Jump to content
  • Welcome to our whiskyforum

    Dear Guest,

    On behalf of whiskyforum.gr and Hellenic Malt Whisky Society, we would like to thank you for visiting our forum. Feel free to navigate to our forum and enjoy content and topics. Always remember that our forum is free for all and if you share the same passion or you just want to be informed about whisky, you are more than welcome to join us!

    forum21.png

    Slainte!

Νέα μέλη - συστηθείτε εδώ.


Recommended Posts

5 minutes ago, mitsubae said:

Επιτέλους ένα πραγματικό νέο μέλος και όχι ένας επίδοξος πωλητής.....

Καλώστονα και καλά malt στο ποτήρι σου φίλε @Glen Philip

Ευχαριστώ και σένα mitsubae!Καλά malt και στο δικο σου ποτηρι εύχομαι!

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Glen Philip said:

Kαλησπερα και απο μένα λοιπόν!Ολα ξεκινησαν με δωρο ενα glenfidich 18 

Κάπως έτσι ξεκίνησα κι εγώ το 2012.... είχα κερδίσει σε ένα διαγωνισμό ένα άλλο Glenfiddich το 21yo.

Καλώς ήρθες λοιπόν κι από μένα @Glen Philip

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, nek said:

Κάπως έτσι ξεκίνησα κι εγώ το 2012.... είχα κερδίσει σε ένα διαγωνισμό ένα άλλο Glenfiddich το 21yo.

Καλώς ήρθες λοιπόν κι από μένα @Glen Philip

Τυχερέ!!!

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, nek said:

Κάπως έτσι ξεκίνησα κι εγώ το 2012.... είχα κερδίσει σε ένα διαγωνισμό ένα άλλο Glenfiddich το 21yo.

Καλώς ήρθες λοιπόν κι από μένα @Glen Philip

Τυχερε!Πάντα τέτοια!

Link to comment
Share on other sites

Ενα ομορφο Κυριακατικο πρωινο σε ολους και καλοσωρισα βρε!

Οπως μαρτυρει και το ψευδωνυμο Μπαρουτι η Θανατος χωρις φυσικα  να λειπει που και που και  μια ραφινατη ατασταλια απο Speyside μερια.

Τον Οκτωβριο πεταω για την Μεκκα(Islay) οποτε και τους τελευταιους μηνες ασχοληθηκα δυνατα με το αθλημα,διαβασα,εμαθα,δοκιμασα και καταλαβα γιατι το Μαλτ Ουισκι ειναι ο βασιλιας των αποστακτηριων.Καθε συμβουλη για το Islay και τι πρεπει οπωσδηποτε να επισκεφτω εκει απο ατομα που ηδη εχουν παει θα με χαροποιουσε ιδιαιτερως.

Να παρουσιασω και τα μπουκαλια της μικρης αλλα διολου ευκαταφρονητης συλλογης μου.

Lagavulin 16 y(νομιζω δεν λειπει απο κανενα σπιτι καθε λατρη της τυρφης)

Kilchoman Rum Finish Single Cask(ουαου)

Bunnahabhain Toiteach a Dha(κερασια και μπεικον)

Bowmore Darkest 15 y

Ledaig 10 y(η καπνιστη εκπληξη απο το Mull)

Bruichladdich Barley 2010

Glenmorangie tasting set(Original,Lasanta,Quinta Ruban,Nectar D or)

Macallan Amber

Περιμενω το Octomore το 8.2 να μου ρθει αυριο το οποιο ειναι σαν 3 Lagavulin μαζι σε πολυφαινολες οποτε αντιο λαρυγγι

Το Ardbeg Corry Vreckan μας αφησε χρονους αλλα ακομα παραμενει το εκπληκτικοτερο ουισκι που εχω πιει μεχρι τωρα.Σκεφτομαι τωρα για Uigedail...

Aυτα απο μενα για αρχη.Θα χαρω πολυ να ανταλλαξουμε αποψεις για το πιο πολυπλοκο νεκταρ του πλανητη!Την καλημερα μου!

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω DUCATI13.Ναι βεβαιως εαν κατσει σε καποια επομενη επισκεψη μου στην Ελλαδα πολυ ευχαριστως να τα πουμε και να τα πιουμε!!Αλλιως κερναω εντος εδρας εαν ερθει κανενας προς Βιεννη.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες στην παρέα μάς @Corry Vreckan σχετικά με το Islay δες και το πιο πρόσφατο οδοιπορικό μάς στο νησί. Το τι πρέπει να δεις είναι σχετικό με πόσο χρόνο έχεις στην διάθεση σου και πόσο τρέξιμο αντέχεις 🥃

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Corry Vreckan said:

Ενα ομορφο Κυριακατικο πρωινο σε ολους και καλοσωρισα βρε!

Οπως μαρτυρει και το ψευδωνυμο Μπαρουτι η Θανατος χωρις φυσικα  να λειπει που και που και  μια ραφινατη ατασταλια απο Speyside μερια.

Τον Οκτωβριο πεταω για την Μεκκα(Islay) οποτε και τους τελευταιους μηνες ασχοληθηκα δυνατα με το αθλημα,διαβασα,εμαθα,δοκιμασα και καταλαβα γιατι το Μαλτ Ουισκι ειναι ο βασιλιας των αποστακτηριων.Καθε συμβουλη για το Islay και τι πρεπει οπωσδηποτε να επισκεφτω εκει απο ατομα που ηδη εχουν παει θα με χαροποιουσε ιδιαιτερως.

Να παρουσιασω και τα μπουκαλια της μικρης αλλα διολου ευκαταφρονητης συλλογης μου.

