Jump to content
Sign in to follow this  
panzo

Παμε λοιπόν noobas

Recommended Posts

Μετα από διάβασμα βράσιμο μπυρας κτλ ήρθε η ώρα να στήσω την σπιτική κάβα μου με whisky ...
Και εδώ θα χρειαστώ την βοήθεια σας, ως noobas και ως λάτρης του καπνιστού όπως άλλωστε έχω δηλώσει από την κάβα μου δεν θα λοιπον laphroaig και lagavulin 

μου αρέσει όμως επίσης το burbon οπότε λέω να βάλω και ένα maker's mark.

Στα δύσκολα τώρα έχω δοκιμάσει από Ιρλανδικα (αν δεν κάνω λάθος) teeling και μπορώ να πω πως μου άρεσε.

Γενικά τα blends δεν είναι πως δεν μου αρέσουν απλά τα θεωρώ ποιο πολύπλοκα για τα γούστα μου ακόμα.

Αλλες προτάσεις ? Μη δώσουμε νεφρό για να χαλάσουμε συκώτι σε λογικά πλαίσια.... ?

Πέρα απο τα peated, θα σου πρότεινα τα Glenmorangie 10, aberlour 12 (ένα ευχάριστο διάλειμμα από sherry) και bunna 12 (υπέροχο, διαχρονικό και θαλασσινό)

22 minutes ago, panzo said:

μου αρέσει όμως επίσης το burbon οπότε λέω να βάλω και ένα maker's mark.

θα το αντικαθιστούσα με Woodford Reserve και ως δεύτερη επιλογή Knob Creek

Για Ιρλανδία ας μιλήσει άλλος... ?

• Thanks 1

Καλά για Ιρλανδία δεν χωράει κουβέντα...

Jameson Caskmates.....φτιάχτηκε για σένα @panzo 
Την stout edition τη βρίσκεις εύκολα Ελλάδα, την IPA Ιρλανδία, τα υπόλοιπα άστα.....

jameson caskmates.jpg

Αποτέλεσμα εικόνας για jameson caskmates complete all editions

• Like 2
  • Thanks 1

Ξεκίνα από τα βασικά:

Laphroaig 10 και Quarter Cask

Ardbeg 10

Caol Ila 10

Talisker 10

Lagavulin 12 c/s

Aberlour A'bunadh

Higland Park 10

Old Pulteney 10

Glenlivet Nadurra (όποιο θέλεις)

Jameson Caskmates (πολύ καλό και ελαφρόπιοτο)

• Like 1

Laphroaig Lagavulin ardbeg  talisker already ordered τα υπολοιπα με το αλλο νεφρο τον αλλο μηνα ???

• Haha 1

2 hours ago, panzo said:

Laphroaig Lagavulin ardbeg  talisker already ordered τα υπολοιπα με το αλλο νεφρο τον αλλο μηνα ???

μπράβο, άκου τον mitsubae, όλα καπνιστά, μιλάμε για μεγάλη ποικιλία αρωμάτων και γεύσεων. Άναψε και το τζάκι, βάλε και μια σόμπα με μπουρί και καλό κάπνισμα  ... :sarcastic_blum:

• Haha 1

Μιας και σου αρέσει το teeling, έχε υπόψιν σου οτι σχετικά πρόσφατα κυκλοφόρησε stout cask finish. Αν και με αυτά που πήρες σε βλέπω σε διαρκές rotation για μεγάλο διάστημα (μόνο ένα port charlotte λείπει για να μυρίζεις σαν σβησμένη πυρκαγιά σε ψαραγορά)!

• Haha 2

@panzo καλου κακού βάλλε και μια ανακοίνωση στη γειτονιά για την αιθαλομίχλη που θα ακολουθήσει ... :lol:

880x495_354331.jpg

• Haha 2

15 minutes ago, DMTK said:

μπράβο, άκου τον mitsubae, όλα καπνιστά, μιλάμε για μεγάλη ποικιλία αρωμάτων και γεύσεων. Άναψε και το τζάκι, βάλε και μια σόμπα με μπουρί και καλό κάπνισμα  ... :sarcastic_blum:

1 minute ago, DMTK said:

@panzo καλου κακού βάλλε και μια ανακοίνωση στη γειτονιά για την αιθαλομίχλη που θα ακολουθήσει ... :lol:

9 minutes ago, Desmond said:

Μιας και σου αρέσει το teeling, έχε υπόψιν σου οτι σχετικά πρόσφατα κυκλοφόρησε stout cask finish. Αν και με αυτά που πήρες σε βλέπω σε διαρκές rotation για μεγάλο διάστημα (μόνο ένα port charlotte λείπει για να μυρίζεις σαν σβησμένη πυρκαγιά σε ψαραγορά)!

