Jump to content
  • Welcome to our whiskyforum

    Dear Guest,

    On behalf of whiskyforum.gr and Hellenic Malt Whisky Society, we would like to thank you for visiting our forum. Feel free to navigate to our forum and enjoy content and topics. Always remember that our forum is free for all and if you share the same passion or you just want to be informed about whisky, you are more than welcome to join us!

    forum21.png

    Slainte!

Νέα μέλη - συστηθείτε εδώ.


Recommended Posts

On 5/17/2022 at 7:57 PM, mallios said:

Καλωσορίζουμε τον @kostis και ευχόμαστε καλή περιήγηση στο forum.

Mεγάλο καλωσόρισμα και από εμένα στον @kostis , τον λάτρη του Ιρλανδέζικου! 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Καλωσορίζουμε τον @Pirate και του ευχόμαστε καλή περιήγηση στο forum.

Η πραγματικότητα είναι ότι ένας πειρατής μας έλειπε! 

  • Like 1
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
2 minutes ago, D.M. said:

Καλωσορίζουμε τον συντοπίτη μου @Psrodous! Καλή περιήγηση και καλή αντάμωση στα events! 

Αν και Speysider θα τον κάνουμε παρέα έτσι @mallios;;;

Καλωσήρθες @Psrodous και καλή περιήγηση στο forum. 

@D.M. κανελογαρύφαλλα πίνει ο άνθρωπος μέχρι να εντρυφήσει στο νησί. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, mallios said:

Καλωσήρθες @Psrodous και καλή περιήγηση στο forum. 

@D.M. κανελογαρύφαλλα πίνει ο άνθρωπος μέχρι να εντρυφήσει στο νησί. 

Καλησπέρα σε όλους. Ονομάζομαι Νίκος Ροδουσάκης από Ηράκλειο Κρήτης. Όπως λέει και ο φίλος μου ο πίνω κανελογαρυφαλλα, αλλά δοκιμάζω συνέχεια καινούργιες γεύσεις. Λιγότερο από ένα χρόνο έχω αρχίσει και δοκιμάζω ουίσκυ με διαφορετικό τρόπο και η αλήθεια είναι ότι φαίνεται πολύ δύσκολο να αποκτήσεις εμπειρία και να διακρίνεις τις γεύσεις. Πάντως το απολαμβάνω το ταξίδι...αυτά τα λίγα για αρχή. Καλώς σας βρήκα!

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, Psrodous said:

Καλησπέρα σε όλους. Ονομάζομαι Νίκος Ροδουσάκης από Ηράκλειο Κρήτης. Όπως λέει και ο φίλος μου ο πίνω κανελογαρυφαλλα, αλλά δοκιμάζω συνέχεια καινούργιες γεύσεις. Λιγότερο από ένα χρόνο έχω αρχίσει και δοκιμάζω ουίσκυ με διαφορετικό τρόπο και η αλήθεια είναι ότι φαίνεται πολύ δύσκολο να αποκτήσεις εμπειρία και να διακρίνεις τις γεύσεις. Πάντως το απολαμβάνω το ταξίδι...αυτά τα λίγα για αρχή. Καλώς σας βρήκα!

καλώς ήρθες @Psrodous!

Θα γίνω λίγο κουραστικός, αλλά θα το ξαναπώ, αυτό-οργανωθείτε λίγο κάτω στο νησί και όλα θα πάρουν σιγά σιγά το δρόμο τους

  • Like 2
  • YES 1
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Psrodous said:

Λιγότερο από ένα χρόνο έχω αρχίσει και δοκιμάζω ουίσκυ με διαφορετικό τρόπο και η αλήθεια είναι ότι φαίνεται πολύ δύσκολο να αποκτήσεις εμπειρία και να διακρίνεις τις γεύσεις. Πάντως το απολαμβάνω το ταξίδι.

Είτε διαβάζεις αρκετό καιρό φόρουμ., είτε είσαι ακριβώς στην θέση που πρέπει να είσαι, είτε και τα δύο. 

Μία από τις μεγάλες μορφές του whisky που έχουν τιμήσει το μικρό μας forum με συνέντευξη έχει πει το πιο κάτω, που ταιριάζει ακριβώς σε αυτό που λες. Οπότε, συνέχισε. Είσαι στο σωστό μέρος!

"Mr. Andy Watts reply:

Firstly I don’t think we should ever forget that whisky is totally subjective. I don’t believe there is one whisky for every occasion and if you are only drinking one whisky then you are doing yourself a disservice. Whisky is a journey and like searching for the end of the rainbow you rarely reach the end."

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

44 minutes ago, argytar said:

Καλησπέρα φίλοι! 
 

