Jump to content
  • Welcome to our whiskyforum

    Dear Guest,

    On behalf of whiskyforum.gr and Hellenic Malt Whisky Society, we would like to thank you for visiting our forum. Feel free to navigate to our forum and enjoy content and topics. Always remember that our forum is free for all and if you share the same passion or you just want to be informed about whisky, you are more than welcome to join us!

    forum21.png

    Slainte!

The Chivas Whisky Lab - 21.2.2019 KYLIX


Recommended Posts

Ειχαμε την ευκαρια (βασικα πιο πολυ τυχη για μενα) να παρευρεθουμε μαζι με τον @sir mihas χθες στον Κυλικα για να παρακολουθησουμε το whisky lab του Chivas Regal και θα ηθελα να μεταφερω τις εντυπωσεις μου κυριως για την εκδηλωση και λιγοτερο για τις γευστικες δοκιμες που καναμε. 

Ο χωρος του Κυλικα ειναι πολυ φιλοξενος και ιδανικος για τετοιου ειδους εκδηλωσεις που αφορουν σε μικρο αριθμο ατομων (νομιζω φιλοξενει 12 εως 14 ατομα ανετα). Το μονο προβλημα που ειχα ηταν οτι περιτριγυριζομουν απο αρκετες δεκαδες φιαλες single malt (κυριως) whisky και μου αποσπουσαν αρκετα την προσοχη καθως δεν ειχα χρονο νωριτερα η μετα το περας της εκδηλωσης να τις επεξεργαστω καλυτερα και ισως να αγοραζα και καποια....:turned:

Ο εισηγητης Μιχαλης Καγιαννης, ηταν πολυ καλος στην παρουσιαση του, επικοινωνιακος και γνωστης του αντικειμενου του ως  Chivas Brand Ambassador.  Δυστυχως δεν υπηρξε η δυνατοτητα συνδεσης του λαπτοπ του με την οθονη του Κυλικα, οποτε ειδαμε την παρουσιαση οσο γινοταν απο την οθονη χωρις ομως αυτο να αποθαρρυνει τον Μιχαλη Καγιαννη ο οποιος σε ολη τη διαρκεια ηταν επεξηγηματικοτατος και αναλυτικος.  Εμενα τουλαχιστον μου εμειναν πολλα απο αυτα που ανεφερε και τα βρηκα εξαιρετικα ενδιαφεροντα και για την ιστορια του whisky, των βαρελιων, τις περιοχες της Σκωτιας και εν τελει το Chivas.

Μου αρεσε πολυ η ωρα που ελαβε χωρα η εκδηλωση. Στις 6 το απογευμα ξεκινησε, γυρω στις 8 τελειωσε (ισως και κατι παραπανω).Βρισκω εξαιρετικη ωρα για tasting την συγκεκριμενη διοτι πας μετα απο καποια αλλη δουλεια, δεν πας για να πιεις αλλα πραγματικα για να δοκιμασεις και τουλαχιστον οι δικες μου αισθησεις (γευση - οσφρηση - umami) λειτουργουν πολυ καλυτερα.... οπως και η διαθεση μου για τετοιου ειδους εκδηλωσεις.

Το στησιμο στο τραπεζι ηταν εξαιρετικο. Ολα αναγραφονταν στο ταμπλο κατω απο τα ποτηρια μας τα οποια ηταν εξαιρετικα χαριτωμενα. Πρεπει να σας πω οτι μας δωσανε και απο 2 ποτηρακια στον καθενα φευγοντας. Ειχαμε επισης την ευκαιρια να φτιαξουμε το δικο μας whisky και να το παρουμε μαζι μας και αυτο σε μπουκαλακι 100 ml αναμειγνυοντας τα whisky που θα αναφερω παρακατω απο τις 4 περιοχες της Σκωτιας καθως και τη βαση του Chivas το Strathisla. Αυτη τη διαδικασια την απολαυσαμε νομιζω ολοι πολυ.

Δοκιμασαμε λοιπον με την εξης σειρα  :

Chivas 12

Chivas Extra

Strathclyde 12

Απο τις 4 περιοχες ηπιαμε με την εξης σειρα 

Strathisla 12 - Speyside

Dalwhinnie 15 - Highlands 

Glenkinchie (δεν συγκρατησα ποιο) -  Lowlands 

Laphroaig 10 - Islay

Για το τελος αφησαμε το Chivas 18 καθως και το Ultis που ειναι blended malt. 

