Jump to content

Recommended Posts

Καλησπερα παιδες (μετα απο 5-6 χρονια ισως...). Εχοντας "παρατησει" το αθλημα πλεον - και απολαμβανοντας μονο κατα καιρους καλο ουισκυ - ξαναεριξα μια ματια στην καβα μου, οτι ειχε απομεινει απο τις παλιες καλες εποχες! Υπαρχουν καποια μαλτς κλειστα και αξιολογα (Blended μονο το Jameson 18yrs!!!), οπως Aberlour Cuvee Marie d Ecosse 15yrs, Balvenie 15yrs Single Barel, Glenfarclas 15 yrs, Glenfidich 15yrs Solera,.....αλλα και 2 κλειστα ακομα πιο ιδιαιτερα!!! Yamazaki 18 yrs (το γνωστο !) αλλα και ενα "παλιο" πλεον Macallan 12αρι Shery (πιο συγκεκριμενα αυτο https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/4031/macallan-12-year-old )

Η ερωτηση ειναι η εξης. Το Yamazaki το χα παρει κανα 120αρι αν θυμαμαι καλα γυρω στο 2011, και τωρα εχει >600 ευρω?? Και αν ναι μπορω (πως και που) να το πουλησω (αν καικ αυτο το χω ψιλοταγμενο...)

Οπως επισης και για το Macallan. Το χα παρει μολις 30 ευρω και  βλεπω οτι παιζει απο 450-550 ευρω...???

Να αναφερω πως προσεχω τακτικα να διαβρεχω φελους και να παραμενουν σε αριστη κατασταση...

1 hour ago, Zer0cooL said:

Καλησπερα παιδες (μετα απο 5-6 χρονια ισως...).

Για το περιεχόμενο του post οι πιο ειδικοί και συλλέκτες μπορούν να απαντήσουν (αν θέλουν κάποιο). Προσωπικά να πω ξανά-καλωσήρθες και σε περιμένουμε πιο ενεργό, γιατί το άθλημα που έχεις παρατήσει, είναι πιο πολύ σαν ποδήλατο. Άμα το μάθεις, δεν το ξεχνάς.(προλαβαίνεις και την πίτα το Σάββατο). 

Η ερωτηση ειναι η εξης. Το Yamazaki το χα παρει κανα 120αρι αν θυμαμαι καλα γυρω στο 2011, και τωρα εχει >600 ευρω?? Και αν ναι μπορω (πως και που) να το πουλησω (αν καικ αυτο το χω ψιλοταγμενο...)

Να αναφερω πως προσεχω τακτικα να διαβρεχω φελους και να παραμενουν σε αριστη κατασταση...

Το Yamazaki 18 y.o. που αναφερεις, πιανει πλεον στις δημοπρασιες ανετα πανω απο 600 ευρα με προοπτικες καθε μηνα να ανεβαινει ακομα περισσοτερο...Το λογικο και ευκολο ειναι να το σπρωξεις σε καποια απο τις δημοπρασιες αναλογιζομενος α) το ποσοστο προμηθειας των δημοπρατων και τα μεταφορικα, β) οτι ειναι δυσκολο να το πουλησεις σε ιδιωτη (ιδιαιτερα Ελληνα) καθοτι μητε η γνωση μητε ο παρας περισσευει για τετοιου υψους αγοραπωλησιες.

Προσεξε λιγακι αυτο το "τακτικα" μην τυχον και βρεθεις προ δυσαρεστης εκπληξης. Αραια και που θα προτεινα. 8)

• Like 1

19 minutes ago, sir mihas said:

Το Yamazaki 18 y.o. που αναφερεις, πιανει πλεον στις δημοπρασιες ανετα πανω απο 600 ευρα με προοπτικες καθε μηνα να ανεβαινει ακομα περισσοτερο

Μου έχει μείνει το μπουκάλι με ένα dram μέσα από τοοοοότε που το είχαμε σφάξει στο σπίτι του @fotisdespina στο Λαύριο (και ήταν όντως φοβερό το άτιμο). Με τέτοιο ρυθμό αύξησης της τιμής του, σε λίγο αυτό το dram θα κοστίζει περισσότερο από τα περισσότερα κλειστά μπουκάλια μου :p

