Jump to content
  • Welcome to our whiskyforum

    Dear Guest,

    On behalf of whiskyforum.gr and Hellenic Malt Whisky Society, we would like to thank you for visiting our forum. Feel free to navigate to our forum and enjoy content and topics. Always remember that our forum is free for all and if you share the same passion or you just want to be informed about whisky, you are more than welcome to join us!

    forum21.png

    Slainte!

Νέα μέλη - συστηθείτε εδώ.


Recommended Posts

29 minutes ago, Michael kapetanakis said:

Ευχαριστώ για την αποδοχή. Το forum είναι πραγματικά εντυπωσιακό και άκρως ενδιαφέρον .  @DUCATI13  tnx που μου έδειξες το μονοπάτι ....😀😀😀

Welcome τέκνων μου καλή περιήγηση στο forum και σύντομα κοντά μας σε μια από τις συγκεντρώσεις μας .😉

Link to comment
Share on other sites

56 minutes ago, Michael kapetanakis said:

Ευχαριστώ για την αποδοχή. Το forum είναι πραγματικά εντυπωσιακό και άκρως ενδιαφέρον .  @DUCATI13  tnx που μου έδειξες το μονοπάτι ....😀😀😀

Καλός όρισες συντεκνε Μιχάλη 👍🥃

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Michael kapetanakis said:

Ευχαριστώ για την αποδοχή. Το forum είναι πραγματικά εντυπωσιακό και άκρως ενδιαφέρον .  @DUCATI13  tnx που μου έδειξες το μονοπάτι ....😀😀😀

Καλωσήρθες και ευχαριστούμε για τα καλά σου λόγια. Καλή περιήγηση και με το καλό από κοντά.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητά νέα μέλη.

40 νέα μέλη μέχρι τώρα, σε ένα τόσο εξειδικευμένο forum και χωρίς διαφήμιση, είναι κάτι που τουλάχιστον μας δίνει χαρά και ενισχύει τις προσπάθειές μας για να μεγαλώνουμε και να βελτιώνουμε το forum. Θέλω σαν κάπως πιο παλιό μέλος να σας πω ότι το συγκεκριμένο topic είναι για να μαθαίνουμε 2-3 πραγματάκια για εσάς και για το whisky που προτιμάτε.  Αυτό που θα ανακαλύψετε με τον καιρό είναι ότι το περιεχόμενο που υπάρχει στο forum - εκτός του ότι δεν υπάρχει πουθενά αλλού -  είναι το προϊόν της αγάπης που έχουμε για το whisky και της διάθεσης να συμμετέχουμε.

Κάπως έτσι ξεκινήσαμε όλοι, με ένα Post εδώ. 'Όπως θα δείτε το forum είναι ανοικτό για όλους και για όλα τα posts.  Τα συγκεκριμένα topics με samples κλπ. φτιάχτηκαν για να διευκολύνουν τα μέλη ώστε να μπορούμε μεταξύ μας να μοιραζόμαστε μπουκάλια, samples κλπ. 

Ο λόγος που απευθύνω αυτό το προσωπικό μήνυμα είναι για να ενημερώσω τα νέα κυρίως μέλη, ότι με μεγάλη μας χαρά να φιλοξενήσουμε την όποια αγγελία που θέλουν να  βάλουν για να πωλήσουν κάποιο μπουκάλι, και φυσικά είναι ελεύθεροι να δημοσιεύουν τις αγγελίες τους. Αλλά, υπάρχουν πολύ πιο εξειδικευμένα sites με πολύ μεγαλύτερη έκθεση σε μέλη που ασχολούνται με αγοραπωλησίες και στα οποία θα έχουν (μάλλον) πολύ πιο εύκολα το αποτέλεσμα που θέλουν. Το forum δεν φτιάχτηκε και ποτέ δεν είχε σαν στόχο την αγοραπωλησία οπότε μάλλον δεν θα έχετε γρήγορα το αποτέλεσμα που θέλετε (πώληση).

Ευχαριστώ για τον χρόνο που δίνετε στο forum και ελπίζω το περιεχόμενο να καλύπτει τις προσδοκίες σας. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, mallios said:

Αγαπητά νέα μέλη.

40 νέα μέλη μέχρι τώρα, σε ένα τόσο εξειδικευμένο forum και χωρίς διαφήμιση, είναι κάτι που τουλάχιστον μας δίνει χαρά και ενισχύει τις προσπάθειές μας για να μεγαλώνουμε και να βελτιώνουμε το forum. Θέλω σαν κάπως πιο παλιό μέλος να σας πω ότι το συγκεκριμένο topic είναι για να μαθαίνουμε 2-3 πραγματάκια για εσάς και για το whisky που προτιμάτε.  Αυτό που θα ανακαλύψετε με τον καιρό είναι ότι το περιεχόμενο που υπάρχει στο forum - εκτός του ότι δεν υπάρχει πουθενά αλλού -  είναι το προϊόν της αγάπης που έχουμε για το whisky και της διάθεσης να συμμετέχουμε.

