Jump to content
  • Welcome to our whiskyforum

    Dear Guest,

    On behalf of whiskyforum.gr and Hellenic Malt Whisky Society, we would like to thank you for visiting our forum. Feel free to navigate to our forum and enjoy content and topics. Always remember that our forum is free for all and if you share the same passion or you just want to be informed about whisky, you are more than welcome to join us!

    forum21.png

    Slainte!

Ε.Λ.ΠΑ.- Ελληνικό Λαϊκό Πάλκο


Recommended Posts

Όχι δεν είναι το κόμμα με το οποίο θα κατέβω στις εκλογές. Νομίζω ότι έλειπε απο το forum ένα τέτοιο νήμα, αφιερωμένο σε τραγούδια ελλήνων καλλιτεχνών που φέρουν το επίθετο "λαικοί". Άλλωστε πολλοί έχουμε συνδέσει το αγαπημένο μας απόσταγμα, με τέτοια ακούσματα. Να πω την αλήθεια ποτέ δε κατάλαβα γιατί αυτή η έννοια είναι παρεξηγημένη τόσο, που πολλές φορές κάποιοι ντρέπονται (ιδίως σε ηλικίες 15-20 ετών) να σιγοψιθυρίζουν έστω τέτοιες μελωδίες. Επίσης ποτέ δε κατάλαβα ποιά είναι η διαφορά ενός καλλιτέχνη, ενός λαικού από έναν έντεχνο, ενός τραγουδιστή από έναν ερμηνευτή, ενός στιχουργού από έναν τραγουδοποιό, τι είναι γενικά το "έντεχνο" τραγούδι (μάλλον θα υπάρχει και άτεχνο φαίνεται), σε τι διαφέρει μια "μουσική σκηνή" και γενικά γιατί υπάρχει αυτός ο διαχωρισμός. Μάλλον κάπου θα αποσκοπεί. 

Τέλος πάντων, μάλλον εγώ θα συντηρώ αυτό το νήμα και μάλιστα μεταμεσονύκτιες ώρες...αλλά έστω κι έτσι αξίζει. 

Ξεκινώ με ένα τραγούδι αφιερωμένο στους ξενιτεμένους φίλους μας @Uisge-Beatha, @McRookie κλπ...

Καζαντζίδης Στέλιος
Album: Ένα γράμμα, Έτος: 1970

 

  • Like 1
  • Wow 1
Link to comment
Share on other sites

  • DMTK unlocked this topic

Δε χρειάζεται να μπούμε σε διαδικασία σύγκρισης φωνής, χροιάς κλπ, άλλες εποχές, δεν συγκρίνονται. Αντικειμενικά όμως, είναι μια ξεχωριστή ερμηνεία σε διασκευή...

 

Link to comment
Share on other sites

Ως ψάλτης που σέβεται τον εαυτό του και παρά την αγάπη για τα blues ακούω και λαϊκό τραγούδι που είναι η συνέχεια/μετεξέλιξη του παραδοσιακού..Ηλίας Κλωναρίδης αγαπημένος..

 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Uisge-Beatha said:

οπότε διάλεξα ένα απ Τα πολλά και αγαπημένα ?

ε τώρα με προκαλείς ρε Χρήστο...

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, DMTK said:

ε τώρα με προκαλείς ρε Χρήστο...

 

Ρε συ ήταν να πάω για κούρεμα... Θα με κάνεις να βάλω ουίσκι και να κάτσω μπροστά από το YouTube ???

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Uisge-Beatha said:

Ρε συ ήταν να πάω για κούρεμα... Θα με κάνεις να βάλω ουίσκι και να κάτσω μπροστά από το YouTube ???

μ' αρέσει που είπα ότι θα ποστάρω σ' αυτό το νήμα, αργά το βράδυ...:laugh2:

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, mallios said:

Κανονίστε να το κάνουμε μπουζουξίδικο εδώ μέσα! :jump:

Άντε πάλι....Ρε σταματήστε τις διακρίσεις πια! Θα το κάνουμε μπουζουξίδικο. Ε ας το κάνουμε "μουσική σκηνή" να είμαστε ποιοτικοί τότε. Δηλαδή τι έχουν τα μπουζουξίδικα; Όλοι τα κατακρίνουν το πρωί και το βράδυ πρώτο τραπέζι. Μας έφαγε η ποιότητα και η ξενομανία σ' αυτή τη χώρα γι' αυτό πάμε κατά διαόλου! 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, DMTK said:

Άντε πάλι....Ρε σταματήστε τις διακρίσεις πια! Θα το κάνουμε μπουζουξίδικο. Ε ας το κάνουμε "μουσική σκηνή" να είμαστε ποιοτικοί τότε. Δηλαδή τι έχουν τα μπουζουξίδικα; Όλοι τα κατακρίνουν το πρωί και το βράδυ πρώτο τραπέζι. Μας έφαγε η ποιότητα και η ξενομανία σ' αυτή τη χώρα γι' αυτό πάμε κατά διαόλου! 

