Jump to content
  • Welcome to our whiskyforum

    Dear Guest,

    On behalf of whiskyforum.gr and Hellenic Malt Whisky Society, we would like to thank you for visiting our forum. Feel free to navigate to our forum and enjoy content and topics. Always remember that our forum is free for all and if you share the same passion or you just want to be informed about whisky, you are more than welcome to join us!

    forum21.png

    Slainte!

Επίσκεψη σε οινοποιείο


Recommended Posts

Στο πλαίσιο του προγράμματος με τίτλο «Από-Δράσεις για να ξεφεύγουμε», κι ενώ βρίσκομαι σε επαφή με διάφορους χώρους που έχουν κάποιο ιδιαίτερο ενδιαφέρον για μας, με χαρά έχω να σας προτείνω μια επίσκεψη σε οινοποιείο και πιο συγκεκριμένα στο Κτήμα "Οινότρια Γη". Έχω έρθει σε επικοινωνία με τους υπευθύνους και σχεδιάσει ένα πιστεύω αρκετά ενδιαφέρον πρόγραμμα, το οποίο αναλύω παρακάτω:

Εισαγωγή:

Το Κτήμα "Οινότρια Γη" στο Καπανδρίτι περιλαμβάνει ένα μικρό αλλά πολύ σύγχρονο οινοποιείο, που αξιοποιεί αποκλειστικά την παραγωγή των ιδιόκτητων αμπελώνων του. Όμως η Οινότρια Γη είναι κάτι πολύ περισσότερο. Σε ένα συγκρότημα 10.500 τετραγωνικών μέτρων, φιλοξενούνται το Μουσείο Οίνου Κώστα Λαζαρίδη, χώροι για τη διοργάνωση κοινωνικών εκδηλώσεων, αίθουσες συνεδρίων και φυσικά οι υπόγειες κάβες για την παλαίωση των κρασιών.

Ο αμπελώνας της Οινότριας Γης, έκτασης περίπου 200 στρεμμάτων, αναπτύσσεται σε πλαγιές που αντικρύζουν τη λίμνη του Μαραθώνα. Έχει, στο μεγαλύτερο μέρος, βόρειο προσανατολισμό, έδαφος κυρίως αργιλώδες, με ψηλή αναλογία ασβεστίου και υψόμετρο μεταξύ 200 και 300 μέτρα. Η λίμνη λειτουργεί ως θερμορυθμιστικός μηχανισμός, και εξασφαλίζει ισορροπημένες κλιματολογικές συνθήκες σχεδόν σε ολόκληρη τη διάρκεια του χρόνου.

Το Μουσείο Οίνου Κώστα Λαζαρίδη στην σημερινή του μορφή εγκαινιάσθηκε το 2011. Χρησιμοποιώντας τα σύγχρονα μουσειακά «εργαλεία» -προβολές, πινακίδες, συλλεκτικά αντικείμενα και αναπαραστάσεις- προσφέρει μια πλήρη και εύκολα κατανοητή εικόνα της ιστορίας, της διάδοσης και της καλλιέργειας του αμπελιού, της οινοποίησης, της παραγωγής αποσταγμάτων, ακόμα και βαλσαμικού ξιδιού.

Το Κτήμα βρίσκεται, στο 2ο χλμ Καπανδριτίου – Καλάμου, στο Καπανδρίτι Αττικής.        

   %CE%9A%CE%A4%CE%97%CE%9C%CE%91-%CE%9A%CE    

Το πρόγραμμα της επίσκεψης

1.-Περιήγηση  στο Μουσείο Οίνου Κώστα Λαζαρίδη και στο wine shop (χρόνος περίπου 60 λεπτά )

Έχουμε  την δυνατότητα να κάνουμε  μια Βόλτα με ξεναγό, στο Μουσείο Οίνου Κώστα Λαζαρίδη, και να ενημερωθούμε για τα στάδια της  παραγωγής  του κρασιού,  των αποσταγμάτων και του βαλσαμικού  ξυδιού.

