Jump to content
  • Welcome to our whiskyforum

    Dear Guest,

    On behalf of whiskyforum.gr and Hellenic Malt Whisky Society, we would like to thank you for visiting our forum. Feel free to navigate to our forum and enjoy content and topics. Always remember that our forum is free for all and if you share the same passion or you just want to be informed about whisky, you are more than welcome to join us!

    forum21.png

    Slainte!

21.01.2019 'Ελα ν'αγκαλιαστούμε darling event


Recommended Posts

3 hours ago, Wisdom said:

3. Wolfburn NAS 46%, Natural Color, Non-chill filtered, Double Distilled από @Tassos Roubeidis

Το αντιμετώπισα με επιφύλαξη, καθώς ο συνδυασμός NAS με το ιδιαίτερα ανοιχτόχρωμο χρώμα του, τη νερουλή όψη του και την σχετικά πρόσφατη επαναλειτουργία του αποστακτηρίου με προδιέθεταν για ένα whisky πολύ μέτριο καθώς θα είναι σίγουρα ηλικίας 4, το πολύ 5 ετών. 

4. Ailsa Bay NAS 48,9% από  @DUCATI13

Ένα αρκετά περίεργο whisky. Στη μύτη βγάζει μια καπνίλα, που όμως μοιάζει λίγο τεχνητή, σα να μην έχει τη φυσικότητα των νησιωτικών whiskies.

 

1. To Wolfburn είναι νέο αποστακτήριο, δεν μιλάμε για "επαναλειτουργία".

2. Τεχνητή καπνίλα? Φυσική καπνίλα - νησιώτικα whiskies? Δεν υφίσταται κάτι τέτοιο, τουλάχιστον στο θέμα της "καπνίλας". Είναι πλέον κοινή παραδοχή οτι η καπνίλα είναι μονο θέμα ppm φαινόλων στη βύνη. Βέβαια, ανεξάρτητα από αυτό, στο κάθε single malt έχει άλλο τρόπο να βγαίνει προς τα έξω, παίζει ρόλο και ο τύπος της τύρφης και η μέθοδος του malting. Αλλά ο χαρακτηρισμός "τεχνητή ή φυσική" είναι αδόκιμος.

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, Celtic said:

2. Τεχνητή καπνίλα? Φυσική καπνίλα - νησιώτικα whiskies? Δεν υφίσταται κάτι τέτοιο, τουλάχιστον στο θέμα της "καπνίλας". Είναι πλέον κοινή παραδοχή οτι η καπνίλα είναι μονο θέμα ppm φαινόλων στη βύνη. Βέβαια, ανεξάρτητα από αυτό, στο κάθε single malt έχει άλλο τρόπο να βγαίνει προς τα έξω, παίζει ρόλο και ο τύπος της τύρφης και η μέθοδος του malting. Αλλά ο χαρακτηρισμός "τεχνητή ή φυσική" είναι αδόκιμος.

Αααααααπππ σε πιάνω ανενημερωτο! (λίγο), υπάρχει και καπνίλα που προέρχεται από το τελείωμα σε βαρέλια που περιείχαν peated malt.  

Αυτό ας πούμε. The Glenlivet Nàdurra Peated Whisky Cask Finish

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, mallios said:

Αααααααπππ σε πιάνω ανενημερωτο! (λίγο), υπάρχει και καπνίλα που προέρχεται από το τελείωμα σε βαρέλια που περιείχαν peated malt.  

Ω ναι, πράγματι, αυτό ίσως να μπορούσε να θεωρηθεί "τεχνητή καπνίλα", αλλά δεν νομίζω να είχε κατι τέτοιο στο νου του ο @Wisdom όταν το έγραψε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Ρένα said:

θα θυσιαστω... θα ερχομαι στις συγκεντρωσεις μας χωρις αρωμα και θα γινω η αρωματικη ουισκοπαλετα σας! :girl_sigh:

Φαντάσου να παίξει τίποτα με γεύση σκόρδο τι έχει να γίνει ?

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Celtic said:

1. To Wolfburn είναι νέο αποστακτήριο, δεν μιλάμε για "επαναλειτουργία".

2. Τεχνητή καπνίλα? Φυσική καπνίλα - νησιώτικα whiskies? Δεν υφίσταται κάτι τέτοιο, τουλάχιστον στο θέμα της "καπνίλας". Είναι πλέον κοινή παραδοχή οτι η καπνίλα είναι μονο θέμα ppm φαινόλων στη βύνη. Βέβαια, ανεξάρτητα από αυτό, στο κάθε single malt έχει άλλο τρόπο να βγαίνει προς τα έξω, παίζει ρόλο και ο τύπος της τύρφης και η μέθοδος του malting. Αλλά ο χαρακτηρισμός "τεχνητή ή φυσική" είναι αδόκιμος.

