Jump to content
  • Welcome to our whiskyforum

    Dear Guest,

    On behalf of whiskyforum.gr and Hellenic Malt Whisky Society, we would like to thank you for visiting our forum. Feel free to navigate to our forum and enjoy content and topics. Always remember that our forum is free for all and if you share the same passion or you just want to be informed about whisky, you are more than welcome to join us!

    forum21.png

    Slainte!

SMWS whisky for a year


Recommended Posts

Προσωπικά πιστεύω ότι καλύτερο ειναι να προχωράμε σε πιο στοχευμένες αγορές για την κάβα..

Τωρα η εκτακτη εισφορά 40κατι ευρω για δειγματα απο 12 μπουκάλια που συνήθως είναι ποιοτικα μου φαινεται οκ και συμφέρουσα...

βέβαια γιατί αυτα τα 12 και όχι κάποια άλλα που θα διαλέγαμε εμείς?

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, mallios said:

@Uisge-Beatha προσπάθησε να το δεις το topic. Σε αφήνει? 

Από εδώ οκ απλά από το άλλο νήμα δε δουλεύει το λινκ μεταφοράς 

  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Uisge-Beatha said:

Από εδώ οκ απλά από το άλλο νήμα δε δουλεύει το λινκ μεταφοράς 

Σε εμένα μια χαρά δουλεύει... μάλλον σε τρολάρει ο @DMTK  αυτοί οι μοντίφικες είναι παλιοχαρακτήρες.

Στο θέμα μας. Το ποσό των 40 eur το φτάνουμε μόνο αν όλα τα μέλη θελήσουν το whisky for a year. Μου φαίνεται δύσκολο και ενδεχομένως και να μην υπάρχει και η ίδια διάθεση από όλα τα μέλη (λογικότατο αυτό). 'Εχουμε καιρό. Το βλέπουμε και στο μέλλον, το whisky for a year είναι σταθερή προσφορά. Ας περιμένουμε λίγο ακόμα και το κοιτάμε.

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

54 minutes ago, mallios said:

Μου φαίνεται δύσκολο και ενδεχομένως και να μην υπάρχει και η ίδια διάθεση από όλα τα μέλη (λογικότατο αυτό).

ώπα .... σιγά σιγά, μην είμαστε και υπερβολικά πλεονέκτες, να τα πάρουμε ένα ένα. Καταρχήν πρώτα θα πρέπει (1) να μπαίνουν και τα 26 μέλη στο forum, ήτοι να βρουν το χρόνο, την όρεξη, τη διάθεση, τη χρονική συγκυρία, τη κατάλληλη χρονική στιγμή κλπ ..... μετά θα πρέπει (2) να ενημερώνονται τα μέλη, κι επειδή απ το forum, αν δε μπαίνουν δε είναι δυνατόν να ενημερώνονται, θα πρέπει να επιλέξουν κάποιο άλλο τρόπο λ.χ. viber (που και εκεί δε συμμετέχουν), fb, mail, drone, ταχυδρομικό περιστέρι, σήματα καπνού κλπ ..... έπειτα θα πρέπει να κάνουν ακόμη μια πολύ δύσκολη και επικίνδυνη ενέργεια, δηλαδή να (3) εκφράσουν την άποψή τους, συμφωνώ/δεν συμφωνώ/ναι/οχι/θέλω/δε θέλω κλπ .... κι αφού ξεπεράσουν κι αυτό το εμπόδιο, φτάνουμε στο τελικό στάδιο (4) με βάση τις 26 τοποθετήσεις, προκύπτει και μια απόφαση.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, DMTK said:

ώπα .... σιγά σιγά, μην είμαστε και υπερβολικά πλεονέκτες, να τα πάρουμε ένα ένα. Καταρχήν πρώτα θα πρέπει (1) να μπαίνουν και τα 26 μέλη στο forum, ήτοι να βρουν το χρόνο, την όρεξη, τη διάθεση, τη χρονική συγκυρία, τη κατάλληλη χρονική στιγμή κλπ ..... μετά θα πρέπει (2) να ενημερώνονται τα μέλη, κι επειδή απ το forum, αν δε μπαίνουν δε είναι δυνατόν να ενημερώνονται, θα πρέπει να επιλέξουν κάποιο άλλο τρόπο λ.χ. viber (που και εκεί δε συμμετέχουν), fb, mail, drone, ταχυδρομικό περιστέρι, σήματα καπνού κλπ ..... έπειτα θα πρέπει να κάνουν ακόμη μια πολύ δύσκολη και επικίνδυνη ενέργεια, δηλαδή να (3) εκφράσουν την άποψή τους, συμφωνώ/δεν συμφωνώ/ναι/οχι/θέλω/δε θέλω κλπ .... κι αφού ξεπεράσουν κι αυτό το εμπόδιο, φτάνουμε στο τελικό στάδιο (4) με βάση τις 26 τοποθετήσεις, προκύπτει και μια απόφαση.