Ας συστηθώ κι εγώ με τη σειρά μου, αν και με αρκετούς έχουμε ήδη άτυπα γνωριστεί σε μια πολύ ιδιαίτερη βραδιά στο The Bar Lab στη Θεσσαλονίκη!

Είμαι ΩΡΛ και πλέον ερασιτέχνης μουσικός, εδράζομαι μεταξύ Καλαμαριάς και Ιερισσού Χαλκιδικής και τελευταία έχω τρέλα με το ουίσκυ.

Το ταξίδι ξεκίνησε πρόσφατα όταν ένας φίλος οφθαλμίατρος με σύστησε με το Laga 16, όπου έπαθα σοκ. Μέχρι τότε ήξερα το Cardhu, το Johnny Black το Jack Daniels, Jameson Tullamore, Chivas 12 κλπ.

Έπειτα, ακολούθησε ένα ταξίδι στο Εδιμβούργο για ένα ανοσολογικό συνέδριο της συζύγου, όπου έχοντας πολύ χρόνο στη διάθεσή μου δοκίμασα διάφορα δράμια που με ενθουσίασαν σε jazz clubs και επισκέφτηκα το μουσείο whisky όπου άρχισα να μαθαίνω για τη διαδικασία , τις διάφορες περιοχές κλπ.
Από τη Σκωτία γύρισα με ποτήρια GlenCairn και ένα μπουκάλι Balvenie 12 Double Wood, το οποίο μοιράστηκα με φίλους στη γιορτή μου που ακολούθησε και το ευχαριστηθήκαμε όλοι τα μάλα.

Τότε είναι που πρωτοβρήκα τα reviews του Horst Luening στο Youtube και άρχισα να καταλαβαίνω τι είναι το nosing κλπ.

Μετα, άρχισα δειλά - δειλά να παίρνω δικές μου φιάλες και ξεκίνησα από τα core ranges Islay. 
 

Μικρά περάσματα από Speyside και Highlands, μια στάση Lowlands.
 

Μετά ανακαλυψα το Cambletown και είμαι ακόμη εκεί με SB 10, SB15 , HB10 SC12CS και GS Victoriana.

Από την εγγραφή μου στη GWA και μετά είδα ότι υπάρχει ολόκληρη κοινότητα με την οποία μπορούμε να μοιραζόμαστε το πάθος μας και έχω καταενθουσιαστεί.

Ελπίζω να καταφέρουμε να κάνουμε εκδρομές παρέα σε αποστακτήρια!

… αυτά τα … ολίγα από μένα!

Καλώς ήρθες Αργύρη στο φόρουμ. Ήσουν τυχερός που είχα αποχωρήσει νωρίς την βραδιά που λες στο The Bar Lab και μπόρεσες να κάνεις βόλτες τα μπουκάλια μας για να κεράσεις και την παρέα σου. Θρασύτατη συμπεριφορά που έκανε πολύ κακή εντύπωση σε όλους. Θα μπορούσες τουλάχιστον να τους κεράσεις κάτι κι εσύ από το μαγαζί αφού βρέθηκες εκεί χωρίς μπουκάλι. Τουλάχιστον αυτό θα έκανα εγώ στη θέση σου. Παρόλα αυτά και παρά την πολύ κακή αρχή που έκανες σου εύχομαι καλή συνέχεια στο forum εφόσον αποφασίσεις να μείνεις και να μην ξεχνάς ότι εδώ είμαστε κιμπάρηδες και άνθρωποι της προσφοράς. Καλή συνέχεια!

  • Like 10
Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, Psrodous said:

Καλησπέρα σε όλους. Ονομάζομαι Νίκος Ροδουσάκης από Ηράκλειο Κρήτης. Όπως λέει και ο φίλος μου ο πίνω κανελογαρυφαλλα, αλλά δοκιμάζω συνέχεια καινούργιες γεύσεις. Λιγότερο από ένα χρόνο έχω αρχίσει και δοκιμάζω ουίσκυ με διαφορετικό τρόπο και η αλήθεια είναι ότι φαίνεται πολύ δύσκολο να αποκτήσεις εμπειρία και να διακρίνεις τις γεύσεις. Πάντως το απολαμβάνω το ταξίδι...αυτά τα λίγα για αρχή. Καλώς σας βρήκα!

Καλωσόρισες Νίκο!! Πολύ καλά κάνεις κ πίνεις κανελογαρυφαλλα, άσε τους άλλους να γλύφουν τασάκια. Όπως κ να έχει όπως είπε κ ο γέρο @mallios είσαι στο σωστό μέρος!

