Jump to content
Sign in to follow this  
mallios

Δοκιμή-Τι να περιμένουμε!!! (whisky tasting wheel)

Recommended Posts

Παίδες βαριόμουν να τα μεταφράσω όλα, οπότε....sorry.

Πάντως νομίζω ότι μπορούμε να συλλέξουμε υλικό και να φτιάξουμε μία βάση με στοιχεία χρήσιμα.

Να τα τυπώσουμε σε πολλά αντίγραφα και αντί να γράφουμε tasting notes, απλά θα βάζουμε κυκλάκια όπου πρέπει. Τι λέει ο ambu; :tongue:

Τα ρείκια σε ποιο αρχείο είναι; :tongue:

Το κοκορέτσι; :tongue:

Εγώ προτιμώ την σελίδα του Serge που επισυνάπτω...

Ανάμεσα στα αρώματα και τις γεύσεις θα βρείτε: tan oil, diesel oil, rubber, burnt tire, rotten meat, old cardboard, dust, public toilets, vomit.

Όπως λέει και η Μαριάντα Πιερίδη "θέλει φαντασία!"

SergeTastingSheetV3.pdf

Εμένα μου άρεσαν και τα δυο! Τα αρχεία του Mallios είναι, με πιο συνοπτική μορφή, ο διάσημος taste circle. Ο πιο αναλυτικός που έχω βρεί είναι του Charles MacLean. Αλλά του Serge είναι πιο μεθοδικό, μου αρέσει!

Πάντως όσο διαβάζω, τόσο βλέπω ότι ακόμα και άτομα που είναι ιδιαίτερα ανευλαβή, όπως ο ιδρυτής της Scotch Malt Whisky Society, συνιστούν να δοκιμάσει κανείς τις βασικές μυρωδίες.

Whiskywheel-Big.jpg

Το διάσημο tasting wheel του whiskymag σε ελεύθερη απόδοση(rough translation) στα ελληνικά από τον Maltakia.

Παρακαλώ για όσα διαβάσετε μην βρίσετε τον μεταφραστή αλλά αυτόν που μύρισε αυτά που έγραψε στα αγγλικά.

Ελπίζω να βοηθήσει ως ένα βαθμό στην αναγνώριση οσμών.

jsj0p1gzsgo32cio6b3t_thumb.jpg

Πολύ καλή δουλειά Maltakia. Υπάρχουν ήδη δυο τρεις προσπάθειες εδώ στο Forum αλλά η δικιά σου είναι η πληρέστερη. Σε κάποια διαφωνώ, και αν θές ευχαρίστως να βοηθήσω.

Σε κάποια διαφωνώ, και αν θές ευχαρίστως να βοηθήσω.

Καλά το ρωτάς;

Πάντως η μετάφραση είναι σχεδόν απόλυτη με βάση και λεξικό.Από εκεί και πέρα ότι μπορεί να βοηθήσει στην βελτίωση είναι πάντα αποδεκτό.

Πολύ καλή δουλειά maltakia. ;)

Συγχαρητήρια στον maltakia! Αφού γίνουν τυχόν μικροδιορθώσεις μπορεί νομίζω να τυπωθεί να το έχουμε μαζί μας όταν ρωτάμε "ρε κάτι μου θυμίζει αλλά δεν μπορώ να καταλάβω τι".

Μπράβο ρε φίλε,ακόμα μία φορά βλέπω μεράκι και αγάπη στο malt!!Γιατί πραγματικά πρέπει να έχεις αυτά τα συστατικά για να κάτσεις να κάνεις τέτοιο θέμα.

Αυτη την "πορδιτιδα" στη κατηγορια "sulphury" την προσεξατε? :rofl:

Να και μια μυρωδια που δεν εχει αγγιξει σε καμμια απο τις συναντησεις μας τη μυτη κανενος (στα φανερα τουλαχιστον) :D

"Ναι","sir mihas","μου ερχεται μυρωδια πορδιτιδας,το βαρελι να φταιει η ο κ...ος σου"? :D:D

νομίζω ότι λέει κορδίτιδα ρε miha!! :rofl::rofl::rofl: αλλά ότι και να λέει έχω γονατίσει από τα γέλια!! :lol:

Όχι ότι βγάζω νόημα αν λέει ''κορδίτιδα'' αλλά λέμε τώρα!Επίσης καλό στο θέμα FENTY το ''παλιά παπούτσια γυμναστηρίου''!!!Ρε λες να μου θυμίζει το Tamnavulin 12yo ;;; :o:o

Πάντως εξ όσων γνωρίζω κορδίτιδα ήταν η γεμιστική ύλη που χρησιμοποιούνταν στα παλιά κανόνια(αυτά με τις μπάλες) και αντικατέστησε την πυρίτιδα.

