Jump to content
Sign in to follow this  
ambu

Appreciating whisky

Recommended Posts

piphills.jpg

Τον τελευταίο καιρό είχα αγοράσει δυο τρία βιβλία για να εμβαθύνω στις εγκυκλοπαιδικές μου γνώσεις γύρω από το whisky. Το ένα από αυτά, το έχω ήδη παρουσιάσει, το άλλο όχι. Ήρθε η ώρα του τρίτου και... μεγαλύτερου, του Appreciating whisky, από τον P. Hills.

Καταρχάς, ο συγγραφέας είναι ο ιδρυτής της Scotch Malt Whisky Society. Αυτό θα μπορούσε να σημαίνει πολλά ή και τίποτα απολύτως. Στη συγκεκριμένη περίπτωση, σημαίνει ότι ο συγγραφέας είναι ιδιαίτερα ανευλαβής και προσήνης στη γραφή του, με μια χαρακτηριστική τάση να λέει ότι γουστάρει όπως το γουστάρει. Μιλάει λοιπόν για τους υποτιθέμενους 'ειδικούς', για τις μεγαλοεταιρίες και για τους νεοφώτιστους που θεωρούν κάθε Malt αναγκαστικά καλύτερο από κάθε Blended (για μένα λέει! :o ).

Εν ολίγοις, αυτό μπορεί να είναι και το καλύτερο βιβλίο για whisky που υπάρχει, στον τομέα του. Εξηγεί, με ωραίο και απλό τρόπο, τα πάντα. Από το πώς φτιάχνεται το whisky (και κάνει ειδική μνεία στο ότι συνήθως νομίζουμε ότι ξέρουμε πώς φτιάχνεται, ενώ τα βασικά ερωτήματα μας διαφεύγουν) μέχρι το ποιες χημικές ενώσεις είναι υπεύθυνες για ποιες μυρωδίες και πώς παράγονται. Έχει και ένα πολύ σπουδαίο κεφάλαιο για τη γευσιγνωσία, όπου περιγάφει τρείς συγκεκριμένες εμφιαλώσεις, ώστε να δοκιμαστούν κατ' αντιπαράθεση και να αναγνωριστούν οι μυρωδιές. Τέλος, παρουσιάζει και τρία τέσσερα αποστακτήρια.

Δεν κρύβω ότι το βιβλίο με έχει γοητεύσει. Το θεωρώ πολυτιμότατο και δεν κλαίω καθόλου τα λεφτά που έδωσα, μια που είναι αρκετα ακριβό. Κοιτάξτε το, αξίζει τον κόπο.

Δεν κρύβω ότι το βιβλίο με έχει γοητεύσει. Το θεωρώ πολυτιμότατο και δεν κλαίω καθόλου τα λεφτά που έδωσα, μια που είναι αρκετα ακριβό. Κοιτάξτε το, αξίζει τον κόπο.

Ρε ambu, πόσα έδωσες 1 χρόνο πριν??

Κοντεύω να τρελαθώ, καινούργιο πάει γύρω στα 150€ :shok: :shok: :shok: και μετ/νο δεν το βρίσκω κάτω από 60€ :shok: :shok: :shok:

ΗΜΑΡΤΟΝ . Και μιλάμε για βιβλίο του 2000 με επανέκδοση 2002, τι στο καλό συμβαίνει????

Nτάξει, δε λέω, θα είναι σούπερ το βιβλίο με βάση και τα δικά σου σχόλια, αλλά ΓΙΑΤΙ τόσο ακριβό???????? Εδώ μιλάμε οτι βρίσκεις παλιά βιβλία του 60 και του 70 κάτω από 15€, κι αυτό σε λίγο θα ξεπεράσει τις τιμές των vintage Macallan !!!!!! :help: :help: :help:

KAI ΣΗΜΕΙΩΝΩ ΠΩΣ ΤΟ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΟ ΤΟΥ ΙΔΙΟΥ ΓΙΑ ΤΟ ΚΡΑΣΙ "APPRECIATING WINE" ΜΕ 192 ΣΕΛΙΔΕΣ ΕΠΙΣΗΣ ΟΠΩΣ ΑΥΤΟ ΠΩΛΕΙΤΑΙ ΜΟΛΙΣ 3€ (ΝΑΙ ΣΩΣΤΑ ΔΙΑΒΑΣΑΤΕ ΤΡΙΑ ΕΥΡΩ) !!!!