  • Like 2
  • Haha 7
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Vaggelis82 said:

Καλωσόρισες Νίκο!! Πολύ καλά κάνεις κ πίνεις κανελογαρυφαλλα, άσε τους άλλους να γλύφουν τασάκια. Όπως κ να έχει όπως είπε κ ο γέρο @mallios είσαι στο σωστό μέρος!

Τασάκια με hansaplast!!! Τα καλύτερα!!!

  • Haha 9
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, argytar said:

Λυπάμαι πολύ που σας δημιουργήθηκε αυτή η εικόνα, λόγω της γνωριμίας μου με το Γιώργο Λογδανίδη και άλλων ανθρώπων που συνομιλήσαμε εκεί, είχα την εντύπωση ότι είμαι ευπροσδεκτος να δοκιμάσω. Δε γνώριζα ότι επρόκειτο να συναντηθείτε για αυτό και δεν είχα κάτι μαζί μου. Ζήτησα συγγνώμη και από το GWA group στο fb την επόμενη ημέρα.


Επιφυλλάσσομαι να προσφέρω και με το παραπάνω στην επόμενη συνάντηση , αν επιθυμείτε να συμμετάσχω , και ανακοινώνω ότι η ίσως μη εντυπωσιακή για κάποιους - κάβα μου στη Θεσσαλονίκη είναι ανοικτή μέχρι bottle kill για όσα μέλη του φόρουμ θέλουν να γνωριστούμε από κοντά.

Ελπίζω  να μου δωθεί η ευκαιρία να σας αλλάξω γνώμη από κοντά.

 

Ευπρόσδεκτος να δοκιμάσεις είσαι πάντα, αρκεί να είναι γνωστό ότι θα έρθεις και να σέβεσαι την παρέα και τους απλούς κανόνες του forum.

Δεν ήμουν επάνω , αλλά η επικοινωνία των μελών και το ότι (όπως γράφεις και εσύ) ζήτησες συγγνώμη και από την άλλη κοινότητα που είσαι μέλος, δείχνει πως κάτι λάθος έκανες. 

Φυσικά,  δεν είμαστε ανθρωποφάγοι εδώ (πάρα πολλά τα παραδείγματα) και με το καλό από κοντά είτε επάνω , είτε Αθήνα. 

Μέχρι τότε, καλωσήρθες στο πρώτο, παλαιότερο, από τα κορυφαία σε υλικό και ποιότητα (σε όλο τον κόσμο) και μοναδικό στην Ελλάδα forum για το whisky.

(Για τα μέλη και την παρέα,  δεν χρειάζεται να γράψω λόγια.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, mallios said:

Ευπρόσδεκτος να δοκιμάσεις είσαι πάντα, αρκεί να είναι γνωστό ότι θα έρθεις και να σέβεσαι την παρέα και τους απλούς κανόνες του forum.

Δεν ήμουν επάνω , αλλά η επικοινωνία των μελών και το ότι (όπως γράφεις και εσύ) ζήτησες συγγνώμη και από την άλλη κοινότητα που είσαι μέλος, δείχνει πως κάτι λάθος έκανες. 

Φυσικά,  δεν είμαστε ανθρωποφάγοι εδώ (πάρα πολλά τα παραδείγματα) και με το καλό από κοντά είτε επάνω , είτε Αθήνα. 

Μέχρι τότε, καλωσήρθες στο πρώτο, παλαιότερο, από τα κορυφαία σε υλικό και ποιότητα (σε όλο τον κόσμο) και μοναδικό στην Ελλάδα forum για το whisky.

(Για τα μέλη και την παρέα,  δεν χρειάζεται να γράψω λόγια.

Συγκινήθηκα μπαρμπαστρουμφ. 

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι τα νέα μέλη να συστήνονται στο forum αλλά ένα θεματάκι που προσπαθούμε αρκετό καιρό να λύσουμε είναι και το πως το forum συστήνεται στα νέα μέλη, κυρίως στο πως θα βρούνε ενότητες και θέματα που του αφουρούν.

Πέρα από το Menu tab που είναι αρκετά κατατοπιστικό

image.png μπορούν πολύ εύκολα να δούνε ποια θέματα δεν έχουν διαβάσει τον τελευταίο καιρό απλά επιλέγοντας το εικονίδιο με το unread content (φαίνεται κάτω από το κυρίως μενού, δεξιά).

Για το πως και πότε κάνουμε εκδηλώσεις είτε με φυσική παρουσία είτε Online (αλλά και για να δούμε πως περνάμε στις εκδηλώσεις μας και να πάρουν μία πρώτη ιδέα) μπορούν  να επισκεφτούν το νήμα εκδηλώσεις.

Εκεί θα βρούνε και τις (λίγες - βασικές) αρχές των εκδηλώσεών μας.

