Jump to content
  • Welcome to our whiskyforum

    Dear Guest,

    On behalf of whiskyforum.gr and Hellenic Malt Whisky Society, we would like to thank you for visiting our forum. Feel free to navigate to our forum and enjoy content and topics. Always remember that our forum is free for all and if you share the same passion or you just want to be informed about whisky, you are more than welcome to join us!

    forum21.png

    Slainte!

Νέα μέλη - συστηθείτε εδώ.


Recommended Posts

Καλωσήρθατε @Desmond και @Tasos

Tasos για 22 μέρες και ταξίδι στη Σκωτία και επιστροφή με μπαγκάζια, μάλλον με το κλασικό παλίο τρίκυκλο με την καρότσα θα πας :D . Αλλιώς δεν βλέπω να χωράνε τα μπουκάλια. 

Εύχομαι να περάσεις καλά και φυσικά (μην ξεχνιέμαι) με το καλό να σας δούμε από κοντά και τους δύο σε κάποιο event μας.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΑΠΟ ΡΟΔΟ

ΜΟΛΙΣ ΓΡΑΦΤΗΚΑ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΚΑΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΟΔΟΧΗ. ΕΙΜΑΙ ΛΑΤΡΗΣ ΤΟΥ ΟΥΙΣΚΙ ΚΑΙ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΩ ΝΑ ΣΥΛΛΕΓΩ ΚΑΙ ΝΑ ΜΑΘΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήλθες  Γιώργο

Ξέκλεψε λιγάκι χρόνο κ περιηγήσου στο forum.Θέλω να πιστεύω ότι συλλέγεις κ τις εμπειρίες τους ανοίγοντας τα. 

 Μη διστάσεις να ρωτήσεις το οτιδήποτε και αναμένουμε φωτό από συλλογή σου. 

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΥΝΕΝΟΜΑΤΕ 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Η ΣΥΛΛΟΓΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΠΑΡΘΕΝΙΚΟ ΣΤΑΔΙΟ ΚΑΘΩΣ ΕΙΜΑΙ ΣΕ 0 ΜΠΟΥΚΑΛΙΑ. ΕΧΩ ΠΑΡΑΓΓΕΙΛΕΙ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΑΝΑΜΕΝΩ. Η ΠΡΩΤΗ ΜΟΥ ΕΡΩΤΗΣΗ ΕΙΝΑΙ ΕΑΝ ΣΤΗ ΣΥΛΛΟΓΗ ΑΞΙΖΕΙ ΝΑ ΜΠΟΥΝ ΤΑ ΑΠΛΑ ΜΠΟΥΚΑΛΙΑ ΤΥΠΟΥ CUTTY SHARK ΑΞΙΑΣ ΜΕΧΡΙ 15-20 ΕΥΡΩ Η ΟΧΙ??

Link to comment
Share on other sites

Το τι θα μπει μέσα στη συλλογή και για ποιο λόγο το αποφασίζεις εσύ κ μόνο εσύ. Αποφάσισε τι θέλεις να κάνεις κ μετά ξεκίνα συγκρατημένα  

 Τόσο εγώ όσο κ οι περισσότεροι έχουμε μετανιώσει για φιάλες τις οποίες αγοράσαμε κατά καιρούς αλλά κ γι κάποιες που δεν τις  αγοράσαμε  όταν μπορούσαμε  

 

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες φίλε Γιώργο από την Ρόδο.

Τι μπουκάλι περιμένεις για να ξεπαρθενιάσει τη "συλλογή" σου αν επιτρέπεται?

Επίσης, αν σου είναι εύκολο, γράφε με μικρά γιατί ξεστραβώθηκα!!!

Kαλή περιήγηση στο forum soy e;yxomai!

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, GEORGE CHALKIADIS said:

αρα λογικα μια συλλογη για να θεωρειται πληρης θα πρεπει να εχει ολεσ τις κατηγοριες μεσα????

Περίεργη ερώτηση χωρίς σαφή απάντηση.

Εξαρτάται τι εννοείς με τον όρο "συλλογή".

