Jump to content
  • Welcome to our whiskyforum

    Dear Guest,

    On behalf of whiskyforum.gr and Hellenic Malt Whisky Society, we would like to thank you for visiting our forum. Feel free to navigate to our forum and enjoy content and topics. Always remember that our forum is free for all and if you share the same passion or you just want to be informed about whisky, you are more than welcome to join us!

    forum21.png

    Slainte!

Ένας ξενιτεμένος (δεν) φέρνει την άνοιξη - 02.03.2019


Recommended Posts

Just now, DMTK said:

Τι έξω ρε; :dash2: πες μου αλήθεια...πατώνειιιιιιιιιιις; :laugh3:

ΓΙατι ρεεεε πατωνειιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιςς και θα κρυωσεις 8Pθα κατσω με @mitsubae δεν σε κανω παρεα και ουτε βρωμικο θα σε κερασω για να μαθεις.:crazy:

Link to comment
Share on other sites

Πάρτυ χωρις τον gtril δεν ειναι παρτυ!!!Σαββατο πρωι προσγειώνομαι αθηνα και Σάββατο βραδυ απογειωνόμαστε στο James Joyce!! Το μονο που δεν ξερω ειναι τι στολή να βαλω;;;;? Τι δεν θα μασκαρευτουμε;;;??.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

58 minutes ago, gtril said:

Το μονο που δεν ξερω ειναι τι στολή να βαλω;;;;? Τι δεν θα μασκαρευτουμε;;;??.

κάτσε να σκεφτώ... χμμμ νομίζω αυτή θα σου πάει:

C-043.jpg

  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

21 hours ago, DMTK said:

για πάμε...

1. @McRookie + μέλλουσα McRook-αινα (?) + BOTTLE

2. @DMTK + bottle

3. @mitsubae

4. @Celtic + bottle 

5. @DUCATI13

6. @sir mihas

7. @Ρένα + Αγνωστης (μεχρι στιγμης) Ταυτοτητας Γυαλινο Μποτλιδιο 

8. @gtril

 

Link to comment
Share on other sites

Σ' αυτό το σημείο να παρακαλέσω την μελλοντική κολλητή μου φίλη @Ρένα όπως μου φέρει σε μικρό φιαλιδιον σταγόνες ιερού αποστάγματος εκ της χερσονήσου νοτιοανατολικά του islay. Υπενθυμίζω πως το μπουκάλι το είχε αφήσει ο φίλος κελτης στο αρχοντικό της.

Link to comment
Share on other sites

Θα προσπαθήσω να έρθω, έστω και για λίγο, για να γνωρίσω και εγώ τον ξενιτεμενο φίλο μας (Μήπως χρειαστούμε και κανένα κονέ με τη Μέρκελ). Δυστυχώς κάνω αναγκαστική αποχή από το αλκοόλ, οπότε θα έρθω μόνο για την παρέα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, McRookie said:

Σ' αυτό το σημείο να παρακαλέσω την μελλοντική κολλητή μου φίλη @Ρένα όπως μου φέρει σε μικρό φιαλιδιον σταγόνες ιερού αποστάγματος εκ της χερσονήσου νοτιοανατολικά του islay. Υπενθυμίζω πως το μπουκάλι το είχε αφήσει ο φίλος κελτης στο αρχοντικό της.

δεν χρειαζοταν καν να το πεις. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1. @McRookie + μέλλουσα McRook-αινα (?) + BOTTLE

2. @DMTK + bottle

3. @mitsubae

4. @Celtic + bottle 

5. @DUCATI13+BOTTLE

6. @sir mihas

7. @Ρένα + Αγνωστης (μεχρι στιγμης) Ταυτοτητας Γυαλινο Μποτλιδιο 

8. @gtril

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε κάνει κράτηση ή πάμε έτσι γιολο; Επίσης εκτός από εμένα ποιος άλλος θα έρθει στις 8;

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, McRookie said:

Έχουμε κάνει κράτηση ή πάμε έτσι γιολο

9619d5664ef3bb28bcbc769eadbcf07d.320x240

5 minutes ago, McRookie said:

Επίσης εκτός από εμένα ποιος άλλος θα έρθει στις 8;

8;;;;; καλό!!!

Link to comment
Share on other sites

Και τι ώρα τότε ορε συντεκνε; Μην το ξεφτυλισουμε γιατί κατά τις 11 θα την πέσω στην μπάρα και δεν σηκώνομαι με τίποτα μετά

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, McRookie said:

Και τι ώρα τότε ορε συντεκνε; Μην το ξεφτυλισουμε γιατί κατά τις 11 θα την πέσω στην μπάρα και δεν σηκώνομαι με τίποτα μετά

καλά όποιος μπορεί να έρθει νωρίς δε το συζητώ, αλλά προσωπικά πριν τις 21:15 δε με βλέπω δυστυχώς...

Link to comment
Share on other sites

1. @McRookie + μέλλουσα McRook-αινα (?) + bottle

2. @DMTK + bottle

3. @mitsubae

4. @Celtic + bottle 

5. @DUCATI13+bottle

6. @sir mihas

7. @Ρένα + Αγνωστης (μεχρι στιγμης) Ταυτοτητας Γυαλινο Μποτλιδιο 

8. @gtril

9. @James (?)