  1. Το ίδιο το αποστακτήριο επικαλείται ότι το έφτιαξαν στα ερείπια του παλιού Wolfburn. Προφανώς ως προς την ουσία έχεις δίκιο, πώς μπορεί να επαναλειτουργήσει ένα αποστακτήριο που έχει καταστραφεί ολοσχερώς μετά από 150 χρόνια; Μάλλον η πιο σωστή λέξη θα ήταν αναγέννηση.
  2. Δεν διαφωνώ καθόλου μαζί σου, αλλά γιατί σε μπέρδεψε αυτό που έγραψα; Έγραψα ότι η καπνίλα του μοιάζει λίγο τεχνητή, σα να μην έχει τη φυσικότητα των νησιωτικών whiskies, εννοώντας την έλλειψη αρμονίας με το σύνολο. Σε καμία περίπτωση δεν εννοώ ότι ήταν διαφορετικός ο τρόπος 'καπνίσματος'. Απλά η αίσθηση που μου άφησε ήταν αυτή, ότι ήταν δηλαδή λίγο αταίριαστη και γι αυτό και το κατέγραψα έτσι ακριβώς στις σημειώσεις μου. Ελπίζω να έγινα τώρα κατανοητός.
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, DUCATI13 said:

Φαντάσου να παίξει τίποτα με γεύση σκόρδο τι έχει να γίνει ?

οταν το γυρισουμε στις βοτκες, παιζει η Polugar με γευση σκορδου.... θα τη φορεσω και αυτη αν το απαιτησουν οι περιστασεις  :turned:

  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, Ρένα said:

οταν το γυρισουμε στις βοτκες, παιζει η Polugar με γευση σκορδου.... θα τη φορεσω και αυτη αν το απαιτησουν οι περιστασεις  :turned:

Και μετά πάμε για κεμπάπ !!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 1/22/2019 at 11:17 PM, Celtic said:

Tassos Roubeidis α όλα κι όλα, κάτι είχες εσύ χθες, δεν εξηγείται 2 στις 2 φωτό και να με κρύβει ο Wisdom να μη φαίνομαι.....:D

Ναι αλλά εγώ σε βγάζω ωραίες φωτο!!! 

celtic.jpg

  • Like 4
  • Haha 1
  • Wow 1
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Wisdom said:

Αυτό που λάμπει το αυτί του DMTK αντί για το γνωστό σημείο είναι photoshop?

οχι ακουστικό είναι, για να ακούω το κοντρόλ :laugh3:

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Επειδη δεν προλαβα με την δουλεια να αναφερω για αυτην την super βραδια που περασαμε και ευχαριστω ολους για την τιμη που μου κανατε για το AILSA BAY θα ηθελα να αναφερω οτι μου αρεσαν  τα παρακατω.

Wolfburn Northland, 46% by @Tassos Roubeidis

Tomatin 2008 Limited Edition, dist.06-06-2008/bot.07-06-2018, cask 3373, bottle 108 of 250, 59,3% by @thanasist

Aberlour A'Bunadh, Batch 54, 60,7% by @Wisdom

Glentauchers 8 y.o., The Exclusive Malts, dist.27-03-2008, cask 900179, bottle 235/250, 53,5% by @Celtic αυτο ηταν guest star!!

@Wisdom αυτο που βλεπεις στο αυτι του @DMTK δεν ειναι photoshop αλλα σαλτσα απο το χαμπουργκερ αφου επεσε με τα μουτρα???

 

  • Like 2
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, DUCATI13 said:

@Wisdom αυτο που βλεπεις στο αυτι του @DMTK δεν ειναι photoshop αλλα σαλτσα απο το χαμπουργκερ αφου επεσε με τα μουτρα???

ναι γιατί τώρα τελευταία είπα να πειραματιστώ λίγο και ξεκίνησα να τρώω απ το αυτί...:dash2:

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, DMTK said:

ναι γιατί τώρα τελευταία είπα να πειραματιστώ λίγο και ξεκίνησα να τρώω απ το αυτί...:dash2:

Εγω βαζω και στις τσεπες?

  • Like 1
  • Haha 1
  • Wow 1
Link to comment
Share on other sites

On 1/23/2019 at 5:53 AM, mallios said:

Απλά να υπενθυμίσω ότι το Ailsa Bay δεν είναι ένα μικρό απόστακτήριο (12 εκ. λίτρα capacity!!) οπότε περιμένω να δω αν θα παραμείνει Malt producer ή θα πάει για blending και για αυτό και λανσάρει και προμοτάρει τόσο έντονα το SPPM.

 

Ούτε τεράστιο βέβαια για να βάλουμε τα μεγέθη σε μία προοπτική το glenlivet είναι 10.5 εκ. Λίτρα ενώ το kilchoman γύρω στο 0.4 εκ. Λίτρα 

Προσωπικά θεωρώ ότι θα παραμείνει όπως και το αδελφάκι τού το kininvie παραγωγός malt whisky που στην πλειονότητά του θα πηγαίνει στα blends και blended malt της William Grant και ένα μικρό ποσοστό (αναλόγως της αγοράς) θα εμφιάλωνεται σαν single malt...

