Jump to content
  • Welcome to our whiskyforum

    Dear Guest,

    On behalf of whiskyforum.gr and Hellenic Malt Whisky Society, we would like to thank you for visiting our forum. Feel free to navigate to our forum and enjoy content and topics. Always remember that our forum is free for all and if you share the same passion or you just want to be informed about whisky, you are more than welcome to join us!

    forum21.png

    Slainte!

New boys in town


giorgos

Recommended Posts

3 minutes ago, DMTK said:

κολλητικό είναι; δε σας προλαβαίνουμε εκεί πάνω ...:D

Τώρα που πήραμε φόρα.........

  • Like 1
  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 943
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Ardmore, 22 y.o. , 54.4%,  Distilled 27th May 1998, Cask: Refill Ex-Bourbon Hogshead, 1 of 266 bottles
Μετά τα πολύ καλά Glen Scotia της SMWS ισως τα Ardmore να είναι και η πιο ευχάριστη για εμένα έκπληξη. 22 ετών και σε αυτά τα λεφτά.... αξίζει.

20201026_151955.jpg

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

On 10/26/2020 at 2:31 PM, mallios said:

Μετά τα πολύ καλά Glen Scotia της SMWS

Γιάννη θυμάσαι αν ήταν sherry ή bourbon βαρέλια. Γενικά τείνω να πιστεύω πλέον πως το glen scotia σε sherry δεν δουλεύει καθόλου καλά αλλά τώρα τελευταία δοκίμασα 2 σε bourbon βαρέλι κι άρχισα να εκτιμώ το αποστακτήριο πιο πολύ. Θα με ενδιέφερε βέβαια αν έχει κι άλλος παρόμοια εμπειρία

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, McRookie said:

Γιάννη θυμάσαι αν ήταν sherry ή bourbon βαρέλια. Γενικά τείνω να πιστεύω πλέον πως το glen scotia σε sherry δεν δουλεύει καθόλου καλά αλλά τώρα τελευταία δοκίμασα 2 σε bourbon βαρέλι κι άρχισα να εκτιμώ το αποστακτήριο πιο πολύ. Θα με ενδιέφερε βέβαια αν έχει κι άλλος παρόμοια εμπειρία

Σύμφωνα με την ενημέρωση από τον Iain, προσωπικά θεωρεί πως τα καλύτερα βαρέλια για να δουλέψει εκείνος είναι τα second fill bourbon. Οπότε ότι βλέπω με ένδειξη second fill το θεωρώ ότι είναι καλά δουλεμένο (με ότι μπορεί να σημαίνει αυτό).

Τα δύο Glen Scotia που ανοίξαμε στο SMWS Master Class είναι:

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, o_koulos said:

χειμωνιάτικες μικροαγορές

 

[εχώ καιρο να ανεβάσω φωτο αν ειναι μεγάλη σορρυ]

261020200.jpg

Το meli elatis limited edition όλα τα λεφτά...:D

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 11/3/2020 at 1:55 PM, valasios said:

viber_image_2020-11-03_13-49-49.jpg

Like μόνο για τα 2 μεσαία, το Big Peat το θεωρώ καθαρό προιόν marketing έτσι όπως έχει γίνει πλέον, και από Wolfburn δεν ξέρω για το συγκεκριμενο (που περισσότερο μπερδεύει η ετικετα με τα casks), αλλά κανα δυό που έχω δοκιμάσει δεν μου είπαν κάτι και τα βρήκα "άγουρα".

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, Celtic said:

Like μόνο για τα 2 μεσαία, το Big Peat το θεωρώ καθαρό προιόν marketing έτσι όπως έχει γίνει πλέον, και από Wolfburn δεν ξέρω για το συγκεκριμενο (που περισσότερο μπερδεύει η ετικετα με τα casks), αλλά κανα δυό που έχω δοκιμάσει δεν μου είπαν κάτι και τα βρήκα "άγουρα".

Για το Big Peat έχεις δίκαιο. Είναι ένα Blended Islay, ευκολόπιοτο και μονοδιάστατο (2019). Αλλά είναι ευχάριστο. Όσο για Wolfburn έχω το ένστικτο ότι κάτι καλό θα πιω. Θα σου στείλω δείγματα και από τα δύο που θα ανοιχτούν σύντομα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, Chris84 said:

Έχω καιρό να δω εμφιάλωση  ADOS στο γερμανικό σάιτ. Δε τα ανεβάζει ποια εκεί;;

Βεβαίως και τα ανεβάζει αλλά εξαφανίζονται εν ριπή οφθαλμού.Θα σου πρότεινα να τον ακολουθήσεις στο Facebook, γιατι εκει τα ανακοινωνει πρωτα και τα βαζει μετα για πωληση σε ανυποπτο χρονο, οποτε με το που τα ανακοινώσει πρεπει να στήσεις καραούλι και να κοιτάς μετα συχνά αν τα εχει βάλει στο σάιτ.Όταν τα βάλει και ειδίκα αν είναι κανα Lagavulin η κανα Port Charlotte γίνεται  πόλεμος!!!!

