Jump to content
  • Welcome to our whiskyforum

    Dear Guest,

    On behalf of whiskyforum.gr and Hellenic Malt Whisky Society, we would like to thank you for visiting our forum. Feel free to navigate to our forum and enjoy content and topics. Always remember that our forum is free for all and if you share the same passion or you just want to be informed about whisky, you are more than welcome to join us!

    forum21.png

    Slainte!

Νέα μέλη - συστηθείτε εδώ.


Recommended Posts

22 hours ago, nasos said:

καλημερα σε ολους νεο μελος απο αθηνα εχω 4 μπουκαλια του 1969 και θελω τις γνωσεις σας

Καλημέρα Nasos και καλως ήρθες. Πολύ γενικά και αόριστα μας τα περιγράφεις. Γίνε πιο συγκεκριμένος και ακόμα καλύτερα βάλε φωτογραφία των μπουκαλιών να δούμε περι τίνος πρόκειται και να βοηθήσουμε.

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Celtic said:

Γίνε πιο συγκεκριμένος και ακόμα καλύτερα βάλε φωτογραφία των μπουκαλιών να δούμε περι τίνος πρόκειται και να βοηθήσουμε.

Ναι αλλά στο κατάλληλο νήμα 

Πχ εδώ (αν και υπάρχουν και αλλά)

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλη χρονιά σε όλους καταρχήν. Γενικά μου αρέσει το ουίσκι αλλά δεν το έχω ψάξει εκτενέστερα όπως αρκετοί εδώ μέσα. Διάβαζα χτες για μάρκες και πραγματικα΄δεν ήξερα καμία. 

Απο εμπορικά εμπορικά δεν μου αρέσουν καθόλου τα γνωστά. Γενικά ειμαι του κρασιού αλλά αν πιω ουίσκι θα προτιμήσω κάποιο cardhu η chivas αν και είμαι πιο πολύ υπέρ του bourbon. 

Link to comment
Share on other sites

  • mallios changed the title to Νέα μέλη - συστηθείτε εδώ.

Καλησπέρα @manolis79 Καλώς ήρθες! Καλή περιήγηση και συμμετοχή στο forum (όπως κατάλαβες έγινε μια μικρή συγχώνευση στο νήμα γνωριμίας που άνοιξες). Γενικά, το forum έχει τεράστια θεματολογία. Περιηγήσου σε όλες τις ενότητες, υποενότητες και νήματα και θα βρεις ότι ζητήσεις.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, manolis79 said:

Καλη χρονιά σε όλους καταρχήν. Γενικά μου αρέσει το ουίσκι αλλά δεν το έχω ψάξει εκτενέστερα όπως αρκετοί εδώ μέσα. Διάβαζα χτες για μάρκες και πραγματικα΄δεν ήξερα καμία. 

Απο εμπορικά εμπορικά δεν μου αρέσουν καθόλου τα γνωστά. Γενικά ειμαι του κρασιού αλλά αν πιω ουίσκι θα προτιμήσω κάποιο cardhu η chivas αν και είμαι πιο πολύ υπέρ του bourbon. 

Καλή χρονιά @manolis79 και καλωσήρθες στο whiskyforum. Νομίζω ότι θα βρείς ότι ζητάς στο forum αναφορικά με το whisky.

Αν θέλεις, πες μας και για τα bourbon που προτιμάς.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ. Γενικά αν βγω έξω και θέλω να πιω ουίσκυ προτιμώ πάντα να πιω ένα bourbon. Γενικά τα κλασσικά του εμπορίου δεν τα προτιμώ . Αν δεν έχει κάτι εξειδικευμένο για να δοκιμάσω θα πάρω η jack η jim beam.Αλλά επειδή δεν βγαίνω να πεις συχνά και αν βγω θα πάω σε κανά μεζεδοπωλείο , εκεί το ρίχνω στο κρασί κυρίως τον χειμώνα η σε καμιά μπύρα το καλοκαίρι.

Έχω πιει άλλα 2-3 bourbon σε μαγαζιά παλαιότερα αλλά δεν θυμάμαι όνομα. Το μόνο που θυμάμαι σε ένα φίλο μια πρωτοχρονιά είχε ανοίξει ένα calumet το οποίο μου άρεσε πολύ. 

Γενικα πριν 20 χρόνια έπινα ουίσκυ με κοκα κόλα όταν έβγαινα. Μετά που μεγάλωσα κατάλαβα ότι ήταν το χειρότερο πράγμα αυτός ο συνδυασμός. Πλέον μόνο με 1 παγάκι χωρίς νερό έξτρα . 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, manolis79 said:

Απο εμπορικά εμπορικά δεν μου αρέσουν καθόλου τα γνωστά. Γενικά ειμαι του κρασιού αλλά αν πιω ουίσκι θα προτιμήσω κάποιο cardhu η chivas αν και είμαι πιο πολύ υπέρ του bourbon. 

