Jump to content
  • Welcome to our whiskyforum

    Dear Guest,

    On behalf of whiskyforum.gr and Hellenic Malt Whisky Society, we would like to thank you for visiting our forum. Feel free to navigate to our forum and enjoy content and topics. Always remember that our forum is free for all and if you share the same passion or you just want to be informed about whisky, you are more than welcome to join us!

    forum21.png

    Slainte!

Νέα μέλη - συστηθείτε εδώ.


Recommended Posts

Να ενημερωσω οτι στο μοναδικο εξειδικευμενο μαγαζι στη Βιεννη http://potstill.org παιζει μια limited edition του Kilchoman

 με red wine cask finish στα 79 ευρωπουλα μονο 14500 κομματια.Εγω το λιγουρευομαι και αφοτου δοκιμασα την 8.2 edition

του Octomore με φινις σε κοκκινα γαλλικα και αυστριακα κρασια και επαθα την πλακα μου,μπορω να φανταστω επισης ενα ουισκι με την ποιοτητα του 

Kilchoman σφιχταγγαλιασμενο απο βαρελι που εχει φιλοξενησει πριν κοκκινο κρασι και οπως ειπα μου πεφτουν τα σαλια.

Εχει online shop τωρα μεχρι που στελνει δεν εχω ιδεα,εαν καποιος ενδιαφερεται μπορω να ψαξω.

Καλο Κυριακατικο βραδυ ευχομαι!

image.png

  • Thanks 3
Link to comment
Share on other sites

On 6/9/2019 at 7:54 PM, Corry Vreckan said:

Να ενημερωσω οτι στο μοναδικο εξειδικευμενο μαγαζι στη Βιεννη http://potstill.org

Είναι ακόμα τόσο "ευγενικός" και "φιλόξενος" ο ιδιοκτήτης τού; πρίν από κάμποσα χρονάκια που το είχα επισκεφτεί με λογαριασμό 200 τόσα ευρώ όταν του ζήτησα να δοκιμάσω μία φιάλη πού ήταν αποκλειστική εμφιάλωση μού είπε νετα σκέτα ΌΧΙ και όση ώρα ψωνιζα με κοιτούσε με μισό μάτι 😝🤪

Link to comment
Share on other sites

Ο Κοτσιδακιας με το μουσι ηταν η ο αλλος;

Οι Βιεννεζοι ειναι γενικα ψηλομυτες,οχι ολοι φυσικα αλλα πολυς κοσμος.Κι εγω οσες φορες εχω παει στο Potstill ειναι γενικα αποτομοι.

Δεν ξερω πως ειναι Λονδινο αλλα εδω για παραδειγμα ενας φιλος μπηκε σε ενα δισκαδικο,τους το σηκωσε κι εφυγε με 1020 ευρω λογαριασμο και του κοψαν ενα 20αρικο...

Ανοιχτοχερηδες με το χαμογελο στα χειλη παντα οι περισσοτεροι...

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Corry Vreckan said:

Ο Κοτσιδακιας με το μουσι ηταν η ο αλλος;

Πάνε κάμποσα χρονάκια αλλά τότε ήταν ένας μεσήλικας γκριζομαλλης με ύφος τόσο ξινό πού έκοβε και αυγολέμονο 😋😝

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και Καλό καλοκαίρι από εμένα, με λένε Γιώργο και είμαι Μολτιστής χαχα..

Ασχολούμαι αρκετά χρόνια με το ουίσκι και λόγο εργασίας μου αλλά δεν είναι αρκετά.

Ελπίζω μέσα από την κοινότητα να μάθω πολλά περισσότερα...

Αγαπημένο εδώ και ένα χρόνο που είχα την τύχη να το δοκιμάσω (και ελπίζω να δοθεί η ευκαιρία σε όλους) το Macallan 30 years old και μετά το 25αρι για πιο χαλαρά... χαχαχαχα..

Ευχαριστώ για την αποδοχή...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, Papayio said:

Καλησπέρα και Καλό καλοκαίρι από εμένα, με λένε Γιώργο και είμαι Μολτιστής χαχα..

Ασχολούμαι αρκετά χρόνια με το ουίσκι και λόγο εργασίας μου αλλά δεν είναι αρκετά.

Ελπίζω μέσα από την κοινότητα να μάθω πολλά περισσότερα...

Αγαπημένο εδώ και ένα χρόνο που είχα την τύχη να το δοκιμάσω (και ελπίζω να δοθεί η ευκαιρία σε όλους) το Macallan 30 years old και μετά το 25αρι για πιο χαλαρά... χαχαχαχα..

Ευχαριστώ για την αποδοχή...