Κάπως έτσι ξεκινήσαμε όλοι, με ένα Post εδώ. 'Όπως θα δείτε το forum είναι ανοικτό για όλους και για όλα τα posts.  Τα συγκεκριμένα topics με samples κλπ. φτιάχτηκαν για να διευκολύνουν τα μέλη ώστε να μπορούμε μεταξύ μας να μοιραζόμαστε μπουκάλια, samples κλπ. 

Ο λόγος που απευθύνω αυτό το προσωπικό μήνυμα είναι για να ενημερώσω τα νέα κυρίως μέλη, ότι με μεγάλη μας χαρά να φιλοξενήσουμε την όποια αγγελία που θέλουν να  βάλουν για να πωλήσουν κάποιο μπουκάλι, και φυσικά είναι ελεύθεροι να δημοσιεύουν τις αγγελίες τους. Αλλά, υπάρχουν πολύ πιο εξειδικευμένα sites με πολύ μεγαλύτερη έκθεση σε μέλη που ασχολούνται με αγοραπωλησίες και στα οποία θα έχουν (μάλλον) πολύ πιο εύκολα το αποτέλεσμα που θέλουν. Το forum δεν φτιάχτηκε και ποτέ δεν είχε σαν στόχο την αγοραπωλησία οπότε μάλλον δεν θα έχετε γρήγορα το αποτέλεσμα που θέλετε (πώληση).

Ευχαριστώ για τον χρόνο που δίνετε στο forum και ελπίζω το περιεχόμενο να καλύπτει τις προσδοκίες σας. 

Γιάννη συμφωνώ με το μυνήμα απλά νομίζω θα είχε περισσότερο νόημα να υπήρχε σαν read me πριν μπορούν να εγγραφούν τα νέα μέλη, γιατί όπως έχει αποδειχθεί τα περισσότερα από αυτά τα νέα "μέλη" κάνουν καταδρομικη με ένα διό ποσταρισματα σχετικά με την πραμάτεια τούς 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Uisge-Beatha said:

Γιάννη συμφωνώ με το μυνήμα απλά νομίζω θα είχε περισσότερο νόημα να υπήρχε σαν read me πριν μπορούν να εγγραφούν τα νέα μέλη, γιατί όπως έχει αποδειχθεί τα περισσότερα από αυτά τα νέα "μέλη" κάνουν καταδρομικη με ένα διό ποσταρισματα σχετικά με την πραμάτεια τούς 

Υπάρχει ήδη ένα welcome μήνυμα στο forum, θα δω πως μπορεί να γίνει αυτό, αλλά  και πάλι λέω πως δεν με ενοχλεί (προσωπικά) απλά καλό είναι να ξέρουν τι είμαστε και πως αν θέλουν πωλήσεις και μόνο πωλήσεις, να πάνε σε άλλα ειδικά sites.

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, mallios said:

δεν με ενοχλεί (προσωπικά) απλά καλό είναι να ξέρουν τι είμαστε και πως αν θέλουν πωλήσεις και μόνο πωλήσεις, να πάνε σε άλλα ειδικά sites.

Ούτε εμένα με ενοχλεί το γεγονός των πωλήσεων αυτό πού με ενοχλεί είναι η πλαστική εικόνα, μία άλλη λύση θα ήταν όλα αυτά τα ποστ πωλήσεων να πηγαίνουν σε admin και να γίνετε ανάρτηση σαν Guest ώστε μην έχουμε εικονικά μέλη 

Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, Uisge-Beatha said:

Γιάννη συμφωνώ με το μυνήμα απλά νομίζω θα είχε περισσότερο νόημα να υπήρχε σαν read me πριν μπορούν να εγγραφούν τα νέα μέλη, γιατί όπως έχει αποδειχθεί τα περισσότερα από αυτά τα νέα "μέλη" κάνουν καταδρομικη με ένα διό ποσταρισματα σχετικά με την πραμάτεια τούς 

Εγω πάλι δεν βλέπω κανένα νόημα σε όλο αυτό το "κυνήγι μαγισσών". Και μάλιστα το θεωρώ πιο τίμιο κάποιος που δεν εχει σχέση με το ουίσκυ και βρέθηκαν κάποια -τυχόν- αξιόλογα-συλλεκτικά μπουκάλια στα χέρια του, να μπει στο φόρουμ μας να τα πουλήσει σε κάποιους που θα τα εκτιμήσουν και μετα να μην ξαναμπει ποτέ προφανώς, παρα περιπτώσεις και καλά "whisky lovers" που γραφονται μέλη, κανουν 5-6 ποσταρίσματα και επίσης εξαφανίζονται.