Καλωσόρισες Μανώλη..εντάξει πληθαίνουμε (οι εκ δυσμών)..το forum είναι μια πόρτα για έναν πολύ όμορφο κόσμο..τον κόσμο του Whisk(e)y..και η ομορφιά είναι στο ότι σου δείχνει τον τρόπο να εκτιμήσεις το κάθε απόσταγμα ξεχωριστά άσχετα από τις προτιμίσεις και τα γούστα. Το  Buffalo και το Four roses είναι καλές και προσιτές επιλογές για την επόμενη φορά. Καλή περιήγηση!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, manolis79 said:

Αλλά επειδή δεν βγαίνω να πεις συχνά και αν βγω θα πάω σε κανά μεζεδοπωλείο , εκεί το ρίχνω στο κρασί κυρίως τον χειμώνα η σε καμιά μπύρα το καλοκαίρι.

Τι; κρασί; μπύρα; Αν δεν έχεις δοκιμάσει χοιρινό τηγανιά με Four roses, δεν ξέρεις τι χάνεις... ρώτα τον @ioannis ?

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Γενικά δεν εχει τύχει να φάω κάτι και να το συνδυάσω με ουίσκυ. Πέρα από τα κλασσικά ξηροκάρπια.

Βασικά για άλλο λόγο γράφτηκα στο φορουμ αλλά με έχετε ψήσει να πάω τώρα να πάρω κανά bourbon και να ψήσω καμιά μπριζόλα 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, manolis79 said:

Γενικά δεν εχει τύχει να φάω κάτι και να το συνδυάσω με ουίσκυ. Πέρα από τα κλασσικά ξηροκάρπια.

Βασικά για άλλο λόγο γράφτηκα στο φορουμ αλλά με έχετε ψήσει να πάω τώρα να πάρω κανά bourbon και να ψήσω καμιά μπριζόλα 

ξεκίνα απο εδώ:

...και δωστου να καταλάβει. 

Bourbon με bbq και τα μυαλά στα κάγκελα :lol:

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησα να διαβάζω αλλά πείνασα να σου πω την αλήθεια και επειδη εχω κόψει το βραδυνό το συνεχίζω το πρωί...Γενικά δεν τρελαίνομαι με τα φαγητά αλλα είμαι αρκετά πορωμένος με τα περίεργα τυρια ελληνικα και ξένα . Οπότε είδα κατι τυρια μεσα , κατι αρσενικά, μετσοβόνε , θυμήθηκα κατι καμαμπερ και κάτι brie που παίρνω καμια φορά και ειπα να το κλεισω για απόψε. 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
1 hour ago, Stelios said:

Καλημέρα σε όλους και καλώς σας βρήκα!

Καλωσόρισες Στέλιο. Πάρε τον χρόνο σου και περιηγήσου στο forum. Αν θες πές μας και κάποια λόγια για εσένα (προτιμήσεις σε whisky, πως βρήκες το forum, κλπ κλπ).

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Stelios said:

Καλημέρα σε όλους και καλώς σας βρήκα!

Καλώς σε βρήκαμε Stelios! Καλή περιήγηση, ανάγνωση και συμμετοχή στο forum. Να ξέρεις, είμαστε ...

MoneyGuarantee.jpg

...αν θες κάτι και δε το βρεις, βάζουμε τους διαχειριστές να καταναλώσουν ένα ολόκληρο Loch Dhu Black Whisky, για τιμωρία...:laugh2:

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Stelios said:

Καλημέρα σε όλους και καλώς σας βρήκα!

Welcome Stelios.

Και πρωτα να δοκιμαζεις MACALLAN και μετα τα υπολοιπα ????.

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, DMTK said:

...αν θες κάτι και δε το βρεις, βάζουμε τους διαχειριστές να καταναλώσουν ένα ολόκληρο Loch Dhu Black Whisky, για τιμωρία...:laugh2:

Loch Dhu Black να πιει ο νέος μοντίφικας. Εμείς καλωσορίζουμε τον @Stelios αλλά μέχρι εκεί. Loch Dhu Black... δεν πίνουμε!

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Καλως ήρθες Stellios ! To φόρουμ έχει και πολλά και διάφορα για το ουίσκυ, κατα λάθος έγινε έτσι, οι περισσότεροι βασικά είμαστε φανατικοί του κεμπάπ, της μπριζόλας και του burger.......:biggrin1:

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Stelios said:

Μου αρέσουν πιο πολύ τα peated και τα smoky, χωρίς φυσικά να αποκλείω και τα υπόλοιπα!

Δικό μας παιδί ο @Stelios  !! Καλωσήρθες και πάλι! Τα υπόλοιπα να μην τα αποκλείεις (κάθε καλό malt πρέπει να το απολαμβάνουμε) αλλά να θυμάσαι ότι Islay rulezzz.

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Stelios said:

Μου αρέσουν πιο πολύ τα peated και τα smoky, χωρίς φυσικά να αποκλείω και τα υπόλοιπα!

 

4 hours ago, mallios said:

Δικό μας παιδί ο @Stelios  !! Καλωσήρθες και πάλι! Τα υπόλοιπα να μην τα αποκλείεις (κάθε καλό malt πρέπει να το απολαμβάνουμε) αλλά να θυμάσαι ότι Islay rulezzz.

Κι αν θες να ξεφύγεις και λίγο πέρνα και μια βόλτα από campbelltown μεριά κι από Springbank που ικανοποιεί όλα τα γούστα με τις 3 ετικέτες του! Καλώς μας ήρθες λοιπόν

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...