Επίσης  θα περιηγηθούμε  στις κάβες παλαίωσης κρασιού,  θα παρατηρήσουμε τα βαρέλια που παλαιώνει το ερυθρό κρασί το «ΟΙΝΟΤΡΙΑ ΓΗ»  και  τα ειδικά κελάρια  με τα παλαιωμένα κρασιά στις συλλεκτικές φιάλες.

Τέλος θα έχουμε την  ευκαιρία να δούμε πλούσια  συλλογή  με  τα ανοιχτήρια, τους φελλούς, το μοναδικό Φελόδενδρο  (το δέντρο που φτιάχνεται ο φελλός) και τα  ειδικά  παλαιωμένα 3 lt μπουκάλια που είναι  ζωγραφισμένα στο χέρι.

Ολοκληρώνοντας την ξενάγηση και την περιήγηση στο Μουσείο, περνάμε στη δεύτερη φάση του προγράμματος της επισκέψεώς μας, που είναι αφιερωμένη στη γευσιγνωσία.

1520438204domainelazar-idigr%CE%91%CF%84

1520438204domainelazar-idigr%CE%91%CF%84

DSC_8111_1.jpg

2.-Γευσιγνωσία           

Στο στάδιο της γευσιγνωσίας έχουμε να επιλέξουμε ανάμεσα σε τρείς προτάσεις:

ΠΡΟΤΑΣΗ Α (χρόνος περίπου 45 λεπτά )  2 κρασιά και ένα Ξύδι

-Chateau Julia Ασύρτικο (Λευκό κρασί)

-Οινότρια Γη Cabernet-Αγιωργίτικο (Ερυθρό  βιολογικής καλλιέργειας)

-Ξύδι Aceto Botanico Κώστα Λαζαρίδη

Συνοδεύονται με αρτοσκευάσματα και ποικιλία τυριών

ΠΡΟΤΑΣΗ Β (χρόνος περίπου 60 λεπτά ) 3 κρασιά και ένα Ξύδι

-Chateau Julia Ασύρτικο  (λευκό κρασί)

-Οινότρια Γη Cabernet-Αγιωργίτικο (Ερυθρό  βιολογικής καλλιέργειας)

-Αμέθυστος ΡΟΖΕ

-Ξύδι Aceto Botanico Κώστα Λαζαρίδη

Συνοδεύονται με αρτοσκευάσματα  και ποικιλία τυριών

ΠΡΟΤΑΣΗ Γ (χρόνος περίπου 60+ λεπτά ) 3 κρασιά και ένα Ξύδι 

-Chateau Julia Chardonnay (λευκό κρασί)

-Οινότρια Γη Cabernet-Αγιωργίτικο (Ερυθρό  βιολογικής καλλιέργειας)

-Αμέθυστος ΡΟΖΕ

-Ξύδι Aceto Botanico Κώστα Λαζαρίδη

Συνοδευτικά: Αρτοσκευάσματα (διάφορα ψωμάκια, κριτσίνια, παξιμαδάκια), Σαλάτα με ντοματίνια παξιμάδακι και κατίκι, Ελληνική παραδοσιακή πίτα, Plateau με  3  Ελληνικά τυριά, Plateau με 3  Ελληνικά αλλαντικά, Ντολμαδάκια, open-face σάντουιτς με καπνιστό λουκάνικο, πιπεριά Φλωρίνης και τυροσαλάτα.

Για όλους τους καλεσμένους στην διάρκεια του cocktail: Κρασί λευκό του κτήματος, Κρασί ερυθρό του κτήματος, Εμφιαλωμένο Νερό. Σημειώνεται ότι τo Cocktail είναι συνοδευτικό της  γευσιγνωσίας  και δεν είναι ένα πλήρες γεύμα.

Σχόλια-παρατηρήσεις:

1.-Η επίσκεψη αναφέρεται σε Min 10 και max 60 Άτομα.

2.-Κόστος:

-Ξενάγηση-Περιήγηση-Γευσιγνωσία (πρόταση Α): € 10,00+Φ.Π.Α /άτομο 

-Ξενάγηση-Περιήγηση-Γευσιγνωσία (πρόταση Β): € 14,00+Φ.Π.Α /άτομο 

-Ξενάγηση-Περιήγηση-Γευσιγνωσία (πρόταση Γ): € 20,00+Φ.Π.Α /άτομο 

3.-Ώρες επίσκεψης: Σαββατοκύριακο 11,00πμ με 15,00μμ

4.-Υπάρχει η δυνατότητα αγορά όλων των προϊόντων του Κτήματος, σε ειδικές τιμές.