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Celtic said:

παρα περιπτώσεις και καλά "whisky lovers" που γραφονται μέλη, κανουν 5-6 ποσταρίσματα και .... 

έτσι ξεκίνησα κι εγώ, να κάνω 5-6 ποσταρίσματα για το συνδυασμό Johnnie red με χωριάτικο λουκάνικο...:laugh2:

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

54 minutes ago, Celtic said:

Εγω πάλι δεν βλέπω κανένα νόημα σε όλο αυτό το "κυνήγι μαγισσών". Και μάλιστα το θεωρώ πιο τίμιο κάποιος που δεν εχει σχέση με το ουίσκυ και βρέθηκαν κάποια -τυχόν- αξιόλογα-συλλεκτικά μπουκάλια στα χέρια του, να μπει στο φόρουμ μας να τα πουλήσει σε κάποιους που θα τα εκτιμήσουν και μετα να μην ξαναμπει ποτέ προφανώς, παρα περιπτώσεις και καλά "whisky lovers" που γραφονται μέλη, κανουν 5-6 ποσταρίσματα και επίσης εξαφανίζονται.

Και εδώ συμφωνώ και το είπα ότι δεν με ενοχλεί καθόλου να ποστάρουν. Η λογική σου έχει μεγάλη βάση και όντως εδώ θα αγοραστεί ένα μπουκάλι από μέλη που θα το εκτιμήσουν. Το σχόλιο μου αφορά στο γεγονός ότι αν αυτοσκοπός είναι η πώληση και μόνο, τότε υπάρχουν άλλα πιο εξειδικευμένα forum με μεγαλύτερη αναγνωσιμότητα στο κομμάτι των πωλήσεων.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Celtic said:

Εγω πάλι δεν βλέπω κανένα νόημα σε όλο αυτό το "κυνήγι μαγισσών". Και μάλιστα το θεωρώ πιο τίμιο κάποιος που δεν εχει σχέση με το ουίσκυ και βρέθηκαν κάποια -τυχόν- αξιόλογα-συλλεκτικά μπουκάλια στα χέρια του, να μπει στο φόρουμ μας να τα πουλήσει σε κάποιους που θα τα εκτιμήσουν και μετα να μην ξαναμπει ποτέ προφανώς, παρα περιπτώσεις και καλά "whisky lovers" που γραφονται μέλη, κανουν 5-6 ποσταρίσματα και επίσης εξαφανίζονται.

Δεν είναι "κυνήγι μαγισσών"  απλά όπως ανέφερα δημιουργεί μια τελείως πλαστική εικόνα νέων μελών πχ γράφτηκαν 12 νέα μέλη αλλά τα 8 ήταν για αγοραπωλησίες. Αυτό για εμένα προσωπικά 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Uisge-Beatha said:

Δεν είναι "κυνήγι μαγισσών"  απλά όπως ανέφερα δημιουργεί μια τελείως πλαστική εικόνα νέων μελών πχ γράφτηκαν 12 νέα μέλη αλλά τα 8 ήταν για αγοραπωλησίες. Αυτό για εμένα προσωπικά 

Mε την ίδια λογική, είναι τελείως πλαστή η εικόνα των συνολικών μελών, και όχι μόνο των νέων. Αλλά αυτό, το οτι κάποια -ενεργά για μεγάλο διάστημα-μέλη από το μακρινό ή το πρόσφατο παρελθόν, αδιαφορούν πλέον, δεν μας προβληματίζει. Μας προβληματίζει και κάνουμε θέμα που μπήκαν 2-3-5 παιδιά να πουλήσουν μπουκάλια.....πράγμα που μάλλον θετικά θα έπρεπε να το δούμε.....

Προς τι η ανησυχία. Μήπως θεωρηθούμε site αγοραπωλησιών? Ήμαρτον. Αφου το έχουμε ξεκαθαρίσει, είμαστε ένα site-forum για kebap, burgers και ψητα κρέατα γενικώς......:biggrin1:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Celtic said:

Αφου το έχουμε ξεκαθαρίσει, είμαστε ένα site-forum για kebap, burgers και ψητα κρέατα γενικώς.....

... ξέχασες το ούζο και το φουδ περυν...:lol: 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Celtic said:

 την ίδια λογική, είναι τελείως πλαστή η εικόνα των συνολικών μελών, και όχι μόνο των νέων.

