Jump to content
  • Welcome to our whiskyforum

    Dear Guest,

    On behalf of whiskyforum.gr and Hellenic Malt Whisky Society, we would like to thank you for visiting our forum. Feel free to navigate to our forum and enjoy content and topics. Always remember that our forum is free for all and if you share the same passion or you just want to be informed about whisky, you are more than welcome to join us!

    forum21.png

    Slainte!

Τι πίνουμε αυτήν την εποχή (2019)


Recommended Posts

Καλή χρονιά σε όλη την ουισκοπαρέα

θα κάνω μια μικρή αναδρομή στα τελευταία 3 χρόνια κ στο τι ήπια στις πρώτες στιγμές του χρόνου  

2016-2017ACCA2AA3-9AF8-4E6E-A8A3-91EF34AAD05F.jpeg

2015-2016BFFA6FF0-6520-4DBB-832C-761FDE45F13B.jpeg

2017-201894E970FB-4825-4FD4-AA7E-4E35BFCD9946.jpeg

 

Άτιμη κοινωνία και Επερεσιακες ανάγκες γαρ την έβγαλα με ένα Jameson (ο θεος να το κανει)

2018-20191748D97E-AD72-408A-B711-46AE7596E421.jpeg

 

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Wisdom said:

Είδες πόσα πράγματα αλλάζουν μετά τον γάμο; Και πού είσαι ακόμα! :p

Επερεσιακές ανάγκες θα έλεγα. Θα ρεφάρω από βδομάδα ?

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τελείωσα ενα glenmorangie port wood finish (μου άρεσε η παλιομοδίτικη ετικετα του). Εχω ανοίξει ενα talisker 10 DE 2018 το οποίο με εξέπληξε ευχάριστα. Εχω και το Christmas malt 17 απο τον Ινδό όπου πραγματικά μου βγάζει ενα ασύνδετο whisky. Ισως δε θα έπρεπε να ειναι CS. Και κλείνοντας έχω και ενα Ολλανδό millstone Peated px που γα τα λεφτά του συνδυάζει αρκετά στοιχεία!

Link to comment
Share on other sites

Άνοιξα πρόσφατα αυτό.  Παρα πολύ καλό,  συστήνεται αν το βρείτε σε λογική τιμή.  Αν και ακριβό ήταν σχετικά από την αρχή.

Παρόλο που Γενικά τα hp δεν με ενθουσιάζουν, κάποια single cask ανεξάρτητων εμφιαλωτων πραγματικά με ενθουσιάζουν. 

IMG-df1063f75dbd01ee4b74970951e751c9-V.jpg

Link to comment
Share on other sites

Και αυτό συστήνεται σαν vfm επιλογή 

https://shop.mein-lieblingswhisky.de/epages/es71912.mobile/de_DE/?ObjectPath=/Shops/es71912/Products/SCSV328

Για τα χρήματα του εξαιρετικό,  τίμιο ευκολοπιοτο.  Εμένα μου άρεσε πολύ σαν every day malt 

Link to comment
Share on other sites

Buffalo Trace bourbon σε μπαράκι με ζωντανή blues μουσική, παρέα με τον κολλητό από το δημοτικό, που είχαμε να τα πούμε από κοντά κανα χρόνο........

Ο τέλειος συνδυασμός ουίσκυ-μουσικής-παρέας.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Celtic said:

Buffalo Trace bourbon σε μπαράκι με ζωντανή blues μουσική, παρέα με τον κολλητό από το δημοτικό, που είχαμε να τα πούμε από κοντά κανα χρόνο........

Ο τέλειος συνδυασμός ουίσκυ-μουσικής-παρέας.

Πραγματικά...θυμάμαι το Buffalo περισσότερο για το άρωμα του παρά για τη γεύση του..πολύ δυνατό bourbon.

Αν θυμάσαι λεπτομέρειες γράψε κάτι για το Buffalo, νομίζω αξίζει.

Link to comment
Share on other sites

Arran Amarone Cask Finish, 50%,  ανακάλυψα το δειγματάκι κάπου χωμένο εκεί με τα υπόλοιπα.....:D Δεν θυμάμαι από ποιόν είναι, thanks και αποκαλύψου !

Πολύ καλό! Sweet and spicy, το Arran ωρίμασε και βγάζει λιχουδιές, εύγε! 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Celtic said:

Arran Amarone Cask Finish, 50%,  ανακάλυψα το δειγματάκι κάπου χωμένο εκεί με τα υπόλοιπα.....:D Δεν θυμάμαι από ποιόν είναι, thanks και αποκαλύψου !

