Jump to content
  • Welcome to our whiskyforum

    Dear Guest,

    On behalf of whiskyforum.gr and Hellenic Malt Whisky Society, we would like to thank you for visiting our forum. Feel free to navigate to our forum and enjoy content and topics. Always remember that our forum is free for all and if you share the same passion or you just want to be informed about whisky, you are more than welcome to join us!

    forum21.png

    Slainte!

Ενημέρωση για American Whiskey (βασικά Bourbon & Rye)


thanasist

Recommended Posts

46 minutes ago, thanasist said:

http://bourbonr.com

Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί αλλά το βάζω αν ενδιαφέρει κάποιον. 

Εμένα πάντως όχι!

Πολύ κατηγορηματικό σε βρίσκω. Πολύ καλή πηγή πληροφόρησης..ενώ έχω δημοσιεύσει υλικό από εκεί δεν την ανέφερα σαν σελίδα. :good:

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ioannis said:

Πολύ κατηγορηματικό σε βρίσκω. Πολύ καλή πηγή πληροφόρησης..ενώ έχω δημοσιεύσει υλικό από εκεί δεν την ανέφερα σαν σελίδα. :good:

Κατηγορηματικός όχι σε ότι να κάνει με την ποιότητα της σελίδας.  Αυτή πραγματικά δεν είμαι σε θέση να την εκτιμήσω. 

Απλά δεν μου αρέσει το bourbon και από αυτή την άποψη δεν με ενδιαφέρει να μάθω γι αυτό η να διαβάσω πληροφορίες από οποιαδήποτε ιστοσελίδα. 

Εντάξει,  έχω δοκιμάσει κάνα δυο συμπαθητικά αλλά τίποτα μέχρι στιγμής να με κάνει να αναθεωρησω. 

Δεν πρόκειται ποτέ να επέλεγα Αμερικανο σε σχέση με Σκωτσεζο.  Και αν είχα μόνο αυτή την επιλογή σε ουίσκι πιθανώς να ζητούσα ένα mojito  instead  :)

Link to comment
Share on other sites

Μα το κατηγορηματικά στο bourbon πήγαινε. Εφόσον η πρόσβασή μας είναι περιορισμένη στις εμφιαλώσεις της Δύσης δεν είναι εύκολο να έχουμε ολοκληρωμένη άποψη. Αλλά αν δεν σου αρέσει ο "πυρήνας" της γεύσης ναι δεν είναι εύκολο να σε συγκινήσει κάτι. Επιφυλάσσομαι στην πρώτη μου κάθοδο να φέρω κάτι δυνατό από Δύση...αλλά ζήσε Μάη μου μέχρι τότε:biggrin1:

Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, ioannis said:

...αλλά ζήσε Μάη μου μέχρι τότε:biggrin1:

Ωραίος μήνας ο Μάιος... έχω και γενέθλια.. μια χαρά. Απλά να πω (σαν φανατικός "εχθρός" του Bourbon, Kentucky κλπ κλπ ) ότι στο πρόσφατο Whisky Live Nicosia, Η μεγάλη και ευχάριστη έκπληξη ήταν το Woodford Reserve Rye Whiskkey (για εμένα).

Link to comment
Share on other sites

 

1 hour ago, mallios said:

Ωραίος μήνας ο Μάιος... έχω και γενέθλια.. μια χαρά

Να ετοιμάζω και δώρο δηλαδή...

 

1 hour ago, mallios said:

Η μεγάλη και ευχάριστη έκπληξη ήταν το Woodford Reserve Rye Whiskkey (για εμένα).