Θεωρώ ιδανικό για εμάς το πρόγραμμα Ξενάγηση-Περιήγηση-Γευσιγνωσία (πρόταση Β), το οποίο περιλαμβάνει μια ώρα περιήγηση-ξενάγηση και άλλη μια ώρα γευσιγνωσία, με κόστος € 14,00+Φ.Π.Α /άτομο.

Μιλάμε για χρονικό ορίζοντα περί τα τέλη Μάιου ή μέσα στον Ιούνιο. Απ’ ότι το συζητήσαμε λίγο με @Celtic το Σάββατο το βράδυ, συμφωνώ ότι η καλύτερη και πιο βολική ημέρα για όλους, θα ήταν η Κυριακή. Επίσης είναι μια ημέρα (που με λίγο προσπάθεια), θα μπορούσαμε να πάμε με συζύγους, συντρόφους, συνοδούς (και χωρίς παιδιά, σκυλιά, γατιά κλπ). Καλό είναι όμως να υπάρχουν από τώρα δηλώσεις – προθέσεις συμμετοχής, για να κρίνουμε αν αξίζει να το οργανώσουμε. Επίσης να βρούμε και μια ημερομηνία που θα βόλευε και μας τους εντός Αττικής, αλλά κυρίως τους εκτός Αττικής και φυσικά τους εκτός Ελλάδος ( @mallios δεν πάμε χωρίς εσένα!!!). Όπως καταλαβαίνεται, η Κυριακή είναι μια δύσκολη ημέρα, ιδίως τώρα που ανοίγει ο καιρός και για το λόγο αυτό καλό θα ήταν να κλείσουμε την ημερομηνία, όσο το δυνατόν πιο σύντομα.

Αυτά τα ολίγα! Αναμένω τοποθετήσεις…

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, DMTK said:

Οινότρια Γη Cabernet-Αγιωργίτικο (Ερυθρό  βιολογικής καλλιέργειας)

Αυτό είναι από τα αγαπημένα μου 

Link to comment
Share on other sites

Έχω πάει 2 φορές (μία σε εκδήλωση ξενάγησης κλπ και μία σε εταιρικό event). Το έχουμε συζητήσει με @DMTK και εννοείται ότι θέλω να παώ ξανά. Καλό είναι να δούμε πως θα δουλευτεί και το κομμάτι malt - wine comparison (αν και εφόσον γίνεται).

Κανονήστε το (χωρίς να λαμβάνετε υπόψη εμένα) και ανάλογα με τις ημέρες θα προσπαθήσω να βρω εισητήρια.

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια @DMTK για την πρωτοβουλία και την πρόταση. Αν και με το κρασί δεν το έχω καθόλου, δεν ισχύει το ίδιο και για τη σύζυγο, συνεπώς θα μας ενδιέφερε πολύ.

Θεωρώ κατάλληλες ημερομηνίες κάποια Κυριακή ανάμεσα από Θωμά και Πεντηκοστής (χωρίς αυτές) δηλαδή μία από τις 12/5, 19/5, 26/5, 2/6 και 9/6.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία πρόταση, φυσικά και με ενδιαφέρει, αλλά λόγω των συνθηκών το βλέπω δύσκολο να τα καταφέρω. Θα δούμε λοιπόν... 

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, mallios said:

Καλό είναι να δούμε πως θα δουλευτεί και το κομμάτι malt - wine comparison (αν και εφόσον γίνεται)

θα πάρουμε 3 μπουκαλάκια malt μαζί μας + 1 spirit.

θα τους ζητήσουμε 40 ευρώ συμμετοχή το άτομο απο το προσωπικό του οινοποιείου για να κάνουν tasting τα ουισκι. Έτσι και δεν θα πληρώσουμε και θα βγάλουμε και χρήματα για το ταμείο μας.