Για μενα το Chivas ειναι ισως το πρωτο whisky που ηπια ποτε στη ζωη μου και το 12αρι και το 18αρι ηταν κλασικες παντα παρουσιες μεσα στο πατρικο μου σπιτι. Ο μπαμπας μου με μυησε σε αυτο οποτε ειναι παντα οικεια η γευση του και μου ξυπνα μνημες. 

Μου αρεσε αρκετα και το extra ως πιο αναλαφρο, ειναι αυτο που αποκαλειτε καλοκαιρινο whisky .Κυριως ομως μου αρεσε το ULTIS που ηταν το τελευταιο. Δεν θα γραψω αναλυτικα για το καθε ενα απο αυτα. Αν εγραφα, θα εγραφα για το Ultis και το Extra αλλα οχι σημερα. Ισως καποια αλλη στιγμη.

Με τη μικρη μου εμπειρια που εχω σε γευσιγνωσιες, η αποτιμηση μου ειναι πολυ θετικη και με ευκαιρια την εκδηλωση αυτη συνειδητοποιησα οτι ειχα να πιω blended whisky πανω απο 3 χρονια νομιζω  :turned:  αν εξαιρεσω το Timorous Beasties που εφερε στο σπιτι μου ο @Prizrak .

 

IMG_20190221_183937-800x600.jpg.0458f89a973e3e4cc8fcb72ff6983727.jpg

IMG_20190221_181244-800x600.jpg.3ad907850dcbbafe23f0f54457f23229.jpg

IMG_20190221_184705-600x800.thumb.jpg.4d96fb2f8ad2761e841bcc3de144d0d1.jpg

IMG_20190221_185140-800x600.jpg.6e4d5ef5d2053495b7e657ec69138f52.jpg

IMG_20190221_194726-800x600.jpg.60dc2dd6e5114b8b86b5623412a2cdd9.jpg

 

 

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, Ρένα said:

.Βρισκω εξαιρετικη ωρα για tasting την συγκεκριμενη διοτι πας μετα απο καποια αλλη δουλεια, δεν πας για να πιεις αλλα πραγματικα για να δοκιμασεις και τουλαχιστον οι δικες μου αισθησεις (γευση - οσφρηση - umami) λειτουργουν πολυ καλυτερα.... οπως και η διαθεση μου για τετοιου ειδους εκδηλωσεις.

τσάμπα τα γράφω μου φαίνεται, το umami είναι η 5η βασική γεύση μετά το ξινό, το γλυκό, το πικρό και το αλμυρό, όχι αίσθηση...:dash2:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, DMTK said:

τσάμπα τα γράφω μου φαίνεται, το umami είναι η 5η βασική γεύση μετά το ξινό, το γλυκό, το πικρό και το αλμυρό, όχι αίσθηση...:dash2:

Συνήθως τρώω πχ χόρτα με λεμονακι- ξινό.  Την επόμενη  φορά θα τα δοκιμάσω με umami!!!????

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, thanasist said:

Συνήθως τρώω πχ χόρτα με λεμονακι- ξινό.  Την επόμενη  φορά θα τα δοκιμάσω με umami!!!????

Προσπαθώ τόσα χρόνια να διευρύνω τους γευστικούς σας ορίζοντες και εσείς με αντιμετωπίζετε με ειρωνείες και χλευασμούς... :unknw: να φας τα χορταράκια σου όπως τα έτρωγες τόσα χρόνια και να αφήσεις το umami για κανέναν ανοιχτόμυαλο... άντε γειά 8P

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, DMTK said:

τσάμπα τα γράφω μου φαίνεται, το umami είναι η 5η βασική γεύση μετά το ξινό, το γλυκό, το πικρό και το αλμυρό, όχι αίσθηση...:dash2:

Ε αυτό. Ουφ πια. 

