Jump to content
  • Welcome to our whiskyforum

    Dear Guest,

    On behalf of whiskyforum.gr and Hellenic Malt Whisky Society, we would like to thank you for visiting our forum. Feel free to navigate to our forum and enjoy content and topics. Always remember that our forum is free for all and if you share the same passion or you just want to be informed about whisky, you are more than welcome to join us!

    forum21.png

    Slainte!

Recommended Posts

Μια ερώτηση για τους μυημένους και μη.εχουμε κάποια πρόταση για γλυκό whisky πέρα απ τις γνωστές απαντήσεις Sherry, nectar d or, glenfarclas 15/και πολλά γνωστά ακόμα. Δεν έχει σημασία η προέλευση ή αν είναι single malt ή blended..ψάχνω κάτι το μη γνωστό και να αφήνει ωραία γλυκάδα στο τελείωμα.

(εαν το τοπικ Δεν είναι στο σωστό section Παρακαλώ τους moderator να επιληφθούν του θέματος)

Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, Chris84 said:

Μια ερώτηση για τους μυημένους και μη.εχουμε κάποια πρόταση για γλυκό whisky πέρα απ τις γνωστές απαντήσεις Sherry, nectar d or, glenfarclas 15/και πολλά γνωστά ακόμα. Δεν έχει σημασία η προέλευση ή αν είναι single malt ή blended..ψάχνω κάτι το μη γνωστό και να αφήνει ωραία γλυκάδα στο τελείωμα.

Αν και δεν έχω καταλάβει ακριβώς τι ψάχνεις... Δυο σχετικά φθηνά blended απο εμένα:

Naked Grouse

Nomad Outland

(ειδικά το δεύτερο νομίζω θα σε εντυπωσιάσει) 

Link to comment
Share on other sites

Κάτι τέτοιο όπως αυτά που ανέφερες. Στο τελείωμα να υπάρχει μια γλυκιά αίσθηση. Αλλά κάτι το οποίο να μην είναι ευρέως γνωστό. Ειδικά το nomad που ανέφερες δε το χω δοκιμάσει. 

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, Chris84 said:

Ειδικά το nomad που ανέφερες δε το χω δοκιμάσει. 

είναι μια ιδιαίτερη περίπτωση, ιδίως οσον αφορά την παλαίωσή του

https://nomadoutlandwhisky.com/ageing-process-en.html

πιστεύω για τη τιμή του είναι αρκετά καλό και τίμιο

Link to comment
Share on other sites

Από τα καλύτερα που έχω δοκιμάσει είναι τα παρακάτω .

MACALLAN AMBER LIQUEUR 

GLENFDDICH LIQUEUR 

Το πρώτο είναι πολύ ωραίο αλλά πλέον δεν υπάρχει περίπτωση να το βρεις πουθενά  [μακαρι αλλά χλωμο].

Το δεύτερο  και αυτό πολύ ωραίο με λίγη τύχη μπορεί να το βρεις  αλλά και αυτό δύσκολο .

Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο όντως πουθενά. Το δεύτερο μόνο σε ένα σάιτ με τιμή 450€... βασικά πριν 3-4 χρόνια στις δημοπρασίες οι τιμές τους ήταν 50-80€.. 

Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, Chris84 said:

Το πρώτο όντως πουθενά. Το δεύτερο μόνο σε ένα σάιτ με τιμή 450€... βασικά πριν 3-4 χρόνια στις δημοπρασίες οι τιμές τους ήταν 50-80€.. 

Και η τιμή αγοράς ρου δεύτερου πριν κάποια χρόνια ήταν 25 ευρώ.  

Το nomads είναι ισπανικό.  Με σκωτσεζικη προέλευση. 

Υπάρχουν και άλλα whisky liqueur στην αγορά σε νορμάλ τιμές.  Ένα chivas  κυκλοφορεί και Ελλάδα ακόμα σε τιμή γύρω στα 30 ευρώ. 

Έχει επίσης το old pulteney και άλλα 

Για γλύκα επίσης θα κοιτάξεις ουίσκι με τελείωμα σε Πόρτο βαρέλι αν δν θες σερρυ. 

Και επίσης κάνεις τη δουλειά σου με southern comfort. Αλλά είναι πασίγνωστο. 

Link to comment
Share on other sites

0https://www.google.gr/search?q=chivas+lochan+ora+liqueur&oq=chivas+lo&aqs=chrome.1.69i57j0l3.5768j0j7&client=ms-android-samsung&sourceid=chrome-mobile&ie=UTF-80

Αν δεν βιάζεσαι να κοιτάξω αν σε μια κάβα που το είχα δει περίπου 30-35 υπάρχει ακόμα αν και πιστεύω ότι με ψάξιμο θα το βρεις ακόμα 

Και δες και αυτό 

https://www.robbieswhiskymerchants.com/item/912/OldPulteney/Old-Pulteney-Single-Malt-Whisky-Liqueur---Stroma.html

Δεν έχω δοκιμάσει κανένα πάντως από τα δύο. 

Link to comment
Share on other sites

@Chris84 αρχικά είχες γράψει για πρόταση για γλυκό whisky single malt ή blended... που να αφήνει ωραία γλυκάδα στο τελείωμα κλπ. Ξαφνικά η κουβέντα κατέληξε σε liqueur :wacko1: πως γένετ ατό???

Link to comment
Share on other sites

 

44 minutes ago, DMTK said:

@Chris84 αρχικά είχες γράψει για πρόταση για γλυκό whisky single malt ή blended... που να αφήνει ωραία γλυκάδα στο τελείωμα κλπ. Ξαφνικά η κουβέντα κατέληξε σε liqueur :wacko1: πως γένετ ατό???

 Χαχχχα. Γενικεύτηκε η απάντηση και άλλαξε ρότα.. εγώ καλύφθηκα στην απάντηση του Θανάση με τα Porto βαρέλια. Γτ είχα την εντύπωση ότι ήταν σχεδόν ίδια ή παραπλήσια με τα Sherry. Αλλά όλες οι απαντήσεις καλοδεχούμενες. Να λέω την αλήθεια δεν έχω δοκιμάσει whisky liqueur.

δεν έχω ξεχάσει το nomad!

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Το προάλλες άνοιξα ξανά ένα ακόμη glenfiddich liqueur .

Σκετη απόλαυση σε σύγκριση με το macallan που έχει περισσότερη καπνα τώρα πως έγινε αυτό  που εγώ είμαι φαν macallan είναι λίγο κουλό μπορεί επειδή έχει σιρόπι σφενδαμου

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...