@Zer0cooL το συγκεκριμένο Macallan είναι της φανταστικής σειράς 1995-1996 και ήταν αυτό ακριβώς που με μύησε στο μαγικό κόσμο του malt whisky σε ένα νησάκι της Σκωτίας. Τότε σπούδαζα Αγγλία και τα έφερνα δύο δύο από τα Duty Free κάθε φορά που ερχόμουν Αθήνα. 2 εξ αυτών τα είχαμε σφάξει μετά από 10 χρόνια στο All About Whisky στη Γλυφάδα. Το ένα μας άφησε άφωνους από την ποιότητά του, το άλλο δυστυχώς είχε ένα θεματάκι με τον φελλό και άρεσε μόνο στον @giorgos που όμως δεν είχε δοκιμάσει το πρώτο, το διαμάντι. Η συγκεκριμένη εμφιάλωση επρόκειτο πιθανότατα για μία από τις καλύτερες βασικές εμφιαλώσεις αποστακτηρίου (αυτού που λέμε value for money everyday dram) όλων των εποχών.

Είναι γνωστό ότι δεν είμαι συλλέκτης, ούτε έχω πουλήσει ποτέ φιάλη, άρα η γνώμη μου δεν πολυμετράει κιόλας. Αλλά 1000 φορές θα προτιμούσα να ξαναζήσω την απόλαυση των στιγμών που δοκιμάσαμε το Macallan και το Yamazaki με τη συγκεκριμένη παρέα, παρά να τα είχα ακόμα κλειστά στα ράφια της κάβας μου και να χαιρόμουν για την αύξηση της αξίας τους, ή να είχα την ανάμνηση της μεταπώλησής τους με τρελό κέρδος. Έχει άλλη ομορφιά να λες "το έχω πιει αυτό" και άλλη να λες "το έχω μοσχοπουλήσει" ;)

Όπως και να έχει, συγχαρητήρια, έχεις δύο διαμαντάκια στην κατοχή σου και είτε τα πιεις σε μια πολύ ειδική περίσταση χαράς (που στο προτείνω και στο εύχομαι) είτε τα πουλήσεις, χαρά θα σου δώσουν!

6 hours ago, Zer0cooL said:

Καλησπερα παιδες (μετα απο 5-6 χρονια ισως...). Εχοντας "παρατησει" το αθλημα πλεον - και απολαμβανοντας μονο κατα καιρους καλο ουισκυ - ξαναεριξα μια ματια στην καβα μου, οτι ειχε απομεινει απο τις παλιες καλες εποχες! Υπαρχουν καποια μαλτς κλειστα και αξιολογα (Blended μονο το Jameson 18yrs!!!), οπως Aberlour Cuvee Marie d Ecosse 15yrs, Balvenie 15yrs Single Barel, Glenfarclas 15 yrs, Glenfidich 15yrs Solera,.....αλλα και 2 κλειστα ακομα πιο ιδιαιτερα!!! Yamazaki 18 yrs (το γνωστο !) αλλα και ενα "παλιο" πλεον Macallan 12αρι Shery (πιο συγκεκριμενα αυτο https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/4031/macallan-12-year-old )

Οπως επισης και για το Macallan. Το χα παρει μολις 30 ευρω και  βλεπω οτι παιζει απο 450-550 ευρω...???

Δώστα και σωστα :)

Αν όντως έχουν πάει σε αυτές τις τιμές γνώμη μου είναι να βρεις τρόπο να τα δώσεις. Κανένα από τα 2 δεν αξίζει πιστεύω πραγματικά τόσα χρήματα. Δεν τα έχω δοκιμάσει μεν αλλά και πάλι πάει πολύ.  Και να είσαι σίγουρος ότι με 1000+ ευρώ μπορώ να σου προτείνω 2-3 εξαιρετικά μπουκάλια και να σου μείνουν και τα μισά η και πολύ παραπάνω. 