Πώπω, πολλοί ειδήμονες μαζευτήκατε....

Αυτά

Aberlour A'bunadh

Old Pulteney 10

Glenlivet Nadurra (όποιο θέλεις)

Jameson Caskmates (πολύ καλό και ελαφρόπιοτο)

δε σας κάνουν????

Χαχαχχα χαμος!!! Μισο μισο αυτα ητανστο προγραμμα ουτως η αλλως ειπαμα καπνιστα δαγκωτο!! Τα υπολοιπα για αυτο ρωτησα για να μπορω να εχω επιλογες σκοπος ειναι να μπορω να πινω λιιιγο (μπροστα στο τζακι ?) και να το ευχαριστιεμαι οποτε ολα θα εχουν ροτεισον!!

Επομενη παραγγελια θα εχει jameson, bunna και teeling... και καπου εκει μετα τις μπυρες και τα whisky ερχεται και το χαλακι στην πορτα για υπνο απο την κυρα... ??????

Μπααααα???? Τι έγινε γατάκια??

Μιλάτε στο νέο μέλος για κάπνα και ένα απαλό, αγαθό Octomor-άκι δεν του λέτε?? (7.1 κατά προτίμηση). Δηλαδή εμείς που πάμε και ξαπλώνουμε πίσω από REO / STEYR (Στάγερ) το πρωί όταν τα βάζουνε μπροστά δεν έχουμε ψυχούλα??! 

Στο νησί (ένα είναι το νησί) μαζί με το ποτό σερβίρουν και αυτό το αξεσουάρ.

IMG_1137_preview.jpeg

• Haha 4

11 hours ago, Desmond said:

...μόνο ένα port charlotte λείπει για να μυρίζεις σαν σβησμένη πυρκαγιά σε ψαραγορά!

10 hours ago, mitsubae said:

Πώπω, πολλοί ειδήμονες μαζευτήκατε....

Δηλαδή εσύ, το παραπάνω σχόλιο το παίρνεις ως μειωτικό????

4 hours ago, mallios said:

Μιλάτε στο νέο μέλος για κάπνα και ένα απαλό, αγαθό Octomor-άκι δεν του λέτε?? (7.1 κατά προτίμηση). Δηλαδή εμείς που πάμε και ξαπλώνουμε πίσω από REO / STEYR (Στάγερ) το πρωί όταν τα βάζουνε μπροστά δεν έχουμε ψυχούλα??! 

προσέξτε πίσω από τις εξατμίσεις παιδιά, κυκλοφορούν πολλοί ανώμαλοι τελευταία.... :sarcastic_blum:

• Haha 1

6 hours ago, Desmond said:

Δηλαδή εσύ, το παραπάνω σχόλιο το παίρνεις ως μειωτικό????

Ωπ πήρε και εσένα η μπάλα......στον @DMTK πήγαινε το σχόλιο.....

On 10/23/2018 at 3:04 PM, mitsubae said:

Ξεκίνα από τα βασικά:

Caol Ila 10

Higland Park 10

Old Pulteney 10

Προτείνεις...προτείνεις...αλλά πιάστηκες αδιάβαστος...ή μάλλον άπιοτος από αυτά εδώ και καιρό....Βρε Μητσάρα 12 ετών βγαίνουν αυτά όταν πάνε για καθημερινό ψάρεμα....μην τους κλέβεις χρόνια........

Και να προσθέσω οτι κανένας μέχρι τώρα δεν αναφέρθηκε στην κάπνα του Campbeltown, τη βρώμικη, την αλήτικη, αυτή του Longrow ! Ντροπή σας!

• Haha 1

55 minutes ago, Celtic said:

Προτείνεις...προτείνεις...αλλά πιάστηκες αδιάβαστος...ή μάλλον άπιοτος από αυτά εδώ και καιρό....Βρε Μητσάρα 12 ετών βγαίνουν αυτά όταν πάνε για καθημερινό ψάρεμα....μην τους κλέβεις χρόνια........

Και να προσθέσω οτι κανένας μέχρι τώρα δεν αναφέρθηκε στην κάπνα του Campbeltown, τη βρώμικη, την αλήτικη, αυτή του Longrow ! Ντροπή σας!

Εδώ βάφτησα Glen Grant 8 το blind προχθές, στα 12αρια θα κολλήσω! 

• Haha 1

2 hours ago, Celtic said:

5 hours ago, mitsubae said:

Ωπ πήρε και εσένα η μπάλα......στον @DMTK πήγαινε το σχόλιο.....

ααααχχχχχ τι να πω; 

γαργάρες με σκέτο sherry απόψε βράδυ....?

• Haha 1

Κλαιω με τα σχολια!!! Δε θελω να σκεφτομαι τι γινεται στις συναντησεις ??????

• Like 1