Jump to content
  • Welcome to our whiskyforum

    Dear Guest,

    On behalf of whiskyforum.gr and Hellenic Malt Whisky Society, we would like to thank you for visiting our forum. Feel free to navigate to our forum and enjoy content and topics. Always remember that our forum is free for all and if you share the same passion or you just want to be informed about whisky, you are more than welcome to join us!

    forum21.png

    Slainte!

Δραστηριότητα και Whisk(e)y


Recommended Posts

Με τυρράνησε λίγο ο τίτλος αλλά δεν βρήκα κάτι αντιπροσωπευτικότερο.

Κάποιοι συνδυάζουν το φαγητό με το ουίσκυ ονόματα δεν λέμε...άλλοι κλείνουν πόρτες παράθυρα..ταμπουρώνονται και είναι αυτοί και το απόσταγμα μέσα στο σκότος και τη σιωπή..ενώ άλλοι κατεβάζουν μπουκάλια στα νυχτομάγαζα..

Λοιπόν από το να είστε στην ιδιωτική σας πισίνα με ένα καλό ουίσκυ στο χέρι μέχρι να διαβάζετε ένα βιβλίο και δίπλα το ποτήρι...και από το ψάρεμα με ένα φλασκί στην τσέπη μέχρι τη θέαση της αρκουδοζεμπεκιάς του ελληνάρα και το ουίσκυ αγκαλιά...το ξεχείλωσα...ποιά είναι η δραστηριότητα που τη συνδυάζεται απαραιτήτως με ένα ουίσκυ;

 

Προσωπικά γράφω ατελείωτες παρτιτούρες βυζαντινής μουσικής και όσο χάνομαι στην οθόνη πάντα δίπλα έχω κάποιον να μου "χαμογελά"...:i-m_so_happy:

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, ioannis said:

Με τυρράνησε λίγο ο τίτλος αλλά δεν βρήκα κάτι αντιπροσωπευτικότερο.

η αλήθεια είναι οτι ο τίτλος είναι λίγο παραπλανητικός (εννοείς με τι συνδυάζω το whisk(e)y πλην φαγητού  ?)

μια καλή δραστηριότητα λοιπόν είναι η ανάγνωση-μετάφραση άρθρων για εδώ:

https://www.whiskyforum.gr/forums/index.php?/forum/23-whiskypedia/

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, DMTK said:

μια καλή δραστηριότητα λοιπόν είναι η ανάγνωση-μετάφραση άρθρων για εδώ:

https://www.whiskyforum.gr/forums/index.php?/forum/23-whiskypedia/

Το κάνεις εσύ; σα να το προτεἰνεις μου φαίνεται...

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, ioannis said:

Το κάνεις εσύ; σα να το προτεἰνεις μου φαίνεται...

..... επίσης μια καλή δραστηριότητα που μου ήρθε τώρα τυχαία, τυχαία λέμε, είναι η μετάφραση και παρουσίαση αποστακτηρίων... για εδώ:

https://www.whiskyforum.gr/forums/index.php?/forum/26-αποστακτηρια/

τυχαία μου ήρθε έτσι....:blush1:

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Καλή παρέα και καλή μουσική. 

Το ιδανικό είναι να είμαι με φίλους και να συζητάμε περι ανέμων και υδάτων, εκτός ή εντός σπιτιού, υπό τους ήχους μουσικών κομματιών που μου αρέσουν . 

Άν λείπει η παρέα και είμαι μόνος, τουλάχιστον μαζί με το ουίσκυ θα απολαμβάνω αγαπημένη μουσική, ανάλογα με τα κέφια. Μπορεί να είναι μελαγχολικό blues, μπορεί να είναι ξεσηκωτικό rock'n'roll, μπορεί κλασσικό hard rock - metal, μπορεί ρεμπέτικο, μπορεί soul, r'n'b, celtic punk rock, mainstream pop, ακόμα και λαϊκά (λέμε τώρα).....Αλλά συνήθως καταλήγω να ακούω πάντα Rory Gallagher, Thin Lizzy, Black Sabbath και Motorhead :)

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

41 minutes ago, Celtic said:

Μπορεί να είναι μελαγχολικό blues, μπορεί να είναι ξεσηκωτικό rock'n'roll, μπορεί κλασσικό hard rock - metal, μπορεί ρεμπέτικο, μπορεί soul, r'n'b, celtic punk rock, mainstream pop, ακόμα και λαϊκά (λέμε τώρα).....Αλλά συνήθως καταλήγω να ακούω πάντα Rory Gallagher, Thin Lizzy, Black Sabbath και Motorhead :)

