Jump to content
  • Welcome to our whiskyforum

    Dear Guest,

    On behalf of whiskyforum.gr and Hellenic Malt Whisky Society, we would like to thank you for visiting our forum. Feel free to navigate to our forum and enjoy content and topics. Always remember that our forum is free for all and if you share the same passion or you just want to be informed about whisky, you are more than welcome to join us!

    forum21.png

    Slainte!

09.02.2019 - Το κοπή τη πίττα 2019


Recommended Posts

Τεράστια η συγκεκριμένη μέρα αφού είναι ημέρα μνήμης του Διονυσίου Σολωμού και σύμφωνα με το ΦΕΚ Β΄ 1384/24/04/2017 έχει καθιερωθεί ως Παγκόσμια Ημέρα Ελληνικής Γλώσσας.

Τι καλύτερο από το να κόψουμε την πίττα μας (με 2 "τ" πάντα) σε ένα ιστορικό σημείο / σπίτι και να γιορτάσουμε την γλώσσα μας και τον μέγα ποιητή μας. Της εκδήλωσης θα προηγηθεί τέιον με άρωμα  λεβάντας ενώ για τα μέλη θα υπάρχει και επιλογή μαντζουράνας, φασκόμηλου και τίλιου. Παράλληλα με το τέιον, ο μέγας ποιητής του forum Χρίστος Κέλτιος / Chris Celtic θα απαγγείλει ποίηση σε στίχους δικούς του αλλά και του συγγραφέως Δημητρίου Διεμτικίδι του πρώτου.

Με την παρουσία τους θα τιμήσουν την εκδήλωση οι "απαστράποντες λαμπτήρες" του forum οι οποίοι και θα απευθύνουν χαιρετισμό στα παρευρισκόμενα μέλη. Όπως κάθε χρόνο, το φλουρί μας θα έχει ένα πρωτότυπο και ξεχωριστό δώρο (οκ. ας το αποκαλύψω -  μπουκάλι βυνοποιημένου και απεσταγμένου κριθαριού θα είναι) το οποίο και θα απονέμει ο ίδιος ο ποιητής Χρίστος Κέλτιος.

Παρακαλούνται τα μέλη που επιθυμούν να παραυρεθούν να συμπληρώσουν τα στοιχεία τους. 

@mallios

@Celtic

@DUCATI13

 @Tassos Roubeidis

 @DMTK

@sir mihas

@thanasist

  • Like 5
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, mallios said:

Τι καλύτερο από το να κόψουμε την πίττα μας (με 2 "τ" πάντα) σε ένα ιστορικό σημείο / σπίτι και να γιορτάσουμε την γλώσσα μας και τον μέγα ποιητή μας. Της εκδήλωσης θα προηγηθεί τέιον με άρωμα  λεβάντας ενώ για τα μέλη θα υπάρχει και επιλογή μαντζουράνας, φασκόμηλου και τίλιου. Παράλληλα με το τέιον, ο μέγας ποιητής του forum Χρίστος Κέλτιος / Chris Celtic θα απαγγείλει ποίηση σε στίχους δικούς του αλλά και του συγγραφέως Δημητρίου Διεμτικίδι του πρώτου.

Την εκδήλωσιν θα προλογίσει ο Ιωάννης Οκτομόριος, ο εκ του Μπρουκλάντιου Όρους ορμώμενος!!

Θα παρευρεθούν επίσης οι μεγάλοι Μίκιος Μαούσιος, Δονάλτιος Ντάκιος και Ντουκάτιος Μακαλλάνιος...

:lol:

  • Like 1
  • Haha 6
Link to comment
Share on other sites

Guest Malt teaser

Καλή χρονιά παίδες! Παρών μαζί με Σίσυφο. Κι επειδή εξαφανιστήκαμε από το περυσινό κοπήτηπίττα θα φέρουμε 1 φιάλη για να σας "γλυκάνουμε"! Να συνεννοηθούμε με Ιωάννη για το ποια φιάλη ούτως ώστε να αποφύγουμε τα conflicts...