Link to comment
Share on other sites

Στη φωτογραφία τα ποτηράκια της γευσιγνωσίας είναι τα ίδια που μας σέρβιραν στο Aberlour πριν 2 χρόνια. Το Aberlour ανήκε στον όμιλο Pernod-Ricard, που ανήκει και το Chivas. Τα πουλούσαν στο κατάστημα του αποστακτηρίου.

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, ΒΑΣΙΛΗΣ said:

Στη φωτογραφία τα ποτηράκια της γευσιγνωσίας είναι τα ίδια που μας σέρβιραν στο Aberlour πριν 2 χρόνια. Το Aberlour ανήκε στον όμιλο Pernod-Ricard, που ανήκει και το Chivas. Τα πουλούσαν στο κατάστημα του αποστακτηρίου.

Τα είχαν και στο αντίστοιχο whisky lab (blending masterclass) με τον Μιχάλη στη εκδήλωση που έκανε στο CV το Difford's πέρσυ τον Ιανουάριο. Αυτό που μου προκαλεί λίγο έκπληξη είναι ότι σε διάστημα 1 εβδομάδας ουσιαστικά το Chivas κάνει το ίδιο event (blending masterclass) μία με τον εν Ελλάδι brand ambassador και μία με τον τεράστιο Colin Scott. Επίσης από το λίγο που έψαξα δεν βρήκα διαφήμιση ούτε και αναφορά στο site του Kylix ακόμα και σήμερα, ενώ και η Difford's μιλάει για το blending masterclass λέγοντας ότι είναι για πρώτη φορά. (φυσικά ο Scott είναι). 

Σημαντικό είναι ότι το whisky lab ανακοινώνεται όχι σαν event αλλά σαν πλατφόρμα για επαγγελματίες που πλέον δίνεται πρόσβαση και στο κοινό. Καταλαβαίνω ότι είναι 2 διαφορετικά events.

Link to comment
Share on other sites

56 minutes ago, mallios said:

Αυτό που μου προκαλεί λίγο έκπληξη είναι ότι σε διάστημα 1 εβδομάδας ουσιαστικά το Chivas κάνει το ίδιο event (blending masterclass) μία με τον εν Ελλάδι brand ambassador και μία με τον τεράστιο Colin Scott. Επίσης από το λίγο που έψαξα δεν βρήκα διαφήμιση ούτε και αναφορά στο site του Kylix ακόμα και σήμερα, ενώ και η Difford's μιλάει για το blending masterclass λέγοντας ότι είναι για πρώτη φορά. (φυσικά ο Scott είναι). 

Στο Κύλικα την 21/2, χωρίς την παρουσία του Colin Scott, έγινε κατόπιν πρόσκλησης.

Την 27/2 διοργανώνεται από το The Tasters Club, παρουσία του Colin Scott, με κόστος συμμετοχής 40 ευρώ 

Την 28/2 διοργανώνεται από το FNL, παρουσία του Colin Scott, με κόστος συμμετοχής 50 ευρώ 

Την 1/3 διοργανώνεται από το Difford's, παρουσία του Colin Scott, κατόπιν πρόσκλησης

Την 2/3, διοργανώνεται από το Difford's, χωρίς την παρουσία του Colin Scott, με κόστος 30 ευρώ. 

Την 3/3, διοργανώνεται από το Difford's, χωρίς την παρουσία του Colin Scott, με κόστος 30 ευρώ.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

και τις 28 -2 απο τον Πανο Δεληγιαννη του FNL με χρεωση 50 ευρω στον ιδιο χωρο που το κανουν οι Tasters με το ιδιο προγραμμα  απλα τα μεζεδακια που θα ακολουθησουν θα τα φερει ο Δρακουλης ενω στους αλλους Ο Κοντιζας που εχει το Νολαν

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, mallios said:

Ελπίζω ο Colin να κατέβει στο νησί όταν θα είμαι εδώ (βασικά ελπίζω να κατέβει στο νησί).