Εννοείς μία προσωπική κάβα στο σαλόνι σου που θα έχεις 5-6 ανοιχτά μπουκάλια για να πίνεις εσύ και η παρέα σου?

Εννοείς μια κάβα με ανοιχτά μπουκάλια για κατανάλωση αλλά και κάποια καλά κλειστά πίσω πίσω στο ράφι που θα τα ανοίξεις σε μια "δυνατή¨στιγμή?

Εννοείς μια συλλογή με πολύ καλά μπουκάλια με μόνο σκοπό την πώληση στο μέλλον???

Πάντως,  το πρώτο σου μπουκάλι με οδηγεί στην πρώτη εκδοχή....

Link to comment
Share on other sites

Η ΣΥΛΛΟΓΗ ΘΑ ΕΧΕΙ ΕΠΕΝΔΥΤΙΚΟ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ Η ΚΑΙ ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΑ ΣΤΟ ΓΙΟ ΜΟΥ

ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΝΩΡΙΣ ΝΑ ΑΠΟΦΑΣΙΣΩ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΕ ΚΑΙΕΙ ΚΙΟΛΑΣ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗ ΦΑΣΗ. ΑΝ ΑΝΟΙΞΕΙ ΜΠΟΥΚΑΛΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΩΣ ΓΙΑ ΔΥΝΑΤΗ ΣΤΙΓΜΗ!

ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΠΟΥΚΑΛΙ ΕΠΙΛΕΧΘΗΚΕ ΕΤΣΙ ΑΠΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΩ ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΩ ΣΤΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΝΑ ΜΑΘΑΙΝΩ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΠΩΣ ΝΑ ΤΟ ΣΤΗΣΩ ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΩ ΧΑΜΗΛΟ BUDGET ΓΙΑ ΤΗΝ ΩΡΑ!

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, GEORGE CHALKIADIS said:

Η ΣΥΛΛΟΓΗ ΘΑ ΕΧΕΙ ΕΠΕΝΔΥΤΙΚΟ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ Η ΚΑΙ ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΑ ΣΤΟ ΓΙΟ ΜΟΥ

ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΝΩΡΙΣ ΝΑ ΑΠΟΦΑΣΙΣΩ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΕ ΚΑΙΕΙ ΚΙΟΛΑΣ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗ ΦΑΣΗ. ΑΝ ΑΝΟΙΞΕΙ ΜΠΟΥΚΑΛΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΩΣ ΓΙΑ ΔΥΝΑΤΗ ΣΤΙΓΜΗ!

ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΠΟΥΚΑΛΙ ΕΠΙΛΕΧΘΗΚΕ ΕΤΣΙ ΑΠΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΩ ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΩ ΣΤΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΝΑ ΜΑΘΑΙΝΩ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΠΩΣ ΝΑ ΤΟ ΣΤΗΣΩ ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΩ ΧΑΜΗΛΟ BUDGET ΓΙΑ ΤΗΝ ΩΡΑ!

Προσωπικά George είμαι λίγο αντίθετος, χωρίς βέβαια να σημαίνει κατι αυτό για σένα. Καλή η συλλογή που σκέφτεσαι, αλλά πρόσεξε μην κοιτώντας το δέντρο, χάνεις το δάσος. Και το δάσος, στην περίπτωσή μας είναι η ΑΠΟΛΑΥΣΗ!

Link to comment
Share on other sites

@GEORGE CHALKIADIS καλωσήρθες στο forum. Θερμή παράκλιση να μην γράφουμε με κεφαλαία αφού στην ιντερνετ slang τα κεφαλαία σημάινουν ότι φωνάζουμε/εις σε κάποιον. Σε ότι αφορά στην συλλογή σου, η οποία θα έχει επενδυτικό χαρακτήρα, καλό θα είναι να φροντίσεις και τα "παρελκόμενα" δηλαδή τα αποθηκευτικά μέσα και συνθήκες. Αν θέλεις κάτι να αντέξει για καμιά 15αριά χρόνια (μπορεί και παραπάνω?) και το έχεις βάλει σκοπό από τώρα, θα πρέπει να έχεις και τις κατάλληλες συνθήκες αποθήκευσης και διατήρησης.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες φίλε Γιώργο

Ξεκινα να  απολαμβανεις αυτα τα ωραια ουισκι που υπαρχουν εκει εξω και περιμενουν  να τα ανοιξεις.

