Jump to content
  • Welcome to our whiskyforum

    Dear Guest,

    On behalf of whiskyforum.gr and Hellenic Malt Whisky Society, we would like to thank you for visiting our forum. Feel free to navigate to our forum and enjoy content and topics. Always remember that our forum is free for all and if you share the same passion or you just want to be informed about whisky, you are more than welcome to join us!

    forum21.png

    Slainte!

Νέα μέλη - συστηθείτε εδώ.


Recommended Posts

Φίλοι μου αισίως τα νέα μέλη αυξάνονται με πολύ ικανοποιητικό ρυθμό.

Θα ήθελα να παρακαλέσω όλα τα νέα μέλη να βάζουν πιο πλήρη στοιχεία και να ενημερώνουν το profile τους!

Με το καλό να σας δούμε και από κοντά.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο μενα λοιπον!!

Χαίρομαι που υπαρχούν forum σαν αυτο στο οποία έμπειροι και απειροι φιλοι του whisky μοίραζοντε τις αποψεις και τις εντυπώσεις τους.

Εγω προσωπικά είμαι περισσότερο φίλος των Σκοτσέζικων single malt. Το τελευταίο που δοκίμασα και με εντυπωσίασε είναι το balvenie 15 single malt. Αγωνιστικοι χαιρετισμοι λοιπόν και καλη μου αρχη!

Link to comment
Share on other sites

Αν και οι γευστικοι μου καλυκες θελουν σιγουρα προπονηση απολαμβανω ολο και περισσοτερο το whisky...

Μεχρι στιγμης και κατα σειρα προτιμησης εχω δοκιμασει και μου αρεσαν

1.Glenffidich 15y

2.Balvenie Doublewood 12y

3.Aberlour 10y

4.Τελευταιο και καταιδρωμενο (δε μπορω να πω οτι μου αρεσε...)Lagavulin 16

Στην φρεσκοδημιουργουμενη καβα μου περιμενουν ακομα

- Glenfiddich 18y

- Balvenie Single Barel 15y

- Dalwhinnie 15y

- Macallan Fine Oak 12y

Αμεσα μελλοντικες αγορες μου αποτελουν

- Aberlour A'bunadh

- Highland Park 18y

- Macallan Fine Oak 18y

- Glenmorangie original 10y

- Old Pulteney 12y

Πιστευω εχω ξεκινησει δυναμικα την εξερευνηση του Speyside Malt!!!

ΥΓ - Γραψτε κανα review για πιο κοινα ουισκυ (λοιπουν πχ. Macallan 18 , Balvenie 15, Highland Park 18, Old Pulteney 12, Glenmorangie (ολη η "εμπορικη" γκαμα....)

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες Fuegopura!

Καλή συνέχεια Zerocool!! (έχεις δίκιο στο οτι μας λείπουν αναφορές/κριτικές πολλών βασικών "απλών" whisky, και προσπαθούμε να το καλύψουμε τον τελευταίο χρόνο)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλησπερα σε ολους

νεο μελος και εχω παθει ζημια με το υλικο που υπαρχει

στο φορουμ,για λιγο καιρο δεν θα ποσταρω ,μονο θα διαβαζω :book:

ευχαριστω τον mitsubae που μου το προτεινε

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους

νεο μελος και εχω παθει ζημια με το υλικο που υπαρχει

στο φορουμ,για λιγο καιρο δεν θα ποσταρω ,μονο θα διαβαζω :book:

ευχαριστω τον mitsubae που μου το προτεινε

Καλώς ήλθες στο φόρουμ Scrabble,περιηγήσου σε όλα τα θέματα και απλά μη διστάσεις να ρωτήσεις οτιδήποτε.

Είμαστε και πατριωτάκια μιας και είμαι από Νάουσα αν και τα τελευταία 8 χρόνια βρίσκομαι Αθήνα.

Link to comment
Share on other sites

Scrabble καλώς ήρθες και εσύ στον υπέροχο κόσμο των malts!! όντως έχει πάρα πολλές πληροφορίες εδώ μέσα που γίνεσαι σοφός!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλωσήρθες Scrabble και ότι θέλεις η ομάδα των διαχειριστών είναι πρόθυμη να σε βοηθήσει.