10. @Antonis D (νέο μέλος μας, σε φάση μύησης και από απόψε το βράδυ, πιστεύω να το δει με άλλο μάτι ?)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πραγματικά συγγνώμη που εξαιτίας μου διοργανώσαμε αυτή τη συνάντηση σήμερα Σάββατο και τελευταία στιγμή σας το ακυρώνω αλλά είμαι πραγματικά άτυχος. Ανέβασα πυρετό και δυστυχώς δεν γίνεται να έρθω. Και πάλι συγγνώμη κι ελπίζω να περάσετε καλά

  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

55 minutes ago, McRookie said:

Παιδιά πραγματικά συγγνώμη που εξαιτίας μου διοργανώσαμε αυτή τη συνάντηση σήμερα Σάββατο και τελευταία στιγμή σας το ακυρώνω αλλά είμαι πραγματικά άτυχος. Ανέβασα πυρετό και δυστυχώς δεν γίνεται να έρθω. Και πάλι συγγνώμη κι ελπίζω να περάσετε καλά

Μας τσαλακωσες την ψυχολογία, θα πιούμε στην υγειά σου. Σε θέλουμε γερό και δυνατό για την επόμενη. Περαστικά.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, McRookie said:

Παιδιά πραγματικά συγγνώμη που εξαιτίας μου διοργανώσαμε αυτή τη συνάντηση σήμερα Σάββατο και τελευταία στιγμή σας το ακυρώνω αλλά είμαι πραγματικά άτυχος. Ανέβασα πυρετό και δυστυχώς δεν γίνεται να έρθω. Και πάλι συγγνώμη κι ελπίζω να περάσετε καλά

Περαστικά  να είσαι εσυ καλά και θα σε δούμε την επόμενη φορά 

Link to comment
Share on other sites

Αφού πρώτα συνάντησα στο δρόμο ένα τροχαίο, που δημιούργησε κυκλοφοριακό χάος, μετά μια σκουπιδιάρα, μετά το τρενάκι που ξεναγεί τουρίστες και δεν έβρισκα να παρκάρω με τίποτα, κατάφερα να φτάσω στο jj με αρκετή καθυστέρηση. Στεναχωρημένοι όλοι απο την ξαφνική ακύρωση του @McRookie, ξεφλουδίσαμε σε χρόνο dt τα burgers μας :lol: (πέρα απ την πλάκα περαστικά φίλε, θέλαμε να σε δούμε, αλλά σίγουρα θα υπάρξουν στο μέλλον πολλές συναντήσεις που θα βρεθούμε). Η αλήθεια είναι ότι το burger του jj αυτή τη φορά με προβλημάτισε (μάλλον έχω ανέβει επίπεδο εγώ :p). Καθίσαμε έξω γιατί μέσα δεν υπήρχε θέση ούτε για δείγμα (όπως επίσης δεν υπήρχαν και ποτήρια). Ακύρωσαν ακόμη ο @James αλλά και ο @mitsubae (στο οποίο έκανα πλάκα ότι και καλά μέχρι τις 23:30 δεν είχαμε παραγγείλει γιατί τον περιμέναμε...:laugh2:). Όπως επίσης έκανα και το καθιερωμένο τις τελευταίες φορές, πείραγμα (για ένα συγκεκριμένο θέμα) στον @Celtic (σε πειράζω ρε chris αφού κάθε φορά τα ίδια σου λέω και φυσικά την ίδια απάντηση μου δίνεις :give_heart:). Είπαμε το τραγουδάκι γενεθλίων στη @Ρένα (πολύχρονη και πάλι!), η οποία μας κέρασε ένα πεντανόστιμο γαλακτομπούρεκο, ακούσαμε με αγωνία ιστορίες από τον εργασιακό μεσαίωνα που ζει ο @gtril και δε ψηφίσαμε νικητή, αφού απουσίαζε ο καθοδηγητής @Wisdom :crazy:. Όσο για το νέο μέλος μας @Antonis D πιστεύω να μπει γρήγορα στον ίσιο δρόμο και να τον ξαναδούμε σε κάποια απ τις συναντήσεις μας. 

Δοκιμάσαμε:

1. Royal Heritage 21yo, blended whisky, 43% (by @thanasist)

2. Macallan Quest, 1lt, 40% (by @DUCATI13)

3. Glenlivet Nadurra Oloroso, bot. 03/17, batch OL0317, 60,3% (by @DMTK)

4. Benriach 2005, 12yo, Oloroso, cask 2565, dist. 10-06-2005, bot. June 2017, bottle 78 of 625, 58,8% (by @Celtic), το οποίο νομίζω με κέρδισε περισσότερο απ όλα.

5. Laphroaig The 1815 Legacy Edition, 48% (by @Ρένα)

Ευχαριστώ πολύ όλα τα παιδιά για την παρέα και τα υπέροχα, για ακόμη μια φορά, κεράσματά τους!!!

