Jump to content
  • Welcome to our whiskyforum

    Dear Guest,

    On behalf of whiskyforum.gr and Hellenic Malt Whisky Society, we would like to thank you for visiting our forum. Feel free to navigate to our forum and enjoy content and topics. Always remember that our forum is free for all and if you share the same passion or you just want to be informed about whisky, you are more than welcome to join us!

    forum21.png

    Slainte!

Ένας ξενιτεμένος (δεν) φέρνει την άνοιξη - 02.03.2019


Recommended Posts

Να ζητήσω μια συγγνώμη για την απουσία μου αλλά κατά τις 19:00 πληροφορήθηκα πως θα έπρεπε να παραλάβω

οικογενειακό πρόσωπο εκ Κύπρου ορμώμενο στις 22:30 από το Ελ. Βενιζέλος, με αποτέλεσμα να καταστεί αδύνατη η παρουσία μου.

To Legacy καλό? Να το σφάξω????

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Celtic said:

DMTK μοίρασε κάτι βυσσινί κάρτες με μικροσκοπικά γραμματάκια,

Αν κρίνω απ τα γυαλιά σου (που δοκίμασα) και το μεγεθυντικό φακό που πάντα χρησιμοποιείς, για να βγάλεις τα γράμματα απ τις ετικέτες των μπουκαλιών....μάλλον έπρεπε να σου έφτιαχνα κάρτα μεγέθους Α4 για να βγάζεις τα γράμματα :laugh2:

  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, mitsubae said:

To Legacy καλό? Να το σφάξω????

Αν και το δοκίμασα μετά το burger, κάποια λουκανικάκια, μια μερίδα πατάτες, το γαλακτομπούρεκο και την τάρτα με φράουλες..μια χαρά το βρήκα, οπότε δώσ' του να καταλάβει!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, DMTK said:

Αν και το δοκίμασα μετά το burger, κάποια λουκανικάκια, μια μερίδα πατάτες, το γαλακτομπούρεκο και την τάρτα με φράουλες..μια χαρά το βρήκα, οπότε δώσ' του να καταλάβει!

Πάλι καλά που έφαγες ελαφριά και συγκρατημένα.. 

Όταν λες το βρήκες καλό, τι ακριβώς κατάλαβες μετά από όλα αυτά?! :jump:  8P

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, mallios said:

Πάλι καλά που έφαγες ελαφριά και συγκρατημένα.. 

Όταν λες το βρήκες καλό, τι ακριβώς κατάλαβες μετά από όλα αυτά?! :jump:  8P

μα εγώ...δεν..με πίεσαν ...το άγχος για να βρώ να παρκάρω, η στεναχώρια για τους απόντες, η @Ρένα που είχε γενέθλια και μας κέρασε, ο @Celtic που μου την έλεγε συνεχώς...άνθρωπος είμαι, παρασύρθηκα...:lol:

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Tassos Roubeidis said:

Δημήτρη χωρίς πλάκα το μαλι σε ομορφαίνει...να το κοιτάξεις ρε φίλε ❤

μπελάς είναι Τάσσο :biggrin1:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα,

Ως νέο μέλος του forum θα ήθελα να σας ευχαριστήσω αφενός για την αποδοχή σας στο forum (αν και είχα βύσμα τηλεοπτικό αστέρα του παρελθόντος με περούκα !!!) και αφετέρου για την ωραία βραδιά που περάσαμε το Σάββατο.

Πέρα από την καλή παρέα και το καλό κλίμα, αξιοσημείωτη είναι η διάθεση που έχετε να μοιράζεστε  γνώσεις και εμπειρίες με τα νεότερα μέλη.

Είμαι σίγουρος ότι θα τα ξαναπούμε σύντομα!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

54 minutes ago, Antonis D said:

Καλησπέρα και από εμένα,

Ως νέο μέλος του forum θα ήθελα να σας ευχαριστήσω αφενός για την αποδοχή σας στο forum (αν και είχα βύσμα τηλεοπτικό αστέρα του παρελθόντος με περούκα !!!) και αφετέρου για την ωραία βραδιά που περάσαμε το Σάββατο.

Πέρα από την καλή παρέα και το καλό κλίμα, αξιοσημείωτη είναι η διάθεση που έχετε να μοιράζεστε  γνώσεις και εμπειρίες με τα νεότερα μέλη.

Είμαι σίγουρος ότι θα τα ξαναπούμε σύντομα!

Χάρηκα κι εγώ που γνώρισα το νέο μέλος μας (αν και το γνωρίζω απο τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου :lol:). Δυστυχώς, η προχθεσινή βραδιά δεν ήταν και τόσο αντιπροσωπευτική (απίστευτη κίνηση στο κέντρο, καθυστέρηση, ακυρώσεις της τελευταίας στιγμής, έλλειψη ποτηριών κλπ). Όμως η παρέα έστω κι έτσι, δε χάνει το κέφι και τη διάθεσή της. Πιστεύω λοιπόν να σε ξαναδούμε σύντομα, γιατί το "νερό της ζωής" κρύβει μια απίστευτη μαγική δύναμη, που είναι κρίμα, να μη γευτείς...