Αν φυσικά έχεις μεγάλο προϋπολογισμό διαθέσιμο τότε μην  τα δίνεις, σιγά,  τι είναι ένα χιλιάρικο αν βγάζεις πχ 5000 το μήνα :)

Αν πάλι θέλεις να κάνεις μια καλή πράξη που θα μείνει στην ιστορία, μπορείς να τα φέρεις να τα ανοίξουμε σε μια εκδήλωσή μας .... :p

• Like 1
  • Girl Like 1

10 hours ago, DMTK said:

Αν πάλι θέλεις να κάνεις μια καλή πράξη που θα μείνει στην ιστορία, μπορείς να τα φέρεις να τα ανοίξουμε σε μια εκδήλωσή μας .... :p

Την καλυτερη κουβεντα ειπες @DMTK ..Aπολαυσε τα με φιλους..μην πετας της επιλογες που ειχες καποτε, δεν θα σου δωσουν ποτε αναμνησεις τα 1000 e

• Girl Like 1

Χααχαχα...απαντησεις μια και μια απ ολους!!!

Η αληθεια ειναι οτι το Yamazaki το χω ταγμενο να το "σφαξουμε" καποια στιγμη, απ την αλλη με χαλαει λιγο το γεγονος οτι κανει ενα σκασμο ευρα...Αλλο τα 100+ που το χα παρει κι αλλο τα 600+ που δεν προκειται να ξαναδωσω ποτε....Το αλλο ηταν απ τα διαμαντακια που βρισκαμε κατα καιρους ξεχασμενα σε καβες που ουτε ηξεραν τι ειχαν.

Κι απ την αλλη εχεις και τον wisdom να τα λεει τοσο ωραια... " Αλλά 1000 φορές θα προτιμούσα να ξαναζήσω την απόλαυση των στιγμών που δοκιμάσαμε το Macallan και το Yamazaki με τη συγκεκριμένη παρέα, παρά να τα είχα ακόμα κλειστά στα ράφια της κάβας μου και να χαιρόμουν για την αύξηση της αξίας τους, ή να είχα την ανάμνηση της μεταπώλησής τους με τρελό κέρδος. Έχει άλλη ομορφιά να λες "το έχω πιει αυτό" και άλλη να λες "το έχω μοσχοπουλήσει"

• Like 5

@Zer0cooL θα κάτσεις και θα σκεφτείς ορθολογιστικά. Η πιο απλή περίπτωση για να καταλάβεις τι θέλεις είναι να βάλεις δίπλα δίπλα το μπουκάλι από τη μία και 600 ευρώ από την άλλη. Και δες τι σε ενδιαφέρει περισσότερο. απλό πείραμα :)

Πιο τεκμηριωμένα οι απόψεις μου είναι οι εξής :

1.Μου αρέσει πολύ το malt whisky αλλά πάω μέχρι εκεί που φτάνει η τσέπη μου. Δεν θέλω να χαλάσω ούτε ελάχιστα εις βάρος των αναγκών της οικογενείας μου. Αν μπορώ να διαθέτω 50 ευρώ το μήνα θα πάρω κάτι που να κοστίζει τόσο. Αν έχω τη δυνατότητα να αυξήσω το κεφάλαιο αυτό πουλώντας κάποιο μπουκάλι που έχω στη συλλογή μου το οποίο έχει πάρει αξία η οποία δεν ανταποκρίνεται τόσο στην ποιότητα του περιεχομένου όσο στην αύξηση των τιμών λόγω συλλεκτικότητας , marketing, σπανιότητας κλπ, τότε θα το κάνω με κλειστά τα μάτια.

δεν δοκίμασα Brora ή Port ellen τότε που είχαν 100-150 ευρώ. Δεν θα το κάνω τώρα που έχουν 1000. Δεν θα πάθω τίποτα. Πολλά πράγματα δεν θα δοκιμάσω στη ζωή μου όπως και όλοι οι υπόλοιποι εδώ μέσα.

Προτιμώ να έχω δοκιμάσει περισσότερα παρά λίγα . Προτιμώ να έχω τη δυνατότητα της εξερεύνησης των νέων παρά να καταφεύγω συνέχεια στην ασφάλεια των παλιών. Αν μπορώ, δίνοντας 1 μπουκάλι να αγοράσω 5 καλής ποιότητας θα το κάνω. Και σίγουρα έχουμε δοκιμάσει εξίσου καλά ουίσκι στις συγκεντρώσεις μας που δεν έχουν φτάσει να κοστίζουν 400-600 ευρώ.

