Jump to content
  • Welcome to our whiskyforum

    Dear Guest,

    On behalf of whiskyforum.gr and Hellenic Malt Whisky Society, we would like to thank you for visiting our forum. Feel free to navigate to our forum and enjoy content and topics. Always remember that our forum is free for all and if you share the same passion or you just want to be informed about whisky, you are more than welcome to join us!

    forum21.png

    Slainte!

Κάτι αντίστοιχο με Glendronach 15


Recommended Posts

Γεια σας παιδία! Προχτές πήρα και δοκίμασα μια μιναιτούρα Glendronach 15! Μπορώ να πώ οτι το βρήκα πάπρα πολύ ωραίο και από οτι είδα βγάζει πολύ έντονα sherry!Οπότε συνέδεσα αυτη την γεύση με το sherry. Μπορείτε να μου προτείνεται και κάποια άλλα μπουκάλια από άλλα αποστακτήρια με παρόμοια χαρακτηριστικά (και αν γίνεται κοντά στην ίδια περίπου τιμή). Σας ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Θα σου έλεγα να ακολουθήσεις και τα:

  • Glenfarclas
  • Aberlour
  • Dalmore
  • Glenmorangie (Lasanta, 12 y.o.)
  • Macallan (αλλά θέλει ψάξιμο για κάτι καλό και φτηνό).
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, mallios said:

Θα σου έλεγα να ακολουθήσεις και τα:

  • Glenfarclas
  • Aberlour
  • Dalmore
  • Glenmorangie (Lasanta, 12 y.o.)
  • Macallan (αλλά θέλει ψάξιμο για κάτι καλό και φτηνό).

Glenfarclas δοκίμασα την προηγούμενη εβδομάδα το 105...η αλήθεια είναι ότι το αλκοόλ δεν με άφησε να καταλάβω πολλά πράγματα! Το Lasanta το είχα δοκιμάσει πριν καιρό και μου είχε αφήσει πολύ καλή εντύπωση και με ώθησε στο να πάρω και άλλα Glenmorangie. Aberlour έχω δοκιμάσει το 12 και το κλασικό τους cask strength (a bu κάτι!) και έχω ακούσει ότι το 10αρι τους είναι πραγματικά πολύ καλό για την τιμή του!! Οπότε η αυτό η Dalmore θα πάρω αν και ξεκινάει στα 50 νομίζω !! Ευχαριστώ πολύ!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Dimxatzis said:

Glenfarclas δοκίμασα την προηγούμενη εβδομάδα το 105...η αλήθεια είναι ότι το αλκοόλ δεν με άφησε να καταλάβω πολλά πράγματα! Το Lasanta το είχα δοκιμάσει πριν καιρό και μου είχε αφήσει πολύ καλή εντύπωση και με ώθησε στο να πάρω και άλλα Glenmorangie. Aberlour έχω δοκιμάσει το 12 και το κλασικό τους cask strength (a bu κάτι!) και έχω ακούσει ότι το 10αρι τους είναι πραγματικά πολύ καλό για την τιμή του!! Οπότε η αυτό η Dalmore θα πάρω αν και ξεκινάει στα 50 νομίζω !! Ευχαριστώ πολύ!!

Το dalmore υστερεί πολύ σε σχέση ποιότητας τιμής να έχεις υπόψη. Είναι σχεδόν βέβαιο ότι θα κλαις λίγο τα χρήματα σου αν δώσεις 50 ευρώ για το 12αρι.

Εγώ, επειδή δεν μου αρέσει ιδιαίτερα το glenfarclas (με εξαιρέσεις βέβαια) to aberlour a bunadh θα επαιρνα ξανά :) αλλά στην τιμή εξωτερικού. Γιατί πλέον όλες οι τιμές στην Ελλάδα είναι από φουσκωμένες έως ξεχειλωμένες. Ίσως και το glenlivet nadura oloroso να ικανοποιούσε τις απαιτήσεις σου.

και φυσικά πάμπολλα άλλα αν είσαι διατεθειμένος να ψάξεις από εξωτερικό εμφιαλώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις κάποιον που ταξιδεύει ζητά του να σου πάρει τα καινούργια Jura το Sound είναι πολύ καλό και £45 στο Heathrow  το λίτρο 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Uisge-Beatha said:

Αν έχεις κάποιον που ταξιδεύει ζητά του να σου πάρει τα καινούργια Jura το Sound είναι πολύ καλό και £45 στο Heathrow  το λίτρο 

Σε 2 μήνες ο κολιτος μου θα είναι πιλότος!!! :D

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Dimxatzis said:

Σε 2 μήνες ο κολιτος μου θα είναι πιλότος!!! :D

Σε 2 μήνες καλώς εχόντων των πραγμάτων θα έχεις αναγνωρίσει το λάθος που κάναμε (σχεδόν) όλοι στην αρχή της ουισκοπορειας μας και δεν πέσαμε με τα μούτρα σε springbank (φυσικά συμπεριλαμβάνω και τις άλλες 2 εμφιαλώσεις):cool:

Αφού σου άρεσε το revival θα σου πρότεινα ανεπιφύλακτα και το allardice  18 από glendronach που όπως έχω γράψει πολλές φορές, στη Γερμανία είναι το απόλυτο value for money για ολοροσους στα 70 ευρώ. Ελλαδα δυστυχώς δεν έχω εικόνα από τιμές. Προσωπικά μου αρέσει περισσότερο από το revival και φυσικά είναι πολύ πιο οικονομικό γιατί το revival έχει γινει τελείως συλλεκτικό πλέον.

