Jump to content
  • Welcome to our whiskyforum

    Dear Guest,

    On behalf of whiskyforum.gr and Hellenic Malt Whisky Society, we would like to thank you for visiting our forum. Feel free to navigate to our forum and enjoy content and topics. Always remember that our forum is free for all and if you share the same passion or you just want to be informed about whisky, you are more than welcome to join us!

    forum21.png

    Slainte!

Νέα μέλη - συστηθείτε εδώ.


Recommended Posts

5 minutes ago, Takis127 said:

Καλημερα και καλος σας βρηκα !

Ελπιζω να ανεχτειτε εναν sherry cask λατρη  ?

Καλημέρα και καλώς ήρθες ολορόσε! Υπάρχει χώρος και αγάπη για όλους. Αν θες, πες μας και ποια sherry προτιμάς.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν νιωθω καλα αν δεν εχω ενα Glendronach στο μπαρακι μου απο κει και περα αν πεσει κανα Macallan sherry (σημερα παραγγειλα ενα 12 του 1990) , και αν θελω κατι δυνατο Aberlour Abounadh η Glenfarclas 105 αλλα γενικα δοκιμαζω συνεχεια οτι πεφτει μπροστα μου.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Takis127 said:

..........απο κει και περα αν πεσει κανα Macallan sherry (σημερα παραγγειλα ενα 12 του 1990) , ......

Κοίτα, αν πέσει κανά Macallan Sherry του 90, δεν θα προσβληθούμε καθόλου να το δοκιμάσουμε παρέα! ?  :punk:

Τα υπόλοιπα μια χαρά malts είναι, απλά το 105 (γενικά το Glenfarclas) με απογοητεύει λιγάκι στις core εμφιαλώσεις του τον τελευταίο καιρό (κανα - δυο χρόνια τώρα). Και πάλι καλωσήρθες και θα έλεγα να κοιτάξεις και λιγάκι προς Glengoyne μεριά ανάλογα με τα οικονομικά σου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

To Macallan σκοπευω να το κρατησω κλειστο για την μικρη συλλογη μου αλλα αν δεν κρατηθω και το ανοιξω θα το φερω να το δοκιμασουμε αν κανετε καποιες συναντησεις.

Glengoyne δεν εχω δοκιμασει ποτε αλλα θα περασω στις παρουσιασεις του forum να δω πιο ταιριαζει στα γουστα μου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Takis127 said:

 

To Macallan σκοπευω να το κρατησω κλειστο για την μικρη συλλογη μου αλλα αν δεν κρατηθω και το ανοιξω θα το φερω να το δοκιμασουμε αν κανετε καποιες συναντησεις.

Glengoyne δεν εχω δοκιμασει ποτε αλλα θα περασω στις παρουσιασεις του forum να δω πιο ταιριαζει στα γουστα μου.

Έχει αρκετά διαμαντάκια το Glengoyne, ανάλογα με το budget σου. Γενικά, ότι παλιό Macallan έχεις, αν δεν το κρατάς για συλλογή και μεταπώληση, φρόντισε να το απολαύσεις. Καμία σχέση με τα νεά και τα fine oak. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Takis127 said:

Καλημερα και καλος σας βρηκα !

Ελπιζω να ανεχτειτε εναν sherry cask λατρη  ?

Κάνω την καρδιά μου πέτρα, πίνω δυο Laphroaig στην υγεία σου και σε καλωσορίζω στο μικρό χωριό μας.

Α, συναντήσεις δεν κάνουμε γενικά.......μόνο τρώμε.....

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, mitsubae said:

Α, συναντήσεις δεν κάνουμε γενικά.......μόνο τρώμε.....

έτσι, μπορεί να είμαστε whiskyforum αλλά βρισκόμαστε για να φάμε burgers και κεμπάπια...:dash2:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω ολους για την θερμη υποδοχη ,ελεγα σημερα να μην πιω γιατι εχθες ειχα καλεσμενο εναν φιλο και τα παραηπιαμε αλλα θα πιω ανα ποτηρι απο το αγαπημενο μου glendronach 18 στην υγεια σας.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλωσορίζω και εγώ με την σειρά μού τα καινούργια μέλη: @manolis79 αν είσαι του τυριού τότε να θυμάσαι τύρφη και τυρί πάνε μαζί ?? ειδικά κάτι ροκφόρ και Stilton ? με Talisker (Για να μην σε αρχίσω στα βαριά ?) @Stelios εσύ παιδί μού είσαι ήδη στο σωστό δρόμο οπότε συνέχισε στο δρόμο του νησιού και δοκίμασε και το Campbeltown πού λέει και ο ανορθογράφος @McRookie ? ? @Takis127 εντάξει και τα sherry cask  καλά  είναι πού και πού με κανένα πούρο και σοκολάτα ??