και Βασίλη Καρρά - Πάολα, για εμας τους σκυλαδομεταλλάδες :punk:

  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

  1. Μαζώξεις του WhiskyForum ή της HMWS
  2. Άλλες συναντήσεις με μέλη του WhiskyForum ή της HMWS
  3. Ακούγοντας rock, blues, έντεχνη ελληνική μουσική αλλά και άλλα είδη μουσικής σε κάποιο μπαρ, μουσική σκηνή ή συναυλία.
  4. Παρακολουθώντας ποδοσφαιρικό αγώνα στο παγωμένο ΟΑΚΑ τον χειμώνα
  5. Λιγότερο απαραίτητα, βλέποντας μια καλή ταινία στο σπίτι ή στον κινηματογράφο.

Στις περιπτώσεις συναυλίας, ΟΑΚΑ και κινηματογράφου παίζει φλασκί (δυστυχώς υστερεί πολύ στη μύτη αλλά από το ολότελα...).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Whisky σημαίνει παρέα-Παρέα σημαίνει whisky. 

Εάν είμαι μόνος τότε ισως κάποια ταινία ή αγώνα στην τηλεόραση.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πάρα πολύ ωραία τα λέει...όπως επίσης μου έρχεται αυθόρμητα να πιω ουίσκυ στους καφέδες μετά το ψάλσιμο στις 12 το μεσημέρι..αλλά με κοιτάνε λες και είμαι κανένας αλκοολικός οπότε τη βγάζω με καφέ...

Link to comment
Share on other sites

Εάν μαζευτεί παρέα (γτ με τα παιδιά ειναι λιγο δύσκολο) σιγουρα θα πιουμε!Τωρα αν ειμαι μόνος θα βάλω παντα βλέποντας τη σπυριαρα ή καμια ταινία! 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, ioannis said:

Πάρα πολύ ωραία τα λέει...όπως επίσης μου έρχεται αυθόρμητα να πιω ουίσκυ στους καφέδες μετά το ψάλσιμο στις 12 το μεσημέρι..αλλά με κοιτάνε λες και είμαι κανένας αλκοολικός οπότε τη βγάζω με καφέ...

προκαταλήψεις του περασμένου αιώνα... για δοκίμασε να βάλεις whisky σε μπουκάλι απο νάμα και θα δεις. Με το μπουκάλι θα πίνουν όλοι και θα λένε, τι ωραίο!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, DMTK said:

προκαταλήψεις του περασμένου αιώνα... για δοκίμασε να βάλεις whisky σε μπουκάλι απο νάμα και θα δεις. Με το μπουκάλι θα πίνουν όλοι και θα λένε, τι ωραίο!!! :lol:

:lol::lol::lol:...και μετά θα'αρχίσουμε όλοι τα ουράνια τεριρέμια...

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, DMTK said:

μετάφραση; ?

Πιστεύω καλύτερα τωρα! Όταν γράφεις με το ενα χέρι και με το αλλο κρατάς το παιδι αυτα συμβαίνουν! Χααχαχ 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, Chris84 said:

Πιστεύω καλύτερα τωρα! Όταν γράφεις με το ενα χέρι και με το αλλο κρατάς το παιδι αυτα συμβαίνουν! Χααχαχ 

Συμπάσχω...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Θα συμφωνήσω με τους @giorgos και @Wisdom είμαι ο ορισμός τού κοινωνικού πότη και ευτυχώς που σπανίως μού κάνει κέφι να πιώ εκτός κοινωνικής μάζωξης (εξαιρούνται επαγγελματικες γευσιγνωσίες και  δοκιμές) γιατί ο αλκοολισμός είναι πρόβλημα στο συναφή μού 

Τις σπάνιες φορές πού θα πιώ σόλο αυτό θα είναι υπό την συνοδεία μουσικής η ακόμα πιο σπάνια ?ενός καλού Βιβλίου 

Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, Uisge-Beatha said:

Θα συμφωνήσω με τους @giorgos και @Wisdom είμαι ο ορισμός τού κοινωνικού πότη και ευτυχώς που σπανίως μού κάνει κέφι να πιώ εκτός κοινωνικής μάζωξης (εξαιρούνται επαγγελματικες γευσιγνωσίες και  δοκιμές) γιατί ο αλκοολισμός είναι πρόβλημα στο συναφή μού 

Τις σπάνιες φορές πού θα πιώ σόλο αυτό θα είναι υπό την συνοδεία μουσικής η ακόμα πιο σπάνια ?ενός καλού Βιβλίου 