Στα υπόλοιπα που πρότειναν, συμφωνώ απόλυτα με Θανάση να μείνεις μακριά από dalmore 12 κι αν βρεις το aberlour 10 που παίζει γύρω στο 25αρι πάρτο και δεν θα το μετανιώσεις.

Link to comment
Share on other sites

On 5/24/2018 at 12:19 AM, McRookie said:

Σε 2 μήνες καλώς εχόντων των πραγμάτων θα έχεις αναγνωρίσει το λάθος που κάναμε (σχεδόν) όλοι στην αρχή της ουισκοπορειας μας και δεν πέσαμε με τα μούτρα σε springbank (φυσικά συμπεριλαμβάνω και τις άλλες 2 εμφιαλώσεις):cool:

Αφού σου άρεσε το revival θα σου πρότεινα ανεπιφύλακτα και το allardice  18 από glendronach που όπως έχω γράψει πολλές φορές, στη Γερμανία είναι το απόλυτο value for money για ολοροσους στα 70 ευρώ. Ελλαδα δυστυχώς δεν έχω εικόνα από τιμές. Προσωπικά μου αρέσει περισσότερο από το revival και φυσικά είναι πολύ πιο οικονομικό γιατί το revival έχει γινει τελείως συλλεκτικό πλέον.

Στα υπόλοιπα που πρότειναν, συμφωνώ απόλυτα με Θανάση να μείνεις μακριά από dalmore 12 κι αν βρεις το aberlour 10 που παίζει γύρω στο 25αρι πάρτο και δεν θα το μετανιώσεις.

Το Aberlour 10 θα πάρω να δοκιμάσω σίγουρα γτ είναι και σχετικά φτηνό. Τώρα για το Dalmore όντος δεν έχω ακούσει καλά λόγια αλλά με έχει γοητεύσει αυτός ο τύπος με την μεγάλη μύτη! 

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, DMTK said:

ή μήπως αυτός ο άσχετος που πετάει το whisky..

wNMCQe.gif

 

Αυτός που το πετάει!! Αλλά σκέψου ότι θέλει να γευτεί τόσο καθαρά την γεύση του ξεπλένει το ποτήρι με whisky!!!

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, DMTK said:

ή μήπως αυτός ο άσχετος που πετάει το whisky..

wNMCQe.gif

 

Αυτός που το πετάει!! Αλλά σκέψου ότι θέλει να γευτεί τόσο καθαρά την γεύση του ξεπλένει το ποτήρι με whisky!!!

Link to comment
Share on other sites

43 minutes ago, Dimxatzis said:

Αυτός που το πετάει!! Αλλά σκέψου ότι θέλει να γευτεί τόσο καθαρά την γεύση του ξεπλένει το ποτήρι με whisky!!!

κοίτα αν είχα τη δυνατότητα κι εγώ να παίρνω τσάμπα μπουκαλάκια, θα έκανα μέχρι και ντουζάκι με malt για να γευτώ πιο καθαρά τη γεύση του :lol:

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, DMTK said:

κοίτα αν είχα τη δυνατότητα κι εγώ να παίρνω τσάμπα μπουκαλάκια, θα έκανα μέχρι και ντουζάκι με malt για να γευτώ πιο καθαρά τη γεύση του :lol:

 

Ναι ρε γαμω το! Οι τυπαδες αυτοί πίνουν τρελες ετικέτες τσάμπα . Παντός θα πάρω και το Glendronach 15 αφού έχει σταματήσει γτ το έχει ακόμα και σε καλή τιμή (περίπου 60 ε) στον Σείριο. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Dimxatzis said:

Παντός θα πάρω και το Glendronach 15 αφού έχει σταματήσει γτ το έχει ακόμα και σε καλή τιμή (περίπου 60 ε) στον Σείριο. 

και καλά θα κάνεις :crazy_pilot:

Link to comment
Share on other sites

On 24/5/2018 at 12:19 AM, McRookie said:

Αφού σου άρεσε το revival ....