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Η χθεσινή μέρα δεν ήταν και ότι καλύτερο σχετικά με το μέρος( πάλι καλά που δεν βγήκε η καθαρίστρια να μας πει να μην φαίνονται τα μπουκάλια επανω στο τραπέζι) την κίνηση και όλα τα στραβά που συνέβησαν αλλά και πάλι η παρεα μετράει .

@McRookie περαστικά και κάποια στιγμή θα σε δούμε από κοντά .

Δοιμασαμε τα παρακάτω ευχαριστώ τον @DMTK για το copy paste που έκανα .

1. Royal Heritage 21yo, blended whisky, 43% (by @thanasist)

2. Macallan Quest, 1lt, 40% (by @DUCATI13)

3. Glenlivet Nadurra Oloroso, bot. 03/17, batch OL0317, 60,3% (by @DMTK)

4. Benriach 2005, 12yo, Oloroso, cask 2565, dist. 10-06-2005, bot. June 2017, bottle 78 of 625, 58,8% (by @Celtic), το οποίο νομίζω με κέρδισε περισσότερο απ όλα.

5. Laphroaig The 1815 Legacy Edition, 48% (by @Ρένα)

Αυτά που ξεχώρισα ήταν του @DMTKκαι του @Celtic ευχαριστώ και εγώ πολύ για την ωραία παρέα όπως και πάλι τα χρόνια πολλά στην @Ρένα και ευχαριστώ για το ωραίο γλυκό να είχαμε και λίγο μους γιαουρτιού με λεμόνι θα ήταν κολασηηηηηηηη!!

Χαρηκα που γνώρισα το νέο μέλος @Antonis D και να σε ξαναδούμε από κοντά .

Υγ.1 @mitsubae ακόμα σε περιμένουμε ? .

Υγ.2 Ο @DMTK με νέα κόμμωση ήταν κάτι σαν πως το είπαμε αυτόν με τα γυαλιά ;;;;;;!:dash2:

Υγ.3 Ο άρχοντας έλειπε έτρωγε κάτι σε χοιρινό σούσι :bad:

Εις το επανιδείν 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

@DUCATI13 δεν ήταν χοιρινό σούσι ρε τρελέ αλλά κομμάτια μοσχαρίσιο φιλέτο που τα ψηναμε βουτόντας τα σε καφτο λάδι ???

Όσο και αν δεν το πιστεύετε θλίβομαι κάθε φορά που χάνω συνάντηση της παρέας και εννοείται ότι αυτό συμβαίνει μόνο όταν βρίσκομαι πολύ μακριά...

Τα περαστικά και από μένα στον φίλο Θάνο και ελπίζω να τον δούμε πάλι σύντομα!

Όσο για το θέμα του χώρου συνεύρεσης έχω να πω πως παρόλο τις καλύτερες μου προθέσεις δυστυχώς δεν μπορεί να καλύψει τις ανάγκες της παρέας μας...

Τα φιλιά μου σε όλους και μου λείπετε παρόλο που κακοπερναω...?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δεν ήρθε ο ξενιτεμένος, ούτε η άνοιξη τελικά, αλλα ουτε οι James & Mitsubae. Όσοι όμως δώσαμε το παρόν, μαζί με τον νέο Antonis, παλέψαμε τις κακουχίες και βγήκαμε νικητές άλλη μια φορά. Οι Los Globos μασκαρευτηκαν μαλλιαδες και μας χάρισαν στιγμές γέλιου, η Ρένα μας κέρασε Laphroaig Legacy και γαλακτομπούρεκο, ο Sir μας έλυσε κάποιες αποριες για τα Ιαπωνικά, ο Ducati13 μας διηγήθηκε προσωπικές ιστορίες επιτυχημένων αναζητήσεων χαμένων θησαυρών Macallan, ταιριάζοντας το κερασμα του, ένα μπουκάλι Quest από τους Αμπελώνες Μακαλλανίου, ο Thanasist έφυγε νωρίς γιατί αν κάναμε ψηφοφορία θα ήταν η πρώτη φορά που θα έχανε, φέρνοντας ένα κεραμικό fancy 21 ετών παλιό άγνωστο blend που δεν πινοταν, ο DMTK μοίρασε κάτι βυσσινί κάρτες με μικροσκοπικά γραμματάκια, και για να εξιλεωθεί έκανε το καλύτερο προσωπικό του κερασμα με ενα χορταστικό Γκλενλιβιτ Μαδουρο Ολοροσιο, ενώ τέλος ο Gtril, κάνοντας ένα διάλειμμα από τα πυροσβεστικά του καθήκοντα, άναψε φωτιές στην κουβέντα ......

Περάσαμε όμορφα, η συνάντηση είχε το άρωμα κάποιων άλλων παρόμοιων συγκεντρώσεων μικρής προσέλευσης, με όλα τα θετικά και τα αρνητικά της, στο τέλος το πρόσημο ήταν θετικό! 

Περαστικά στον McFlu, και Slainte Ωρέ σε όλους μέχρι την επόμενη!!!

IMG_20190303_003720.jpg

IMG_20190302_221506.jpg

IMG_20190302_225535.jpg

IMG_20190302_221154.jpg

 

  • Like 4
  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...