Καλωσήρθες @Papayio και καλή περιήγηση στο forum. 25άρι Macallan για χαλαρά?! Μια χαρά μου ακούγεται! Αν θέλεις να μας δώσεις και κάποιες (και αν επιτρέπεται) πληροφορίες για την δουλειά σου. Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ,

Εργάζομαι στον χώρο του επισιτισμού ως Director of Food and beverage, τώρα ειμαι σε ξενοδοχείο στην Αθήνα.

Τα macallan είχα την τύχη να τα δοκιμάσω εκτός Ελλάδος.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Papayio said:

Καλησπέρα και Καλό καλοκαίρι από εμένα, με λένε Γιώργο και είμαι Μολτιστής χαχα..

Ασχολούμαι αρκετά χρόνια με το ουίσκι και λόγο εργασίας μου αλλά δεν είναι αρκετά.

Ελπίζω μέσα από την κοινότητα να μάθω πολλά περισσότερα...

Αγαπημένο εδώ και ένα χρόνο που είχα την τύχη να το δοκιμάσω (και ελπίζω να δοθεί η ευκαιρία σε όλους) το Macallan 30 years old και μετά το 25αρι για πιο χαλαρά... χαχαχαχα..

Ευχαριστώ για την αποδοχή...

Καλησπέρα Γιώργο και καλή περιήγηση στο  φόρουμ .

Επιτελους ακόμα ένα macallanakias.

Ευγεεεε

Link to comment
Share on other sites

Να καλωσορίσω και εγώ το νέο μέλος @Papayio και να τού ευχηθώ  να βρει σύντομα τον ένα και αληθινό δρόμο αυτό τού νησιού και της Καπνάς 😋😀🥃

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 5/10/2019 at 11:17 AM, mallios said:

Να καλωσορίσω και τα νέα μας μέλη @Νικος001  @tsegkos  @Maveric  @George Zogr  @Theodosisv  @Βεζυργιαννης Γιωργος  @Michael kapetanakis @whiskey-online και με το καλό να τους δούμε active στο forum.

Μπορούν εδώ να γράψουν και λίγο για τις προτιμήσεις τους στο whisky, αν θέλουν, και φυσικά καλή περιήγηση στο forum. 

Καλησπέρα, είμαι καινούριο μέλος, όπως αναγράφομαι μεταξύ άλλων. Άρχισα να ασχολούμαι συλλέγοντας πληροφορίες για γεύσεις, αποστακτήρια, τιμές κλπ. Όσο ψάχνεις τόσο σου ανοίγει η όρεξη για νέες πληροφορίες. Η κατάσταση είναι χαοτική , αλλά και πολύ ενδιαφέρουσα. Δοκιμάζω προς το παρόν μόνο ουίσκι και ρούμι. Αρχικά μου άρεσαν τα καπνιστά , αλλά προϊόντος του χρόνου μου αρέσουν εξίσου και τα γιαπωνέζικα. Ανάλογα την ώρα και τη διάθεση. Νομίζω ότι πρέπει να κινείσαι σε όλο το φάσμα αφού αν καθηλωθείς σε συγκεκριμένες και σταθερές προτιμήσεις χάνεις τη μαγεία της περιπλάνησης και της ανακάλυψης.Περιμένω ανατροφοδότηση από τους έμπειρους και παλαιούς

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλωσόρισες στην παρέα μάς  @George Zogr και καλό ταξίδι στον μαγικό κόσμο των ουίσκι και το δαιδαλώδες αλλά ενδιαφέρον φόρουμ μάς. Πολύ καλά κάνεις και δεν καθηλώνεσαι σε ένα γευστικό προφίλ για τα Γιαπωνέζικα δυστυχώς για την ώρα οι τιμές είναι εξωφρενικές (περισσότερα από τον Sensei του είδους🇯🇵 @sir mihas😋) τουλάχιστον υπάρχουν ακόμα ευκαιρίες στα ρουμια😉🥃

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

..... και εκεί που έλεγα ότι ο Ιούλιος θα είναι "νεκρός" μήνας, τσουπ... έρχεται το νέο μέλος, και μάλιστα female. Καλωσήρθες @Ειρηνη και ελπίζουμε το ίδιο δραστήρια με άλλα αγαπημένα και σταθερά female members του forum μας.

Link to comment
Share on other sites

Και μετά την @Ειρηνη (που ακόμα βέβαια δεν μας έχει συστηθεί σαν μέλος) να καλωσορίσουμε και την @Αναστασια !