Lagavulin 16 y(νομιζω δεν λειπει απο κανενα σπιτι καθε λατρη της τυρφης)

Kilchoman Rum Finish Single Cask(ουαου)

Bunnahabhain Toiteach a Dha(κερασια και μπεικον)

Bowmore Darkest 15 y

Ledaig 10 y(η καπνιστη εκπληξη απο το Mull)

Bruichladdich Barley 2010

Glenmorangie tasting set(Original,Lasanta,Quinta Ruban,Nectar D or)

Macallan Amber

Περιμενω το Octomore το 8.2 να μου ρθει αυριο το οποιο ειναι σαν 3 Lagavulin μαζι σε πολυφαινολες οποτε αντιο λαρυγγι

Το Ardbeg Corry Vreckan μας αφησε χρονους αλλα ακομα παραμενει το εκπληκτικοτερο ουισκι που εχω πιει μεχρι τωρα.Σκεφτομαι τωρα για Uigedail...

Aυτα απο μενα για αρχη.Θα χαρω πολυ να ανταλλαξουμε αποψεις για το πιο πολυπλοκο νεκταρ του πλανητη!Την καλημερα μου!

 

 

 

Καλωστονα. 

Τα δύο τελευταία πέτα τα και πάρε Laphroaig quarter Cask. 

Link to comment
Share on other sites

Ειρηνη υμιν!

Ειπαμε ειμαι λατρης του καπνιστου αλλα που και που μου αρεσει να το σπαω και με κατι ανθικο η φρουτωδες.

@mitsubae  για το Amber να συμφωνησω δεν δικαιολογει την τιμη του.Εαν ηταν φθηνοτερο το συζητουσαμε,το Glenmorangie ομως κατα την γνωμη μου ειναι τιμιο

ειτε το original ειτε τα υπολοιπα.Το καλυτερο βεβαια που εχω δοκιμασει ειναι το Signet αλλα και η τιμη του ειναι αναλογη...

@Celtic Τα Χριστουγεννα τσακισαμε με τους φιλους ενα Laphroaig Triple Cask που πηρα απο τα duty free.Πανεμορφο ουισκι.Τι αλλο θα προτεινες απο Laphroaig εκτος απο Quarter Cask που το χω πιει αρκετες φορες?

@Uisge-Beatha Δυομισι μερες θα μεινω στο Islay και θα παω σιγουρα επισκεψη στο Ardbeg.Ποιο αλλο αποστακτηριο πρεπει οπωσδηποτε να μη χασω;

Δυσκολες αποφασεις...

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Corry Vreckan said:

 

@Celtic Τα Χριστουγεννα τσακισαμε με τους φιλους ενα Laphroaig Triple Cask που πηρα απο τα duty free.Πανεμορφο ουισκι.Τι αλλο θα προτεινες απο Laphroaig εκτος απο Quarter Cask που το χω πιει αρκετες φορες?

Μια χαρα είσαι. Απλώς το είδα να λείπει απο την αρχική σου λίστα που περιελάμβανε σχεδόν όλα τα άλλα του νησιού και είχα την απορία μήπως δεν ήταν του γούστου σου.

Μιας και ρωτάς, κάποιο cask strength θα πρότεινα. Αλλά και το απλό το 10 ετών για μένα είναι αρκετά καλό.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Corry Vreckan said:

Δυομισι μερες θα μεινω στο Islay και θα παω σιγουρα επισκεψη στο Ardbeg.Ποιο αλλο αποστακτηριο πρεπει οπωσδηποτε να μη χασω;

Δυσκολες αποφασεις...

Δυόμισι μέρες είναι πολύ στενά εμείς με τρείς μέρες καταφέραμε και είδαμε και τα 8 (τότε) αποστακτήρια οπότε μάλλον στην δική σού περίπτωση θα πρέπει να κάνεις επιλογές σε πρώτη φάση θα άφηνα απέξω το Bunnahabhain και το Bowmore που δεν με εντυπωσίασαν σα  tours. 

Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, Corry Vreckan said:

Ενα ομορφο Κυριακατικο πρωινο σε ολους και καλοσωρισα βρε!

Οπως μαρτυρει και το ψευδωνυμο Μπαρουτι η Θανατος χωρις φυσικα  να λειπει που και που και  μια ραφινατη ατασταλια απο Speyside μερια.

Τον Οκτωβριο πεταω για την Μεκκα(Islay) οποτε και τους τελευταιους μηνες ασχοληθηκα δυνατα με το αθλημα,διαβασα,εμαθα,δοκιμασα και καταλαβα γιατι το Μαλτ Ουισκι ειναι ο βασιλιας των αποστακτηριων.Καθε συμβουλη για το Islay και τι πρεπει οπωσδηποτε να επισκεφτω εκει απο ατομα που ηδη εχουν παει θα με χαροποιουσε ιδιαιτερως.

Οκτώβριο?! Να υποθέσω Islay Whisky Academy ή σύμπτωση? Ότι θέλεις για το νησί και πληροφορίες να βοηθήσω (στείλε pm) και νομίζω ότι χρειάζεται 3 μέρες (και λόγω απόστασης) για να επισκεφτείς και τα 9 αποστακτήρια. Καλωσήρθες και με το καλό και από κοντά.

Link to comment
Share on other sites

@malliosΕστειλα μηνυμα!!

Μολις μου ηρθε το Octomore το 8.2 που ειχα παραγγειλει και μπορω ηδη να δω, να μου κλεινει το γεματο με τυρφη ματι του μεσα απο το μαυρο μπουκαλι του.Θα μοιραστω εντυπωσεις μολις το ερευνησω εις βαθος.Καλο βραδυ σε ολους!!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...