  • Haha 4
Link to comment
Share on other sites

Πάντως, μια συνδιοργάνωση για κάποιο συνδυαστικό food - wine - whisky tasting θα ήταν μια εξαιρετική, δύσκολα εφαρμόσιμη και ίσως νεοτεριστική ιδέα

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Wisdom said:

Συγχαρητήρια @DMTK για την πρωτοβουλία και την πρόταση. Αν και με το κρασί δεν το έχω καθόλου, δεν ισχύει το ίδιο και για τη σύζυγο, συνεπώς θα μας ενδιέφερε πολύ.

Θεωρώ κατάλληλες ημερομηνίες κάποια Κυριακή ανάμεσα από Θωμά και Πεντηκοστής (χωρίς αυτές) δηλαδή μία από τις 12/5, 19/5, 26/5, 2/6 και 9/6.

26.05 θα είναι εδώ και ο @avaton  (μάλλον) ενώ έχω δεσμευτεί ότι θα είμαι και εγώ για αν τον δώ αν ερθει ή / και για Leftover's Orgy (εφόσον γίνει). Για να μην χάσουμε την ημέρα και να μπορεί να έρθει / προγραμματίσει και ο @avaton προτείνω να κλείσει σαν βασική ημέρα αυτή και έχουμε χρόνο να βρούμε και κάποια άλλη.

Για τα άτομα, βλέπω εύκολα τα 40 άτομα αφού θα πάμε μετά συνοδών και είναι whiskyforum εκδήλωση.  Αναφορικά με το food pairing, θέλει δουλειά και να μιλήσουμε με Λαζαρίδη ώστε τα platters να ταιριάζουν και με κρασί και με whisky αν φέρουμε (απλά θα πρέπει να μας που οι ειδικοί στο κρασάκι - @o_koulos ποια κρασιά / finishing είναι συγγενή με αυτά που υπάρχουν στο πρόγραμμα του Λαζαρίδη).

Συμφωνώ με @Tassos Roubeidis ότι αφού θα πάμε, η διαφορά δεν είναι μεγάλη, ας πάμε για τα 20 eur. Απλά να πώ ότι από ότι κατάλαβα μιλάμε για 2 ώρες εκδήλωση (καθαρός χρόνος στο Κτήμα) συν τον χρόνο από και προς το κτήμα. Αν συνδυαστεί μετά και με φαγητό εκτός κτήματος, μιλάμε για ένα 5άρι ώρες καθαρό.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, mallios said:

26.05 θα είναι εδώ και ο @avaton  (μάλλον) ενώ έχω δεσμευτεί ότι θα είμαι και εγώ για αν τον δώ αν ερθει ή / και για Leftover's Orgy (εφόσον γίνει). Για να μην χάσουμε την ημέρα και να μπορεί να έρθει / προγραμματίσει και ο @avaton προτείνω να κλείσει σαν βασική ημέρα αυτή και έχουμε χρόνο να βρούμε και κάποια άλλη.

Για τα άτομα, βλέπω εύκολα τα 40 άτομα αφού θα πάμε μετά συνοδών και είναι whiskyforum εκδήλωση.  Αναφορικά με το food pairing, θέλει δουλειά και να μιλήσουμε με Λαζαρίδη ώστε τα platters να ταιριάζουν και με κρασί και με whisky αν φέρουμε (απλά θα πρέπει να μας που οι ειδικοί στο κρασάκι - @o_koulos ποια κρασιά / finishing είναι συγγενή με αυτά που υπάρχουν στο πρόγραμμα του Λαζαρίδη).

Συμφωνώ με @Tassos Roubeidis ότι αφού θα πάμε, η διαφορά δεν είναι μεγάλη, ας πάμε για τα 20 eur. Απλά να πώ ότι από ότι κατάλαβα μιλάμε για 2 ώρες εκδήλωση (καθαρός χρόνος στο Κτήμα) συν τον χρόνο από και προς το κτήμα. Αν συνδυαστεί μετά και με φαγητό εκτός κτήματος, μιλάμε για ένα 5άρι ώρες καθαρό.