montifika σε βρίσκω αρπαγμένο λιγάκι. Δεν μπορούμε να υποχρεώσουμε τα μέλη να μπαίνουν στο forum. Είναι καθαρά θέμα του κάθε μέλους τον πόσο χρόνο θα διαθέτει ανάλογα με τις υποχρεώσεις του. Είμαστε ένα "χαλαρό" forum, μέχρι να υπάρξει (αν υπάρξει) κάποια πιο συγκροτημένη δομή, μια χαρά είμαστε. Τα μέλη ενημερώνονται και μέχρι τώρα όπου χρειάστηκε πάρθηκαν αποφάσεις. 

Είναι και περίοδος μετα-Πασχαλινή, έχουμε βαρύνει κιόλας από το αρνάκι.. όλα θα γίνουν.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, mallios said:

montifika σε βρίσκω αρπαγμένο λιγάκι. Δεν μπορούμε να υποχρεώσουμε τα μέλη να μπαίνουν στο forum. Είναι καθαρά θέμα του κάθε μέλους τον πόσο χρόνο θα διαθέτει ανάλογα με τις υποχρεώσεις του. Είμαστε ένα "χαλαρό" forum, μέχρι να υπάρξει (αν υπάρξει) κάποια πιο συγκροτημένη δομή, μια χαρά είμαστε. Τα μέλη ενημερώνονται και μέχρι τώρα όπου χρειάστηκε πάρθηκαν αποφάσεις. 

Είναι και περίοδος μετα-Πασχαλινή, έχουμε βαρύνει κιόλας από το αρνάκι.. όλα θα γίνουν.

Εννοείται οτι δεν μπορούμε να υποχρεώσουμε κανέναν. Απλά αν δε το αγαπάς κάτι, όσο και συγκροτημένο να είναι, όσα καταστατικά και να 'χει, σε όσους κανονισμούς και να υπόκειται, δεν πρόκειται να αλλάξει τίποτα.

Αυτά ... κι αγάπη μόνο!!! :crazy_pilot:

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, mallios said:

Δεν μπορούμε να υποχρεώσουμε τα μέλη να μπαίνουν στο forum.

Απλά να υπογραμμίσω ότι δεν μιλάμε για το φόρουμ αλλά για τα μέλη της HMWS και εκεί νομίζω ότι υπάρχει θέμα ελάχιστης συμμετοχής και ενημέρωσης.... Γιατί προσωπικά αν είναι μόνο για τις φιάλες και τα δείγματα τότε θα πρέπει να επανεξετάσω την πορεία μού.

Κατά τα άλλα συμφωνώ με τον @DMTK

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Uisge-Beatha said:

Απλά να υπογραμμίσω ότι δεν μιλάμε για το φόρουμ αλλά για τα μέλη της HMWS και εκεί νομίζω ότι υπάρχει θέμα ελάχιστης συμμετοχής και ενημέρωσης.... Γιατί προσωπικά αν είναι μόνο για τις φιάλες και τα δείγματα τότε θα πρέπει να επανεξετάσω την πορεία μού.

Κατά τα άλλα συμφωνώ με τον @DMTK

???

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, thanasist said:

???

