Jump to content
  • Welcome to our whiskyforum

    Dear Guest,

    On behalf of whiskyforum.gr and Hellenic Malt Whisky Society, we would like to thank you for visiting our forum. Feel free to navigate to our forum and enjoy content and topics. Always remember that our forum is free for all and if you share the same passion or you just want to be informed about whisky, you are more than welcome to join us!

    forum21.png

    Slainte!

Νέα μέλη - συστηθείτε εδώ.


Recommended Posts

Ενδεικτικά αναφέρω κάποια που έχω ανακαλύψει, περιμένοντας εναγωνίως προτάσεις από τα πιο έμπειρα μέλη της παρέας.

Laphroaig Quarter Cask

Glefarclas 15 y.o. & 105

Caol Ila 12 y.o. & 18 y.o.

Balvenie Double Wood

Glenmorangie Port Wood Finish

Highland Park 12 y.o.

Ελπίζω να τα πούμε και από κοντά σε κάποια από τις συναντήσεις που οργανώνετε.

-----

The Dundonian

Καλως ηρθες κι απο μενα,

η πιο πανω αναφορα σου σημαινει οτι απλως τα εχεις ανακαλυψει? εαν ναι,τοτε πρεπει να τα γευτεις.Εαν ,εχεις περασει και αυτο το σταδιο στα προαναφερθεντα ,και σου εμειναν(σιγουρα)καλες εντυπωσεις, μπορεις να πας σε αλλες ετικετες η παλαιωτερες εμφιαλωσεις απο spey k isla

,που κατα την γνωμη μου δινουν δινουν πολλα!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες κι απο μενα,

η πιο πανω αναφορα σου σημαινει οτι απλως τα εχεις ανακαλυψει? εαν ναι,τοτε πρεπει να τα γευτεις.Εαν ,εχεις περασει και αυτο το σταδιο στα προαναφερθεντα ,και σου εμειναν(σιγουρα)καλες εντυπωσεις, μπορεις να πας σε αλλες ετικετες η παλαιωτερες εμφιαλωσεις απο spey k isla

,που κατα την γνωμη μου δινουν δινουν πολλα!!!!!

Γεια σου tomy. Αυτά που αναφέρω παραπάνω, τα έχω γευτεί και έχω μείνει με τις καλύτερες εντυπώσεις!

Προσπάθησα να φτιάξω μια λίστα με αυτά που από όσα έχω δοκιμάσει θεωρώ ότι έχουν καλή σχέση απόδοσης/τιμής.

Και φυσικά έχω πολύ όρεξη να δοκιμάσω και άλλες εμφιαλώσεις.

Αα! και ένα σχόλιο για το The Peat Monster της Compass Box, που δοκίμασα και αγόρασα στο All About Whisky Χαλανδρίου.

Είναι μια πολύ καλή ισορροπία ανάμεσα στην τύρφη του Caol Ila που περιέχει αλλά η οποία σβήνει γλυκά γλυκά στο τελείωμα, λόγω του Ardmore.

Ακόμα και στη μύτη αντιλαμβάνεσαι αυτόν τον συνδυασμό, καπνίλας - γλύκας.

Αν και είμαι ακόμα στην αρχή του μπουκαλιού και εντυπωσιασμένος από αυτόν τον συνδυασμό, διατηρώ τις επιφυλάξεις μου μήπως αυτή η σχέση των 2 αντιφατικών γεύσεων αποδειχθεί όχι τόσο καλά δεμένη εκ θεμελίων και χάσει κάτι από την αίγλη της, αργότερα.

Προς το παρόν πάντως είναι ένα σίγουρο μέλος της λίστας "πολύ καλή σχέση απόδοσης/τιμής" ή μήπως να την ονομάσω "πολύ καλή σχέση απόλαυσης/τιμή;

Link to comment
Share on other sites

Αα! και ένα σχόλιο για το The Peat Monster .......πολύ καλή ισορροπία ανάμεσα στην τύρφη του Caol Ila που περιέχει αλλά η οποία σβήνει γλυκά γλυκά στο τελείωμα, λόγω του Ardmore.

Ακόμα και στη μύτη αντιλαμβάνεσαι αυτόν τον συνδυασμό, καπνίλας - γλύκας.