το 26/5 εννοείς να κλείσει σαν ημερομηνία για άλλο event και όχι για την επίσκεψη, σωστά;

η διαφορά πάντως των δυο προτάσεων (Β και Γ) είναι καθαρά σε επιπλέον συνοδευτικά στη γευσιγνωσία, οπότε αν συνδυαστεί η επίσκεψη με φαγητό κάπου μετά το πέρας (για μεσημέρι) ποιός ο λόγος;

επίσης αυτό που λέτε για το pairing (+με whisky) μεσημέρι Κυριακής στο Καπανδρίτι, μήπως είναι too much; άσε που εσείς μέχρι τώρα δε θέλατε ούτε να ακούτε για φουδ πέρυν... :lol:

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, thanasist said:

θα πάρουμε 3 μπουκαλάκια malt μαζί μας + 1 spirit.

θα τους ζητήσουμε 40 ευρώ συμμετοχή το άτομο απο το προσωπικό του οινοποιείου για να κάνουν tasting τα ουισκι. Έτσι και δεν θα πληρώσουμε και θα βγάλουμε και χρήματα για το ταμείο μας.

Ακομα γελαω ρε φιλεεεεεεεεε χαχα καλο!!

Link to comment
Share on other sites

Η απόσταση δεν είναι τίποτα, είναι περίπου 15 λεπτά από τον κόμβο της Βαρυμπόμπης στην Εθνική Οδό ή 20 λεπτά χωρίς διόδια.

Προφανώς ξεχνάμε το whisky, σιγά μην πάμε σε οινοποιείο για wine tasting μεσημεριάτικα και κουβαλάμε μαζί τις ουισκάρες μας.

Συμφωνώ κι εγώ με την επιλογή Γ των 20 ευρώ. Μια και δεν μου αρέσει τόσο το κρασί (για να μην πω για το ξύδι δηλαδή, άκου εκεί tasting σε ξύδι!) τουλάχιστον να απολαύσω τα εδέσματα [αν κάνουμε tasting στο ξύδι κίνδυνος να γίνουν εμέσματα].

Ανυπομονώ να ακούσω να λέμε σχόλια γευσιγνωσίας (στο κρασί είπαμε, όχι στο ξύδι) του στυλ "βγάζει τύρφη/κριθαρίλα/ρείκι/σανδαλόξυλο", "θέλει προσθήκη νερού για να πέσουν οι αλκοολικοί βαθμοί και να αναδειχθούν τα αρώματα", "σε blind tasting θα έπαιρνα όρκο ότι παράγεται στο Islay/Speyside" και άλλα τέτοια χαριτωμένα.

 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, DMTK said:

το 26/5 εννοείς να κλείσει σαν ημερομηνία για άλλο event και όχι για την επίσκεψη, σωστά;

Λάθος. 26/05 ειναι Κυριακη και να κλείσουμε για οινοποιείο! (μη χάσουμε την ημέρα - λεώ να κλείσεις από τώρα, κατά την ταπεινή μου άποψη).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

43 minutes ago, mallios said:

Λάθος. 26/05 ειναι Κυριακη και να κλείσουμε για οινοποιείο! (μη χάσουμε την ημέρα - λεώ να κλείσεις από τώρα, κατά την ταπεινή μου άποψη).

ααα οΚ

οπότε λέμε για Κυριακή 26-05-2019

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, mallios said:

Λάθος. 26/05 ειναι Κυριακη και να κλείσουμε για οινοποιείο! (μη χάσουμε την ημέρα - λεώ να κλείσεις από τώρα, κατά την ταπεινή μου άποψη).

Το αίτημά μας εστάλη. Βέβαια μόλις διαπίστωσα οτι στις 26 Μαΐου του 2019, θα διεξαχθούν ταυτόχρονα οι Ευρωεκλογές καθώς και ο πρώτος γύρος των Δημοτικών και Περιφερειακών εκλογών. Ίδωμεν... 

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, DMTK said:

Το αίτημά μας εστάλη. Βέβαια μόλις διαπίστωσα οτι στις 26 Μαΐου του 2019, θα διεξαχθούν ταυτόχρονα οι Ευρωεκλογές καθώς και ο πρώτος γύρος των Δημοτικών και Περιφερειακών εκλογών. Ίδωμεν... 