@mallios

@Celtic

@DUCATI13

 @Tassos Roubeidis

 @DMTK

@sir mihas

@thanasist

@Malt teaser

@sisifos56

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Malt teaser said:

Καλή χρονιά παίδες! Παρών μαζί με Σίσυφο. Κι επειδή εξαφανιστήκαμε από το περυσινό κοπήτηπίττα θα φέρουμε 1 φιάλη για να σας "γλυκάνουμε"! Να συνεννοηθούμε με Ιωάννη για το ποια φιάλη ούτως ώστε να αποφύγουμε τα conflicts...

@mallios

@Celtic

@DUCATI13

 @Tassos Roubeidis

 @DMTK

@sir mihas

@thanasist

@Malt teaser

@sisifos56

Καλή χρονιά σε όλους! Μόνο χαρές! Με το καλό να σμίξομε...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

53 minutes ago, sisifos56 said:

Καλή χρονιά σε όλους! Μόνο χαρές! Με το καλό να σμίξομε...

άστα αυτά... λόγω μακράς απουσίας, θα έρθεις συνοδευόμενος (λίρα, μπουζούκι, οτιδήποτε) και θα απευθύνεις μουσικό χαιρετισμό!

Link to comment
Share on other sites

Guest Malt teaser

@mallios Ιωάννη Χρόνια πολλά λεβέντη μου! Να είσαι γερός και δυνατός και να χαίρεσαι την οικογένεια! Με βάση και το παρακάτω, να σε χαίρονται!

Ιωάννης: Προέρχεται από την εβραϊκή λέξη Yokhanan που σημαίνει η χάρη του Θεού.

Link to comment
Share on other sites

On 1/5/2019 at 12:39 PM, mallios said:

Όπως κάθε χρόνο, το φλουρί μας θα έχει ένα πρωτότυπο και ξεχωριστό δώρο (οκ. ας το αποκαλύψω -  μπουκάλι βυνοποιημένου και απεσταγμένου κριθαριού θα είναι) το οποίο και θα απονέμει ο ίδιος ο ποιητής Χρίστος Κέλτιος.

Παρακαλώ τον σεβασμιότατο Ιωάννη Οκτομόριο Μπρουκλάντιο τον 14ο, όπως ενημερώσει ημάς, εάν οφείλουμε να επιληφθούμε την προμήθεια της εμφιαλωμένης αποσταγμένης βύνης που θα αποτελέσει το αντίκρυσμα του φλουρίου, ή εάν τοιαύτη θα προέλθει αεροπορικώς μεθ'εκείνου, εκ της Αφροδισίας νήσου....

  • Like 1
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Celtic said:

Παρακαλώ τον σεβασμιότατο Ιωάννη Οκτομόριο Μπρουκλάντιο τον 14ο, όπως ενημερώσει ημάς, εάν οφείλουμε να επιληφθούμε την προμήθεια της εμφιαλωμένης αποσταγμένης βύνης που θα αποτελέσει το αντίκρυσμα του φλουρίου, ή εάν τοιαύτη θα προέλθει αεροπορικώς μεθ'εκείνου, εκ της Αφροδισίας νήσου....

Αυτά λές "Αφροδισίας" και θα έχουμε καμιά παρερμηνεία με τον @sir mihas και θα τρέχουμε. ?

Αγαπητέ αδερφέ εν τω βυνοποιημένω και απεσταγμένω φυτό της συνομοταξίας των αγγειόσπερμων, της ομοταξίας των μονοκοτυλήδονων , της τάξης των κυπειρώδων της οικογένειας των ποοειδών, του γένους της κριθής ή πιο απλά το είδος Κρίθη η κοινή, θα επιλυφθώ πάραυτα να φέρω μία φιάλη εκ Αφροδισίας, Μαρτυρικής, Μεγαλόννησου.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Το φιλικότατο και όμορφο μαγαζί που μας φιλοξένησε πέρσυ, μας περιμένει και πάλι, αυτή την φορά στην ταράτσα του που είναι πλέον κλειστή. Ένας υπέροχο χώρος, για εμάς και τους / τις φίλους(ες) μας, τα μέλη μας και τα μπουκάλια μας.

16.jpg

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Μετα χαράς ανακοινώνω οτι θα σας τιμησω κι εγω με την παρουσία μου “στο κοπή τη πιττα το νέο ετο” εβαλα τα δυνατά μου (που σημαίνει οτι και ρεπό εβαλα και συνάδελφο έχωσα..) για να μπορέσω να σας δω ολους και αυτους που θα δω στο meeting στις 21/1 και όσους ερθουν στην πίτα στις 9/2!! Τα λεμε απο κοντά συντομα!!Εως τοτε...πινετε υπεύθυνα!!??