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, DMTK said:

απίστευτη κίνηση στο κέντρο, καθυστέρηση, ακυρώσεις της τελευταίας στιγμής, έλλειψη ποτηριών κλπ

αμαν μωρε ολο γκρινιαααααα :icecream:

Μια χαρα ηταν ολα! εκτος απο την ελλειψη του νεου μου κολλητου @McRookie πραγμα το οποιο μας στεναχωρησε και τη γρηγορη αναχωρηση του @thanasist , αντε και τις απουσιες που πηραν μερικοι μερικοι ... ολα ηταν καλα! 

@DMTK & @DUCATI13 σας ευχαριστω πολυ για την φραουλενια ταρτα σας ...βεβαια ελειπαν 39 κερακια επιπλεον απο πανω της  :mosking:

Επισης επειδη δεν ψηφισαμε (μαλλον ξεχαστηκαμε;;;) παρολο που το ανεφερε ο @Celtic , ψηφιζω τωρα και λεω οτι μου αρεσε πιο πολυ  το Nadurra του  @DMTK 

 

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Ρένα said:

Επισης επειδη δεν ψηφισαμε (μαλλον ξεχαστηκαμε;;;) παρολο που το ανεφερε ο @Celtic , ψηφιζω τωρα και λεω οτι μου αρεσε πιο πολυ  το Nadurra του  @DMTK 

 

... μια φορά μπορεί να έβγαινα κι εγώ νικητής και δε ψηφίσαμε... :dash2:

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, DMTK said:

... μια φορά μπορεί να έβγαινα κι εγώ νικητής και δε ψηφίσαμε... :dash2:

Θα το κανονίσουμε την επόμενη φορά να νικήσεις εσυ .

Link to comment
Share on other sites

Και μενα το Nadurra μου αρεσε πολύ, αυτο θα ψηφιζα. Ηταν λίγο καλύτερο του Benriach. To blend του @thanasist το έθαψα στη γεύση, αλλά είχε ωραίο άρωμα το άτιμο! Οι Μακαλλάνιοι αμπελώνες με το Quest δεν μου είπαν και πολλά....αχχχχχ ....πού'ναι τα χρόνια....ωραία χρόνια.......?......που'χες μπαχάρια...μες στην καρδιά..... ?.....που'ν η σερίλα...γλυκιά σερίλα...? ...να μας ζεστάνει...στην παγωνιά.....?

Εκείνο το Laphroiag δε.......πως το λέει ο @mallios ? καμμένο λάστιχο στην άσφαλτο? κάπως έτσι ....στάχτες, καπνιστό μπέικον και λιωμένο καουτσούκ....

  • Haha 2
  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Celtic said:

Και μενα το Nadurra μου αρεσε πολύ, αυτο θα ψηφιζα. Ηταν λίγο καλύτερο του Benriach. To blend του @thanasist το έθαψα στη γεύση, αλλά είχε ωραίο άρωμα το άτιμο! Οι Μακαλλάνιοι αμπελώνες με το Quest δεν μου είπαν και πολλά....αχχχχχ ....πού'ναι τα χρόνια....ωραία χρόνια.......?......που'χες μπαχάρια...μες στην καρδιά..... ?.....που'ν η σερίλα...γλυκιά σερίλα...? ...να μας ζεστάνει...στην παγωνιά.....?

Εκείνο το Laphroiag δε.......πως το λέει ο @mallios ? καμμένο λάστιχο στην άσφαλτο? κάπως έτσι ....στάχτες, καπνιστό μπέικον και λιωμένο καουτσούκ....

ωραία, μήπως να ψηφίζαμε τώρα; :biggrin1:

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνεται πως όλοι σας θέλετε τον σερίφη Wisdom για να τηρείτε ήθη, έθιμα και παραδόσεις.

Επισημαίνω ότι η ψηφοφορία δεν λειτουργεί τόσο ως κίνητρο για να φέρνουμε ποιοτικές εμφιαλώσεις (μια πιθανότητα 17% να μην πληρώσεις 10-20 ευρώ φαγητού δεν είναι σοβαρό κίνητρο, όταν προσφέρεις μπουκάλι που μπορεί να σου έχει κοστίσει τα εφταπλάσια). Άσε δηλαδή που ο πιο συχνός νικητής του διαγωνισμού αυτού είναι ο @thanasist ο οποίος όμως φεύγει αρκετές φορές πριν τελειώσει η βραδιά και γίνει η ψηφοφορία και έτσι συχνά έχει ήδη πληρώσει.

Η ψηφοφορία λειτουργεί λοιπόν κυρίως ως ηθική αναγνώριση για τον προσφέροντα αλλά και εκπαιδευτικά για όλους τους συμμετέχοντες που μπαίνουν στη βάσανο να θυμηθούν ποιο whisky τους άφησε τις καλύτερες εντυπώσεις.