δε θέλω να σε απογοητεύσω αλλά με τόσους εξόδους, ελληνική φιλοξενία, γκρικ σουβλάκι και μουζάκα, τον βλέπω κάθε ΣΚ κοντά μας για .... Athens by night :laugh3:

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω ποιοι και ποσα πλερωσαν για να απολαυσουν Colins' Scott το αναγνωσμα, απλα τσεπωστε στα ματια σας γκραν μιτινγκ σε πριβε εκδοση δυο μεγαλων μορφων της whiskikης τεχνης.  Ανταποκριθηκα στην εκκληση του να με γνωρισει και στη συγκεκριμενη φωτο μας βλεπετε με φορμες εργασιας να ποζαρουμε για τα ματια σας μονο σε στυλ προσκοπικου δεους ο Sir, ανεμελου προφεσορα ο Colin. :clapping: 

ΥΓ 1...για την καλυτερη αποδοση του φωτος στα προσωπα μας, αποχωριστηκα το περουκινι μου.

ΥΓ 2 ....(πολυ) κακες γλωσσες αναφερουν οτι βρεθηκα εκει γιατι ειχα να παραδωσω πιτσα στον πεινασμενο Σκωτο.  Καταγγελλω τις προσβλητικες επιθεσεις και εξομολογουμαι στο φορουμικο κοινο οτι με τον Scott μας συνδεει βαθια φιλια μερικων ωρων και οτι δινει γερο φιλοδωρημα. :rolleyes:

 

IMG-95ebc398810e65f8413ac6287955ce3c-V.jpg

  • Haha 7
Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, Ρένα said:

τωρα αληθεια;

αλήθεια λέει, μια φορά συνάντησε τυχαία τον πρωθυπουργό, τον χτύπησε στην πλάτη και του είπε: " @thanasist πως πάει ρε φίλε;" :lol:

  • Like 2
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, mallios said:

Παιδιά επειδή με τις φυσιογνωμίες δεν το έχω... ποιος είναι ο συμπαθής κυριούλης δίπλα στον @sir mihas ??

 

2 hours ago, DMTK said:

αλήθεια λέει, μια φορά συνάντησε τυχαία τον πρωθυπουργό, τον χτύπησε στην πλάτη και του είπε: " @thanasist πως πάει ρε φίλε;" :lol:

Βέβαια ο Σημίτης είναι δεν το αναγνώρισες;???

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Αναμένω εντυπώσεις από το blending class και φυσικά ποιος και αν υπήρξε νικητής που να κατάφερε να αποδώσει τον χαρακτήρα του Chivas. Φυσικά, αν υπήρξε κάτι τέτοιο, αναμένω και το ποιο blend ήταν εκείνο που υπήρξε σαν benchmark.

Στό γευστηγνωστικό κομμάτι, νομίζω ότι από τα standard το 18 έχει ξεφύγει από τον ανταγωνισμό και αυτή την στιγμή από όσα 18ρια blended έχω πιει είναι με διαφορά καλύτερο. Ultis επίσης αναμένω σχόλια. Αν συνυπολογίσω σχέση τιμής - γεύσης.... σταθερά με απογοητεύει.

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, mallios said:

το 18 έχει ξεφύγει από τον ανταγωνισμό και αυτή την στιγμή από όσα 18ρια blended έχω πιει είναι με διαφορά καλύτερο.

Δοκίμασε και την σειρά Ultimate Cask το τελευταίο Japanese Oak τα σπάει (και τα προηγούμενα American και French Oak ήταν καλά) λίγο ακριβό αλλά είναι limited ? για  VfM για μένα τίποτα δεν ξεπερνά το  Chivas XV ειδικά στις τιμές Κύπρου ?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, Uisge-Beatha said:

Δοκίμασε και την σειρά Ultimate Cask το τελευταίο Japanese Oak τα σπάει (και τα προηγούμενα American και French Oak ήταν καλά) λίγο ακριβό αλλά είναι limited ? για  VfM για μένα τίποτα δεν ξεπερνά το  Chivas XV ειδικά στις τιμές Κύπρου ?

Καλημέρα! Τα έχω πει για το XV. Απλά το 18 είναι ένα κλικ παραπάνω και φυσικά, όπως λες, στι τιμές Κύπρου (και στις τιμές που τα παίρνω εγώ) δεν το συζητάμε.

Link to comment
Share on other sites

Έχει βελτιωθεί τελευταία το 18;;;

Ένα των αρχών 2000 που είχα πιει δε μου χε κάνει κάτι παραπάνω από απλώς συμπαθητικό

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...