Πάρε τον χρόνο σου, διάβασε (προσωπικά θα σου έλεγα να μην μείνεις μόνο στις γευσιγνωσίες αλλά να κοιτάξεις και την ιστορία των αποστακτηρίων) και με το καλό να σας δούμε σε ένα event.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για την υποδοχη

μολις ανοιξα ενα Laphroaig για να περιηγηθω στο φορουμ

πιο ευκολα...

Link to comment
Share on other sites

Kαλωςηρθες Scrabble (το Sakis ηταν πιο ευκολο..... :cool: ), καλό διάβασμα και καλά ποσταρίσματα. Σίγουρα οι νέοι θα χαθείτε εντελώς στο λαβύρινθο του φόρουμ (εδώ χανόμαστε εμείς οι παλιοί) αλλά πάνω αριστερά το 'search' είναι ένα καλό εργαλείο άν ψάχνετε κάτι συγκεκριμένο.

Καλά, εσύ από τη Βέροια, ο mitsubae από Ναύπλιο, που κολλάτε???? ποιός είναι ο ξενιτεμένος?

Με την ευκαιρία, mitsubae γουστάρω κάργα την υπογραφή σου, respect :good:

Kαι κάτι που αφορά όλα τα μέλη, νέα και παλιά, βάλτε ρε παιδιά και μια φωτό/avatar στο προφίλ σας όσοι δεν το έχετε κάνει, ομορφαίνει κάπως την ψυχρότητα του φόρουμ (ακούς ambu ? :tongue: ), και επίσης καλό είναι να συμπληρώσετε και τα σχετικά πεδία που αφορούν ημ/νία γέννησης, ενδιαφέροντα κλπ (αλήθεια mitsubae με τι 'restoration' ακριβώς ασχολείσαι?)

Link to comment
Share on other sites

φιλε Κελτη γνωριζομαστε απο αλλο φορουμ

εχουμε και οι 2 την ιδια αρρωστια VESPA

απλα σε εκεινο το φορουμ εχω σαν τοποθεσια "whisky valley"

και με εντοπισε .

Εκει παει και το restoration του Δημητρη.

ρε Μητσο μηπως να κανουμε καμια ωεσπα με θεμα "malt"?????

Link to comment
Share on other sites

Με την ευκαιρία, mitsubae γουστάρω κάργα την υπογραφή σου, respect :good:

αλήθεια mitsubae με τι 'restoration' ακριβώς ασχολείσαι?)

Celtic ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια περί υπογραφής...

Όσον αφορά το restoration....οτιδήποτε παλιό πέσει στα χέρια μου, με τεράστια αγάπη στη VESPA, στις παλιές ποδηλατικές κούρσες και στα "σκυλιά" διπλοσκέλετα ποδήλατα (προπολεμικά, μεταπολεμικά)!

Σάκη, μου έβαλες ιδέα....vespino με τα αποστακτήρια....θα το παλέψω!

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά το restoration....οτιδήποτε παλιό πέσει στα χέρια μου...

OK, thanks mitsubae για τη διευκρίνηση, ξέρω κάποιον γνωστό που κουβαλάει την ίδια τρέλα, έχει φτιάξει από ανεμιστήρες Westinghouse μέχρι παλιά αυτοκίνητα που ήταν scrap,καλή φάση.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ευχαριστώ για όλες τις απαντήσεις, πολύ κατατοπιστικές. Πάντως θα επιμείνω στις παραγγελίες μέσω internet,

ξέρω τι σας λέω, έχω ψάξει παντού εκτός απο supermarket που... οκ ξέρω τι θα βρώ!

Γεια σου κι από μένα φίλε. Θα επιμείνω λίγο, πες μας σε ποιο νησί βρίσκεσαι, για να εχει πανεπιστήμιο δεν θα είναι και κανα νησάκι στο πουθενά, you never know.

χαχα !! :-p

καλά εδώ δεν βρίσκω τπτ τέτοιο, με την καμία όμως, παρεπιτόντως η σχολή μου είναι

στην Λήμνο... οπότε καληνύχτα, θα πάω ίσως αργότερα σε κανένα super να δω αν παίζει

τπτ αν και δεν νομίζω να βρω πάρα από τις standard μάρκες και τπτ άλλο...

α) καταρχήν εγώ πιστεύω οτι κατι θα βρεις και στη Λήμνο, αλλοίμονο, .....

