Jump to content
  • Welcome to our whiskyforum

    Dear Guest,

    On behalf of whiskyforum.gr and Hellenic Malt Whisky Society, we would like to thank you for visiting our forum. Feel free to navigate to our forum and enjoy content and topics. Always remember that our forum is free for all and if you share the same passion or you just want to be informed about whisky, you are more than welcome to join us!

    forum21.png

    Slainte!

Απολαμβάνοντας το αγαπημένο μου Dram υπό ιδιαίτερες συνθήκες


Recommended Posts

Port Ellen στα 30.000 πόδια!
Οκ, αναβάθμιση με τα μίλια (είπαμε, ταξιδεύω αρκετά…) σε business (από σεβασμό στο συγκεκριμένο Dram…) και πάμε με ένα Port Ellen mini, DL – OMC, 20 yo, από sherry casks, από ότι κατάλαβα, σε παγκόσμια πρώτη, εδώ  στο Whiskyforum.gr, yes! Έκανα και μια πρόχειρη έρευνα στο διαδίκτυο αλλά εκτός από κάποια Hibiki που πουλάνε στην Japan Airlines, δεν βρήκα κάποιες αναφορές για rare Malts σε αεροπλάνα - αλλά πρέπει να πω: εξαιρετική εμπειρία!!

1392965410_I.thumb.jpg.5c42726d3166a063dbc80ab536a58252.jpg

Όποιος από εσάς ταξιδεύει με αεροπλάνο, ας πάρει ένα αγαπημένο του Whisk(e)y (σε μικρό, έ, μην σας το πάρει και το πιει κάνας υπάλληλος στον έλεγχο αποσκευών…) και ας κάνει αυτή τη σύγκριση, αν βλέπει κάποια διαφορά…

7375759_II.jpg.0c5d376d4dcae161d74d57a8eea6502d.jpg

Δεν ξέρω πόσο ρόλο παίζει η μειωμένη πίεση μέσα στην καμπίνα να «ελευθερώνει» τα αρώματα του κάθε Whisk(e)y ή πόσο η καλή μου διάθεση ή πόσο άλλα πράγματα… πάντως

IV.thumb.jpg.b42641920017e659eca5daabcec153d7.jpg

… αρώματα σκούρας καραμέλας και ροδάκινου και και και, με μόνο ίχνη καπνού και τύρφης (γλυκιά έκδοση PE αυτή…) πυκνά σύννεφα στην μύτη να στήνουνε χορό αρχικά και στον ουρανίσκο μετά γιορτή, και με το κλασσικό ατελείωτο  τελείωμα, ας τα..! Επειδή λοιπόν το είχα ξαναδοκιμάσει στην …γη, τότε, με 89/90 θα το βαθμολογούσα, τώρα τουλάχιστον με 92!
Το νερό τελικά δεν το χρησιμοποίησα, δεν μου έκανε να δοκιμάσω αραίωση, ούτε με μία σταγόνα…
Και τι πάει τώρα με το ουίσκι; μα φυσικά ένα Cohibaκι,

V.thumb.jpg.210e4a637beab06f40f55fdac7fc3262.jpg

το ανάβω και τι να δω, μου πέταγε μαξιλάρια η αεροσυνοδός…

VI.jpg.0d37a7368fea5a5f128082c5bc3a9928.jpg
 τόσβησα λοιπόν…   
 
Port Ellen στα 30.000 πόδια, μήπως είναι για Guinness (όχι την μπίρα..!);;
Όπως και να έχει – το μήνυμα είναι: δοκιμάστε αυτό το πείραμα, αξίζει…

VII.thumb.jpg.77dd187934dcd1c894bc5eb84cb2a398.jpg

Sláinte agus táinte !