Δεν διαφωνώ 

1 hour ago, Celtic said:

το οτι κάποια -ενεργά για μεγάλο διάστημα-μέλη από το μακρινό ή το πρόσφατο παρελθόν, αδιαφορούν πλέον, δεν μας προβληματίζει.

Προσωπικά και νομίζω συλλογικά θα πρέπει να μας προβληματίζει το γεγονός αυτό και θα πρέπει να δούμε αν είναι κάτι προσωπικό των μελών αυτών η κάτι τού φόρουμ πχ αν μας έχουν ξεπεράσει και δεν τούς καλύπτουμε τις ουισκολογικες τούς ανάγκες (Κάτι το οποίο το βρίσκω απίθανο) η αν υπάρχει κάτι πού τούς χαλάει η ενοχλεί...

1 hour ago, Celtic said:

Μας προβληματίζει και κάνουμε θέμα που μπήκαν 2-3-5 παιδιά να πουλήσουν μπουκάλια.....πράγμα που μάλλον θετικά θα έπρεπε να το δούμε.....

Προς τι η ανησυχία. Μήπως θεωρηθούμε site αγοραπωλησιών?

Δεν νομίζωότι ήταν "ανησυχία" η "προβληματισμός" το γεγονός αυτό αλλά μια προσπάθεια ακόμα προς την γενικότερη βελτίωση του φόρουμ  και σίγουρα υπάρχουν και θετικά το να θεωρούμαστε το go to place Για οτιδήποτε ουίσκικο...

1 hour ago, Celtic said:

Αφου το έχουμε ξεκαθαρίσει, είμαστε ένα site-forum για kebap, burgers και ψητα κρέατα γενικώς......:biggrin1:

Νομίζω ότι πρέπει να πάρουμε αυτό το έναυσμα και να γίνει αυτή η συζήτηση και εφ'όλης τής ύλης και ειδικότερα το ξεκαθάρισμα του τι ακριβώς είμαστε και τι θέλουμε γιατί αυτή την στιγμή θυμίζουμε ΕΕ στο αρχές τού 1990😋😜

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Uisge-Beatha said:

Νομίζω ότι πρέπει να πάρουμε αυτό το έναυσμα και να γίνει αυτή η συζήτηση και εφ'όλης τής ύλης και ειδικότερα το ξεκαθάρισμα του τι ακριβώς είμαστε και τι θέλουμε γιατί αυτή την στιγμή θυμίζουμε ΕΕ στο αρχές τού 1990😋😜

βέβαια για να μην ασχολούμαστε (και) με όλα τα υπόλοιπα, αλλά και να συνεχίσει να παραμένει ζωντανό το forum, θα πρέπει απαραίτητα να πάψει να είναι ένα Ping Pong ανάμεσα σε 4-5 άτομα........:unknw:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα και απο μένα λοιπόν!Ολα ξεκινησαν με δωρο ενα glenfidich 18 και από σεβασμο στο αποσταγμα που ήταν 18 χρόνια μεσα σε ενα βαρελι κι εγώ ήμουν έτοιμος να το απολαυσω,ξεκινησα να μαθω τι πραγματικα συμβαίνει..Στο μπουκαλι,στο ποτήρι μου,στο στόμα μου,πριν απο ολα αυτα στο βαρέλι,στην αποθήκη..Ένα απιστευτο ταξιδι ξεκινησε οχι πολυ παλια,προσφατα πολυ..Και να μαι εδω να ψαχνω μαζι σας για γνώσεις,γευσεις,αρωματα,αποψεις..Όλα αυτα για τα οποια αγαπαμε τα malt.Αυτα απο μένα και ευχομαι καλη συνέχεια να έχουμε.Απο τα λιγα και αγαπημενα που εχω γευτει ένα Springbank 10yo και ενα Aultmore 12yo.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες @Glen Philip! Σου εύχομαι καλή περιήγηση και δυναμική συμμετοχή στο forum. Χαίρομαι γιατί απ αυτά που λες, διακρίνω αγάπη για το απόσταγμα και το ταξίδι που πραγματοποιείς μαζί του!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ DMTK.Εύχομαι και ελπίζω να τα λέμε και να ανταλλαζουμε απόψεις για οσα αγαπάμε και συνεχίζουμε να ανακαλύπτουμε για τα malt.Έχω περιηγηθεί αρκετά στο forum και νιώθω ευγνώμων για τις γνώσεις που παρέχετε όλοι σας απλόχερα..respect..Εις ύγείαν και καλό μας ταξίδι λοιπόν!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...