και λίγο νεράκι). Όποιος βάλει λεμονόφυλλα και βασιλικούς στο ποτήρι μου να δηλώσει οπαδός του Γαλάτη και να πάει Μύκονο. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Απο τη μερια μου εγω κρατω μια πιο θηλυπρεπη σταση ( δευτερη φυση μου ενιοτε ;) ) και πιστευω οτι οι φιλοι μας Σκωτσεζοι μπορει να εχουν και δικιο σε καποιες περιπτωσεις (συμφωνω με celtic) ,ολο και κατι παραπανω απο εμας μπορει να ξερουν,δεν μπορω να το αμφισβητησω οσο και αν το επιζητα η βαλκανιογενης ψυχουλα μου!

Link to comment
Share on other sites

ολο και κατι παραπανω απο εμας μπορει να ξερουν

Γι'αυτό έχω τις επιφυλάξεις μου,για την ακρτίβεια πολλές επιφυλάξεις.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω και θα πω απλά ότι αυτά είναι γούστα και ότι θέλει πίνει κανείς και όπως θέλει. Και με δυόσμους και με βασιλικούς και με λεμόνια. Τώρα το θέμα της Μυκόνου, δεν έχει σχέση. :D

Υ.Γ. Λίγα για το Γαλάτη. Ετσι; :angry::tongue:

Link to comment
Share on other sites

Γι'αυτό έχω τις επιφυλάξεις μου,για την ακρτίβεια πολλές επιφυλάξεις.

Εγώ θα το πάω μερικά βήματα παραπέρα για να ερεθιστεί λίγο ακόμα ο admin (που ψάχνει στην αποθήκη το παλιό τζιν μπουφάν με τα ραφτά AC/DC - και ελπίζει μετά από τόσα χρόνια να του χωράει :blink: ).

  • Πιστεύω ότι τα αποστακτήρια υπερβάλλουν πάρα πολύ στο θέμα του terroir, του νερού, της αλμύρας. Απλά με αυτόν τον τρόπο προωθούν καλύτερα το προιόν τους. Πιστεύετε ότι οι αποθήκες στην ενδοχώρα χρησιμοποιούνται μόνο για τα blended;
  • Έχω αρχίσει να συμπαθώ την Diageo και να αντιπαθώ τους "μικρούς" ανεξάρτητους αγιογδύτες.
  • Πιστεύω ότι οι τιμές έχουν σχέση μονο με την αυξημένη ζήτηση που προέρχεται από τις χώρες του BRIC. Πρέπει να ομολογήσω ότι έχω ευχηθεί την μείωση της. Οι τιμές των πρώτων υλών μειώθηκαν, είδατε καμία μείωση τιμών; Υπενθυμίζω ότι η αύξηση τιμών έγινε άμεσα και όχι την εποχή που διατέθηκαν στην αγορά τα αποστάγματα υψηλότερου κόστους (η εποχή αυτή ακόμα δεν ήρθε). Δηλαδή οι whisko-παραγωγοί φέρθηκαν σαν τους βενζινάδες στην Ελλάδα!!! Δευτέρα αυξάνει η τιμή του βαρελιού στην Σαουδική Αραβία (συμβόλαια τριμήνου νομίζω - αν κάνω λάθος διορθώστε με σας παρακαλώ), Τρίτη ο Μήτσος στην Πατησίων ανεβάζει 5 λεπτά το λιτρο, just in case...

Θα μου πει ο celtic, "τότε τι ασχολήσε ρε φίλε και μας σκοτίζεις και εμάς;" και θα του απαντήσω "μου αρέσει το άτιμο"

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι τα αποστακτήρια υπερβάλλουν πάρα πολύ στο θέμα του terroir, του νερού, της αλμύρας.

Μία είναι η λύση, πάμε εκεί επιτόπου να το διαπιστώσουμε !!!!! :yahoo:

Link to comment
Share on other sites

Οι τιμές των πρώτων υλών μειώθηκαν, είδατε καμία μείωση τιμών;

Κάθε άλλο,το τελευταίο τρίμηνο έχω παρατηρήσει μια αύξηση τιμών σε μεγάλο αριθμό εμφιαλώσεων.