Και σχετικα με τις συλλογες ειναι πονεμενη ιστορια  ΑΣΤΑ ΝΑ ΠΑΝΕ  εχει ματωσει η τσεπη μας .

Και μια που εισαι απο Ροδο ψαξου γιατι εκει μπορεις να βρεις πολυ πραγμα .

Καλη χρονια να εχεις.

Link to comment
Share on other sites

sorry για τα κεφαλαια αλλα ειναι συνηθεια χρονων

θα συνηθισω και τα μικρα!!! χωρος υπαρχει λογω επαγγελματος οποτε λογικα αυτο δεν θα ειναι προβλημα

τουλαχιστον για την ωρα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, DUCATI13 said:

Καλώς ήρθες φίλε Γιώργο

Ξεκινα να  απολαμβανεις αυτα τα ωραια ουισκι που υπαρχουν εκει εξω και περιμενουν  να τα ανοιξεις.

Και σχετικα με τις συλλογες ειναι πονεμενη ιστορια  ΑΣΤΑ ΝΑ ΠΑΝΕ  εχει ματωσει η τσεπη μας .

Και μια που εισαι απο Ροδο ψαξου γιατι εκει μπορεις να βρεις πολυ πραγμα .

Καλη χρονια να εχεις.

ευχαριστω

καλη χρονια να εχουμε ολοι!

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, GEORGE CHALKIADIS said:

sorry για τα κεφαλαια αλλα ειναι συνηθεια χρονων

θα συνηθισω και τα μικρα!!! χωρος υπαρχει λογω επαγγελματος οποτε λογικα αυτο δεν θα ειναι προβλημα

τουλαχιστον για την ωρα

Και αφού είσαι και από την λατρεμένη Ρόδο, σίγουρα θα βρεις και πολλές καλές κάβες με διαμαντάκια (εκτός του Μαρίνου, αν θυμάμαι καλά).  Αναφορικά με τη συλλογή, και αφού είναι επένδυση και στις επενδύσεις δεν υπάρχει συναισθηματισμός, κοίτα και τα γιαπωνέζικα που παραδοσιακά (και χωρίς προφανή λόγο) αυξάνουν την τιμή τους. Θα έλεγα να στραφείς και προς Ιρλανδία μεριά και τις πρώτες σειρές των νέων αποστακτηρίων.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, mallios said:

Και αφού είσαι και από την λατρεμένη Ρόδο, σίγουρα θα βρεις και πολλές καλές κάβες με διαμαντάκια (εκτός του Μαρίνου, αν θυμάμαι καλά).  Αναφορικά με τη συλλογή, και αφού είναι επένδυση και στις επενδύσεις δεν υπάρχει συναισθηματισμός, κοίτα και τα γιαπωνέζικα που παραδοσιακά (και χωρίς προφανή λόγο) αυξάνουν την τιμή τους. Θα έλεγα να στραφείς και προς Ιρλανδία μεριά και τις πρώτες σειρές των νέων αποστακτηρίων.

οκ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και Καλή Χρονιά σε όλη την παρέα.

Το όνομα μου είναι Αλκιβιάδης και έχω κάνει εγγραφή εδώ και λίγο καιρό στο πολύ όμορφο και ενημερωτικό αυτό φόρουμ.

Η εμπειρία μου από τα Malt είναι πολύ μικρή καθώς δοκίμασα τα πρώτα πριν αρκετά χρόνια σε μια γευσιγνωσία του friends of classic malts και έκτοτε δηλώνω λάτρης του

Lagavulin.

Έχω δοκιμάσει λίγα ακόμα Σκωτίας καθώς και ένα Γερμανικό το οποίο βρήκα εξαιρετικό!

Μένω στην Αθήνα και θα χαρώ πολύ αν σε επόμενη συνάντηση μελών γνωριστούμε και από κοντά.

Σας ευχαριστώ.

  

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...