...μια λεπτομέρεια, ο φίλος @Dimxatzis δεν έγραψε πουθενά για Revival, εγραψε μινιατούρα Glendronach 15, σκέτο. Εχω την εντύπωση οτι αναφέρεται στο παλιό Glendronach 15.

the-glendronach-15.jpeg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, Celtic said:

...μια λεπτομέρεια, ο φίλος @Dimxatzis δεν έγραψε πουθενά για Revival, εγραψε μινιατούρα Glendronach 15, σκέτο. Εχω την εντύπωση οτι αναφέρεται στο παλιό Glendronach 15.

the-glendronach-15.jpeg

Ναι αυτό ήταν!!! Φαντάζομαι ότι ήταν το Revival απλά δεν αναφερόταν στην ετικέτα! 

Link to comment
Share on other sites

Το revival έχει πράσινη ετικέτα

Αυτό που σου έδειξε ο @Celtic είναι η προηγούμενη έκδοση. Την ίδια μινιατούρα έχω κι εγώ αλλά τόσο καιρό δεν έχω προκοπή να την ανοίξω.

Αλήθεια στα 60 το έχει ο Σείριος; Το παλιό;

Link to comment
Share on other sites

H συγκεκριμένη μινιατούρα κυκλοφορούσε ευρέως στην Ελλάδα. Είναι το παλιό Glendronach 15y.o., 100% sherry casks. To μεγάλο μπουκάλι είχε κρεμ ετικέτα με κοκκινομπορντώ γράμματα.

To Glendronach 15y.o. Revival, βγήκε πολύ μεταγενέστερα, και είχε όπως σωστά ανέφερε ο Charkyriak πράσινη ετικέτα.

Γευστικά είμαι fan του revival, το θεωρώ πιο all-around, πιο πολύπλοκο, ενώ το παλιό, που ηταν 100%sherry, μου έβγαζε πολύ πικροσερίλα.

Όποιο από τα 2 έχει ο Σείριος σε αυτη την τιμή,  είναι μεγάλη ευκαιρία. 

@Dimxatzis αν ειναι το revival, ναυλώνουμε φορτηγό να φέρει όλες τις κάσες......:D

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, charkyriak said:

Το revival έχει πράσινη ετικέτα

Αυτό που σου έδειξε ο @Celtic είναι η προηγούμενη έκδοση. Την ίδια μινιατούρα έχω κι εγώ αλλά τόσο καιρό δεν έχω προκοπή να την ανοίξω.

Αλήθεια στα 60 το έχει ο Σείριος; Το παλιό;

Νομίζω όχι το παλιό!! Λογικά θα πάω ;τρίο και θα σου πω !

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Celtic said:

H συγκεκριμένη μινιατούρα κυκλοφορούσε ευρέως στην Ελλάδα. Είναι το παλιό Glendronach 15y.o., 100% sherry casks. To μεγάλο μπουκάλι είχε κρεμ ετικέτα με κοκκινομπορντώ γράμματα.

To Glendronach 15y.o. Revival, βγήκε πολύ μεταγενέστερα, και είχε όπως σωστά ανέφερε ο Charkyriak πράσινη ετικέτα.

Γευστικά είμαι fan του revival, το θεωρώ πιο all-around, πιο πολύπλοκο, ενώ το παλιό, που ηταν 100%sherry, μου έβγαζε πολύ πικροσερίλα.

Όποιο από τα 2 έχει ο Σείριος σε αυτη την τιμή,  είναι μεγάλη ευκαιρία. 

@Dimxatzis αν ειναι το revival, ναυλώνουμε φορτηγό να φέρει όλες τις κάσες......:D

Το παλιό δεν παίζει να το βρω πουθενά ε??? Δλδ το 100% sherry

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Dimxatzis said:

Το παλιό δεν παίζει να το βρω πουθενά ε??? Δλδ το 100% sherry

To βρίσκεις σε δημοπρασίες, αλλά θα δώσεις τόσα, όσα θα έδινες για να πάρεις τουλάχιστον 3 revival απο το σείριο όπως λες.......:)

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Celtic said:

To βρίσκεις σε δημοπρασίες, αλλά θα δώσεις τόσα, όσα θα έδινες για να πάρεις τουλάχιστον 3 revival απο το σείριο όπως λες.......:)

 

8 minutes ago, Celtic said:

και το Revival καλό μου ακούγεται!!! Χαχαχχα! Παντός την μινιατούρα την πήρα 6 ευρακια, 14×6= 84 ,θα ρωτήσω μήπως μπορεί να μου φέρει και άλλες γτ είχε μια και την πήρα με το που την είδα 

Link to comment
Share on other sites

Πληροφορία μέσα απο το Glendronach. Θα ξανακυκλοφορήσει το 15άρι σε 2 χρόνια περίπου. Δυστυχώς σε λίγο μεγαλύτερη τιμή από αυτήν που κόστιζε μέχρι πριν 3 χρόνια που κυκλοφορούσε κανονικά, αλλά σίγουρα σε χαμηλότερη τιμή από αυτή που το αγοράζει κανείς σήμερα σαν συλλεκτικό.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...