Jump to content
Sign in to follow this  
ioannis

Evan Williams Black Label, 43%

Recommended Posts

Αποτέλεσμα εικόνας για evan williams

Αφού το απολαμβάνουμε, ας γράψουμε και δυό φτωχά λόγια ώστε να συμπληρώσει και κανένας πιο εμβριθής..

Ένα αρχικό σχόλιο: το Evan Williams στην Αμερική πωλείται κατα μέσο όρο στα 13$ (11,5 ευρώ) ενώ στην Ελλάδα στα 30!!! ευρώ (34$). Το δε Buffalo Trace στα 21$ μέσο όρο στην Αμερική ενώ στην Ελλάδα στα 27 ευρώ. Στο δεύτερο λόγω μεταφορικών,εισαγωγικών,δασμικών,τελωνειακών λοιπών δικαιολογείται η τιμή, στο πρώτο; Το Evan Williams είναι κατά γενική ομολογία ένα καλό Bourbon..πιθανόν στην Ελλάδα χρεώνουν και την φήμη του (άν κάποιο μέλος γνωρίζει κάτι παραπάνω ας μας διαφωτίσει). Αυτό που θέλω να πω είναι πως (βάση τιμής) για την Αμερική είναι ο ορισμός του value for money ενώ στην Ελλάδα ένα καλό Bourbon αλλά υπερτιμημένο.

Στο δια ταύτα, μύτη (ακολουθώ την τακτική των παλιών) βανίλια - φρούτα, φρούτα - βανίλια, (στα φρούτα κυρίως το βερύκοκο) κάποια στιγμή μου ήρθε λίγο το κράνο.

Στόμα: στην αρχή τσιμπάει λίγο, για ένα περίεργο λόγω εδώ ένιωσα πιο έντονο το ξύλο, ενώ τα υπόλοιπα για μένα είναι λίγο θολά...

Επίγευση: εδώ άρχισα να γεύομαι αυτά που μύρισα στην αρχή..κρατάει ναι.

Αν έμενα Αμέρικα θα ήταν το στανταράκι..αλλά εδώ υπάρχουν ανώτερα στο ίδιο έυρος τιμών και μόνο σε bourbon..

Παρακαλώ όσοι έχουν να προσθέσουν να το κάνουν,έχει ακόμα 1/3 το μπουκάλι και θέλω τροφή για πειραματισμό..

• Like 4

6 minutes ago, ioannis said:

Παρακαλώ όσοι έχουν να προσθέσουν να το κάνουν,έχει ακόμα 1/3 το μπουκάλι και θέλω τροφή για πειραματισμό..

πολύ ευχαρίστως, όταν το δοκιμάσω. Ως τότε όμως, πάτωσέ το. Κρίμα είναι ρε Γιάννη...?

Άδειασε το υπόλοιπο καλαμποκοζουμο  στο νεροχύτη και αγόρασε κάτι σκωτσεζικο  :)

καλή αρχή στις περιγραφές και καλή συνέχεια.  

• Like 1
  • Thanks 1

28 minutes ago, ioannis said:

πιθανόν στην Ελλάδα χρεώνουν και την φήμη του (άν κάποιο μέλος γνωρίζει κάτι παραπάνω ας μας διαφωτίσει).

Το γιατί ενα προϊόν Α κοστίζει αναλογικά και συγκριτικά περισσότερο από ένα παρόμοιο προϊόν Β η και το ίδιο το προϊόν Α σε άλλη χώρα είναι τόσο περίπλοκο όσο το τι θέλουν οι γυναίκες ???

Στα σοβαρά τώρα είναι ένα πολύπλοκο μωσαϊκό που περιλαμβάνει μέσα παραγωγούς, μάρκετινγκ, εισαγωγείς, διανομείς, κρατικούς (και τοπικούς) δασμούς και φόρους καθώς φυσικά και των τελευταίο κρίκο της αλυσίδας (αλλά εξίσου σημαντικό) το κατάστημα λιανικής που μπορεί να βάλει ότι τιμή θέλει...

Και συνήθως στον τελευταίο αυτό κρίκο μπαίνει μεγάλο καπέλο όταν κάποιο προϊόν ειδικά ουίσκι έχει "καλό όνομα"

• Thanks 1

47 minutes ago, DMTK said:

πολύ ευχαρίστως, όταν το δοκιμάσω. Ως τότε όμως, πάτωσέ το. Κρίμα είναι ρε Γιάννη...?

Ότι θα πατώσει είναι το μόνο σίγουρο...περιμένει ένα Talisker10 στη σειρά..

48 minutes ago, thanasist said:

Άδειασε το υπόλοιπο καλαμποκοζουμο  στο νεροχύτη και αγόρασε κάτι σκωτσεζικο  :)

καλή αρχή στις περιγραφές και καλή συνέχεια.  

Ευχαριστώ! Ε, όχι και νεροχυτη..κρίμα είναι..

Καλούτσικο είναι...Μου ταίριαζε πολύ σε old fashioned και καταναλώθηκε κυρίως έτσι κατά τη διάρκεια καλοκαιριού.

Σίγουρα προτιμώ βέβαια wild turkey 8yo που όλο και κάπου το βρίσκεις στα ~25

9 hours ago, ioannis said:

...περιμένει ένα Talisker10 στη σειρά..

Εύγε τέκνον μου! Επιτέλους μπαίνεις στον σωστό δρόμο.

• Like 1

9 hours ago, ioannis said:

Ευχαριστώ! Ε, όχι και νεροχυτη..κρίμα είναι..

Φοβάσαι μη χαλάσεις το νεροχύτη? Δικαιολογημένα! 8P

• Haha 2

Με αφορμή τον @ioannis που έχει μπει δυναμικά, μπράβο του και μακάρι να συνεχίσει έτσι! :good:, να κάνω μια παράκληση και στα υπόλοιπα ενεργά μέλη, παλαιά και νέα, τόσα whiskies δοκιμάζουμε, ας προσθέσουμε καμιά νέα παρουσίαση στον ήδη μεγάλο κατάλογό μας. Το ξέρω ότι είναι περισσότερο θέμα χρόνου και διάθεσης, αφού όλοι μπορούμε να γράψουμε δυο λόγια, ανεξάρτητα απο το τρόπο γραφής του καθενός (με εξαίρεση βέβαια τον παραπάνω κύριο-αντιρρησία συνείδησης...:sarcastic_blum:)

• Like 2
  • Haha 1