Jump to content
  • Welcome to our whiskyforum

    Dear Guest,

    On behalf of whiskyforum.gr and Hellenic Malt Whisky Society, we would like to thank you for visiting our forum. Feel free to navigate to our forum and enjoy content and topics. Always remember that our forum is free for all and if you share the same passion or you just want to be informed about whisky, you are more than welcome to join us!

    forum21.png

    Slainte!

Skallywag, NAS, 46%, Douglas Laing's & Co


Recommended Posts

Αποτέλεσμα εικόνας για skullywag malt

 

https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/46314/scallywag-dl

Το Vatted της σειράς από το Speyside. Περιέχει μεταξύ άλλων Mortlach, Macallan, Glenrothes.

Από τη μύτη ακόμα κατάλαβα τη γλύκα του. Η γνωστή βανίλια ταιριασμένη με τα δημητριακά.

Και στο στόμα γλυκό με διάφορα μπαχαρικά εδώ κι εκεί, λίγη κανέλα και λίγο γαρύφαλλο συνοδεύουν την βανίλια..μου φάνηκε ότι κατεβαίνει πολύ εύκολα. Σε κάποια σημεία μου θύμιζε γεύση bourbon πολύ πιο εκλεπτυσμένη όμως και τρυφερή.

Τώρα για επίγευση επειδή κατευθείαν έρχονται στο μυαλό τα άλλα δύο (Big Peat και Timorous Beastie) θα πω ότι δεν ήταν και τόσο μεγάλη. όμως γευστικά υποχωρεί η γλύκα και έρχεται το ξύλο που μου άρεσε.

Νομίζω ότι παρουσιάζει το Speyside. Έχοντας δοκιμάσει πολύ λίγα αλλά αντιπροσωπευτικά από την κοιλάδα νομίζω ότι παρουσιάζει με ισορροπία τον χαρακτήρα των αποστακτιρίων της περιοχής. Αντιθέτως το Big Peat μου είχε φανεί αρκετά επιθετικό και υπερβολικό.

ΥΓ: θα πέσει ξύλο τώρα:vava:..ή κανένας κουβάς Loch Dhu αλλά το αμολάω..μεταξύ των βασικών Speyside , βασικών το τονίζω, θα προτιμούσα ένα bourbon...:sorry:

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ioannis said:

ΥΓ: θα πέσει ξύλο τώρα:vava:..ή κανένας κουβάς Loch Dhu αλλά το αμολάω..μεταξύ των βασικών Speyside , βασικών το τονίζω, θα προτιμούσα ένα bourbon...

οκ προτιμήσεις είναι αυτές, αλλά όταν λες των βασικών Speyside τι εννοείς μαύρο μακεδονικό πρόβατο???

Link to comment
Share on other sites

Glenfiddich 12, Glenmorangie 10, glenfarclas 12 & 15, Glen Moray (δεν το λες και βασικό)..δεν ξερω το Cragganmore 12 και τα Glenrothes (δεν τα δοκίμασα ακόμη) πόσο διαφοροποιούνται από αυτά αλλά νομίζω γευστικά δεν έχουν τρελές διαφορές..Τώρα μη μου ανεβάσεις τις ηλικίες γιατί η σύγκριση θα είναι άνιση..μιλάω για τη γενική εντύπωση και χαρακτήρα..νομίζω ότι τα whisky απ'το Speyside έχουν ομοιότητες με αρκετά καλά bourbon, ίδιο γευστικό φάσμα (βανίλια, κανλελα, γαρύφαλλο, καψαλισμένο ξύλο, καμμένο πορτοκάλι, μοσχοκάρυδο)..Από την άλλη για μένα το Islay και τα Highlands ήταν κάτι εντελώς διαφορετικό και με έχουν κερδίσει.

Δεν το συζητώ ότι υπάρχει Speyside whisky που θα το πιώ και θα πω ουάου..αναμφίβολλα.

Link to comment
Share on other sites

Για μένα δεν υφίσταται πλέον τέτοιος διαχωρισμός, σε περιοχές. Δηλαδή αν σου δώσουν να δοκιμάσεις ενα peated malt, σε blind tasting, είσαι σίγουρος ότι είναι απ το Islay; ή ότι όλα τα Speyside μοιάζουν σε γεύσεις και αρώματα και διαφέρουν απο τα αντίστοιχα Highland; πχ το Glenmorangie 10 που έγραψες παραπάνω, δεν ανήκει στο Speyside. Ασε που προσωπικά δε θεωρώ οτι ανήκουν και στο ίδιο γευστικό φάσμα με τα bourbon. Δηλαδή βρίσκεις σε bourbon τα φρούτα που βρίσκεις στο Glenfiddich 12, το Glenmorangie 10 ή ακόμη και το Glen Moray?

Link to comment
Share on other sites

Αν μου δώσουν το οτιδήποτε, δεν είμαι σε καμιά περίπτωση σε θέση να πω από που είναι,ακόμα και για peated αφού πλέον βλέπουμε peated και από αλλά μέρη.

Μάλλον έχω μπερδευτεί πολύ..το γεγονός πάντως είναι πώς ασχέτως με το μπέρδεμα στο κεφάλι μου..μεταξύ των παραπάνω που έγραψα κι ενός buffalo trace ή woodford reserve θα επέλεγα το δεύτερο (και μην υπολογίζεις τη γευστική σύγκριση πες οτι ήταν άστοχο σχόλιο).

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, ioannis said:

Αν μου δώσουν το οτιδήποτε, δεν είμαι σε καμιά περίπτωση σε θέση να πω από που είναι,ακόμα και για peated αφού πλέον βλέπουμε peated και από αλλά μέρη.