Πλέον η χρήση της περιορίζεται σε βεγγαλικά και πυροτεχνήματα.

Πεσαμε ολοι με τα μουτρα στις κ..ορδες!!! :D

Σε dj στην Λάρισα:

- Φίλε, έχεις Clash;

- Γιατί, μυρίζ’;

Σε dj στην Λάρισα:

- Φίλε, έχεις Clash;

- Γιατί, μυρίζ’;

:lol::lol::lol::lol::lol: κάπως έτσι...

Αυτη την "πορδιτιδα" στη κατηγορια "sulphury" την προσεξατε? :rofl:

Να και μια μυρωδια που δεν εχει αγγιξει σε καμμια απο τις συναντησεις μας τη μυτη κανενος (στα φανερα τουλαχιστον) :D

"Ναι","sir mihas","μου ερχεται μυρωδια πορδιτιδας,το βαρελι να φταιει η ο κ...ος σου"? :D:D

Θα μας τρελλάνει αυτός ο Απωανατολίτης.

:D:lol::tongue::crazy::rofl:

2 hours ago, DMTK said:

Το tasting wheel του Charles MacLean

http://www.whiskymax.co.uk/online-shop/charles-macleans-whisky-wheel/

Νομίζω ότι μπορούμε να το "φτιάξουμε" (με poster printing από εικόνα) αντί να το αγοράσουμε (βέβαια όποιος θέλει, καλά θα κάνει να το έχει). @DMTK πρέπει να έχεις διαβάσει πιο πολύ το forum και από τον ίδιο τον forum και συνέχεια ανατρέχεις σε θέματα και προσφέρεις! Εύγε παιδί μου. :drinks:

• Like 1

1 hour ago, mallios said:

Νομίζω ότι μπορούμε να το "φτιάξουμε" (με poster printing από εικόνα) αντί να το αγοράσουμε (βέβαια όποιος θέλει, καλά θα κάνει να το έχει). @DMTK πρέπει να έχεις διαβάσει πιο πολύ το forum και από τον ίδιο τον forum και συνέχεια ανατρέχεις σε θέματα και προσφέρεις! Εύγε παιδί μου. :drinks:

Κοίτα 500 αντίτυπα για £49 με ταχυδρομικά δεν είναι καθόλου πολλά και μπορούμε να δίνουμε και ένα δώρο σε κάθε νέο μέλος.

Well done @DMTK :drinks:

8 hours ago, mallios said:

Εύγε παιδί μου. :drinks:

Ευχαριστώ κύριε!:D

Με όποιον δάσκαλο καθίσεις τέτοια γράμματα θα μάθεις…:rtfm:

Πέρα από την πλάκα, το συγκεκριμένο μου άρεσε γιατί περιέχει και αυτό που λέμε αφή του στόματος ή την επίδραση που μπορεί να έχει το απόσταγμα στη μύτη.

On 3/7/2008 at 12:35 PM, mallios said:

Παίδες βαριόμουν να τα μεταφράσω όλα, οπότε....sorry.

Πάντως νομίζω ότι μπορούμε να συλλέξουμε υλικό και να φτιάξουμε μία βάση με στοιχεία χρήσιμα.

On 3/8/2008 at 8:54 AM, Theo said:

Εγώ προτιμώ την σελίδα του Serge που επισυνάπτω...

Ανάμεσα στα αρώματα και τις γεύσεις θα βρείτε: tan oil, diesel oil, rubber, burnt tire, rotten meat, old cardboard, dust, public toilets, vomit.

Όπως λέει και η Μαριάντα Πιερίδη "θέλει φαντασία!"

SergeTastingSheetV3.pdf

Δε βρίσκω τίποτα απ τα 2...:unknw:

βασικά ποτέ δε κατάλαβα τι αφορούσε αυτό το νήμα, αφού για tasting wheel υπάρχει άλλο...