Jump to content
  • Welcome to our whiskyforum

    Dear Guest,

    On behalf of whiskyforum.gr and Hellenic Malt Whisky Society, we would like to thank you for visiting our forum. Feel free to navigate to our forum and enjoy content and topics. Always remember that our forum is free for all and if you share the same passion or you just want to be informed about whisky, you are more than welcome to join us!

    forum21.png

    Slainte!

Ερωτήσεις για συγκεκριμένες εμφιαλώσεις και αγορές


Recommended Posts

1968 γράφει φίλε thanasist. Δυστυχώς ούτε κάτω από το μπουκάλι υπάρχει νούμερο. Παιδιά δεν έχω θέμα αν το μπουκάλι ήταν του 89, 90 ή του 80. Απλά είμαι 1000% σίγουρος ότι αγοράστηκε πριν την γέννηση μου δλδ 1988 γιατί αμέσως ήρθαν Αθήνα μετά οι γονείς μου.

IMG_0599.JPG

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, το ΝΔ είναι το 13/1968 οπότε ο φίλος μας έχει δίκιο που επιμένει. Αυτό σημαίνει ότι οι φιάλες αυτές έχουν αγοραστεί κάπου ενδιάμεσα στο 1968 μέχρι το1993 όπου και καταργήθηκε η ταινία. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, gpanos said:

1968 γράφει φίλε thanasist. Δυστυχώς ούτε κάτω από το μπουκάλι υπάρχει νούμερο. Παιδιά δεν έχω θέμα αν το μπουκάλι ήταν του 89, 90 ή του 80. Απλά είμαι 1000% σίγουρος ότι αγοράστηκε πριν την γέννηση μου δλδ 1988 γιατί αμέσως ήρθαν Αθήνα μετά οι γονείς μου.

IMG_0599.JPG

Χμμ για κοίτα στο λαιμό των μπουκαλιών η περιμετρικά στο κάτω μέρος αυτά είναι τα συνήθη σημεία χάραξης του αριθμού 

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, gpanos said:

Τίποτα παιδιά. Το τσέκαρα πάνω κάτω γύρω γύρω πουθενά lot number.

Δεν μού λες είναι και τα 2 μπουκάλια 75cl χωρητικότητα; 

Link to comment
Share on other sites

On 3/23/2019 at 7:58 PM, Uisge-Beatha said:

Δεν μού λες είναι και τα 2 μπουκάλια 75cl χωρητικότητα; 

Το Chivas ειναι 70, φαίνεται στην φωτο του πάτου...

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Celtic said:

Το Chivas ειναι 70, φαίνεται στην φωτο του πάτου...

Χμμμ Ναι έχεις δίκιο τότε δεν νομίζω ότι το Royal Salute είναι τόσο παλιό η αλλαγή από 75cl σε 70cl έγινε το 1990 δεν νομίζω ότι το 10 χρόνια πριν η Chivas θα έκανε εμφιάλωση 70cl... @giorgos καμία ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

Just now, Celtic said:

Μικρη σημασία έχει αν ειναι του 87 ή του 92 ξερωγω, ο φίλος μια εκτίμηση τιμής θέλει...

Ναι απλά αν είναι τόσο πρόσφατο δεν θα το θεωρούσα "συλλεκτικό" και δεν θα  έβλεπα κάποια πρόσθετη αξία πέραν αυτή τής λιανικής και αυτής μειωμένης, αλλιώς Ποιός ο λόγος κάποιος να το αγοράσει από την δευτερογενή αγορά;

Link to comment
Share on other sites

Just now, Uisge-Beatha said:

Ναι απλά αν είναι τόσο πρόσφατο δεν θα το θεωρούσα "συλλεκτικό" και δεν θα  έβλεπα κάποια πρόσθετη αξία πέραν αυτή τής λιανικής και αυτής μειωμένης, αλλιώς Ποιός ο λόγος κάποιος να το αγοράσει από την δευτερογενή αγορά;

Τι εννοείς "τόσο πρόσφατο"? 30κονταετίας είναι και φυσικά συλλεκτικο. Και τα 2. Μπορεί να μην έχουν τοσο αυξημένη αξία όσο κάποια καλά single malts της εποχής εκείνης αλλά έχουν το αγοραστικό κοινό τους κι αυτα. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Celtic said:

Τι εννοείς "τόσο πρόσφατο"? 30κονταετίας 

Τελικά είναι η βραδιά της ηλικίας... πέρασαν κιόλας 30 χρονάκια από τα 90ς ???