Επίσης να σημειωθεί ότι λόγο της τοποθεσιας του το Ailsa Bay είναι το R&D της William Grant οπότε θα βλέπουμε συχνά διαφορά "τεχνολογικά επιτεύγματα" καθώς επίσης γι'αυτό το λόγο η εμφιάλωσεις έχω σειριακή αρίθμηση καθώς διαφέρουν στο γευστικό προφίλ. Εσείς νομίζω δοκιμάσατε το 1.1 την πρώτη έκδοση ενώ η 1.2 είναι για εμένα το ουίσκι της προηγούμενης χρονιάς 

Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, Uisge-Beatha said:

Ούτε τεράστιο βέβαια για να βάλουμε τα μεγέθη σε μία προοπτική το glenlivet είναι 10.5 εκ. Λίτρα ενώ το kilchoman γύρω στο 0.4 εκ. Λίτρα 

?? Κάτι έγραψες λάθος ή δεν καταλαβαίνω. Το Ailsa είναι μεγαλύτερο από το Glenlivet σαν capacity.

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, mallios said:

?? Κάτι έγραψες λάθος ή δεν καταλαβαίνω. Το Ailsa είναι μεγαλύτερο από το Glenlivet σαν capacity.

Ναι είναι μεγαλύτερο κατά 1.5 εκ λίτρα αλλά το θέμα είναι ότι δεν λέμε ότι το glenlivet είναι τεράστιο αποστακτηριο και ειδικά υπό το πρίσμα ότι σχεδόν το σύνολο του glenlivet πάει σε single malt ενώ το μερίδιο του λέοντος στην περίπτωση του Ailsa Bay προορίζεται για blending και μόνο εν μικρό ποσοστό θα γίνει single malt...

So numbers don't tell the whole truth ?

Link to comment
Share on other sites

On 2/6/2019 at 8:43 PM, Uisge-Beatha said:

Ναι είναι μεγαλύτερο κατά 1.5 εκ λίτρα αλλά το θέμα είναι ότι δεν λέμε ότι το glenlivet είναι τεράστιο αποστακτηριο και ειδικά υπό το πρίσμα ότι σχεδόν το σύνολο του glenlivet πάει σε single malt ενώ το μερίδιο του λέοντος στην περίπτωση του Ailsa Bay προορίζεται για blending και μόνο εν μικρό ποσοστό θα γίνει single malt...

So numbers don't tell the whole truth ?

Θα διαφωνήσω. Όταν μιλάμε για "μεγάλο ή μικρό" αποστακτήριο με βάση την παραγωγικότητα, τί σχέση έχει σε τι ποσοστό το προϊόν του θα βγει στην αγορά ως single ?

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Celtic said:

σε τι ποσοστό το προϊόν του θα βγει στην αγορά ως single ?

? μα νομίζω το ίδιο λέμε, το glenlivet είναι "μεγαλύτερο" γιατί σχεδόν το σύνολο της παραγωγής προορίζεται για single malt ενώ στο Ailsa Bay μόνο ένα μικρό ποσοστό θα εμφιαλωθει σαν single 

Αυτό δεν εννοείς;

Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, Uisge-Beatha said:

? μα νομίζω το ίδιο λέμε, το glenlivet είναι "μεγαλύτερο" γιατί σχεδόν το σύνολο της παραγωγής προορίζεται για single malt ενώ στο Ailsa Bay μόνο ένα μικρό ποσοστό θα εμφιαλωθει σαν single 

Αυτό δεν εννοείς;

οχι....:huh:

Link to comment
Share on other sites

On 2/9/2019 at 2:35 AM, Uisge-Beatha said:

? μα νομίζω το ίδιο λέμε, το glenlivet είναι "μεγαλύτερο" γιατί σχεδόν το σύνολο της παραγωγής προορίζεται για single malt ενώ στο Ailsa Bay μόνο ένα μικρό ποσοστό θα εμφιαλωθει σαν single 

Αυτό δεν εννοείς;

Νομίζω το κάνεις λίγο πιο σύνθετο από ότι είναι. Το πόσο μεγάλο σαν παραγωγή είναι ένα αποστακτήριο είναι (για εμένα) το πόσο μπορεί να παράγει. Δεν το διαχωρίζω με το τι πάει σε malt. Γιατί αν κάναμε αυτό το διαχωρισμό για αποκλειστικά σε malt, το Caol Ila είναι πιο μικρό από το Kilchoman.Οπότε το Ailsa Bay έχει 12 εκ λίτρα capacity, άρα είναι τεράστιο αποστακτήριο και πιο μεγάλο και από Glenlivet φυσικά, και από τα περισσότερα αποστακτήρια που κυκλοφορούν.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...