Άκυρο λοιπόν. Θα γίνεται ο χαμός στους δρόμους, δεν κολλάει η μέρα για επίσκεψη......

Link to comment
Share on other sites

Just now, Celtic said:

Άκυρο λοιπόν. Θα γίνεται ο χαμός στους δρόμους, δεν κολλάει η μέρα για επίσκεψη......

Εγώ το είπα μήπως δεν είναι διαθέσιμο το Κτήμα. Γιατί κατά τα άλλα νομίζω ότι βολεύει πρώτον γιατί ίσα ίσα το αντίθετο πιστεύω ότι δηλαδή θα είναι ήσυχη μέρα για εκδρομή, αφού οι περισσότεροι δεν θα πάνε στα εξοχικά τους (Κάλαμο, Ωρωπό κλπ) για ΣΚ και δεύτερον βολεύει γιατί θα βρίσκονται Αθήνα πολλοί ετεροδημότες (mallios, avaton). 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, Celtic said:

Άκυρο λοιπόν. Θα γίνεται ο χαμός στους δρόμους, δεν κολλάει η μέρα για επίσκεψη......

Α ναι, κατά πάσα πιθανότητα θα είμαι δικαστικός αντιπρόσωπος οπότε σίγουρα δεν παίζει για οτιδήποτε αυτή η ημερομηνία, ούτε η προηγούμενη ούτε η επόμενη. 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα boyzzzz. Δεν είχα ιδέα ότι θα έχουμε εκλογές εκείνη την ημέρα. Δεν παίζει η ημερομηνία φυσικά, μη το πιέζουμε. Οπότε, κανονίστε για κάποια άλλη ημέρα και βλέπουμε εμείς οι ετεροδημότες!

Link to comment
Share on other sites

Αν εξαιρέσουμε το πρόβλημα του Θανάση θεωρώ ότι είναι η καλυτερη  ημερομηνία για επισκεψη...απο το να χάσεις τον χρόνο σου ψηφιζοντας άχρηστους και λαμόγια τι καλύτερο απο το να επισκεφτείς ενα πανεμορφο οινοποιειο με φιλους αγαπημενους!

Βεβαια για οσους επιθυμουν να τον χασουν μπορουν να πάνε το πρωι...?

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, mallios said:

Καλημέρα boyzzzz. Δεν είχα ιδέα ότι θα έχουμε εκλογές εκείνη την ημέρα. Δεν παίζει η ημερομηνία φυσικά, μη το πιέζουμε. Οπότε, κανονίστε για κάποια άλλη ημέρα και βλέπουμε εμείς οι ετεροδημότες!

ε προτείνετε μια ημερομηνία ρε παιδιά, αν δε θέλετε στις 26/5... (εμένα προσωπικά οι εκλογές δε με απασχολούν)

17/6 είναι του Αγίου Πνεύματος, αργία για ορισμένους και κλειστά τα σχολεία, μήπως να λέγαμε για την Κυριακή 16/6, @mallios πως το βλέπεις; @thanasist;

Link to comment
Share on other sites

22 hours ago, mallios said:

Καλό είναι να δούμε πως θα δουλευτεί και το κομμάτι malt - wine comparison (αν και εφόσον γίνεται).

κι αυτό το χω σκεφτεί (τι νόμιζες δηλαδή; 8P), απλά αυτό μπορεί να πραγματοποιηθεί σε ένα wine bar...

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, DMTK said:

ε προτείνετε μια ημερομηνία ρε παιδιά, αν δε θέλετε στις 26/5... (εμένα προσωπικά οι εκλογές δε με απασχολούν)

17/6 είναι του Αγίου Πνεύματος, αργία για ορισμένους και κλειστά τα σχολεία, μήπως να λέγαμε για την Κυριακή 16/6, @mallios πως το βλέπεις; @thanasist;

Δυστυχώς δεν μπορώ να κανονίσω τόσο μακρυά . Αρχική εκτίμηση μου είναι ότι δεν θα μπορώ σε τριήμερο. Μην με υπολογίζετε προς το παρόν. Κάντε ότι καλύτερο βολεύει τους περισσοτέρους και αν μπορώ θα το δηλώσω όσο πιο έγκαιρα γίνεται

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...