Jump to content
  • Welcome to our whiskyforum

    Dear Guest,

    On behalf of whiskyforum.gr and Hellenic Malt Whisky Society, we would like to thank you for visiting our forum. Feel free to navigate to our forum and enjoy content and topics. Always remember that our forum is free for all and if you share the same passion or you just want to be informed about whisky, you are more than welcome to join us!

    forum21.png

    Slainte!

Προ-πασχαλινό gathering. Δευτέρα 08-04-2019


Recommended Posts

Δεν έχω ανοίξει ξανά θέμα για συνάντηση και δεν σκόπευα να το κάνω (αφού και ο τίτλος αποτελεί προϊόν υποκλοπής από τον @Celtic :p) , αλλά βλέπω μια γενική απροθυμία, οπότε ας κάνω την αρχή αφού οι μέρες περνούν και σύμφωνα με τον Αμερικανό Harvey Mackay  «Ο χρόνος είναι δωρεάν, αλλά είναι ανεκτίμητος. Δεν σου ανήκει, αλλά μπορείς να τον χρησιμοποιήσεις. Δεν μπορείς να τον αποταμιεύσεις, αλλά μπορείς να τον ξοδέψεις. Και από τη στιγμή που τον χάσεις, δεν μπορείς να τον πάρεις πίσω».

Οι συναντήσεις μας, είναι κάτι που μας χαροποιεί και το περιμένουμε όλοι. Είναι συναντήσεις χαλάρωσης, διαλείμματος από τη δύσκολη για όλους καθημερινότητα και ενέσεις δύναμης και αισιοδοξίας. Δεν έχουμε κανέναν απολύτως άλλο σκοπό, πέραν αυτού που περιέγραψα μόλις πριν. Οπότε ας μη το κάνουμε κι αυτό  μια βραδυκίνητη διαδικασία. Ας ορίζουμε μια ημερομηνία που μπορούν οι περισσότεροι και να δηλώνουμε προθέσεις συμμετοχής. Σίγουρος δεν μπορεί να είναι κανείς, αυτό είναι αυτονόητο, άλλωστε πάντα είχαμε και θα έχουμε απώλειες, φυσικό είναι.

Πάμε λοιπόν..                                                                                                      

Δευτέρα 08-04-2019, στο γνωστό μας Tiki 

1 @Celtic

2 @sir mihas

3 @DUCATI13

4 @DMTK

5 @Tassos Roubeidis

6 @thanasist

7 @Dino Eco

8.  @SimoG

9. @sisifos56

10. @Don Corleone

 

@Eilean a' Cheo έλα λίγο αργότερα και φεύγουμε μαζί 

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δευτέρα 08-04-2019, στο γνωστό μας Tiki 

1 @Celtic

2 @sir mihas

3 @DUCATI13 +Bottle

4 @DMTK

5 @Tassos Roubeidis

6 @thanasist

7 @Dino Eco

@Eilean a' Cheo έλα λίγο αργότερα και φεύγουμε μαζί 

@sisifos56

9 @SimoG +Bottle (Με κάποια επιφύλαξη)

 

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, mallios said:

Θα είμαι και εγώ viber / skype κοντά σας και με το καλό το Μάϊο από κοντά.

Τα γνωστά ξέρεις Viber ?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest Malt teaser
1 hour ago, SimoG said:

Δευτέρα 08-04-2019, στο γνωστό μας Tiki 

1 @Celtic

2 @sir mihas

3 @DUCATI13 +Bottle

4 @DMTK

5 @Tassos Roubeidis

6 @thanasist

7 @Dino Eco

@Eilean a' Cheo έλα λίγο αργότερα και φεύγουμε μαζί 

@sisifos56

9 @SimoG +Bottle (Με κάποια επιφύλαξη)

10 @Malt teaser

 

Link to comment
Share on other sites

Δε χρειάζεται να αραδιάζουμε και όλους τους υπόλοιπους κάθε φορά παιδιά, γράψτε εσείς και μπορώ να κάνω edit στο αρχικό post για κάθε αλλαγή, συμμετοχή, φιάλη κλπ

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αρα την Δευτέρα 08-04-2019, στο γνωστό μας ΤΙΚΙ θα ειμαστε οι παρακατω εκλεκτοι + να δηλωσει  και οποιος αλλος θελει.

1 @Celtic

2 @sir mihas

3 @DUCATI13 +Bottle

4 @DMTK

5 @Tassos Roubeidis

6 @thanasist

7 @Dino Eco

@Eilean a' Cheo έλα λίγο αργότερα και φεύγουμε μαζί 

@sisifos56

9 @SimoG +Bottle (Με κάποια επιφύλαξη)

10 @Malt teaser

Link to comment
Share on other sites

Θα έρθω αλλά θα φύγω 22:30 ακριβώς. 

Ως εκ τούτου θα μου πείτε εσείς αν θα μου επιτρέψετε να φέρω και να ανοίξουμε από τα πρώτα ένα single cask cask strength peated που είχα στο μυαλό μου ή ένα πιο smooth μπουκάλι 

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, thanasist said:

Θα έρθω αλλά θα φύγω 22:30 ακριβώς. 