Link to comment
Share on other sites

On 3/22/2019 at 2:58 PM, mallios said:

Γίνεται. Είχα και εγώ 1-2 πολύ παλιά. Μου το είχε εξηγήσει ο Δημήτρης (άσχετο - παλιός γνωστός ) που είχε - έχει την μεγαλύτερη συλλογή από bells, 

Off topic

Εγώ πάντως ξέρω εναν Παναγιωτη που εχει τα απαντα σε Bells. Nα τους τα σμιξουμε !

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, giorgos said:

Off topic

Εγώ πάντως ξέρω εναν Παναγιωτη που εχει τα απαντα σε Bells. Nα τους τα σμιξουμε !

Φίλε μιλάμε για περίπου στο 1996, πρώτες σοβαρές ουισκοεπαφές, με κάβα με συντηρητές, σταθερές θερμοκρασίες κλπ κλπ και λόξα με τα decanters. Δυστυχώς το μαγαζί (διάσημο τότε σε νησί) έχει κλείσει κλπ κλπ κλπ. Από ότι έχω μάθει η κάβα του έχει μεταφερθεί στο σπίτι του. Καλημέρες!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest Malt teaser
8 minutes ago, adomax said:

Με δικια του ευθύνη 

Προφανώς και η ευθύνη είναι δική του. Αυτό που εννοεί όμως ο φίλτατος πατριώτης @charkyriak και είναι νομίζω εύλογη απορία όλων είναι το γιατί να μην μπορεί να πιει κάποιος από σφραγισμένες και σωστά διατηρημένες φιάλες. Δεν έχει σημασία η ηλικία αν είναι 30/60/90 ετών, αυτό που έχει σημασία είναι η φιάλη να είναι άθικτη. Προφανώς και όσο παλιότερο το ουίσκι, τόσο μικρότερη η στάθμη.

Link to comment
Share on other sites

Απλά (όλα τα μέλη το καταλαβαίνουν βέβαια) να αποσαφηνίσουμε ότι είναι αγορασμένα πριν από 35 χρόνια και δεν είναι 35 ετών. Όποιο μέλος ενδιαφέρεται (χωρίς να θέλω να επηρεάσω) να πω ότι γενικά είναι καλή εμπειρία να δοκιμάζουμε (όταν τα βρίσκουμε) whisky μιας άλλης εποχής.

Link to comment
Share on other sites

Γενικά δεν είμαι αντίθετος στην αγοραπωλησία ουίσκι ως συλλεκτικό αντικείμενο ή ακόμα και ως επένδυση.

Αλλά είμαι 100% αντίθετος στην πώληση αδειων φιαλών. Κι αυτό όχι γιατί το παίζω ιδεολόγος αλλά καθαρά για συγκεκριμένο πρακτικό λόγο. Έχω δει πολλές φορές να πωλούνται άδεια μπουκάλια στο ebay και να αγοράζονται από επιτήδειους "μάγκες" που τα γεμίζουν και τα πουλάνε ως συλλεκτικές εμφιαλώσεις. Έχει γεμίσει ο τόπος τέτοια "συλλεκτικά" macallan...

Γι αυτό ως whisky forum θα ήθελα να αποτρέπουμε τέτοιες ενέργειες.