Mήπως πρόκειται για κανα βιβλίο τύπου Supernova?????.

Φίλε τόσα έδωσα περίπου, γύρω στα 150. Ούτε εγώ ξέρω γιατί είναι τόσο ακριβό, αλλά δεν το μετάνιωσα! :)

Μόλις έκανα μια ερευνα και είναι όντως τόσο ακριβό... :o

Έχω μείνει μπα ποιο καλά να τα πιω και έχω στο μάτι δυο μπουκαλάκια μούρλια ;)

Ο καλός μας φίλος Ambu, μόλις απολυθεί με το καλό, μπορεί να ξεκινήσει το σκανάρισμα... :lol: :lol:

θα κυκλοφορήσει και σε ebook? :tongue::lol:

Αν όντως γίνει αυτό στείλτε μου κάνα "ενημερωτικό" email :tongue:

thanks

Κοντεύω να τρελαθώ, καινούργιο πάει γύρω στα 150€ :shok: :shok: :shok:

Αυτά πριν ενα εξάμηνο, τώρα η τιμή του αγγίζει τα 190euros !!

Ποιά ακριβά manager's choice μου λέτε τώρα....... :D

Είμαι σίγουρος ότι ο Giorgos έχει πάρει σβάρνα τα βιβλιοπωλεία και έχει καβατζώσει τα τελευταία 729 κομμάτια που βρήκε... :lol: :lol:

Είμαι σίγουρος ότι ο Giorgos έχει πάρει σβάρνα τα βιβλιοπωλεία και έχει καβατζώσει τα τελευταία 729 κομμάτια που βρήκε... :lol: :lol:

:D:tongue::D χαχαχα μπα φιλαράκι δεν έχω ακόμα εντρυφίσει σε αυτόν τον τομέα,αλλά τώρα που το λες :dribble: :rolleyes2: :dribble: .

Χμμμμμ......ΟΚ το original είναι συλλεκτικό αλλά τωρα πια η ύλη του είναι σε προσιτή τιμή, good!

https://www.bookdepository.com/Appreciating-Whisky-Phillip-Hills/9780996827751?ref=grid-view&qid=1515176844856&sr=1-141

• Like 1

1 hour ago, Celtic said:

Χμμμμμ......ΟΚ το original είναι συλλεκτικό αλλά τωρα πια η ύλη του είναι σε προσιτή τιμή, good!

https://www.bookdepository.com/Appreciating-Whisky-Phillip-Hills/9780996827751?ref=grid-view&qid=1515176844856&sr=1-141

Χωρίς να ξερω η έκδοση του 2017 εχει κάποιες αλλαγές απο το original πέρα απο το εξώφυλλο;

Θα ενδιαφερομουν για παραγγελία...

13 hours ago, Chris84 said:

Χωρίς να ξερω η έκδοση του 2017 εχει κάποιες αλλαγές απο το original πέρα απο το εξώφυλλο;

Θα ενδιαφερομουν για παραγγελία...

Χωρίς να ξέρω κι εγώ, υποθέτω πως όχι, ή οτι κι αν έχει κάποιες αλλαγές, αυτές θα είναι συμπληρωματικές στην αρχική έκδοση.

Σε ευχαριστώ @Celtic. Αν ενδιαφέρεσαι για παραγγελία στειλε μ.. εμένα πάντως εχει μπει στη λίστα με τις μελλοντικές αγορές! 

1 hour ago, Chris84 said:

Αν ενδιαφέρεσαι για παραγγελία στειλε μ.. εμένα πάντως εχει μπει στη λίστα με τις μελλοντικές αγορές! 

Τί να στείλω ? Ίσως το πάρω κι εγώ κάποια στιγμή, στο link που εδωσα η τιμή είναι καλή και έχει δωρεάν μεταφορικά έτσι κι αλλιώς.....δεν χρειάζεται ομαδική παραγγελία :)

Για όποιον ενδιαφέρεται έχω ένα τέτοιο ανέπαφο από εσφαλμένη αποστολή. 

Τιμή 20 ευρώ 

SOLD

• Like 1