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Uisge-Beatha said:

Καλωσορίζω και εγώ με την σειρά μού τα καινούργια μέλη: @manolis79 αν είσαι του τυριού τότε να θυμάσαι τύρφη και τυρί πάνε μαζί ?? ειδικά κάτι ροκφόρ και Stilton ? με Talisker (Για να μην σε αρχίσω στα βαριά ?) @Stelios εσύ παιδί μού είσαι ήδη στο σωστό δρόμο οπότε συνέχισε στο δρόμο του νησιού και δοκίμασε και το Campbeltown πού λέει και ο ανορθογράφος @McRookie ? ? @Takis127 εντάξει και τα sherry cask  καλά  είναι πού και πού με κανένα πούρο και σοκολάτα ??

@Uisge-Beatha με την πρώτη ευκαιρία...

Link to comment
Share on other sites

Πρωι  πρωί έκανα approve και τον φίλο @Kelas Να καλοσωρίσω τον Νίκο στην ομάδα μας και στο μικρό μας γαλατικό χωριό. Να του συστήσω (όπως και σε όλα τα μέλη) υπομονη και καλή περιήγηση, αφού σε ένα υλικό 12 και πλέον ετών είναι εύκολο να θέλεις αρκετή ώρα. Είναι αρκετά έυκολο να βρείς @Kelas τις γευσηγνωσίες, την ιστορία αποστακτηρίων μεταφρασμένη στα ελληνικά, το whiskypedia και τις αποκλειστικότητες. Take your time.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 2/19/2019 at 5:10 AM, Uisge-Beatha said:

Καλωσορίζω και εγώ με την σειρά μού τα καινούργια μέλη: @manolis79 αν είσαι του τυριού τότε να θυμάσαι τύρφη και τυρί πάνε μαζί ?? ειδικά κάτι ροκφόρ και Stilton ? με Talisker (Για να μην σε αρχίσω στα βαριά ?) @Stelios εσύ παιδί μού είσαι ήδη στο σωστό δρόμο οπότε συνέχισε στο δρόμο του νησιού και δοκίμασε και το Campbeltown πού λέει και ο ανορθογράφος @McRookie ? ? @Takis127 εντάξει και τα sherry cask  καλά  είναι πού και πού με κανένα πούρο και σοκολάτα ??

Είναι ξεκάθαρο πως το campbelltown είναι κατά την αγαπημένη γερμανική σχολή σύνδεση τριών λέξεων για να φτιάξουν μια καινούρια: στρατόπεδο-καμπανα-πολη...

Τώρα οι κατσικανιαριδες μπουρτζοβλαχοι Σκωτσέζοι κόψανε το ένα  l (ελ ελληνιστί) αφού ούτε έξω από το δημοτικό δεν περνούσαν να μάθουν δυο πραγματακια, τι να πω!

Σε άλλα νέα, φίλε @Takis127 καλωσόρισες κι αν με το Glendronach 18 εννοείς το allardice μπορώ να πω πως είσαι σε εξαιρετικό δρόμο. Με ενα πρόχειρο σερτς (search αγγλιστί) στο φόρουμ θα βρεις γύρω στις 3268 αναφορές μου στο συγκεκριμένο ουίσκι, όταν δεν μιλάω για το Springbank

 

 

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, McRookie said:

 

Σε άλλα νέα, φίλε @Takis127 καλωσόρισες κι αν με το Glendronach 18 εννοείς το allardice μπορώ να πω πως είσαι σε εξαιρετικό δρόμο. Με ενα πρόχειρο σερτς (search αγγλιστί) στο φόρουμ θα βρεις γύρω στις 3268 αναφορές μου στο συγκεκριμένο ουίσκι, όταν δεν μιλάω για το Springbank

 

 

Αγαπητέ νομίζω πως έκανες λάθος στο μέτρημα.  

Για την ακρίβεια είναι 3247 ολόκληρες και 12 μισές αναφορές όπου ανέφερες είτε σκέτο glendronach 18 είτε σκέτο  allardice. 

Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, apo21 said:

Καλώς σας βρήκα και εγώ. Έπρεπε να είχα συστηθεί από μέρες αλλά ποτέ δεν είναι αργά! 

Τώρα συστήθηκες δηλαδή?

Οκ καλώστονα τον αποσπερίτη τον αεκτζή που του αρέσουν πολύ τα καπνιστά Glenfarclas.....:jump::jump::jump:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...