Φίλε adomax σε καμία περίπτωση δεν σε κατηγορώ. Ίσως δεν γνωρίζεις την κατάσταση και γι αυτό το αναφέρω.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, McRookie said:

Γενικά δεν είμαι αντίθετος στην αγοραπωλησία ουίσκι ως συλλεκτικό αντικείμενο ή ακόμα και ως επένδυση.Αλλά είμαι 100% αντίθετος στην πώληση αδειων φιαλών. Κι αυτό όχι γιατί το παίζω ιδεολόγος αλλά καθαρά για συγκεκριμένο πρακτικό λόγο. Έχω δει πολλές φορές να πωλούνται άδεια μπουκάλια στο ebay και να αγοράζονται από επιτήδειους "μάγκες" που τα γεμίζουν και τα πουλάνε ως συλλεκτικές εμφιαλώσεις. Έχει γεμίσει ο τόπος τέτοια "συλλεκτικά" macallan...

Γι αυτό ως whisky forum θα ήθελα να αποτρέπουμε τέτοιες ενέργειες.

@McRookie αυτός είναι ακριβώς και ο ρόλος των μελών της HMWS (και ευχαριστούμε για την πρόταση). Καλό θα είναι να το ποστάρεις στα θέματα προς συζήτηση, ώστε όταν με το καλό διαμορφωθεί ένα πλαίσιο γενικών αρχών (καταστατικό άτυπο, οτιδήποτε μορφή έχει) να συμπεριληφθεί ή όχι αυτός ο όρος και να  εφαρμόζεται για όλα τα μέλη μας. Γενικά, λόγω επαγγελματικής εμπειρίας, οτιδήποτε βοηθάει προληπτικά (χωρίς φυσικά να στραγγαλίζει) την αποφυγή κάποιας ενέργειας όπως αυτές που περιγράφεις με βρίσκει σύμφωνο, αρκεί βέβαια να είναι ένας όρος / κανόνας / αρχή / συμφωνία μεταξύ φίλων που τον σεβόμαστε και αναγνωρίζουμε. 

Mέχρι τότε (και φυσικά δεν είμαστε ξέφραγο αμπέλι) ισχύει (και είμαι 100% βέβαιος ότι ο @adomax το σέβεται) ο βασικός αρχικός κανόνας που αναγράφεται στην σελίδα μας.

===========================================================

Χρήση υπηρεσιών

Υποβάλλοντας υλικό στην Ιστοσελίδα της HMWS ο χρήστης συμφωνεί ότι (α) το υλικό δεν θα περιέχει οτιδήποτε παράνομο ή άλλως ακατάλληλο για δημοσίευση και θα ακολουθούνται οι όροι δεοντολογίας που αναγράφονται παρακάτω, (β) θα καταβάλλει εύλογες προσπάθειες να ελέγξει και να απομακρύνει τυχόν ιούς ή άλλα μολυσματικά ή καταστροφικά στοιχεία προτού υποβάλλει οποιοδήποτε υλικό, και (γ) είναι ιδιοκτήτης του υλικού ή έχει το απεριόριστο δικαίωμα να μας το παράσχετε και η Ιστοσελίδα δύνανται να δημοσιεύσει το υλικό χωρίς χρέωση και/ή να ενσωματώσει αυτό ή οποιεσδήποτε έννοιες περιγράφονται σε αυτό στα προϊόντα χωρίς ευθύνη και χωρίς λογοδοσία, (δ) συμφωνεί να μην ενεργήσει κατά της HMWS σε σχέση με το υλικό που υποβάλλει, και συμφωνεί να αποζημιώσει τον ιδιοκτήτη της HMWS εάν τρίτος ενεργήσει εναντίον του σε σχέση με το υλικό που υποβάλλεται. Οι υπεύθυνοι της Ιστοσελίδας μπορούν να αποσύρουν οποτεδήποτε κατά την κρίση τους οποιοδήποτε υλικό τοποθετείται από τους χρήστες και δεν τηρεί τους ανωτέρω κανόνες. 

==========================================================

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • mallios changed the title to Ερωτήσεις για μπουκάλια , πληροφορίες και αγορές
  • DMTK changed the title to Ερωτήσεις για συγκεκριμένες εμφιαλώσεις και αγορές

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...