κατα τη γνωμη μου δεν ειναι τοσο εντονη η τυρφη,απλα τη νιωθεις.Οσο για το συνδιασμο που αναφερεις, σιγουρα δινει το κατι , στο συγκεκριμενο σπιριτ,το οποιο εχει αφησει και σε μενα καλες εντυπωσεις.Σιγουρα παντως δεν εχει να κανει με monster..
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα με το "Peat Monster" είναι ο αποπροσανατολισμός - ή μάλλον η αντιφατικότητα - του ονόματος του.

Θυμάμαι όταν το πρωτοδοκίμασα που σκέφτηκα "μάλλον peat pussycat έπρεπε να λέγεται". Έχω άδικο?

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα με το "Peat Monster" είναι ο αποπροσανατολισμός - ή μάλλον η αντιφατικότητα - του ονόματος του.

Θυμάμαι όταν το πρωτοδοκίμασα που σκέφτηκα "μάλλον peat pussycat έπρεπε να λέγεται". Έχω άδικο?

νομιζω φιλε οτι το ονομα εχει να κανει μονο και μονο για promotion σε καποιους που ψαχνουν για ουισκυ μετριας τιμης.οσο για το περιεχομενο θα το κατετασα λιγο πιο κατω απο glenrothes reserve.

το μονο καλο οτι πινεται πολυ ευκολα και εχει γλυκα.

Παντως ειναι αρκετα καλο,ξαναλεω.

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ κι εγώ το φόρουμ, είμαι νέος και θέλω να με παίξετε κι εμένα! Είμαι και μέλος του friends of malts, δεν ξέρω αν έχει κάποια σχέση το συγκεκριμένο φόρουμ με αυτή τη λέσχη. Καλώς σας βρήκα λοιπόν!

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ κι εγώ το φόρουμ, είμαι νέος και θέλω να με παίξετε κι εμένα! Είμαι και μέλος του friends of malts, δεν ξέρω αν έχει κάποια σχέση το συγκεκριμένο φόρουμ με αυτή τη λέσχη. Καλώς σας βρήκα λοιπόν!

Polystrofe καλως ηλθες. To club "Friends of Malts" δεν έχει καμμία σχέση με το συγκεκριμένο φόρουμ, πιστεύουμε οτι το φόρουμ μας είναι ανεξάρτητο και δεν εξυπηρετεί εμπορικούς σκοπούς και συμφέροντα. Το "Friends of Malts" δημιουργήθηκε απο την πολυεθνική εταιρία Diageo, ιδιοκτήτη πολλών αποστακτηρίων που και στην Ελλάδα έχει σεβαστή παρουσία, αντιπροσωπεύοντας πολλά γνωστά blended whisky (π.χ. Johnnie Walker, Haig) καθώς και πολλά malt whisky (π.χ. Talisker, Lagavulin, Cardhu - τα 3 πιο γνωστά) που και τα προωθεί μέσω του εν λόγω club. Βέβαια, ακετοί απο εμάς είμαστε μέλη και στο FoM και έχουμε συμετάσχει σε εκδηλώσεις του.

Για να σε "παίξουμε" θέλουμε να μάθουμε και κάποια στοιχεία για σένα (απο που είσαι, που μένεις, ηλικία, ενδιαφέροντα, γνώσεις και εμπειρία γύρω απο το whisky και τέτοια), και θα είσαι καλοδεχούμενος.

Link to comment
Share on other sites

Καλοδεχούμενος θα είσαι έτσι κι αλλιώς :) αλλα θα θέλαμε να μας πεις πώς ξεκίνησες με το malt. Όπως είπε και ο πατριάρχης Celtic , το Friends of Malt είναι κυρίως προσανατολισμένο σε εμπορικούς σκοπούς. Εδώ, είμαστε ανεξάρτητοι :D , πράγμα που φαίνεται από το πώς διαφωνούμε.