Σε ορισμένες δε περιπτώσεις η αύξηση αυτή είναι σημαντική.

Τώρα όσο αναφορά την Diageo,όπως ξαναείπαμε και από κοντά,προσωπικά δεν θυμάμαι να έχουμε πιει κάποια εμφιάλωση και να αποδείχθηκε μούφα.

Link to comment
Share on other sites

προσωπικά δεν θυμάμαι να έχουμε πιει κάποια εμφιάλωση και να αποδείχθηκε μούφα.

Moύφα σαφώς όχι, αλλά αυτό το Lagavulin special release 12yo δεν είναι πολύ λύσσα??? Υπερβολικό αλάτι ρε παιδιά, συμφωνεί κανείς άλλος??

Link to comment
Share on other sites

Moύφα σαφώς όχι, αλλά αυτό το Lagavulin special release 12yo δεν είναι πολύ λύσσα??? Υπερβολικό αλάτι ρε παιδιά, συμφωνεί κανείς άλλος??

Η αλήθεια είναι πως έχω να το πιω πάρα πολύ καιρό.

Το έχω πιει συνολικά 2 φορές.

Θυμάμαι την έντονη παρουσία του αλατιού-θάλασσας άλλα πάνω απ'όλατης τύρφης.

Αν δεν κάνω λάθος έχω πιει του 2005.

Ξεφύγαμε λιγάκι από το θέμα αλλά έτσι ξέφυγα και εγώ όταν δοκίμασα Laga 1991 :D .

Link to comment
Share on other sites

Τα κατάφερες τελικά να συμφωνήσω μαζί σου!!! :lol:

Θέλω και εγώ,θέλω και εγώ.

Κρατήστε και μια θέση για'μένα.

Link to comment
Share on other sites

αυτό το Lagavulin special release 12yo δεν είναι πολύ λύσσα??? Υπερβολικό αλάτι ρε παιδιά, συμφωνεί κανείς άλλος??

συμφωνω αρκετα αλλα ακομη και με τοσο αλατι ειναι εξαιρετικο!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Πολλές οι καταχωρήσεις τον τελευταίο καιρό αλλά και πολλά τα λάθη.

LeMan - στο σχετικό με το Islay Crash test άρθρο η φωτό του Laddie είναι άλλη εμφιάλωση

Κ - σε άρθρο για τη Σκωτία και τα ουίσκυ το HP κατατάσσεται στα Highlands....

K - σε άρθρο για το Macallan η τυχερή δημοσιογράφος που επισκέφτηκε το εργοστάσιο της Bentley στην Αγγλία και οδήγησε με μια Bentley ως το Speyside (όπου και φιλοξενήθηκε στο Easter Elchies House) περιγράφει την εμπειρία της να μυρίσει ένα άδειο βαρέλι sherry στις αποθήκες "...απίστευτα αρώματα, αυτό το βαρέλι θα φιλοξενήσει το απόσταγμα που κάποτε θα εμφιαλωθεί ως Macallan Fine Oak....." (κάπως έτσι).

Aυτά έπεσαν στην αντίληψη μου, θετικό βέβαια το γεγονός οτι το malt whisky "ακούγεται" και υπάρχουν πολλές διαφημίσεις και άρθρα σε έντυπα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ξερει κανεις άν βγηκε ο φετινος "οδηγος ουισκυ" της Ημερησίας-Homme?????? (oχι οτι θα συγκινηθουμε κιολας δηλαδη...ετσι να εχουμε να ασχολούμαστε...)

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Πέφτει η θερμοκρασία και αυξάνονται οι άμεσες και έμμεσες whisko-διαφημήσεις στα κυριακάτικά ένθετα...

18άρια Chivas, 15άρια cutty, Glenfiddich 18yo (μ'αρεσε η διαφήμηση και συμφωνώ με την περιγραφή - και εγώ ξύλο και μήλο βρίσκω μέσα)

Έμαθα ότι το Glenrothes Select Reserve ήταν δύο χρόνια χρυσό στο San Francisco παρακαλώ (το 2006 & 2007) ανάμεσα σε 700 δείγματα από 52 χώρες. Μπράβο μπράβο.