Ως εκ τούτου θα μου πείτε εσείς αν θα μου επιτρέψετε να φέρω και να ανοίξουμε από τα πρώτα ένα single cask cask strength peated που είχα στο μυαλό μου ή ένα πιο smooth μπουκάλι 

και τα 2 8P:give_heart:

Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, mitsubae said:

Το single Cask άστο για την επόμενη που θα μπορώ και εγω

ή για Χριστούγεννα καλύτερα που δεν θα χω περπατήσει από Ν. Σμύρνη μέχρι Ψυρρή

Link to comment
Share on other sites

 

Δευτέρα 08-04-2019,  Tiki Athens

1 @Ρένα

Link to comment
Share on other sites

alert-gif-8.gif

Όχι οτι το έχετε ξεχάσει...Δεν υπονοώ κάτι τέτοιο. Αλίμονο! Απλά μια υπενθύμιση, σήμερα στις 21:00 έχουμε συνάντηση στο Tiki 

...και γιατί μόνο έτσι θα ξυπνήσετε...

giphy.gif

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, DUCATI13 said:

Πες μου ότι θα φέρεις αυτό το εξαιρετικο έδεσμα μαζί σου?

δόλωμα είναι μπας και έρθετε...γιατί με βλέπω κατά μόνας....:biggrin1:

Link to comment
Share on other sites

Όμορφη βραδιά η χθεσινή, σε ωραίο περιβάλλον, με εξαιρετικά για ακόμη μία φορά αποστάγματα και ιδανική παρέα. Καιρός ήταν να κάνουμε κι εμείς τον @mallios  να ζηλέψει λίγο…:p

Δοκιμάσαμε:

1.-Ruadh Maor 8y.o., distilled 23.11.2010/bottled 19.02.2019, 62.5%, Chorlton Whisky for HMWS, 54 bottles (by @Tassos Roubeidis)

2.-Auchroisk 10 y.o., dis.04/2008-bot.05/2018, Douglas Laing’s Provenance, 46% (by @DMTK)

3.-Benrinnes 2001, Fresh Danish Pastries, bot.2018, 265 bottles, Wemyss Malts, 46% (by @thanasist)

4.-The Kurayoshi, pure malt, sherry cask, 43% (by @sir mihas)

5.-Smokehead, Sherry Bomb, Ian Macleod, 48% (by @DUCATI13)

6.-Connemara Distillers Edition, 43% (by @SimoG)

7.-Kilkerran Work in Progress 6 Bourbon Matured, 46% (by @Celtic)

Νικητής στην ψηφοφορία δεν υπήρξε καθώς ισοψήφησαν με δύο ψήφους τα Benrinnes, Kurayoshi, Connemara και Kilkerran. Εκτός συναγωνισμού φυσικά, το δικό μας Ruadh Maor, που έκλεψε τις εντυπώσεις για μια ακόμη φορά!

Να ευχαριστήσω καταρχάς τα παιδιά στο Tiki, που μας περιποιήθηκαν και για ακόμη μια φορά έδωσαν τον καλύτερο εαυτό τους για να περάσουμε τέλεια.

Επίσης να ευχαριστήσω από πλευράς μου, όλα τα παιδιά που συμμετείχαν στη χθεσινή βραδιά για την παρέα και φυσικά όσους προσέφεραν για σφαγή στο θυσιαστήριό μας, τα πολύτιμα αποκτήματά τους, προς τέρψιν των οφθαλμών και της ψυχής μας. Αμήν!

 

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

45 minutes ago, DMTK said:

Όμορφη βραδιά η χθεσινή, σε ωραίο περιβάλλον, με εξαιρετικά για ακόμη μία φορά αποστάγματα και ιδανική παρέα. Καιρός ήταν να κάνουμε κι εμείς τον @mallios  να ζηλέψει λίγο…

Νικητής στην ψηφοφορία δεν υπήρξε καθώς ισοψήφησαν με δύο ψήφους τα Benrinnes, Kurayoshi, Connemara και Kilkerran. Εκτός συναγωνισμού φυσικά, το δικό μας Ruadh Maor, που έκλεψε τις εντυπώσεις για μια ακόμη φορά!

Να ευχαριστήσω καταρχάς τα παιδιά στο Tiki, που μας περιποιήθηκαν και για ακόμη μια φορά έδωσαν τον καλύτερο εαυτό τους για να περάσουμε τέλεια.

Επίσης να ευχαριστήσω από πλευράς μου, όλα τα παιδιά που συμμετείχαν στη χθεσινή βραδιά για την παρέα και φυσικά όσους προσέφεραν για σφαγή στο θυσιαστήριό μας, τα πολύτιμα αποκτήματά τους, προς τέρψιν των οφθαλμών και της ψυχής μας. Αμήν!  

  • Για το πρώτο, αναμένεται σκληρή απάντηση καθώς ετοιμάζεται και cross tasting σε 5-6 αποστακτηριάκια (εκτός από τα ήδη κλεισμένα events).
  • Για το δεύτερο με ζαλίσατε χτες με το Sherry Smoke Bomb (αααα ρεεεε Octomore Orpheus που σας χρειάζεται) και δεν το ψήφισε κανείς?!
  • Το Tiki είναι σταθερός φίλος πλέον, και νομίζω ότι μαζί με το Μαντζάρου3 θα πρέπει να μπουν σε μία λίστα με τους "φίλους" μας (την ήδη υπάρχουσα στο site ή σε κάποιο tab στο forum).
  • Για το 4ο... δεν υπάρχουν λόγια... και ναι, εκεί ζήλεψα χτες.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...