Link to comment
Share on other sites

ΠΑΙΔΙΑ ΒΡΗΚΑ ΛΙΓΟ ΧΡΟΝΟ ΚΑΙ ΣΚΕΦΤΗΚΑ ΝΑ ΣΑΣ ΣΤΕΙΛΩ ΕΝΑ ΘΕΡΜΟ ΧΑΙΡΕΤΙΣΜΟ(ΕΝ ΜΕΣΩ ΨΥΧΟΥΣ!!!).

ΕΥΧΟΜΑΙ ΣΥΝΤΟΜΑ ΝΑ ΒΡΕΘΟΥΜΕ ΚΑΙ ΝΑ ΤΑ Π(Ι)ΟΥΜΕ!!

ΑΛΕΚΟΣ

Link to comment
Share on other sites

ΠΑΙΔΙΑ ΒΡΗΚΑ ΛΙΓΟ ΧΡΟΝΟ ΚΑΙ ΣΚΕΦΤΗΚΑ ΝΑ ΣΑΣ ΣΤΕΙΛΩ ΕΝΑ ΘΕΡΜΟ ΧΑΙΡΕΤΙΣΜΟ(ΕΝ ΜΕΣΩ ΨΥΧΟΥΣ!!!).

ΕΥΧΟΜΑΙ ΣΥΝΤΟΜΑ ΝΑ ΒΡΕΘΟΥΜΕ ΚΑΙ ΝΑ ΤΑ Π(Ι)ΟΥΜΕ!!

ΑΛΕΚΟΣ

Να'σαι καλά Αλέκο, άραγε είσαι αυτός ο οποίος νομίζω, αυτός ο οποίος είχε καβατζώσει το τελευταίο Springbank 15y.o. πέρσυ?? :search:

Link to comment
Share on other sites

ΠΑΙΔΙΑ ΒΡΗΚΑ ΛΙΓΟ ΧΡΟΝΟ ΚΑΙ ΣΚΕΦΤΗΚΑ ΝΑ ΣΑΣ ΣΤΕΙΛΩ ΕΝΑ ΘΕΡΜΟ ΧΑΙΡΕΤΙΣΜΟ(ΕΝ ΜΕΣΩ ΨΥΧΟΥΣ!!!).

ΕΥΧΟΜΑΙ ΣΥΝΤΟΜΑ ΝΑ ΒΡΕΘΟΥΜΕ ΚΑΙ ΝΑ ΤΑ Π(Ι)ΟΥΜΕ!!

ΑΛΕΚΟΣ

ΝΑΙ ΦΙΛΕ CELTIC,ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΝΟΙΞΕΙ!

ΝΑ ΣΟΥ ΟΜΟΛΟΓΗΣΩ ΟΜΩΣ ΠΕΡΑΝ ΤΗΣ ΠΛΑΚΑΣ, ΟΤΙ ΔΕΝ ΤΟ ΠΗΡΑ ΜΕ ΜΕΓΑΛΗ ΧΑΡΑ,ΟΤΑΝ ΕΜΑΘΑ ΟΤΙ ΗΤΑΝ ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΚΑΙ ΟΤΙ ΗΘΕΛΕΣ ΚΑΙ ΕΣΥ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΕΙΣ!

Link to comment
Share on other sites

Καλα δεν ξερω τι σκοπους εχει το FoM εγω δεν μπορουσα να συγκρατηθω οταν ειδα οτι θα ερθω πιο κοντα με τα malt ουισκυ που τοσο αγαπω! Νικο με λενε, ειμαι 23 ετων, σπουδαζω βιολογια στην Αθηνα και αρκετα χρονια τωρα (μην βιαστειτε να με κρινετε ως αλκοολα λογω του μικρου της ηλικιας μου!!!) το μωλτ ουισκι εχει ξεχωριστη θεση στην καρδια μου. Ανακαλυψα τα μωλτς πριν απο 6 χρονια οποτε ειμαι νεος στα κολπα αλλα πιστευω πως ξερω πολλα για την ηλικια μου και πραγματικα εχω οοοοοοοολη τη διαθεση να μαθω οσα περισσοτερα γινεται! Προτιμω κυριως ουισκυ απο την περιοχη Speyside απο οτι εχω διαπιστωσει μεχρι στιγμης και εκτιμω ιδιαιτερα το Cragganmore (αληθεια το εχετε δοκιμασει με καστανα στο τζακι? Παει παρα πολυ!!!)