Και η μεγαλύτερη διαφωνία μου με πολλούς είναι ότι δεν έχει σημασία πόσο το πήρες αλλά πόσο αξίζει. Είτε η αξία είναι συναισθηματική είτε χρηματική. 

Επίσης θα πρέπει να έχουμε τω γνώθι σ' αυτόν . Άλλες δυνατότητες έχει ο Bill Gates και άλλες εγώ. Γι' αυτόν είναι σα να αγοράζει μια σόδα. Για άλλον είναι ο μισθός ενός μήνα. Μη κοροϊδευόμαστε, οι αξίες παίζουν ρόλο. Σε καπιταλιστική κοινωνία ζούμε και μάλιστα σε εποχή με την πιο άγρια και σκληρή μορφή της.

Όταν συζητούσαμε για αγορές έπεσαν προτάσεις για εμφιαλώσεις φανταστικές με πολύ λιγότερα χρήματα . πχ https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/119474/bunnahabhain-1987-wy  ή https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/87371/glentauchers-1976-ca 

Παρόλο που οι τιμές έχουν ανέβει πολυ΄εντούτοις ακόμα κυκλοφορούν διαμάντια σε τιμές που αξίζουν ιδίως αν έχεις κεφάλαιο από πωλήσεις υπερκοστολογημένων πλέον φιαλών. 

Και επειδή έχω δοκιμάσει το yamazaki 12 σε τιμή 32 ευρώ , και μου είχε φανεί συμπαθές , σκεφτόμενος ότι τώρα έχει 120 αντίστοιχα λέω ότι όχι , δεν αξίζει τόσα χρήματα. Όχι ότι δεν θα τα έδινα, που δεν θα τα έδινα, αλλά πράγματι δεν τα αξίζει. Τα 32 ή τα 50 οκ αλλά όχι 120. Το ίδιο θεωρώ και το 18αρι. Αν άξιζε στα 100+ δεν πιστεύω με τίποτα ότι αξίζει απέναντι σε αντίστοιχα που θα μπορούσες να αγοράσεις με αυτά τα χρήματα 

και να σου βάλω και μία κριτική απο τον γνώστο γευσιγνώστη Serge και δες αυτό που θα βάλω με bold . Όμως στην τελική δικό σου είναι και ότι θες το κάνεις στην τελική και τα σχόλια όλων μας περισσεύουν αφού αντανακλούν μόνο τις προσωπικές μας απόψεις

Speyside 45 yo 1973/2018 (53.2%, Maltbarn, sherry, 299 bottles) Five stars
What could go wrong here? Nothing, just nothing, absolutely nothing. Colour: gold. Nose: little sherry, rather an immaculate ex-X-fill barleyness, with honeys, waxes, and last year’s fruits in the cellar. Apples, walnuts, pears… This is all extremely subtle, perhaps a little maltier and more ‘earthy’ than other ‘old anonymous Speysiders’. With water: beeswax coming out. Typical and great. Mouth (neat): ‘stroadinary. Almonds and oranges in perfect sync, tangoing to the stars. Plus hay, pine sap, tobacco and camphor. And nutmeg from the old oak. With water: Mandarine Impériale blended with yellow Chartreuse. Finish: rather similar. Nuts. I mean, there are nuts. I mean, there are flavours that are reminiscent of nuts. Comments: smart man don’t buy vulgarly branded whisky in stupid crystal decanters, smart man buy much better whisky such as this one for twenty times cheaper. 

SGP:562 - 92 points.

• Like 1

@Zer0cooL θα κάτσεις και θα σκεφτείς ορθολογιστικά, θα έρθεις σε 2-3 συνάξεις να σε γνωρίσουμε με άδεια χέρια και στην επόμενη θα έρθεις με γεμάτα....:p

Χααχαχα...απαντησεις μια και μια απ ολους!!!