 

 

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

On 4/18/2019 at 6:51 PM, The Cask 2 said:

Δεν ξέρω πόσο ρόλο παίζει η μειωμένη πίεση μέσα στην καμπίνα να «ελευθερώνει» τα αρώματα του κάθε Whisk(e)y ή πόσο η καλή μου διάθεση ή πόσο άλλα πράγματα… 

Η καλή σού διάθεση και τα άλλα πράγματα... ? είναι πού σού κάνανε την διαφορά γιατί δυστυχώς επί τού πρακτέου η συμπιεσμένη καμπίνα το υψόμετρο καθώς και ο ανακυκλωμένος αέρας μειώνουν τις αισθήσεις που χρειάζονται για την γευσιγνωσία καθώς επίσης αφυδατωνουν τον οργανισμό και κάνουν την επίδραση τού αλκοόλ ακόμα πιο αισθητή. 

Αλλά παρόλα αυτά μπράβο ωραία περιγραφή ??

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 4/18/2019 at 8:51 PM, The Cask 2 said:

Και τι πάει τώρα με το ουίσκι; μα φυσικά ένα Cohibaκι,

V.thumb.jpg.210e4a637beab06f40f55fdac7fc3262.jpg

το ανάβω και τι να δω, μου πέταγε μαξιλάρια η αεροσυνοδός…

VI.jpg.0d37a7368fea5a5f128082c5bc3a9928.jpg
 τόσβησα λοιπόν…   

Δεν ξέρω αν όντως άναψες το κοχιμπάκι στο αεροπλάνο (υποθέτω πως όχι) πάντως η φωτό της αεροσυνοδού να πετάει τα μαξιλάρια είναι σίγουρα από άλλο ανέκδοτο, καθώς φαίνεται ξεκάθαρα ότι το κάνει στην Economy και όχι στην Business Class :tongue:

Πάντως ήταν μια πολύ καλή περιγραφή, που έδενε ωραία με τις φωτογραφίες. ?

Link to comment
Share on other sites

OMC , ωραίες και ενδιαφέρουσες εμφιαλώσεις, απο έναν αξιόλογο ανεξάρτητο εμφιαλώτη. ωραία περιγραφή, αν και δεν ξέρω έχω καιρό να πιω μινιατούρα, εδώ τα δειγματάκια που εχω και πάλι δεν είναι το ίδιο αν δεν είναι η φιάλη μπροστά σου... 

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, o_koulos said:

εδώ τα δειγματάκια που εχω και πάλι δεν είναι το ίδιο αν δεν είναι η φιάλη μπροστά σου... 

Το έπος της δειγματομαχίας! Οι δειγματολάτρες με αρχηγό τον @giorgos μάχονται με τους δειγματομάχους, με αρχηγό τον @o_koulos... :lol:

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, DMTK said:

Το έπος της δειγματομαχίας! Οι δειγματολάτρες με αρχηγό τον @giorgos μάχονται με τους δειγματομάχους, με αρχηγό τον @o_koulos... :lol:

Boyzzz το sampling έχει γίνει μόδα μόνο για οικονομικούς λόγους και φυσικά για την περίπτωση που αγοράζουμε από κοινού ένα μπουκάλι που υπό άλλες συνθήκες δεν μπορούμε να αγοράσουμε. 

Βοηθάει 100% και είναι υπέροχο να μπορούμε να μοιραζόμαστε τα samples.... αλλά σαν να έχεις το μπουκάλι μπροστά σου... δεν έχει. Και φυσικά,  το οικονομικό σκέλος το συζητάμε, γιατί αν πιεις ένα sample και σου αρέσει... ενδεχομένως να μην μπορείς να αγοράσεις το μπουκάλι. Προσωπικά, συμφωνώ και με τα δύο.... Απλά με το sampling, χάνεις εύκολα την μπάλα και δεν μπορείς να κάτσεις με ένα φίλο να πιεις μισό μπουκάλι.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, mallios said:

Απλά με το sampling, χάνεις εύκολα την μπάλα και δεν μπορείς να κάτσεις με ένα φίλο να πιεις μισό μπουκάλι.

Συμφωνώ απολύτως για εμένα το ήμισυ (αν όχι παραπάνω) της απόλαυσης ενός καλού ποτού είναι η παρέα, ένας από τους βασικούς λόγους που σπάνια πίνω μόνος και έχω μαζέψει πολλά δείγματα ?