Πολύ καλό! Sweet and spicy, το Arran ωρίμασε και βγάζει λιχουδιές, εύγε! 

Μάλλον δικό μου :)

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, giorgos said:

Αφιερωμένη και αυτή @DMTK

Glenlivet 11 2007 2018 66,8%

Distilled την Παγκόσμια Ημέρα Θεάτρου και την Διεθνή Ημέρα Κοινωνικής Εργασίας (Αγίων Φιλητού Λυδίας Θεοπρέπιου και Μακεδόνα, Αγίας Ματρώνης εν Θεσσαλονίκη) και εμφιαλωμένο Τετάρτη 06.06 του 2018, ανήμερα του Οσίου Ιλαρίωνος.

Συμπερασματικά, ένα holly spirit για το οποίο ο αγαπητός @DMTK θα χρειαστεί περίπου 2.347,56 μέρες κοινωνικής εργασίας, 5 Θεατρικές παραστάσεις και καμιά 30ριά λαμπάδες για να πάρει ένα επαρκές sample. ?

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, mallios said:

Συμπερασματικά, ένα holly spirit για το οποίο ο αγαπητός @DMTK θα χρειαστεί περίπου 2.347,56 μέρες κοινωνικής εργασίας, 5 Θεατρικές παραστάσεις και καμιά 30ριά λαμπάδες για να πάρει ένα επαρκές sample. ?

... και γαργάρες με γάλα αρσενικής καμήλας από το Τζιμπουτί, επί πέντε ημέρες...:jump:

Link to comment
Share on other sites

19 hours ago, DMTK said:

δε ξέρω για το Ballechin, αλλά η φώτο τα σπάει...

ποια φωτο τα σπάει μωρε ΔΜΤΚ ???...όλο τα ίδια και τα ίδια ο @giorgos....ένα μπουκάλι, ένα ποτήρι και μια μεγάλη plasma TV από πίσω που δείχνει μια φλόγα.....ουφ, βαρεθήκαμε πια.....:biggrin1:

  • Haha 4
Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, Celtic said:

ποια φωτο τα σπάει μωρε ΔΜΤΚ ???...όλο τα ίδια και τα ίδια ο @giorgos....ένα μπουκάλι, ένα ποτήρι και μια μεγάλη plasma TV από πίσω που δείχνει μια φλόγα.....ουφ, βαρεθήκαμε πια.....:biggrin1:

Αντί για τζάκι, plasma TV..... όλα ένα ψέμα ρε φίλε... στο τέλος και τα μπουκάλια θα τα ανεβάζει σε φωτό..  :jump:

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

On 1/11/2019 at 8:00 PM, Celtic said:

ποια φωτο τα σπάει μωρε ΔΜΤΚ ???...όλο τα ίδια και τα ίδια ο @giorgos....ένα μπουκάλι, ένα ποτήρι και μια μεγάλη plasma TV από πίσω που δείχνει μια φλόγα.....ουφ, βαρεθήκαμε πια.....:biggrin1:

 

On 1/12/2019 at 10:14 AM, mallios said:

Αντί για τζάκι, plasma TV..... όλα ένα ψέμα ρε φίλε... στο τέλος και τα μπουκάλια θα τα ανεβάζει σε φωτό..  :jump:

Γαμηθήκατε λεμε. Γελαω ω σαν τον χαζο. Διατηρω σταθερο μοτιβο ?

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, giorgos said:

 

Γαμηθήκατε λεμε. Γελαω ω σαν τον χαζο. Διατηρω σταθερο μοτιβο ?

Φαντάσου να κανεις αλλαγή στο μοτίβο τι έχει να γίνει ?

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

  • Celtic pinned this topic
1 hour ago, Celtic said:

Nikka blended, Canadian Club 12.......

.........έχω κάτι διαστροφές ώρες ώρες

Έχει γούστο τώρα που πάω να μπώ στον ίσιο δρόμο (Caol ila 12 - Σημερινή αγορά - Πρώτη αγορά σε Single Malt μπουκάλι...συγκίνηση :heart:) ν'αρχίσετε τις παρεκτροπές εσείς...δώστε το καλό παράδειγμα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, ioannis said:

Έχει γούστο τώρα που πάω να μπώ στον ίσιο δρόμο (Caol ila 12 - Σημερινή αγορά - Πρώτη αγορά σε Single Malt μπουκάλι...συγκίνηση :heart:) ν'αρχίσετε τις παρεκτροπές εσείς...δώστε το καλό παράδειγμα.

αν δεν πιείτε Loch Dhu, δε μας πείθετε κύριε...:mamba:

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

  • Celtic locked and unpinned this topic
Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...