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, gtril said:

εβαλα τα δυνατά μου (που σημαίνει οτι και ρεπό εβαλα και συνάδελφο έχωσα..) για να μπορέσω να σας δω ολους και αυτους που θα δω στο meeting στις 21/1 και όσους ερθουν στην πίτα στις 9/2!! 

και επειδή μετά την πίττα θα είσαι κουρασμένος, βάλε δυο τρία ρεπό ακόμη, να μην είσαι με τη ψυχή στο στόμα βρε αδερφέ... :victory:

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, gtril said:

Μετα χαράς ανακοινώνω οτι θα σας τιμησω κι εγω με την παρουσία μου “στο κοπή τη πιττα το νέο ετο” εβαλα τα δυνατά μου (που σημαίνει οτι και ρεπό εβαλα και συνάδελφο έχωσα..) για να μπορέσω να σας δω ολους και αυτους που θα δω στο meeting στις 21/1 και όσους ερθουν στην πίτα στις 9/2!! Τα λεμε απο κοντά συντομα!!Εως τοτε...πινετε υπεύθυνα!!??

Ελπίζω να μην πιάσει καμία πυρκαγιά στη Σαντορίνη 9/2 και σε ψάχνουνε ;)

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, thanasist said:

Ελπίζω να μην πιάσει καμία πυρκαγιά στη Σαντορίνη 9/2 και σε ψάχνουνε ;)

Τι στο καλο δεν έπιασε όλο το καλοκαίρι θα πιάσει τωρα με τοσο βροχή που ρίχνει...!!?Τοσο γκαντέμης να ειμαι πια!?

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, DMTK said:

και επειδή μετά την πίττα θα είσαι κουρασμένος, βάλε δυο τρία ρεπό ακόμη, να μην είσαι με τη ψυχή στο στόμα βρε αδερφέ... :victory:

Μακαρι να γινόταν!Κυριακη ξημερώματα 6:45 φεύγω για το νησι με την μπουκιά απο την πιτα στο στομα θα φύγω...? κάθομαι απο τις 19/1 ποσα ρεπό να βαλω;;!!!μεχρι και το αίμα μου εδωσα για να κάτσω στην κοπή της πίτας (4 μερες αιμοδοτικη αδεια πηρα τι αλλο να κανω;;)?

Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, gtril said:

μεχρι και το αίμα μου εδωσα για να κάτσω στην κοπή της πίτας (4 μερες αιμοδοτικη αδεια πηρα τι αλλο να κανω;;)?

αιμοπετάλια.... :crazy_pilot:

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Άδεια για αιμοδοσία? Στο στρατό ήταν η πρώτη και τελευταία φορά που άκουσα κάτι τέτοιο. 

Και μου ήρθε με αυτό στο μυαλό μια περίπτωση που αντιμετώπισα πρόσφατα. 

Η νομοθεσία λέει ότι αν καταθέσεις μια αίτηση σε αναρμόδια Υπηρεσία,  αυτή είναι υποχρεωμένη να την διαβιβάσει στην αρμόδια.  Οκ. Πάμε λοιπόν δασαρχείο.  Αίτηση για καθαρισμό μιας έκτασης.  Οκ. Λένε εμείς είμαστε αρμόδιοι για αυτό το κομμάτι.  Οκ και εδώ.  Συνεχίζουν,  δεν είμαστε όμως αρμόδιοι για το υπόλοιπο.  Ωραία.  Και ρωτάω λοιπόν Ποιός είναι αρμόδιος για το υπόλοιπο.  Απάντηση.  Δεν ξέρουμε.  Όμορφα λέω και συνεχίζω ότι οφείλουν να ξέρουν και να το προωθήσουν στον αρμόδιο.  Απάντηση,  δεν είναι δυνατόν να ξέρουμε όλους τους νόμους.  Λέω είστε υποχρεωμένοι και αν δεν ξέρετε να το ψάξετε. Απάντηση εσείς σαν δικηγόρος ξέρετε όλους τους κλάδους του δικαίου? Όχι λέω εγώ αλλά αν έρθει ένας πελάτης και δεν ξέρω το αντικείμενο θα τον χάσω τον πελάτη και δεν θα πληρωθώ.  Και συνεχίζω,  εσείς που δεν ξέρετε αυτά που προβλέπεται ότι πρέπει να ξέρετε θα χάσετε αντίστοιχα 2 - 3 μισθούς? Απάντηση,  Α, δεν πάει έτσι μου λένε 