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 4/21/2019 at 12:00 AM, Uisge-Beatha said:

Η καλή σού διάθεση και τα άλλα πράγματα... ? είναι πού σού κάνανε την διαφορά γιατί δυστυχώς επί τού πρακτέου η συμπιεσμένη καμπίνα το υψόμετρο καθώς και ο ανακυκλωμένος αέρας μειώνουν τις αισθήσεις που χρειάζονται για την γευσιγνωσία καθώς επίσης αφυδατωνουν τον οργανισμό και κάνουν την επίδραση τού αλκοόλ ακόμα πιο αισθητή. 

Αλλά παρόλα αυτά μπράβο ωραία περιγραφή ??

Σ'ευχαριστώ γιά τα σχόλιά σου- αλλά πιστεύω ότι για Whisk(e)y στον αέρα θα μπορούσαμε να μιλάμε για ώρες... η πίεση στην καμπίνα (στα 10.000 μέτρα) είναι περίπου εκείνη των 2400 μέτρων ύψους άρα πιό μικρή από το σύνηθες εδώ που ζούμε, ότι πρέπει για να "ατμίζουν" τα αρώματα του ποτού... Το ότι η γεύση είναι μειωμένη οφείλεται στην πολύ χαμηλή υγρασία (ως και μόλις 10%) στην προσπάθεια θέρμανσης του αέρα στην καμπίνα που κάνει τους βλεννογόνους του ρινοφάρυγγα να ξηραίνονται, αλλά: σύμφωνα με έρευνες και της Lufthansa αφορά μόνο στο 30% των γλυκών και αλμυρών, όχι στα ξινά, πικρά και τα καρυκεύματα - δύσκολη υπόθεση λοιπόν...

 

Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, The Cask 2 said:

αλλά πιστεύω ότι για Whisk(e)y στον αέρα θα μπορούσαμε να μιλάμε για ώρες...

Και στον αέρα και στην θάλασσα και στην έρημο.... Και στο διάστημα κοκ...??

35 minutes ago, The Cask 2 said:

η πίεση στην καμπίνα (στα 10.000 μέτρα) ότι πρέπει για να "ατμίζουν" τα αρώματα του ποτού... 

Οφείλω να πω πώς δεν το έχω με την φυσικοχημεία  οπότε ίσως να κάνω λάθος στον συλλογισμό μου αλλά έχω την εντύπωση ότι η ταχεία εξάτμιση τού οινοπνεύματος σε σχέση με το νερό θα αλλάζει υφή, γεύση και αρώματα του ουίσκι ειδικά σε σχέση με αυτό πού είχε στο μυαλό τού ο master blender 

43 minutes ago, The Cask 2 said:

Το ότι η γεύση είναι μειωμένη οφείλεται στην πολύ χαμηλή υγρασία (ως και μόλις 10%) στην προσπάθεια θέρμανσης του αέρα στην καμπίνα που κάνει τους βλεννογόνους του ρινοφάρυγγα να ξηραίνονται, 

Κάτι πού όχι μόνο μειώνει την αντίληψη των γεύσεων και των αρωμάτων αλλά επίσης κάνει την παλέτα και την μύτη ιδιαίτερα ευαίσθητες στο οινόπνευμα και στις αρνητικές παρενέργειες τού 

44 minutes ago, The Cask 2 said:

αλλά: σύμφωνα με έρευνες και της Lufthansa αφορά μόνο στο 30% των γλυκών και αλμυρών, όχι στα ξινά, πικρά και τα καρυκεύματα - δύσκολη υπόθεση λοιπόν...

Δεν γνωρίζω την συγκεκριμένη έρευνα (αν έχεις link ευπρόσδεκτο) αλλά έχουν γίνει αρκετές μελέτες πάνω στο θέμα από την πλευρά της οινογνωσιας και όλες  λίγο πολύ καταλήγουν στο γεγονός ότι αεροπορικά ταξίδια και υψηλή γευσιγνωσία κρασιού δεν πάνε μαζί 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...