ούτε κι εγώ, επιβεβαιωμένα!

10 minutes ago, ioannis said:

μεταξύ των παραπάνω που έγραψα κι ενός buffalo trace ή woodford reserve θα επέλεγα το δεύτερο

αυτό λέγεται προσωπικό γούστο...

Link to comment
Share on other sites

Γι'αυτό έγραψα θα προτιμούσα..η γενίκευση ήταν άστοχη και μάλλον παρασύρθηκα από την γενική εντύπωση του skallywag και τα glenfarclas που είχα πιο φρέσκα..

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, ioannis said:

Το Vatted της σειράς από το Speyside. Περιέχει μεταξύ άλλων Mortlach, Macallan, Glenrothes.

Από τα σχόλιά σου, βλέπω ότι τελικά το Mortlach απλά δεν υπάρχει σαν γεύση ή τουλάχιστον τα ακόλουθα χαρακτηριστικά (κατά τον Σέργιο) Sherry / Caramel / Ham / Meaty / Dried fruits / Vanilla / Liquorice / Milk / Coffee / Chocolate έρχονταν από πίσω, σαν υπόβαθρο και όχι σαν δεσπόζουσες γεύσεις. Από όσο θυμάμαι από το Nicosia Whisky Festival (το είχε φέρει και πιο παλιά η @zoubov αν θυμάμαι) δεν μου έκανε ιδιαίτερη εντύπωση.

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, mallios said:

Από τα σχόλιά σου, βλέπω ότι τελικά το Mortlach απλά δεν υπάρχει σαν γεύση ή τουλάχιστον τα ακόλουθα χαρακτηριστικά (κατά τον Σέργιο) Sherry / Caramel / Ham / Meaty / Dried fruits / Vanilla / Liquorice / Milk / Coffee / Chocolate έρχονταν από πίσω, σαν υπόβαθρο και όχι σαν δεσπόζουσες γεύσεις. Από όσο θυμάμαι από το Nicosia Whisky Festival (το είχε φέρει και πιο παλιά η @zoubov αν θυμάμαι) δεν μου έκανε ιδιαίτερη εντύπωση.

Τώρα μου βάζεις δύσκολα κι εσύ..πάνω από τρία αρώματα δύσκολα πιάνω..η βανίλια υπάρχει..η γλύκα του στη μύτη πολύ πιθανόν να μου βγήκε λόγω καραμέλας και sherry αλλά δεν μπορώ να το πω ότι τα βρήκα..το σίγουρο είναι ότι δεν μου έβγαλε κατι σε ham και καφέ..για τα αλλά δεν μπορώ να πω..δεν έχεις παρά να το δοκιμάσεις και να μας διαφωτίσεις.

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, ioannis said:

..δεν έχεις παρά να το δοκιμάσεις και να μας διαφωτίσεις.

@ioannis φίλε μου καλέ και οπαδέ των καλαμποκόζουμων (για το Rye έχω πει ότι κάποια μου αρέσουν ?  ) το έχω δοκιμάσει (αλλά όχι για να κρατήσω σημειώσεις). Αν βρω sample, θα το δοκιμάσω πάλι, αλλά μάλλον έχω ακόμα αρκετά samples που περιμένουν στη σειρά!

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, mallios said:

@ioannis φίλε μου καλέ και οπαδέ των καλαμποκόζουμων (για το Rye έχω πει ότι κάποια μου αρέσουν ?  ) το έχω δοκιμάσει (αλλά όχι για να κρατήσω σημειώσεις). Αν βρω sample, θα το δοκιμάσω πάλι, αλλά μάλλον έχω ακόμα αρκετά samples που περιμένουν στη σειρά!

Ok,νόμιζα αναφερόσουν στο Mortlach..?

Link to comment
Share on other sites

αν και έχω μια φιάλη από το εν λόγο με την κόκκινη μύτη που είχε βγει φέτος για τα Χριστούγεννα, τα ανωτέρω σχόλια με αναστατώνουν πρωί πρωί, άκου εκεί ...

αλλά αυτά παθαίνει όποιος αρέσκεται να εισπνέει εξατμίσεις από κακοσυντηρημένα λεωφορεία του ΟΑΣΘ ....

 

 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, o_koulos said:

αλλά αυτά παθαίνει όποιος αρέσκεται να εισπνέει εξατμίσεις από κακοσυντηρημένα λεωφορεία του ΟΑΣΘ ....

Γυρνάω και με το μηχανάκι..οπότε σκέψου τι μυτιές τραβάω...:laugh1:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, o_koulos said:

αλλά αυτά παθαίνει όποιος αρέσκεται να εισπνέει εξατμίσεις από κακοσυντηρημένα λεωφορεία του ΟΑΣΘ ....

Δεν κατάλαβα?!! Εννοείς κάτι για το Laphroaig?! @mitsubae τι λέει ο Highlander των Αρκαδίων?!

Link to comment
Share on other sites

On 3/5/2019 at 9:47 AM, ioannis said:

μεταξύ των βασικών Speyside , βασικών το τονίζω, θα προτιμούσα ένα bourbon...:sorry:

Για δοκίμασε: Glenlivet Nadura first fill και peated cask, BenRiach quarter cask και peated, Glenfiddich 15yo Distillery Edition, Balvenie 14 Caribbean Cask Και 14 peated (Υπάρχουν και πολλά άλλα απλώς έμεινα στα βασικά ?) και τα ξαναλέμε φίλε Γιάννη ?

Link to comment
Share on other sites

Εύχομαι να μπορέσω να τα δοκιμάσω όλα..εδώ είμαστε να τα λέμε..και βέβαια δεν έχω κανένα πρόβλημα αυτοαναίρεσης.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...