Η αληθεια ειναι οτι το Yamazaki το χω ταγμενο να το "σφαξουμε" καποια στιγμη, απ την αλλη με χαλαει λιγο το γεγονος οτι κανει ενα σκασμο ευρα...Αλλο τα 100+ που το χα παρει κι αλλο τα 600+ που δεν προκειται να ξαναδωσω ποτε....Το αλλο ηταν απ τα διαμαντακια που βρισκαμε κατα καιρους ξεχασμενα σε καβες που ουτε ηξεραν τι ειχαν. 

Κι απ την αλλη εχεις και τον wisdom να τα λεει τοσο ωραια... " Αλλά 1000 φορές θα προτιμούσα να ξαναζήσω την απόλαυση των στιγμών που δοκιμάσαμε το Macallan και το Yamazaki με τη συγκεκριμένη παρέα, παρά να τα είχα ακόμα κλειστά στα ράφια της κάβας μου και να χαιρόμουν για την αύξηση της αξίας τους, ή να είχα την ανάμνηση της μεταπώλησής τους με τρελό κέρδος. Έχει άλλη ομορφιά να λες "το έχω πιει αυτό" και άλλη να λες "το έχω μοσχοπουλήσει" 

Γεια σου @Zer0cooL! Το νικνέημ φαίνεται γνωστό... είσαι το παλικάρι που γράφει στο adslgr προσεγγίζοντάς το πάντα βιωματικά για FTTH/Inalan κλπ;

Το θέμα "σφάξιμο vs πώληση" το προσέγγισαν οι επαϊόντες ουσιαστικά. Έλα αύριο στην πίττα να τα πούμε από κοντά! Δεν είναι ανάγκη να φέρεις το Macallan μαζί! :p

Just now, Malt teaser said:

Δεν είναι ανάγκη να φέρεις το Macallan μαζί! :p

όχι, δεν είναι, μπορείς να φέρεις και/ή το yamazaki μαζι. :)

Just now, thanasist said:

όχι, δεν είναι, μπορείς να φέρεις και/ή το yamazaki μαζι. :) 

Μα είπε ότι είναι ταγμένο! Μην πιέζεις καταστάσεις! :D

58 minutes ago, Malt teaser said:

Μα είπε ότι είναι ταγμένο! Μην πιέζεις καταστάσεις! :D

η παροιμία λέει μην τάζεις στον Άγιο κερί και στο μικρό παιδί κουλούρι . Τα υπόλοιπα, όπως εν προκειμένω δεν μας ενοχλούν και αν, παρόλο που έχουν ταχθεί, ανατραπούν ;)

• Haha 1

Εδώ θα συμφωνήσω με @thanasist

Το yamazaki είχα την τύχη να το δοκιμάσω πριν λίγους μήνες, μια ευγενική προσφορά του φίλου @gebdra. Προφανώς και μου άρεσε αλλά σε καμία περίπτωση δεν είπα ότι είναι το ουίσκι που blows your mind. Η βαθμολογία που του έβαλα είναι 88 και κοιτώντας τις σημειώσεις μου επηρεαστηκα (κακώς) από την τιμή του οπότε η σωστή βαθμολογία μου θα ήταν 89. Στα 80-100 ευρώ θα ήταν μια χαρά value for money. Στα 600 το τυλίγω με κορδελιτσα και το στέλνω για πούλημα.

Σαν παράδειγμα για το απόλυτο value for money 18αρι δίνω πάντα το εξαιρετικό Glendronach 18 allardice (κι αυτό γιατί ακόμα δεν έχω ανοίξει Springbank 18αρι- αν και δεν το λες ιδιαίτερα φτηνό αλλά helloooooo it's Springbank!!). Έχω δοκιμάσει ήδη τρία batch από το allardice και όλα τα έχω βαθμολογήσει με 90. Και το καλύτερο όλων; Το βρίσκω στα 69 ευρώ στη Γερμανία! 

Άρα τι θα έκανα στη θέση σου; Κορδελιτσα στο yamazaki και με τα 600 ευρώ θα στοκαρα 4 allardice, ειδικά τα τελευταία batch που πρέπει να είναι 21-22 ετών και κάποια στιγμή θα αποσυρθεί από την αγορά έστω για λίγα χρόνια, θα άνοιγα ένα Springbank 18 και με τα ψιλά που θα μου έμεναν θα πήγαινα το έτερον ήμισυ για σούσι.