Παιδί μου είσαι καλά?! Θέλεις να σου πετάξω στο κεφάλι κανά Γιάννη Γέροντα να συνέρθεις?!

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, mallios said:

Παιδί μου είσαι καλά?! Θέλεις να σου πετάξω στο κεφάλι κανά Γιάννη Γέροντα να συνέρθεις?!

Τι Γέροντας και τι Κατσίκας ωρέ; Άκου Μπάμπης Κατσίκας...8P

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, mallios said:

Θέλεις καμιά Μαρμαρινού?!

Ε ας ξεκινήσουμε με τα Θηρία πρώτα...Στέλιος, Στράτος, Μανώλης, Βασίλης ... ?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ioannis said:

Ως ψάλτης που σέβεται τον εαυτό του και παρά την αγάπη για τα blues ακούω και λαϊκό τραγούδι που είναι η συνέχεια/μετεξέλιξη του παραδοσιακού.

εσένα φίλε κανόνισε να σε δω καμιά μέρα, σε πασχαλινή διαφήμιση του jumbo, σαν το Γαιτάνο...:laugh2: 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, mallios said:

Κανονίστε να το κάνουμε μπουζουξίδικο εδώ μέσα! :jump:

Σύ είπας ?

3 hours ago, DMTK said:

Άντε πάλι....Ρε σταματήστε τις διακρίσεις πια! Θα το κάνουμε μπουζουξίδικο. Ε ας το κάνουμε "μουσική σκηνή" να είμαστε ποιοτικοί τότε. Δηλαδή τι έχουν τα μπουζουξίδικα; Όλοι τα κατακρίνουν το πρωί και το βράδυ πρώτο τραπέζι. Μας έφαγε η ποιότητα και η ξενομανία σ' αυτή τη χώρα γι' αυτό πάμε κατά διαόλου! 

Πέστα χρυσομπεργκεροστομε? και μια πού μάς έθιξε ο κουλτουριάρης @mallios? και μία πού σαν ξενιτεμενος μετανάστης έχω μείνει σε μία άλλη εποχή σάς αφιερώνω ΤΌ κομμάτι της εποχής μού ??

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, DMTK said:

αντε και ένα τελευταίο για σήμερα γιατί αν συνεχίσω θα με μπανάρει σίγουρα ο @mallios...:lol:

στην υγειά σου @Uisge-Beatha !

 

Το like δεν είναι αρκετό φίλε και ακούγοντας το συγκεκριμένο κομμάτι και βλέποντας τη  έκφραση στο πρόσωπο τού Στρατού δεν μπορώ να μην κάνω τον παραλληλισμό ότι το (Καλό) λαϊκό τραγούδι είναι τα blues της Ελλάδος ?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Uisge-Beatha said:

Το like δεν είναι αρκετό φίλε και ακούγοντας το συγκεκριμένο κομμάτι και βλέποντας τη  έκφραση στο πρόσωπο τού Στρατού δεν μπορώ να μην κάνω τον παραλληλισμό ότι το (Καλό) λαϊκό τραγούδι είναι τα blues της Ελλάδος ?

Στιχουργός: Πάριος Γιάννης
Συνθέτης: Πολυκανδριώτης Θανάσης

κι ο Γιάννης φωνάρα...

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, DMTK said:

Στιχουργός: Πάριος Γιάννης
Συνθέτης: Πολυκανδριώτης Θανάσης

κι ο Γιάννης φωνάρα...

 

Σίγουρα μεγάλη φωνή και μεγάλος στιχουργός αλλά νομίζω ότι για το συγκεκριμένο κομμάτι και είδος δεν έχει την βραχνάδα και πονεμένη χροιά πού βγάζει ο Στρατός... Η απλώς μετά τον Στρατό όλοι οι άλλοι αδικούνται όπως μετά από ένα Uigeadail όλα τα άλλα ουίσκι είναι απλά οινοπνευματα??

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Uisge-Beatha said:

Σίγουρα μεγάλη φωνή και μεγάλος στιχουργός αλλά νομίζω ότι για το συγκεκριμένο κομμάτι και είδος δεν έχει την βραχνάδα και πονεμένη χροιά πού βγάζει ο Στρατός... 

100% δε το συζητώ

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Tassos Roubeidis said:

Yπονοεις κάτι αδερφέ μου??

τίποτα απολύτως, απλά μου θυμίζει την παραβολή του ασώτου...:innocent:

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...