Ψάχνοντας τα αποτελέσματα του 2009 διαπίστωσα ότι υπάρχει και κατηγορία Double Gold στην οποία βραβεύτηκαν 120 spirits (!!!), ενώ στην (απλή) Gold βραβεύτηκαν 161 (αν δεν έκανα λάθος στο μέτρημα)... Βρήκα και τα αποτελέσματα του 2007, αλλά βαρέθηκα να μετρήσω...

Έμαθα για το Macallan Lalique III,... ουπς 1000 συγνώμη, εννοούσα το The Macallan Lalique III (το the είναι απαραίτητο απ'οτι κατάλαβα - από εδώ και στο εξής το ψευδωνυμο μου γίνεται "the Theo" - παραδείγματα χρήσης "... όπως είπε ο the Theo...", "... δεν μας χέζεις ρε the Theo με τον Serge σου...", "... ο the Theo θα φέρει το Arran tequila finish..." κτλ). Μέσα από το PR και τις υπερβολές διαβάσαμε σε μια από τις δύο πιο αστικές ελληνικές εφημερίδες για ένα "Επιχειρηματικό Δώρο" 15000 ευρώ. Ομολογώ ότι εντυπωσιάστηκα αλλά γιατί; Τι σημαίνει αυτη η διαφήμηση; Σε ποιούς απευθύνεται; Θα το πάρει ο Βγενό στον Πατέρα; Ο Λαυρέ στον Κόκκαλη για να γιορτάσουν την συμφωνία; Η Γιάννα στον σύζυγο που τα πάνε τόσο καλά;

Διάβασα μια γλαφυρή περιγραφή του αποστακτηρίου Lagavullin και ζήλεψα την κα Παπαδοπούλου που το επισκέφτηκε. Αααααχ πότε θα κάνουμε το προσκύνημα στην Μέκκα μας ρε παιδιά;;; Ξαναδιάβασα και για την αλμύρα από τον θαλασσινό αέρα που ανασαίνουν τα βαρέλια. Άντε πάλι το terroir... Λέτε να'χω άδικο;;; Και οι αποθήκες στην ενδοχώρα τι αναπνέουν; Μήπως εκείνα τα βαρέλια γίνονται blends; Δεν ξέρω, αλλά διατηρώ επιφυλάξεις.

Περιμένουμε τις επόμενες εβδομάδες τις blue διαφημήσεις και τα personalized μπουκάλια. Καλές γιορτές!

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Στη γιορτή μου μία φίλη μου έφερε ένα Αθηνόραμα επειδή είχε μια αναφορά σε κάβα στο Κολωνάκι που ειδικεύεται λέει στο malt whisky. Το σκανάρισα και σας το παραθέτω αν και έχοντας "σπουδάσει" στα All About Whisky δεν μπορώ να πω ότι εντυπωσιάστηκα. Την έχει επισκεφθεί κανείς σας;

kavakylix.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

Wisdom την γνωρίζουν και την εχουν επισκεφτεί αρκετοί από μας, απορώ που δεν την ήξερες :blink:

Καλό όμως είναι να μην γίνει άλλη κουβέντα σε αυτό το θέμα γιατι θα βγούμε :offtopic:

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Mια πολύ ευχάριστη είδηση αναφορικά με το ουίσκυ και την εντυπη πληροφόρηση στη χώρα μας. Έμαθα προσφατα οτι είναι στα σκαριά η Ελληνική έκδοση του Whisky Mag και μαλιστα στο συγγραφικό δυναμικό του θα είναι κι ο McChariz.

Νοw that's good news!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Παροτι νεος στο forum, βρήκα το παρακάτω site: www.thewhiskymag.gr

Ξέρει κανείς τιποτα?

Εχούμε και ελληνικη εκδοση του whisky magazine?

Έκανα εγγραφή στο forum τους και ζήτησα να μου στείλουν το πρώτο τεύχος δωρεάν (λέει οτι μπορεις να το κάνεις).

Μόλις το παρω θα ενημερώσω.

Ελπίζω να μην εχει σχέση με αυτο που ειχε βγει πριν δυο χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...