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Corry Vreckan said:

Βεβαίως και τα ανεβάζει αλλά εξαφανίζονται εν ριπή οφθαλμού.Θα σου πρότεινα να τον ακολουθήσεις στο Facebook, γιατι εκει τα ανακοινωνει πρωτα και τα βαζει μετα για πωληση σε ανυποπτο χρονο, οποτε με το που τα ανακοινώσει πρεπει να στήσεις καραούλι και να κοιτάς μετα συχνά αν τα εχει βάλει στο σάιτ.Όταν τα βάλει και ειδίκα αν είναι κανα Lagavulin η κανα Port Charlotte γίνεται  πόλεμος!!!!

Γενικά μπαίνω μέρα παρά μέρα στο σάιτ του. Μια φάση σα ψυχαναγκασμός! Χαχαχα αλλά απ το καλοκαίρι και έπειτα δεν έχω προλάβει να δω ούτε μια εμφιάλωση του στο σάιτ. Βλέπω που τις ανάβει Facebook αλλ μέχρι εκεί..

Link to comment
Share on other sites

Αυτη τη φορα ψώνισα όχι μόνο με γνώμονα την ποιότητα του αποστάγματος(Bunna και Laddie,τι μπορεί να πάει τόσο στραβά;) αλλά και τις όμορφες ετικέτες που στη μία απεικονίζεται το αποστακτήριο Bruichladdich και στην άλλη τα δάκρυα του ουισκιού μέσα απο μια καλλιτεχνική ματιά.

 Ο κύριος που εχει το  Sansibar Whisky, ο Jens Drewitz  ξεκινάει δυνατά την νέα του σειρά "JDs Personal Choice"  με ένα Laddie το οποίο εχει υποστεί full Maturation σε βαρέλι απο κόκκινο κρασί Chateau Lafite.

 

Οσαναφορά το Bunnahabhain Staoisha Heavily Peated  ενα Μπατς απο 3 refill sherry butts ειναι μέρος της σειράς       Artist Collective και η ετικέτα ειναι έργο της ζωγράφου Emma Bertin Sanabria με τον τίτλο "Les armes du Whisky". Δηλώνω ήδη φαν της σειράς.

 

Άντε να μας αδειάσει την γωνιά ο Κορώνας να πάμε κανένα ταξίδι.

123970654_2974113706021752_6299304084462251387_n.jpg.925e57cee06bbc9e7a76c6111bd85da8.jpg

  • Like 4
  • Wow 1
Link to comment
Share on other sites

On 11/8/2020 at 4:45 PM, Chris84 said:

Γενικά μπαίνω μέρα παρά μέρα στο σάιτ του. Μια φάση σα ψυχαναγκασμός!

Αυτό δεν είναι τίποτα. Εγώ μπαίνω κάθε δυο ώρες.🤣🤣🤣

Έχω ψωνίσει μέχρι και μέσα σε προαστιακό 10 η ώρα το πρωί μόλις είδα ότι μπήκαν τα μπουκάλια😂

  • Haha 4
Link to comment
Share on other sites

εγώ σε  εθνική παρασκευή μεσημέρι προς απόγευμα, σε κάποιο από τα smws που έβγαζε την πρώτη Παρασκεύη του μήνα και ήμουνα σε αυτοψία. είχα βάλει στο καλάθι τι ήθελα και πάταγα refresh σαν τρελός αν θυμάμαι, μόλις είδα οτι πέρασε έκανα αλαρμ και άκρη για να ολοκληρώσω, ευτυχώς δεν ήρθε η οδική να με μαζέψει.

μονο πανω απο το τρακτέρ δεν εχω αγοράσει ακόμα χα χα χα 🤣

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

43 minutes ago, o_koulos said:

εγώ σε  εθνική παρασκευή μεσημέρι προς απόγευμα, σε κάποιο από τα smws που έβγαζε την πρώτη Παρασκεύη του μήνα και ήμουνα σε αυτοψία. είχα βάλει στο καλάθι τι ήθελα και πάταγα refresh σαν τρελός αν θυμάμαι, μόλις είδα οτι πέρασε έκανα αλαρμ και άκρη για να ολοκληρώσω, ευτυχώς δεν ήρθε η οδική να με μαζέψει.

μονο πανω απο το τρακτέρ δεν εχω αγοράσει ακόμα χα χα χα 🤣

Τελικά αυτή η smws μήπως δεν είναι scotch malt whisky αλλά τίποτα σαδο-μαζο?!

Ο ένας στον προαστιακό, ο άλλος σε αυτοψία και θέλει και από τρακτέρ, ..... ρε πάτε καλά?!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το είπα το αμάρτημα μου που αγοράζω, στην γυναίκα μου. Είπα......θα με χωρίσει......Χαζή είναι.....Δεν πειράζει μου είπε, μια επένδυση έκανες..........

viber_image_2020-11-16_15-34-46.jpg

  • Like 2
  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, valasios said:

Το είπα το αμάρτημα μου που αγοράζω, στην γυναίκα μου. Είπα......θα με χωρίσει......Χαζή είναι.....Δεν πειράζει μου είπε, μια επένδυση έκανες..........

Μην τσιμπάς σύντροφε!!! Αυτό που πραγματικά εννοεί είναι το πιο κάτω:

Επένδυση =  αγοράζω κάτι φτηνά (εγώ ο άντρας), ώστε όταν θα ανέβει η τιμή του να το πουλήσω για να πάρω δώρο στην γυναίκα μου. 😂

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...