Τι γίνεται με τη σίκαλη ρε παιδιά, μια εσύ με το Woodford, μια ο @DMTK με το JD single barrel rye...τι θα γίνει..θα με αφήσετε να συγκεντρωθώ λίγο στα σκωτσέζικα;

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

On 2/1/2019 at 9:17 PM, ioannis said:

Τι γίνεται με τη σίκαλη ρε παιδιά, μια εσύ με το Woodford, μια ο @DMTK με το JD single barrel rye...τι θα γίνει..θα με αφήσετε να συγκεντρωθώ λίγο στα σκωτσέζικα;

Απλά προσέχουμε την υγεία σου. Απο αύριο ξεκινάς υγιεινή διατροφή...:p

5201485000201.jpg  chylopitaki-sikaleos-352x352-800x800.jpg  aleyri-sikalhs-olikhs-aleshs-myloi-agioy

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, ioannis said:

Να ετοιμάζω και δώρο δηλαδή...

Δεν ξέρω τι θα κάνεις, άν θα έρθεις, πότε θα έρθεις κλπ, αλλά κανόνισε και όταν συμβεί αυτό, εμείς έχουμε ένα δωράκι για σένα.....έτσι για την υποδοχή.

evan3.jpgevan1.jpg

  • Like 1
  • Wow 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτά είναι...φτιάξε μας..γιατί σε κάτι αλλά post βλέπω κάτι Loch Dhu ..ούτε θέλω να φανταστώ τι δηλητήριο είναι αυτό..

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, ioannis said:

Αυτά είναι...φτιάξε μας..γιατί σε κάτι αλλά post βλέπω κάτι Loch Dhu ..ούτε θέλω να φανταστώ τι δηλητήριο είναι αυτό..

Τι λόγια ξεστομίζεις βάρβαρε; τι ύβρεις ειν αυτές; πως τολμάς και αποκαλείς δηλητήριο αυτό το αγνό νέκταρ, που όμοιό του δεν παρήχθη στην οικουμένη ολάκερη...8P

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Celtic said:

Δεν ξέρω τι θα κάνεις, άν θα έρθεις, πότε θα έρθεις κλπ, αλλά κανόνισε και όταν συμβεί αυτό, εμείς έχουμε ένα δωράκι για σένα.....έτσι για την υποδοχή

να ετοιμαζόμαστε για non scotch night δηλαδής; :clapping:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

...και φυσικά για όποιον ενδιαφέρεται λίγο παραπάνω για το κάπνισμα με τη χρήση ξυλείας, μια πρακτική που συνηθίζουν σε μικρά craft distilleries των Η.Π.Α., ο Darek Bell, ιδρυτής ή καλύτερα συνιδρυτής του Corsair Distillery, έχει γράψει ένα πολύ ενδιαφέρον βιβλίο-οδηγό:

http://firewaterbook.com/samplechapter.html

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
49 minutes ago, Celtic said:

Τουλάχιστον κανα ταξιδάκι ??? Βρήκα και το κατάλληλο φεστιβάλ....

http://beerandbourbon.com/

Φίλε ειλικρινά θα ερχόμουνα, αλλά τα γουρουνάκια χωρίς μήλο στο στόμα... με χάλασαν. ? 

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

https://bourbonpursuit.com/

Τους παρακολουθώ στο instagram και είχα ξεχάσει να το αναφέρω..το θυμήθηκα με τα hunting tips του @DMTK , έχει παρα πολύ πράγμα (για america), βέβαια η γλώσσα με δυσκολεύει αρκετά..

@Uisge-Beatha αν δεν το'χεις υπόψιν νομίζω αξίζει..μιάς που το τιμάς και το bourbon..

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, DMTK said:

εδώ δε μπορώ να πάω μέχρι τη Μαλακάσα, πλάκα με κάνεις; :laugh2:

? απλά το ανέφερα μίας πού τα hunting tips ήταν για αμερικανάκια ?

@ioannis Ναι αν και προτιμώ να ακούω το Mark Gillespie στο http://www.whiskycast.com που είναι και φιλαράκι ?

  • Like 1
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

  • Celtic changed the title to Ενημέρωση για American Whiskey (βασικά Bourbon & Rye)
  • DMTK pinned this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...