Αυτή είναι η συντομευμενη εκδοχή.  Ο Δασάρχης συμφωνούσε μαζί μου Αλλά οι 2 υπάλληλοι όχι  ;)

Τα συμπεράσματα δικά σας :)

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, thanasist said:

Άδεια για αιμοδοσία? Στο στρατό ήταν η πρώτη και τελευταία φορά που άκουσα κάτι τέτοιο. 

Και μου ήρθε με αυτό στο μυαλό μια περίπτωση που αντιμετώπισα πρόσφατα. 

Η νομοθεσία λέει ότι αν καταθέσεις μια αίτηση σε αναρμόδια Υπηρεσία,  αυτή είναι υποχρεωμένη να την διαβιβάσει στην αρμόδια.  Οκ. Πάμε λοιπόν δασαρχείο.  Αίτηση για καθαρισμό μιας έκτασης.  Οκ. Λένε εμείς είμαστε αρμόδιοι για αυτό το κομμάτι.  Οκ και εδώ.  Συνεχίζουν,  δεν είμαστε όμως αρμόδιοι για το υπόλοιπο.  Ωραία.  Και ρωτάω λοιπόν Ποιός είναι αρμόδιος για το υπόλοιπο.  Απάντηση.  Δεν ξέρουμε.  Όμορφα λέω και συνεχίζω ότι οφείλουν να ξέρουν και να το προωθήσουν στον αρμόδιο.  Απάντηση,  δεν είναι δυνατόν να ξέρουμε όλους τους νόμους.  Λέω είστε υποχρεωμένοι και αν δεν ξέρετε να το ψάξετε. Απάντηση εσείς σαν δικηγόρος ξέρετε όλους τους κλάδους του δικαίου? Όχι λέω εγώ αλλά αν έρθει ένας πελάτης και δεν ξέρω το αντικείμενο θα τον χάσω τον πελάτη και δεν θα πληρωθώ.  Και συνεχίζω,  εσείς που δεν ξέρετε αυτά που προβλέπεται ότι πρέπει να ξέρετε θα χάσετε αντίστοιχα 2 - 3 μισθούς? Απάντηση,  Α, δεν πάει έτσι μου λένε 

Αυτή είναι η συντομευμενη εκδοχή.  Ο Δασάρχης συμφωνούσε μαζί μου Αλλά οι 2 υπάλληλοι όχι  ;)

Τα συμπεράσματα δικά σας :)

Δασαρχείο και Αρχαιολογική...Ιησούς Χριστός Νικά κι όλα τα κακά σκορπά...

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, thanasist said:

Άδεια για αιμοδοσία? Στο στρατό ήταν η πρώτη και τελευταία φορά που άκουσα κάτι τέτοιο. 

Και μου ήρθε με αυτό στο μυαλό μια περίπτωση που αντιμετώπισα πρόσφατα. 

Η νομοθεσία λέει ότι αν καταθέσεις μια αίτηση σε αναρμόδια Υπηρεσία,  αυτή είναι υποχρεωμένη να την διαβιβάσει στην αρμόδια.  Οκ. Πάμε λοιπόν δασαρχείο.  Αίτηση για καθαρισμό μιας έκτασης.  Οκ. Λένε εμείς είμαστε αρμόδιοι για αυτό το κομμάτι.  Οκ και εδώ.  Συνεχίζουν,  δεν είμαστε όμως αρμόδιοι για το υπόλοιπο.  Ωραία.  Και ρωτάω λοιπόν Ποιός είναι αρμόδιος για το υπόλοιπο.  Απάντηση.  Δεν ξέρουμε.  Όμορφα λέω και συνεχίζω ότι οφείλουν να ξέρουν και να το προωθήσουν στον αρμόδιο.  Απάντηση,  δεν είναι δυνατόν να ξέρουμε όλους τους νόμους.  Λέω είστε υποχρεωμένοι και αν δεν ξέρετε να το ψάξετε. Απάντηση εσείς σαν δικηγόρος ξέρετε όλους τους κλάδους του δικαίου? Όχι λέω εγώ αλλά αν έρθει ένας πελάτης και δεν ξέρω το αντικείμενο θα τον χάσω τον πελάτη και δεν θα πληρωθώ.  Και συνεχίζω,  εσείς που δεν ξέρετε αυτά που προβλέπεται ότι πρέπει να ξέρετε θα χάσετε αντίστοιχα 2 - 3 μισθούς? Απάντηση,  Α, δεν πάει έτσι μου λένε 