Αυτα τα ολιγα για αρχη απο εμενα.

Link to comment
Share on other sites

μωλτ whisky, κάτι μου θυμίζει κάτι μου θυμίζει!!!!

καλωσόρισες λοιπόν φίλε μου, μου αρέσει που το γράφεις μωλτ, αν και εγώ όπως έχω πει είμαι απο χωρίο που τα εγγλέζικα δεν τα ξέρω και το γράφω/προφέρω μαλτ!!

κατά τα άλλα πάντα χαρά μας να έχουμε ένα ποταμίσιο μαζί μας :) !!!!

[για το μικρό της ηλικίας μην στεναχωριέσαι, ούτε και εμείς είμαστε όλοι τόσο μεγάλοι!!!]

Link to comment
Share on other sites

Καλα δεν ξερω τι σκοπους εχει το FoM εγω δεν μπορουσα να συγκρατηθω οταν ειδα οτι θα ερθω πιο κοντα με τα malt ουισκυ που τοσο αγαπω!

Και πολύ καλά έκανες φίλε. Άλλωστε, είναι απόλυτα φυσικό μια εταιρία να θέλει να προωθήσει τα δικά της προϊόντα. Επίσης πολύ καλό εταιρικό cLub στην Ελλάδα είναι το Balvenie Malt Club αφού σ'αρέσουν και τα speyside.

Συγχαρητήρια για την ωριμότητα σου να επιλέγεις malt whisky απο την εφηβεία κιόλας και τη διάθεση σου να το ψάξεις. :good:

Θα χαρώ να σε γνωρίσω όπως και τα υπόλοιπα μέλη φαντάζομαι.

Link to comment
Share on other sites

Καλώς τον! Άλλος ένας των θετικών επιστημών. Θα σε δούμε το Σάββατο;

Επειδη τωρα μπηκα στο φορουμ δεν εχω καταλαβει που και ποτε γινονται συναντησεις ακομα, αλλα θα χαρω πολυ να συμμετεχω.

μου αρέσει που το γράφεις μωλτ, αν και εγώ όπως έχω πει είμαι απο χωρίο που τα εγγλέζικα δεν τα ξέρω και το γράφω/προφέρω μαλτ!!

Χεχε. Εγω το προφερω ποτε μαλτ ποτε μωλτ για να ικανοποιουνται ολων των ειδων τα αυτια!

Link to comment
Share on other sites

Επειδη τωρα μπηκα στο φορουμ δεν εχω καταλαβει που και ποτε γινονται συναντησεις ακομα, αλλα θα χαρω πολυ να συμμετεχω.

Λοιπόιν φίλε μου,οι συναντήσεις μας γίνονται σε μία γιάφκα,ε ε συγνώμη εννοώ

στο ΑLL ABOUT WHISKY στη Γλυφάδα και στο Χαλάνδρι.

Το Σαβ. θα βρεθούμε στη Γλυφάδα,για περισσότερες πληρ.επικοινώνησε με τον φίλτατο-οικοδεσπότη Μchariz.

Link to comment
Share on other sites

Εντελώς τυχαία, κάνοντας googling έπεσα πάνω στην ακόλουθη σελίδα

http://www.aua.gr/~ferentin/

Ενδιαφέρον?

Πολύ. Πώς μας ξέφυγε και του ξεφύγαμε μέχρι τώρα; Χαίρομαι επίσης για αυτό το "consumable" που χαρακτηρίζει τη συλλογή του. Ο υπεύθυνος δημοσίων σχέσεων του forum να του στείλει ένα e-mail παρακαλώ. ;)

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει το παιδί αλλά μην τρελαθούμε κιόλας!

Έχει όλα τα εμπορικά malt που βρίσκει κανείς στα duty free shops και στα super markets. Θέλει δουλειά ακόμα και δεν νομίζω ότι μπορεί να σταθεί δίπλα σε SIR ή άλλους συλλέκτες της παρέας μας.

Λείπουν πολλά και καλά ονόματα για να μπορεί να ιεωρηθεί ως συλλογή.

