Jump to content
  • Welcome to our whiskyforum

    Dear Guest,

    On behalf of whiskyforum.gr and Hellenic Malt Whisky Society, we would like to thank you for visiting our forum. Feel free to navigate to our forum and enjoy content and topics. Always remember that our forum is free for all and if you share the same passion or you just want to be informed about whisky, you are more than welcome to join us!

    forum21.png

    Slainte!

Νέα μέλη - συστηθείτε εδώ.


Recommended Posts

@ALX καλως ορισες όπως και τα υπολοιπα παιδία, για home brewing οτι θες εδω ειμαστε. Τωρα για home distilling υπαρχουν πολλες επιλογες υπαρχουν και εξαρτηματα που ειναι σε συμβατα με homebrewing εξοπλισμο (βλεπε grainfather με το αντιστοιχο καπελο) αλλα και αλλα διαφορα. Οκ το αποτέλεσμα δεν θα ειναι τρομερο αλλα θα ειναι τιμιο και θα μαθεις να κοβεις foreshots, κεφαλια, μεση, ουρες κτλ μιας και φανταζομαι αυτος ειναι ο σκοπός και με διαφορες τεχνικες οπως chips ξυλο να παρεις στο τελος κατι αξιολογο η να αποσταξεις και αλλα πραγματα , τσιπουρο, ρουμι, gin κτλ κτλ κτλ κτλ κτλ....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, panzo said:

@ALX καλως ορισες όπως και τα υπολοιπα παιδία, για home brewing οτι θες εδω ειμαστε. Τωρα για home distilling υπαρχουν πολλες επιλογες υπαρχουν και εξαρτηματα που ειναι σε συμβατα με homebrewing εξοπλισμο (βλεπε grainfather με το αντιστοιχο καπελο) αλλα και αλλα διαφορα. Οκ το αποτέλεσμα δεν θα ειναι τρομερο αλλα θα ειναι τιμιο και θα μαθεις να κοβεις foreshots, κεφαλια, μεση, ουρες κτλ μιας και φανταζομαι αυτος ειναι ο σκοπός και με διαφορες τεχνικες οπως chips ξυλο να παρεις στο τελος κατι αξιολογο η να αποσταξεις και αλλα πραγματα , τσιπουρο, ρουμι, gin κτλ κτλ κτλ κτλ κτλ....

@panzo καλώς σας βρήκα.

Δεν το είχα δει αυτό με το grainfather και το καπέλο! Φαίνεται πολύ καλό, κομματάκι ακριβό για τα άμεσα σχέδια μου. Εγώ αυτό που είδα είναι της vevor και είναι stainless steel. Αλλά με χαλάει λίγο το γεγονός ότι είναι ss και έχει χαλκό μόνο στη σωλήνα καθώς και το σχήμα (no dome). Αυτό που λες φαίνεται ανώτερο και με app κλπ.

Όσο για το αποτέλεσμα, δεν περιμένω πολλά (για άμεσα) αλλά με διάβασμα και υπομονή you never know (που λένε και στο χωριό μου). Πάντως δεν κοιτάω τα chips (αν και βρήκα αυτό που φαίνεται αρκετά έξυπνο). Θέλω να το δω σε βαρέλι πως γίνεται και εξελίσσετε. Πιστεύω ότι θα είναι αρκετά καλύτερο το αποτέλεσμα αλλά με σαφώς περισσότερη αναμονή.

Γνωρίζεις τίποτα σχετικά με άδειες και νομιμότητες για τέτοια σκηνικά? Δηλαδή για παραγωγή πολύ μικρής ποσότητας για ιδία χρήση (πχ με το grainfather που λες). Να βρούμε καινούργιο χόμπι άλλα μη βρούμε και τον μπελά μας.