Δεν θα με χαρακτήριζα κοινωνικό πότη ? μιας κ σχεδόν καθημερινώς και εφόσον υπάρχουν samples κάτι θα δοκιμάσω. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Από την ημέρα που κατέβηκα Κύπρο, έχουν αλλάξει οι συνήθειες. Δύσκολα να πιω μόνος μου για πολλούς και ευνόητους λόγους. Παρέα φυσικά μου κρατάνε τα samples κυρίως από @giorgos  & @thanasist 

Σίγουρα ρεφάρω σε event ή γευσηγνωσίες αλλά όσο περνάει ο καιρός γίνομαι πιο απαιτητικός, πιο εγωιστής θα έλεγα. Καλό ποτό είναι μόνο με καλή παρέα και φυσικά.... μη τα ξαναλέω.... το forum μου λείπει πολύ.

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, giorgos said:

Δεν θα με χαρακτήριζα κοινωνικό πότη ? μιας κ σχεδόν καθημερινώς και εφόσον υπάρχουν samples κάτι θα δοκιμάσω. 

Βεβαια οπως ειπα κ πιο πανω whisky σημαινει παρεα, παρέα σημαίνει whisky και δεν υπαρχει μεγαλυτερη ευχαριστηση απο το να μοιραζεσαι ενα whisky με φιλους 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 1/4/2019 at 9:33 AM, giorgos said:

Whisky σημαίνει παρέα-Παρέα σημαίνει whisky. 

Εάν είμαι μόνος τότε ισως κάποια ταινία ή αγώνα στην τηλεόραση.

 

 

28 minutes ago, giorgos said:

Δεν θα με χαρακτήριζα κοινωνικό πότη ? μιας κ σχεδόν καθημερινώς και εφόσον υπάρχουν samples κάτι θα δοκιμάσω. 

 

16 minutes ago, giorgos said:

Βεβαια οπως ειπα κ πιο πανω whisky σημαινει παρεα, παρέα σημαίνει whisky και δεν υπαρχει μεγαλυτερη ευχαριστηση απο το να μοιραζεσαι ενα whisky με φιλους 

 

?Μήπως ετοιμάζεσαι για την πολιτική; ???

 «άλλα λεγες, άλλα κανες, άλλα πες, άλλα κάνεις, άλλα λογιάζεις κι άλλα λες κι άλλα στο νου σου βάνεις» .?

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Uisge-Beatha said:

 

 

?Μήπως ετοιμάζεσαι για την πολιτική; ???

 «άλλα λεγες, άλλα κανες, άλλα πες, άλλα κάνεις, άλλα λογιάζεις κι άλλα λες κι άλλα στο νου σου βάνεις» .?

Φυσικά και όχι και το λέω και στο παρακάτω link  

 

@Uisge-Beatha συνοψιζοντας ξαναλεω οτι δεν υπαρχει καλυτερο πραγμα απο το να μοιραζεσαι ενα whisky μαζι με φιλους. Δυστυχως ομως αυτο δε γινεται κ τοσο συχνα γιαυτο κ λεω δεν ειμαι κοινωνικος ποτης. Εννοωντας οτι πιο συχνα πινω μονος. 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Πλέον έχω και την κηπουρική..ουίσκι και εργασία στον κήπο του μπαλκονιού όπου όλων των ειδών τα αρωματικά περιμένουν φροντίδα..δυστυχώς έχω ξεμείνει στο upload να σας δείξω πως τα άδεια μπουκάλια ουίσκι γίνονται γλάστρες για καλλιέργεια δυόσμου, ριγανης, μέντας, λεβάντας και βασιλικού..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

53 minutes ago, ioannis said:

..δυστυχώς έχω ξεμείνει στο upload να σας δείξω πως τα άδεια μπουκάλια ουίσκι γίνονται γλάστρες...............

Νομίζω υπάρχει λύση, και το έχουμε κουβεντιάσει και παλιότερα στο φόρουμ. 

https://www.whiskyforum.gr/forums/index.php?/topic/275-μax-upload/&tab=comments#comment-3100

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

https://imageshack.us/i/poGNjSSYj

Η φωτογραφία είναι λίγες μέρες πριν..σιγά-σιγά θα βγουν ρίζες και μετά θα μεγαλώσουν τα φυτά.

Σε γυάλινο μπουκάλι με φυσικό μεταλλικό νερό (πιο πλούσιο) μπορείς να έχεις μέντα, δυόσμο, βασιλικό, λεβάντα, ρίγανη, φασκόμηλο, δενδρολίβανο. Το εντυπωσιακό είναι που θα φαίνεται και το ριζικό σύστημα. Ειδικά σε μπουκάλια ουίσκι..θα το γεμίσω.

  • Like 2
  • Wow 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...