Δεν ξέρω τί  ακριβώς σημαίνουν τα ερωτηματικά, αλλά αυτό πού ήθελα να πω είναι πώς τουλάχιστον από τα μέλη της HMWS θα περίμενα σαν ελάχιστη συμμετοχή να ενημερώνονται και να εκφέρουν την γνώμη τούς όταν τίθενται θέματα προς ψήφιση/απόφαση 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Uisge-Beatha said:

Δεν ξέρω τί  ακριβώς σημαίνουν τα ερωτηματικά, αλλά αυτό πού ήθελα να πω είναι πώς τουλάχιστον από τα μέλη της HMWS θα περίμενα σαν ελάχιστη συμμετοχή να ενημερώνονται και να εκφέρουν την γνώμη τούς όταν τίθενται θέματα προς ψήφιση/απόφαση 

Βασικά ούτε εγώ ξέρω τι ακριβώς σημαίνουν τα ερωτηματικά. Γιατί μου προξένησαν εντύπωση περισσότερα από ένα σημεία. Όχι με την κακή έννοια, απλά σαν σαστισμα περισσότερο. 

Ελπίζω κάποια στιγμή να βρεθούμε να τα πούμε από κοντά όλα αυτά που απασχολούν τον καθένα, με καλή διάθεση. 

Άσχετο αλλά υπόσχομαι ότι μέχρι μέσα Ιουνίου θα έχω προσπαθήσει να έχουμε ένα καταστατικό προς συζήτηση - ψήφιση το οποίο δεν θα λύσει μεν όλα τα προβλήματα αλλά ευελπιστώ να συνεισφέρει στο να έχουμε έναν μπούσουλα. 

Τα δείγματα και τα μπουκάλια σίγουρα δεν πρέπει να είναι το μοναδικό μας ενδιαφέρον αλλά είναι ένα κομμάτι που δεν υπάρχει λόγος να το αγνοήσουμε στον βωμό των όποιων διαφωνιών. 

Ως προς τη συμμετοχή, δίκιο έχετε αλλά πρακτικά δεν έχουν όλοι το ίδιο ενδιαφέρον, ούτε ίσως τον ίδιο χρόνο ή και την ίδια όρεξη ας το πούμε της στιγμής. Δεν είμαστε επαγγελματίες και καμιά φορά τα φέρνουν έτσι οι στιγμές που απλά δεν έχουμε το κουράγιο να ασχοληθούμε με τίποτα άλλο πέρα από κάτι που μπορεί να μας απασχολεί προσκαιρα ή και για παραπάνω. 

  • Like 3
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, thanasist said:

Ως προς τη συμμετοχή, δίκιο έχετε αλλά πρακτικά δεν έχουν όλοι το ίδιο ενδιαφέρον, ούτε ίσως τον ίδιο χρόνο ή και την ίδια όρεξη ας το πούμε της στιγμής.

Ναι σίγουρα αλλά Θανάση μου 10 -15 λεπτά αν 2-3 μέρες και ένα ναι ή ένα όχι εκεί που έχει ζητηθεί η γνώμη/ψήφος των μελών δεν είναι τεράστια εργασία και δεν χρειάζεται ιδιαίτερος χρόνος γίνεται από το κινητό ακόμα και στην τουαλέτα ? όσο για το θέμα όρεξης έχεις δίκιο 

20 minutes ago, thanasist said:

Ελπίζω κάποια στιγμή να βρεθούμε να τα πούμε από κοντά όλα αυτά που απασχολούν τον καθένα, με καλή διάθεση. 

Ίσως να είναι αυτό που μας χρειάζεται αν καταφέρουμε να μαζευτούμε οι περισσότεροι, εγώ πάντως αν είναι Σαββατοκύριακο δεσμεύομαι να συμμετέχω έστω και με viber ?

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Κι αφού μου μείναν μόνο 20 κούτες να ξεπακεταρω να γράψω κι εγώ. Βασικά καλησπέρα σας χρόνια πολλά και τα σχετικά!

Στο δια ταύτα. Προσωπικά είμαι αντίθετος στην αγορά φιαλών στα τυφλά (εκτός αν με διαβεβαιώσει κάποιος ότι όλα θα είναι από campbeltown?) οπότε δυστυχώς εγώ δεν ενδιαφέρομαι

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι καλό θα είναι να το "παρκάρουμε" το θέμα και όσοι θέλουν να κάνουν μία τέτοια αγορά να το δούμε μεταξύ μας. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, McRookie said:

εκτός αν με διαβεβαιώσει κάποιος ότι όλα θα είναι από campbeltown

Σε διαβεβαιώ εγώ. Όλα θα είναι Ανατολικά, δυτικά, βόρεια η νότια του campbeltown 

  • Like 1
  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

On 5/2/2019 at 9:54 PM, mallios said:
  • whisky for a year με συνδρομές HMWS
  • whisky for a year με έκτακτη εισφορά από όλους (40 eur)
  • whisky for a year για όσα μέλη θέλουν με Minimum τα 10 (για να είναι η αφεντομουτσουνάρα μου στο budget της)

Καλησπερα. Συγγνωμη που δεν απαντω αμεσα αλλα επειδη λειπω ολη μερα στη δουλεια και γυρναω πολυ αργα, δεν ειχα δει τα μηνυματα.