Link to comment
Share on other sites

Καλωσορίζουμε τον @KOS και του ευχόμαστε καλή περιήγηση στο forum. Από τα λίγα πράγματα που καταλάβαμε με τον @gtril χτες στο Jameson Shelter για το νέο μέλος, είναι ότι κατά πάσα περίπτωση είναι τρελός και αυτός, οπότε καλά έκανε και ήρθε εδώ. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@ALX Δεν ξερω αν επιτρέπετε να συζηταμε περι αδειων κτλ σε ενα ανοιχτο νημα δε θα ηθελα να εκθεσω το forum ελα σε pm να τα πουμε. Γενικα παντως πρωτα παιζει ρολο το grainbill σου μετα η διαδικασια επειτα η συνεπεια στη διαδικασια και τελος το ξυλο! Οσο αναφορα το βαρελι ωραια φαση αλλα δυσκολο για αρχη η διαχειρηση του και μπορεις με τσιπς να παρεις πολυ κοντινο αποτελεσμα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 2/24/2022 at 8:05 AM, panzo said:

Δεν ξερω αν επιτρέπετε να συζηταμε περι αδειων κτλ σε ενα ανοιχτο νημα δε θα ηθελα να εκθεσω το forum ελα σε pm να τα πουμε

Από την στιγμή που δεν υπάρχει εμπορική προώθηση, δεν έχουμε κανένα θέμα. Μπορείς μια χαρά να προτείνεις και (από ότι καταλαβαίνω έχεις μεγάλη) με την εμπειρία σου να βοηθήσεις τα μέλη.

Απλά νομίζω ότι εδώ δεν είναι το καταλληλότερο νήμα, αφού είναι απλά για την υποδοχή νέων μελών. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Καλωσορίζουμε τους @Totoulis και @meniosetenκαι τους ευχόμαστε καλή περιήγηση στο forum.

@menioseten έκανε 2 φορές registration, έχω κάνει merge τους δύο λογαριασμούς, αν θέλει κάποια αλλαγή σε mail κλπ ας επικοινωνήσει με pm.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, mallios said:

Καλωσορίζουμε τον @Abulafia και του ευχόμαστε καλή περιήγηση στο forum. (αν και κάτι μου θυμίζει το abulafia!)

Ισπανός φιλοσοφος.

Υ.Γ καλώς όρισαν τα καινούρια μελη. Καλή διαμονή. 

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, mallios said:

Καλωσορίζουμε τον @Abulafia και του ευχόμαστε καλή περιήγηση στο forum. (αν και κάτι μου θυμίζει το abulafia!)

Απο μνημη , σκιζεις. :hi: Απο εκει προηλθε το nick του @ambu. :mail1:

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, sir mihas said:

Απο μνημη , σκιζεις. :hi: Απο εκει προηλθε το nick του @ambu. :mail1:

Αν είναι ο @ambu  όπως φαντάστηκα,  δεν υπάρχει λόγος να άνοιξε νέο account.

Υπάρχει το παλιό. 

@Abulafia ενημέρωσε για να κάνω merge τα accounts.

  • YES 1
Link to comment
Share on other sites

Το παλιό / νέο μέλος @Abulafia σε συνέχεια της επικοινωνίας μας (πιο πολύ για εμάς τους παλιούς η ενημέρωση) έγινε merge με το παλιό account "ambu" και διατηρεί το όνομα Abulafia.

Για καθαρά τυπικούς λόγους, η ένδειξη ότι έχει διατηρηθεί όλο το content .

image.png

Ξανα-καλωσορίζουμε το νέο μέλος. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδες

Αν και η εγγραφή έγινε αρκετά χρόνια πριν, αποφάσισα να συστηθώ.

Γιώργος Θεσσαλονίκη με μικρή εμπειρία....

Καλως σας βρήκα λοιπόν

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
31 minutes ago, mallios said:

Καλωσορίζουμε την @Χαρα και ευχόμαστε καλή περιήγηση στο forum.

Θα βάλεις και τα παιδιά?

  • Haha 4
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...