Τα περιεχόμενα για την απίστευτη βιβλιοθήκη γνώσεως που υπάρχει για το whisky βρίσκεται εδώ.  Whiskypedia

Οι γευσηγνωσίες που έχουμε κάνει καθώς και τα blind sample games βρίσκονται στο αντίστοιχο νήμα

Ελπίζω να βοηθάει για αρχή τα νέα μέλη και από εμένα μια απλή και φιλική συμβουλή, δώστε λίγο χρόνο στο forum και 100% θα βρείτε όποια απάντηση θέλετε για το whisky. Αν κάτι δεν το βρείτε, απλά ρωτήστε μας.

@argytar @Psrodous  @Michaela_k (Καλωσήρθες στο φορουμ και καλή περιήγηση!!!) @Mindcrime @Pirate  @kostis και όλα τα νέα μέλη για το 2022.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 6/12/2022 at 1:27 PM, D.M. said:

Καλωσορίζουμε τον συντοπίτη μου @Psrodous! Καλή περιήγηση και καλή αντάμωση στα events! 

Αν και Speysider θα τον κάνουμε παρέα έτσι @mallios;;;

Τον Αύγουστο στο νησί θα του μάθουμε τι εστι νησί 😉😋🥃

  • Like 2
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Vaggelis82 said:

Καλωσόρισες Νίκο!! Πολύ καλά κάνεις κ πίνεις κανελογαρυφαλλα, άσε τους άλλους να γλύφουν τασάκια. Όπως κ να έχει όπως είπε κ ο γέρο @mallios είσαι στο σωστό μέρος!

Συμφωνώ μόνο στο "γερός"😋😃

  • Haha 4
  • YES 1
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, argytar said:

Λυπάμαι πολύ που σας δημιουργήθηκε αυτή η εικόνα, λόγω της γνωριμίας μου με το Γιώργο Λογδανίδη και άλλων ανθρώπων που συνομιλήσαμε εκεί, είχα την εντύπωση ότι είμαι ευπροσδεκτος να δοκιμάσω. Δε γνώριζα ότι επρόκειτο να συναντηθείτε για αυτό και δεν είχα κάτι μαζί μου. Ζήτησα συγγνώμη και από το GWA group στο fb την επόμενη ημέρα.


Επιφυλλάσσομαι να προσφέρω και με το παραπάνω στην επόμενη συνάντηση , αν επιθυμείτε να συμμετάσχω , και ανακοινώνω ότι η ίσως μη εντυπωσιακή για κάποιους - κάβα μου στη Θεσσαλονίκη είναι ανοικτή μέχρι bottle kill για όσα μέλη του φόρουμ θέλουν να γνωριστούμε από κοντά.

Ελπίζω  να μου δωθεί η ευκαιρία να σας αλλάξω γνώμη από κοντά.

 

Καταρχήν καλως ήρθες στο φόρουμ.

Πριν τοποθετηθώ σχετικά με την συμπεριφορά σου την συγκεκριμένη βραδιά, η οποία ομολογουμένως έκανε κακή εντύπωση, θα ήθελα να μου λύσεις μία, ή μάλλον δύο, απορίες. Για ποιόν λόγο ζήτησες συγνώμη, και γιατί την ζήτησες από το FB group της GWA. 

Για να είναι πιο ξεκάθαρος ο λόγος που ρωτάω τα παραπάνω, να πω απλά οτι η συγκεκριμένη συγκέντρωση δεν είχε να κάνει με την GWA, είτε επίσημα, είτε ανεπίσημα. Όπως και το whiskyforum δεν έχει να κάνει με την GWA, άσχετα άν είναι ανοιχτό σε όλους ανεξαιρέτως.  

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Πάντως @DMTK νομίζω έχει ήδη γίνει η πρώτη whiskyforum συνάντηση στην Κρήτη, με μένα , τον @Uisge-Beatha και τον @DUCATI13. Αύγουστος 2021.

Φέτος αναμένουμε πιο πολλούς και φυσικά το νέο μέλος @Psrodous.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

45 minutes ago, D.M. said:

Πάντως @DMTK νομίζω έχει ήδη γίνει η πρώτη whiskyforum συνάντηση στην Κρήτη, με μένα , τον @Uisge-Beatha και τον @DUCATI13. Αύγουστος 2021.

Φέτος αναμένουμε πιο πολλούς και φυσικά το νέο μέλος @Psrodous.

Το θέμα δεν είναι να γίνεται μια συγκέντρωση κάθε χρόνο (με Αθηναίους και Λονδρέζους 😜), αλλά να δημιουργηθεί μια μόνιμη βάση μελών και να μαζεύεστε όποτε γουστάρετε  

  • Like 3
  • YES 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...