Αλλά θα μου πείτε γούστα είναι αυτά, δεν τρώνε όλοι σούσι. Περί ορεξεως κολοκυθόπιτα....

• Haha 1

3 minutes ago, McRookie said:

Το yamazaki είχα την τύχη να το δοκιμάσω πριν λίγους μήνες, μια ευγενική προσφορά του φίλου @gebdra. Προφανώς και μου άρεσε αλλά σε καμία περίπτωση δεν είπα ότι είναι το ουίσκι που blows your mind. Η βαθμολογία που του έβαλα είναι 88 και κοιτώντας τις σημειώσεις μου επηρεαστηκα (κακώς) από την τιμή του οπότε η σωστή βαθμολογία μου θα ήταν 89. Στα 80-100 ευρώ θα ήταν μια χαρά value for money. Στα 600 το τυλίγω με κορδελιτσα και το στέλνω για πούλημα

@McRookie, βέβαια απ' ότι βλέπω στα τελευταία auctions το hammer price δεν υπερβαίνει τις 400 λίρες, άρα ίσως τα 600€ ίσως είναι υπεραισιόδοξη εκτίμηση επί του παρόντος.

22 minutes ago, Malt teaser said:

@McRookie, βέβαια απ' ότι βλέπω στα τελευταία auctions το hammer price δεν υπερβαίνει τις 400 λίρες, άρα ίσως τα 600€ ίσως είναι υπεραισιόδοξη εκτίμηση επί του παρόντος.

Να σου πω την αλήθεια δεν το έψαξα, απλώς είδα που αναφέρθηκε πιο πάνω το ποσό. Αν τώρα ισχύουν τα 400 στην ανάγκη τη βγάζουμε και με σουβλάκια αντί για σούσι...

• Haha 2

Στο επί τα αυτά αν θέλω να πουλήσω κάποιο κοντά στην retail price που φαίνεται στο whiskybase, που το πουλάω? Εκεί? Η υπάρχουν αλλά σαιτς για αγοραπωλησίες..  ?

Όσο για τη σύναξη πολύ θα το θελα αλλά επαρχία μένοντας γαρ είναι λίγο δύσκολο...

Υγ- Με βάλατε σε τρυπακι να ανοίξω κάποιο σήμερα (Όχι εκ των 2)... Ίσως το φανταστικό και value for money για μένα Glenfarclas 15yrs...το τζάκι αναμμένο τα glenchairn θα τα βρω...

• Like 1

Πού'σαι ρε @Zer0cooL ??? Πού χάθηκες ρε ψυχή????

Ελπίζω να σε βλέπουμε, έστω και διαδικτυακά..., και πάλι εδώ ενεργό στο φόρουμ μας.

Όσο για το ερώτημα σου, εσύ μόνο ξέρεις προς τα που γέρνει η προσωπική σου ζυγαριά, προς τη λογική ή το συναίσθημα.

Άν γέρνεις προς τη λογική, ο @sir mihas ήταν κατατοπιστικός.

10 minutes ago, Celtic said:

Πού'σαι ρε @Zer0cooL ??? Πού χάθηκες ρε ψυχή????

α τον ξέρουμε;

οπότε έρχεται κατευθείαν με τα καλούδια του...:crazy::laugh3:

On 2/8/2019 at 8:07 PM, Zer0cooL said:

Στο επί τα αυτά αν θέλω να πουλήσω κάποιο κοντά στην retail price που φαίνεται στο whiskybase, που το πουλάω? Εκεί? Η υπάρχουν αλλά σαιτς για αγοραπωλησίες..  ?

Μπορεις να το πουλησεις ειτε μεσω του whiskybase καθοτι υπαρχουν συνηθως ενδιαφερομενοι που ψαχνουν για εμφιαλωσεις ειτε στις διαφορες δημοπρασιες (Ευρωπαϊκες εξυπηρετουν καλυτερα) οπως το whiskyauction, το scotch whisky auctions, το whiskyauctioneer κ.α.  Προσοχη στους ορους και στις προμηθειες γιατι διαφερουν σημαντικα οπως επισης και στην αναγνωρισιμοτητα και αξιοπιστια. 

• Like 2