και να που τελικά είχα δίκιο φίλε evincar (αν καποτε το διαβάσεις)

My link

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλησπερα και απο μενα..Με λενε Παυλο και ειμαι απο την Θεσσαλονικη...εργαζομαι ως bartender και θα ηθελα μεσα απο το φορουμ να μοιραστουμε ιδεες και προτασεις...ενα μεγαλο μπραβο εχω να πω για το φορουμ

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα και καλως ηρθες Paulo, ευχαριστούμε για τα καλά σου λόγια.

Τον τελευταίο καιρό γίνεται μια προσπάθεια αναδιάρθρωσης-φρεσκαρίσματος του φόρουμ με σκοπό την καλύτερη δομή και λειτουργία, την ευκολότερη/γρηγορότερη εύρεση των κατάλληλων κατηγοριών-θεμάτων αλλά κυρίως την προσέλκυση νέων μελών καθώς και το "ξύπνημα" κάποιων παλαιοτέρων που έχουν ατονήσει. Γιατί στην ουσία η επιτυχία ενός φόρουμ κρίνεται από την ενεργό συμμετοχή.

Ελπίζουμε να τα καταφέρουμε, έχοντας πάντα στο νου τη δύσκολη εποχή που βιώνουμε στην καθημερινότητα μας.

Το καλό είναι οτι το ίδιο το αντικείμενο αυτού του φόρουμ, το ουίσκυ, το ποιοτικό ουίσκυ τουλάχιστον, ειδικά εδώ στην Ελλάδα ξεπέρασε την "trendy" και "δήθεν" φάση του, έχοντας αποκτήσει νέους πιστούς οπαδούς σε όλο το φάσμα των ηλικιών, ενώ παράλληλα αποτελεί μια σταθερή αξία στο χρόνο και έχει ένα μεγάλο ειδικό βάρος σε όλες του τις παραμέτρους, γεγονός που προσφέρει ενα ευρύ πεδίο συζητήσεων και γενικότερης ενασχόλησης. Με λίγα λόγια δεν θα μας κάνει ποτέ να το βαρεθούμε.

Το κακό είναι οτι είναι παρεξηγημένο ακόμα και σήμερα από πολύ κόσμο, και φυσικά κατέχει μια από τις πρώτες θέσεις στη λίστα των "έιδών πολυτελείας" στα οποία καταφεύγει η εκάστοτε κυβέρνηση ασκώντας τις φοροληστρικές επιδρομές της.

Πλάτιασα πολύ όμως με αφορμή το καλωσόρισμα του νέου μας φίλου.....sorry.... :db:

Paulo, αναμένω με ενδιαφέρον τις ιδέες και τις προτάσεις σου, καλή περιήγηση και καλή συμμετοχή λοιπόν.

Link to comment
Share on other sites

Paulo καλωσήρθες και από εμένα.

Θα είμαι (για πολύ σύντομο χρονικό διάστημα κάποιων ωρών) Θεσσαλονίκη στις 30 Δεκεμβρίου.

Παρακαλώ, αν θέλεις επικοινώνησε να τα πούμε και από κοντά.

Link to comment
Share on other sites

Παύλο καλώς όρισες στην ζεστή παρέα των οπαδών του malt whisky. Αν και εγω δεν εχω τις γνώσεις που έχουν οι παλιοί εδώ μέσα εν τούτοις έχω μάθει πολλά από τα μέλη αυτά του φόρουμ και είναι κάθε φορά εδώ για να απαντήσουν οποιαδήποτε απορία σου.

Καλως ήρθες λοιπόν!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους !!

Επιτέλους τα κατάφερα και μπήκα,είμαι λίγο δαίμονας με τους υπολογιστές γι΄αυτό μου πήρε κανα 2ωρο ψάχνοντας τι και πως αλλά οκ,στα whisky τα πάω καλύτερα πάντως..και με την καθοδήγιση σας νομίζω θα τα πάω ακόμα καλύτερα!

Κάποιους από εδώ σας γνωρισα την περασμένη κυριακή στο μπαρ 42(ο Θεοδόσης είμαι) και ευελπιστώ σύντομα να τα ξαναπούμε και να τα ξαναπιούμε.

Τα σέβη μου στον sir για τις πολύτιμες και δωρεάν(την επόμενη φορά με το 5ευρω μου) συμβουλές του!!

Link to comment
Share on other sites

  • mallios changed the title to Νέα μέλη - συστηθείτε εδώ.

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...