Είναι όμως σωστός ο τρόπος και η διάθεση που προσεγγίζει το θέμα και νομίζω πρέπει να τον ενσωματώσουμε στο forum.

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει το παιδί αλλά μην τρελαθούμε κιόλας!

Έχει όλα τα εμπορικά malt που βρίσκει κανείς στα duty free shops και στα super markets. Θέλει δουλειά ακόμα και δεν νομίζω ότι μπορεί να σταθεί δίπλα σε SIR ή άλλους συλλέκτες της παρέας μας.

Λείπουν πολλά και καλά ονόματα για να μπορεί να ιεωρηθεί ως συλλογή.

mallios φάουλ :tongue: . Όπως θα είδες το θέμα δεν είναι "η γωνιά του συλλέκτη" (στην οποία αποφεύγω επιμελώς να παίρνω μέρος) αλλά το "χαιρετίζω το forum" όπου μπαίνουν και μας χαιρετίζουν νέα μέλη. Εγώ αυτό που υπονόησα είναι ότι ένας τέτοιος φίλος των malt θα έπρεπε να είναι μέλος της παρέας μας, τίποτα παραπάνω. Και υποθέτω ότι το ίδιο είχε στο μυαλό του και ο Celtic που το ανέφερε.

Link to comment
Share on other sites

mallios φάουλ :tongue: . Όπως θα είδες το θέμα δεν είναι "η γωνιά του συλλέκτη" (στην οποία αποφεύγω επιμελώς να παίρνω μέρος) αλλά το "χαιρετίζω το forum" όπου μπαίνουν και μας χαιρετίζουν νέα μέλη. Εγώ αυτό που υπονόησα είναι ότι ένας τέτοιος φίλος των malt θα έπρεπε να είναι μέλος της παρέας μας, τίποτα παραπάνω. Και υποθέτω ότι το ίδιο είχε στο μυαλό του και ο Celtic που το ανέφερε.

Έτσι ακριβώς "σοφέ" :D

Link to comment
Share on other sites

Υποβάλλω τα σέβη μου στα γνωστά μέλη του forum και διαβάζοντας πιο ξεκάθαρα την τοποθέτηση, δηλώνω ότι όντως ήταν λάθος μου.

Ελπίζω να επανορθώσω (ρε παιδιά αυτό το Banff 21 θα το σφάξουμε ποτέ;;; :lol:;) )σε κάποιο meeting μας.

Άλλωστε το γράφω..."Είναι όμως σωστός ο τρόπος και η διάθεση που προσεγγίζει το θέμα και νομίζω πρέπει να τον ενσωματώσουμε στο forum".... οπότε μικρό το κακό.

Link to comment
Share on other sites

ΘΕΛΩ ΑΠΟ ΚΑΡΔΙΑΣ ΝΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΣΩ ΤΟΝ jbelig ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΥΓΕΝΙΚΗ ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΟΘΥΜΗ ΠΡΟΣΦΟΡΑ ΤΟΥ (1 ΜΙΣΟΜΠΟΥΚΑΛΟ BENROMACH 1974)

ΣΤΟ ALL ABOUT WHISKY ΓΛΥΦΑΔΑΣ ΜΕ ΘΕΜΑΤΟΦΥΛΑΚΑ ΤΟN Μc CHARIZ, ΠΡΟΣ ΤΕΡΨΗ ΤΩΝ ΦΙΛΩΝ.

ΔΕΝ ΘΑ ΜΕ ΕΠΗΡΡΕΑΣΕΙ Η ΑΓΑΠΗ ΜΟΥ ΓΙΑ ΤΟ BENROMACH,ΘΕΩΡΩ ΤΟ TRADITIONAL TO ΚΑΛΥΤΕΡΟ EVERYDAY WHISKY,AΛΛΑ ΤΟ ΠΡΟΧΘΕΣΙΝΟ TASTING HTAN ΕΜΠΕΙΡΙΑ............................................ΖΩΗΣ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

ΟΠΩΣ ΛΕΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ ,ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΤΤΑ!!

1000 ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΛΠΙΖΟΥΜΕ ΝΑ ΣΕ ΓΝΩΡΙΣΟΥΜΕ ΑΠΟ ΚΟΝΤΑ!!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...