Αυτή είναι η συντομευμενη εκδοχή.  Ο Δασάρχης συμφωνούσε μαζί μου Αλλά οι 2 υπάλληλοι όχι  ;)

Τα συμπεράσματα δικά σας :)

Αντίστοιχη περίπτωση εχω εγω με τη δημοτική αστυνομία. Λογω καταγραφής λαθών στοιχείων (χρωμα αμαξώματος) η απάντηση που πήρα ειναι οτι δεν διαγράφονται τέτοιες κλήσεις. Λογω εντολης του διευθυντή. Και όταν ρωτάω αν ο Δ/ντης ειναι πάνω απο νόμους και απόφασεις μου απαντάνε ο διευθυντής κανει οτι θέλει...η επιμονή μου οδήγησε σε απαντήσεις του στυλ το όργανο ( συμβασιούχοι δεν ειναι) έκανε ενα μικρό λάθος στο χρωμα. Δεν έγινε και κατι. Και σε ερώτηση για τη λαθοσ Αρίθμηση της οδού μου είπαν παλι δεν υπάρχει θέμα. Καταλαβαίνετε ποια ειναι η οδός.. Ελλάδα 2019.....

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Chris84 said:

Αντίστοιχη περίπτωση εχω εγω με τη δημοτική αστυνομία. Λογω καταγραφής λαθών στοιχείων (χρωμα αμαξώματος) η απάντηση που πήρα ειναι οτι δεν διαγράφονται τέτοιες κλήσεις. Λογω εντολης του διευθυντή. Και όταν ρωτάω αν ο Δ/ντης ειναι πάνω απο νόμους και απόφασεις μου απαντάνε ο διευθυντής κανει οτι θέλει...η επιμονή μου οδήγησε σε απαντήσεις του στυλ το όργανο ( συμβασιούχοι δεν ειναι) έκανε ενα μικρό λάθος στο χρωμα. Δεν έγινε και κατι. Και σε ερώτηση για τη λαθοσ Αρίθμηση της οδού μου είπαν παλι δεν υπάρχει θέμα. Καταλαβαίνετε ποια ειναι η οδός.. Ελλάδα 2019.....

Αν πιστεύεις ότι έχεις δίκιο και ότι δεν πρόκειται μόνο για τυπικά λάθη τα οποία δεν είναι ουσιώδη,  μπορείς να προσφυγεις στο συνήγορο του Πολίτη.  

Η και στον συμπαραστάτη του δημότη αν έχει ο δήμος σου. 

Η αλήθεια είναι ότι πρέπει να γράφονται σωστά τα στοιχεία προκειμένου να μπορεί να γίνει σαφής ταυτοποίηση του οχήματος και της παράβασης. Δεν χάνεις και τίποτα αν το κάνεις πάντως 

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει σχετικός νόμος όπου αναγράφει οτι ολα τα στοιχεία του αυτοκινήτου (μάρκα, πινακίδα, χρωμα) πρεπει να ειναι ορθώς γραμμένα. Στο παρελθόν τις έσβηναν. Τωρα άλλαξαν ρότα. Επίσης εχω και φωτογραφικό υλικό όπου ο μπροστά μ δεν εχει κλήση κι εχω εγω.. στο τελος εκει θα καταφύγω. Στο συνήγορο.

Link to comment
Share on other sites

Ναι βγήκαμε off topic! Για τιμωρία μας θα δεχτούμε ενα blind tasting με απο την αγαπημένη σου γεωγραφική περιοχή! Να υπάρχουν περισσότερα επιλογές! ????

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...