Τέλος, η ψηφοφορία βοηθάει πολύ και τους απόντες, που διαβάζοντας ποιο whisky ήταν ο νικητής της βραδιάς, ειδικά σε περιπτώσεις που αυτό έχει συγκεντρώσει μεγάλη πλειοψηφία, τους δίνει ιδέες για πιθανές μελλοντικές αγορές.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ όλους για τις θερμές ευχές συμπαράστασης που συντρόφευαν το θερμό μου το κεφάλι. Μεγάλη γκαντεμια τι να πω. Απ' ότι φαίνεται μάλλον στα 30 δεν χωράνε 4 καρπούζια στην ίδια μασχάλη όπως χωρούσαν στα 20... Δε θέλω να φαντάζομαι τι θα γίνει στα 40 και στα 50, ας με ενημερώσουν οι γέροντες του φόρουμ. Κατά πως φαίνεται το ξύπνημα στις 4 το πρωί και το συνεχές περπάτημα στο κέντρο της Αθήνας από τις 12 ως τις 7 σε συνδυασμό με jet lag της εβδομάδας που προηγήθηκε και με αγχωτική καθημερινότητα στη δουλειά οδηγούν σε υπερκόπωση και πυρετό. Την επόμενη φορά μάλλον θα αφήσω μόνο τη συνάντηση για εκείνη τη μέρα.

Ελπίζω να περάσατε όμορφα παρά τις πρακτικές δυσκολίες. Το αεροδρομιακο glengoyne το χω παρκάρει στο σπίτι της αδερφής μου και περιμένει καρτερικά να συναντήσει τα λαρυγγια σας την επόμενη φορά!

Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, McRookie said:

. Δε θέλω να φαντάζομαι τι θα γίνει στα 40 και στα 50, ας με ενημερώσουν οι γέροντες του φόρουμ.

Γέροντες?!.... παρακαλώ τον αγαπητό μοντίφικα @DMTK να βάλει τον κύριο @McRookie στη λίστα των μελών που θα πιούν Loch Dhu

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, McRookie said:

Ευχαριστώ πολύ όλους για τις θερμές ευχές συμπαράστασης που συντρόφευαν το θερμό μου το κεφάλι. Μεγάλη γκαντεμια τι να πω. Απ' ότι φαίνεται μάλλον στα 30 δεν χωράνε 4 καρπούζια στην ίδια μασχάλη όπως χωρούσαν στα 20... Δε θέλω να φαντάζομαι τι θα γίνει στα 40 και στα 50, ας με ενημερώσουν οι γέροντες του φόρουμ. Κατά πως φαίνεται το ξύπνημα στις 4 το πρωί και το συνεχές περπάτημα στο κέντρο της Αθήνας από τις 12 ως τις 7 σε συνδυασμό με jet lag της εβδομάδας που προηγήθηκε και με αγχωτική καθημερινότητα στη δουλειά οδηγούν σε υπερκόπωση και πυρετό. Την επόμενη φορά μάλλον θα αφήσω μόνο τη συνάντηση για εκείνη τη μέρα.

Ελπίζω να περάσατε όμορφα παρά τις πρακτικές δυσκολίες. Το αεροδρομιακο glengoyne το χω παρκάρει στο σπίτι της αδερφής μου και περιμένει καρτερικά να συναντήσει τα λαρυγγια σας την επόμενη φορά!

Να πάω να πάρω το glengoyne να μην πιάνει χώρο στην κοπέλα? 

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

On 3/7/2019 at 2:47 PM, McRookie said:

...Απ' ότι φαίνεται μάλλον στα 30 δεν χωράνε 4 καρπούζια στην ίδια μασχάλη όπως χωρούσαν στα 20... Δε θέλω να φαντάζομαι τι θα γίνει στα 40 και στα 50, ας με ενημερώσουν οι γέροντες του φόρουμ. Κατά πως φαίνεται το ξύπνημα στις 4 το πρωί και το συνεχές περπάτημα στο κέντρο της Αθήνας από τις 12 ως τις 7 σε συνδυασμό με jet lag της εβδομάδας που προηγήθηκε και με αγχωτική καθημερινότητα στη δουλειά οδηγούν σε υπερκόπωση και πυρετό.

Φιλε στο λέω με την εμπειρία και των (λίγων ?) παραπάνω χρόνων ? αλλά κυρίως του συχνά  βεβαρημένου ταξιδιωτικού προγράμματος και της έλλειψης ύπνου, αυτό που για μένα είναι σωτήριο είναι 4 μισά δισκία αναβραζων βιταμίνη C μερικές μέρες πριν τα ταξίδια (Η ακόμα αν νιώσεις ότι σε τριγυρίζει κρύωμα) και κατά την διάρκεια, επίσης ημερήσια δόση σπιρουληνας και βιταμίνη B6 και  biotin με αυτό το κοκτέιλ (και με ginseng για τα πολύ δύσκολα) αντέχω στα δύσκολα και επίσης σπάνια έχω κρυολογήματα ?

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...