Δύο νέα μέλη και οι δύο γυναίκες και οι δύο με ονόματα στα Ελληνικά, (μου αρέσει προσωπικά αυτό, αν δεν είχα international απήχηση και θαυμαστές σε όλα τα μήκη και πλάτη του κόσμου 😂  😂😋 😝  θα το άλλαζα και εγώ)  και με ξαφνιάζει ευχάριστα ο Ιούλιος αφού το forum μας αλλά και το whisky γενικότερα αποκτά ενδιαφέρον και στο αντίθετο φύλο. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να καλωσορίσω και εγώ με την σειρά μού τα δύο νέα μέλη @Ειρηνη και @Αναστασια και να τούς ευχηθώ καλή περιήγηση στον μαγικό κόσμο των ουίσκι και το δαιδαλώδες αλλά ενδιαφέρον φόρουμ μάς 🥃

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

We welcome our new member @Danielstauffer and we hope that he also knows Greek. If not,  we will be more than happy to open an English section for our members abroad (a generic section) so that they can easily communicate and exchange opinions. Will be a nice addition to our forum and considering Daniel's email, will be good to have another member with passion for cigars among us. 

And... our 50th member for 2019!!!! Another female member and our whisky ladies community is growing fast! Καλωσήρθες @Elisavet !!! και αν καταλαβαίνω καλά υπάρχει σύσταση από μέλος μας που στις 04.08 θα είναι στο event μας, με το καλό να σε δούμε και από κοντά!

Link to comment
Share on other sites

On 7/19/2019 at 11:21 AM, mallios said:

Και μετά την @Ειρηνη (που ακόμα βέβαια δεν μας έχει συστηθεί σαν μέλος) να καλωσορίσουμε και την @Αναστασια !

Δύο νέα μέλη και οι δύο γυναίκες και οι δύο με ονόματα στα Ελληνικά, (μου αρέσει προσωπικά αυτό, αν δεν είχα international απήχηση και θαυμαστές σε όλα τα μήκη και πλάτη του κόσμου 😂  😂😋 😝  θα το άλλαζα και εγώ)  και με ξαφνιάζει ευχάριστα ο Ιούλιος αφού το forum μας αλλά και το whisky γενικότερα αποκτά ενδιαφέρον και στο αντίθετο φύλο. 

Χαιρετάμε και αυτούς που γράφονται ΑΛΛΑ δεν λένε ούτε ένα γεια πλέον???

Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, mitsubae said:

Χαιρετάμε και αυτούς που γράφονται ΑΛΛΑ δεν λένε ούτε ένα γεια πλέον???

Το forum είναι ευγενικό. Μετά θα ακολουθήσουν τα γνωστά βήματα μυσταγωγίας και εισαγωγής στο malt whisky και μετά....loch dhu. 😅😅😆😆

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

On 7/24/2019 at 8:16 PM, mallios said:

We welcome our new member @Danielstauffer and we hope that he also knows Greek. If not,  we will be more than happy to open an English section for our members abroad (a generic section) so that they can easily communicate and exchange opinions. Will be a nice addition to our forum and considering Daniel's email, will be good to have another member with passion for cigars among us. 

And... our 50th member for 2019!!!! Another female member and our whisky ladies community is growing fast! Καλωσήρθες @Elisavet !!! και αν καταλαβαίνω καλά υπάρχει σύσταση από μέλος μας που στις 04.08 θα είναι στο event μας, με το καλό να σε δούμε και από κοντά!

Καλησπέρα, μεγάλη μου χαρά να είμαι το Νουμερο 50 :) Πολύ σωστά, έρχομαι συστημένη. Δυστυχώς όμως δεν θα είμαι Αθήνα στις 04.08, οπότε επιφυλάσομαι να σας δω από κοντά την επόμενη φορά. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Elisavet said:

Πολύ σωστά, έρχομαι συστημένη. 

Αυτά τα συστημένα είναι πολύ επικίνδυνα. Τελευταία φορά περίμενα ένα sample και μου ήρθαν 2...

Καλωσήρθες και πάλι, ο φίλος που σε σύστησε είναι πολύ καλό παιδί και ελπίζω να σου είπε ότι είμαστε και λίγο τρελοί εδώ μέσα. 😂 

Link to comment
Share on other sites

It is a great honour for all of us members and friends of whiskyforum.gr and Hellenic Malt Whisky Society to see @Inside the Cask to become a whiskyforum member.

As of now, the sections of our forums in English are not that many, but we consider that - especially the interview section -  is worth reading.

We also want to thank Andre de Almeida, owner of Inside the Cask and will make our best to have regular updates from his blog. Needless to mention that he is more than welcome to add content he feels and wants to share with us to Inside the Cask specific topic. Moreover, please feel free to visit our tasting note page and add your comments.

We look forward to have Andre in one of our future events in Athens.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...