Jump to content
  • Welcome to our whiskyforum

    Dear Guest,

    On behalf of whiskyforum.gr and Hellenic Malt Whisky Society, we would like to thank you for visiting our forum. Feel free to navigate to our forum and enjoy content and topics. Always remember that our forum is free for all and if you share the same passion or you just want to be informed about whisky, you are more than welcome to join us!

    forum21.png

    Slainte!

Highland Park 10y.o., "REBUS 30 - RANKIN", 40%


Celtic

Recommended Posts

rebus30.jpg

https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/94628/highland-park-10-year-old-rebus30

 

Mια ειδική έκδοση του αποστακτηρίου, που κυκλοφόρησε σε 10.000 φιάλες το 2017, για να τιμήσει την επέτειο 30 χρόνων από την πρώτη εμφάνιση του επιθεωρητή Ρέμπους, σε νουβέλα του, πολύ γνωστού στους λάτρεις της αστυνομικής λογοτεχνίας, Σκωτσέζου συγγραφέα Ian Rankin. Ο Ian, φανατικός φίλος του ουίσκυ κι ο ίδιος, δεν θα μπορούσε να μην ενσωματώσει την αγάπη του για το ποτό της πατρίδας του, στον κεντρικό χαρακτήρα των ιστοριών του. Έτσι, όσοι έχει τύχει να διαβάσετε έστω κι ένα βιβλίο του με ήρωα τον επιθεωρητή Ρέμπους, θα έχετε διαπιστώσει οτι παράλληλα με την επίλυση διάφορων υποθέσεων, ο παλαιάς κοπής αστυνομικός αρέσκεται να χαλαρώνει που και που, απολαμβάνοντας την γεύση ενός Talisker, ενός Lagavulin ή ενός Highland Park, που είναι και το αγαπημένο του.

Υποτίθεται οτι το συγκεκριμενο Highland Park, είναι ένα vatting στο στυλ που προτιμά και ο ίδιος ο συγγραφέας, με βάση την επιλογή ενός βαρελιού που είχε κάνει, κατα την επίσκεψη του στο αποστακτήριο, γιορτάζοντας την 20η επέτειο του Ρέμπους τότε.

Οπότε, με βάση τα λεγόμενα του ίδιου του αποστακτηρίου, η έκδοση αυτή διαφέρει από την στάνταρ 10 ετών που κυκλοφορεί ευρέως στην αγορά, και γιατί να μην τους πιστέψωμεν άλλωστε?

Μεγάλη εισαγωγή αλλά απαραίτητη θεωρώ. Πάμε στο ψητό.

Μου αρέσει αρκετά η μύτη του. Ελαφριά και απαλή με ευωδιαστά βότανα και ποικικλία φρούτων, τροπικά και εσπεριδοειδή. Περίμενα έστω και μια υπόνοια τύρφης αλλά δεν βρήκα τίποτα. Παράξενο, αλλά δεν με χαλάει αυτό.

Στο στόμα επίσης πολύ απαλό (μήπως θα έπρεπε να έχει λίγο παραπάνω από 40% αλκοόλ? Έστω 43% βρε αδελφέ.....). Όμως το απολαμβάνω και πάλι. Με μια απειροελάχιστη υποψία τύρφης εδώ, με φρουτώδη γλύκα, βανίλια αλλά και με κάποια spices που δίνουν ένα κάποιο ταμπεραμέντο. Με μέτριο σώμα, μια clean αίσθηση, και μικρή επίγευση, σε κάνει να θες να συμπληρώσεις αμέσως το ποτήρι που αδειάζει σε χρόνο dt. 

Καθάριο, ανεπιτήδευτο, χαμηλών τόνων, χωρίς νεύρο αλλά ποιοτικό, μπορώ να πω οτι με κέρδισε, κι ας έχω άλλη εικόνα στο μυαλό μου, πιο στιβαρή, πιο "dark", πιο δυνατή για οποιοδήποτε Highland Park single malt. 

Extra plus το φοβερό κατάμαυρο μπουκάλι.....απο εκείνα που κρατάς σε μια γωνιά σαν διακοσμητικά, όταν αδειάσουν.

Eυτυχώς είναι από τις λίγες περιπτώσεις που γλύτωσε την "συλλεκτικότητα" και την εξωφρενική άνοδο της τιμής του στην δευτερογενή αγορά, οπότε όποιος ενδιαφέρεται το βρίσκει ακόμα και σήμερα σε προσιτή τιμή εκεί έξω.

Α must-have for Rebus fans. Enjoy !

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

52 minutes ago, Celtic said:

Οπότε, με βάση τα λεγόμενα του ίδιου του αποστακτηρίου, η έκδοση αυτή διαφέρει από την στάνταρ 10 ετών που κυκλοφορεί ευρέως στην αγορά, και γιατί να μην τους πιστέψωμεν άλλωστε?

Έλα μού ντε??

 

52 minutes ago, Celtic said:

Καθάριο, ανεπιτήδευτο, χαμηλών τόνων, χωρίς νεύρο αλλά ποιοτικό, μπορώ να πω οτι με κέρδισε, κι ας έχω άλλη εικόνα στο μυαλό μου, πιο στιβαρή, πιο "dark", πιο δυνατή για οποιοδήποτε Highland Park single malt. 

Νομίζω ότι το περιέγραψες επακριβώς? θα πρόσθετα ένα καλοκαιρινό Highland Park. Όσο για την μη "συλλεκτική" τιμή τού δεν με παραξενεύει πολύ γιατί ήταν αρκετά μεγάλη η διάθεση οπότε δεν παρασύρθηκε η τιμή... ευτυχώς για εμάς ?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, Celtic said:

Extra plus το φοβερό κατάμαυρο μπουκάλι.....

Μέχρι πριν λίγο καιρό συμφωνούσα και 'γω μέχρι μια μέρα που μετά από 15ωρο στην δουλειά λαχταρούσα για ένα χαλαρωτικό dark origins, και έβγαζε δεν έβγαζε μισό dram...

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Desmond said:

Μέχρι πριν λίγο καιρό συμφωνούσα και 'γω μέχρι μια μέρα που μετά από 15ωρο στην δουλειά λαχταρούσα για ένα χαλαρωτικό dark origins, και έβγαζε δεν έβγαζε μισό dram...

Ναι, όντως αυτό είναι ένα μειονέκτημα, να μην βλέπεις πόσο έχει μέσα ακόμα. By the way, ο Βασιλόπουλος (ΑΒ), πρέπει να είχε στοκάρει πολύ πράμα από Dark Origins, μέχρι και πριν 2-3 εβδομάδες πήρε το μάτι μπουκάλια από αυτό σε ένα μεγάλο κατάστημα, όποιος ενδιαφέρεται να του πω ποιό, ας μου στείλει pm.

Link to comment
Share on other sites

41 minutes ago, Celtic said:

Ναι, όντως αυτό είναι ένα μειονέκτημα, να μην βλέπεις πόσο έχει μέσα ακόμα. By the way, ο Βασιλόπουλος (ΑΒ), πρέπει να είχε στοκάρει πολύ πράμα από Dark Origins, μέχρι και πριν 2-3 εβδομάδες πήρε το μάτι μπουκάλια από αυτό σε ένα μεγάλο κατάστημα, όποιος ενδιαφέρεται να του πω ποιό, ας μου στείλει pm.

κι εγώ έχω βρει πολλά στα 65€ (στα νότια)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...