Ειμαι κι εγω σαν τον @DMTK μεσα σε ο,τι αποφασιστει αν και θεωρω οτι ισως θα επρεπε να ακολουθησουμε κυριως τις 2 τελευταιες προτασεις του @mallios και οχι την πρωτη. 

:turned:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παίδες εγω να πω τη αληθεια δεν ενδιαφέρομαι τοσο για δείγματακια απο μπουκάλια που δεν τα ξερω καν.και δεν ειναι τα 40€ Αλλα πες οτι κάποιο μας αρεσει θα υπάρχει για αγορά;Και σε τι τιμή;Αν ειναι απαγορευτική θα μείνω με την απόλαυση της μια στιγμής και θά την μνημονεύω εις τους αιώνας των αιώνων;Επιπλέον ακομα δεν εχω την χαρά να βρεθώ σε συνάντηση HMWS να τα συζητήσουμε ολα αυτα απο κοντά και να δοκιμάσω τα δειγματακια απο τα προηγούμενα μπουκάλια που εχουν ανοιχτεί και αναλογούν στο κάθε μέλος.Προτιμω να μαζέψουμε χρήματα και να χτυπήσουμε μια ανεξάρτητη εμφιάλωση που πιστεύουμε οτι αξίζει.Εννοω μπουκάλι /μπουκάλια ανα άτομο.

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, gtril said:

Παίδες εγω να πω τη αληθεια δεν ενδιαφέρομαι τοσο για δείγματακια απο μπουκάλια που δεν τα ξερω καν.και δεν ειναι τα 40€ Αλλα πες οτι κάποιο μας αρεσει θα υπάρχει για αγορά;Και σε τι τιμή;Αν ειναι απαγορευτική θα μείνω με την απόλαυση της μια στιγμής και θά την μνημονεύω εις τους αιώνας των αιώνων;Επιπλέον ακομα δεν εχω την χαρά να βρεθώ σε συνάντηση HMWS να τα συζητήσουμε ολα αυτα απο κοντά και να δοκιμάσω τα δειγματακια απο τα προηγούμενα μπουκάλια που εχουν ανοιχτεί και αναλογούν στο κάθε μέλος.Προτιμω να μαζέψουμε χρήματα και να χτυπήσουμε μια ανεξάρτητη εμφιάλωση που πιστεύουμε οτι αξίζει.Εννοω μπουκάλι /μπουκάλια ανα άτομο.

Βρε Γιώργο, δεν υπάρχει περίπτωση να υπάρξει μπουκάλι ή μπουκάλια ανά άτομο. Αγοράζουμε 1 και το μοιραζόμαστε και προφανώς σε πολύ μικρή ποσότητα πλέον. Επίσης, ακόμα δεν έχει ανοιχτεί κανένα απ όσα έχουμε αγοράσει σαν hmws μέσα στο 2018-2019. 

Μάλλον κάτι έχεις καταλάβει λάθος. 

Και ιδίως αυτά που έχουμε πάρει σαν hmws ως επί το πλείστον και δύσκολα θα τα βρεις αν σου αρέσουν και αρκετά ακριβά θα είναι. Οπότε οι αντιρρήσεις σου, αν και σεβαστές είναι λίγο άκυρες ?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αν πάλι εννοείς ότι προτιμάς την διαδικασία που κάναμε με τον Chorlton για την εμφιάλωση με το ruadh maor τότε και αυτό μέσα στο πρόγραμμα είναι αλλά θέλει κάποια δουλειά και είναι κάτι διαφορετικό αφού ως επί το πλείστον δεν εξυπηρετεί τον ίδιο σκοπό 

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, thanasist said:

Αν πάλι εννοείς ότι προτιμάς την διαδικασία που κάναμε με τον Chorlton για την εμφιάλωση με το ruadh maor τότε και αυτό μέσα στο πρόγραμμα είναι αλλά θέλει κάποια δουλειά και είναι κάτι διαφορετικό αφού ως επί το πλείστον δεν εξυπηρετεί τον ίδιο σκοπό 

Λάθος κατάλαβες Θανάση δεν εννοούσα να αγοράσουμε αυτες τις ακριβες εμφιαλώσεις γι αυτο ακριβώς ειπα Οτι και να το μοιραστούμε το μπουκάλι σέ μικρά δειγματακια τι να το κανουμε αν  δεν μπορουμε να το αγοράσουμε μετα.Δεν με ενδιαφέρει να μοιραστούμε 24 ατομα ενα άγνωστο μπουκάλι.Αν ειναι να βάλουμε ενα ποσο καλυτερα να το βάλουμε για μια εμφιαλωση οπως ακριβώς καναμε με το ruad Maor.Αυτο με ενδιαφερει!Οσο για τα δειγματακια το λεω γιατι ηδη υπαρχουν μπουκάλια που δεν εχουν ανοιχτεί και οτι ακομα δεν μπορουμε να βρούμε ημερομηνία για να βρεθούμε και προχωράμε σε επομενες Αγορές.Ας γίνει πρώτα μια συνάντηση και συζητάμε τις επόμενες κινήσεις μας απο κοντά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, gtril said:

Οσο για τα δειγματακια το λεω γιατι ηδη υπαρχουν μπουκάλια που δεν εχουν ανοιχτεί και οτι ακομα δεν μπορουμε να βρούμε ημερομηνία για να βρεθούμε και προχωράμε σε επομενες Αγορές.Ας γίνει πρώτα μια συνάντηση και συζητάμε τις επόμενες κινήσεις μας απο κοντά.

Σεβαστότατη άποψη και με βάση. Καλό είναι να οργανώσουμε το άνοιγμα της κάβας μας και να δούμε και αγορές επόμενες. Φυσικά, αυτό δεν εμποδίζει τα μέλη από μόνα τους να αγοράσουν ότι θέλουν (αλλά όχι σαν HMWS) κάτι που έτσι κι αλλιώς γίνεται.

Νομίζω ότι το whisky for a year θα μπορούσε να παγώσει προς το παρών, (άλλωστε, ανάλογα με το πρόγραμμά μας να μπορέσουμε να το διαπραγματευτούμε και καλύτερα). 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Μετακινήθηκε στο SMWS forum. Δεν πιστεύω να υπάρχει ενδιαφέρον προς στιγμή. Μόλις τελειώσουν τα gatherings θεωρώ ότι η SMWS θα απαντήσει για το πρόγραμμα που έχουμε προτείνει και ίσως εκεί να αξίζει να το δούμε (όσοι ενδιαφέρονται).

Με τους όρους που έχουμε και με 20% έκπτωση θα έρθει στα 749*80% = 599 λιρόνια για 12 μπουκάλια μέσα στο έτος, πιο απλά 50 λιρόνια το μπουκάλι. Σίγουρα δελεαστική τιμή αλλά και σίγουρα αρκετό ρίσκο να παραγγείλεις στα τυφλά. Αν μαζευτούμε 4-5 άτομα, προσωπικά με ενδιαφέρει.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, mallios said:

Μετακινήθηκε στο SMWS forum. Δεν πιστεύω να υπάρχει ενδιαφέρον προς στιγμή. Μόλις τελειώσουν τα gatherings θεωρώ ότι η SMWS θα απαντήσει για το πρόγραμμα που έχουμε προτείνει και ίσως εκεί να αξίζει να το δούμε (όσοι ενδιαφέρονται).

Με τους όρους που έχουμε και με 20% έκπτωση θα έρθει στα 749*80% = 599 λιρόνια για 12 μπουκάλια μέσα στο έτος, πιο απλά 50 λιρόνια το μπουκάλι. Σίγουρα δελεαστική τιμή αλλά και σίγουρα αρκετό ρίσκο να παραγγείλεις στα τυφλά. Αν μαζευτούμε 4-5 άτομα, προσωπικά με ενδιαφέρει.

 

Πολύ ενδιαφέρον και όταν πάμε από κοντά εκεί να τους ρωτήσουμε καμία πληροφορία σχετικά με τα μπουκάλια .

πχ. Να είναι όλα malt και όχι κανα παράξενο 😯 !!!!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...