Jump to content
  • Welcome to our whiskyforum

    Dear Guest,

    On behalf of whiskyforum.gr and Hellenic Malt Whisky Society, we would like to thank you for visiting our forum. Feel free to navigate to our forum and enjoy content and topics. Always remember that our forum is free for all and if you share the same passion or you just want to be informed about whisky, you are more than welcome to join us!

    forum21.png

    Slainte!

Δημοπρασίες


Recommended Posts

Πριν από ένα μήνα περίπου μπήκα στην διαδικάσια του εξειδικευμένης δημοπρασίας (με έναν φίλο που ασχολείται με το whisky, αλλά δεν γράφει) σε γνωστό γερμανικό οίκο whisko-δημοπρασιών. Έπειτα άρχισα να μπαίνω λίγο περισσότερο στα χωράφια του ebay, και να αναζητώ κρυμμένα διαμαντάκια. Στο παρελθόν είχα αγοράσει πολλά αμερικάνικα βιβλία της δουλειάς μου στο ebay πολύ φτηνά, αλλά ποτέ whisky. Τελικά το έκανα και αυτό. Πλέον έχω λίγο πολύ καταλήξει σε μερικά απλά συμπεράσματα.

1. Όποιο μπουκάλι κοστίζει ακριβά στα e-shops, θα κοστίσει ακριβά και στις e-auctions. Μην περιμένετε να αγοράσετε Ardbeg του '70 σε τιμή κάτω από 300 ευρώ για παράδειγμα.

2. Πάντα υπάρχει κάποιος πιο πλούσιος από εσάς, για να υψώσει την τιμή μιας φιάλης που σας ενδιαφέρει εκεί που δεν φτάνετε (θα μπορούσε να είναι παραλλαγή του νόμου του Murphy).

3. Σε πολλές περιπτώσεις οι τιμές των μπουκαλιών ξεπερνούν την τιμή που έχουν στα e-shops!!!! Και όμως τελικά πωλούνται.

4. Οι μαζικά συλλεκτικές φιάλες (ξέρω ακούγεται ηλίθιο) πωλούνται... μαζικά. Έχουν ξεσκιστεί να πωλούν όσοι πήραν το συλλεκτικό Laphroaig για το φετινό Feis Ile. Δυστυχώς φοβάμαι ότι το Laphroaig δεν θα ξαναβγάλει τέτοια προσφορά, βλέποντας πως συμπεριφέρθηκαν οι Friends of Laphroaig (στην πυρά, στην πυρά!!!). Κρίμα. Το ίδιο συμβαίνει με το φετινό 25άρι Laphroaig, σε υψηλές ακόμα τιμές.

5. Χωρίς να θέλω να στεναχωρήσω κανέναν, πρέπει να δηλώσω ότι υπάρχουν ακόμα περισσότερα Loch Dhu απ'όσα ζητούνται...

6. Αν ένα μπουκάλι έχει εμφιαλωθεί προς χάριν κάποιου γεγονότος, είναι συνήθως ακριβότερο.

Και καλά, θα πείτε, τότε τι ασχολείσαι; Υπάρχουν πάντα κάποιες περιορισμένες ευκαιρίες. Ιδιαίτερα σε ανεξάρτητες εμφιαλώσεις. Μπορεί να βρει κανείς σχετικά καλά και σχετικά φτηνά DL, Signatory και Duncan Taylor. Ξαναλέω, μην περιμένετε να βρείτε κανένα 90άρι του Serge Valentin ή του Jim Murray να μοσχοπουλιέται. Υπάρχουν πολύ πιο δυνατοί παίχτες που καραδοκούν.

Και τα fakes; Με απασχόλησαν ιδιαίτερα. Με λίγο ψάξιμο το θέμα το έλυσα σχετικά εύκολα: δεν αγοράζω ποτέ από Ιταλό (sorry Ιταλοί)!!!!

Theo

Link to comment
Share on other sites

Πριν από ένα μήνα περίπου μπήκα στην διαδικάσια του εξειδικευμένης δημοπρασίας (με έναν φίλο που ασχολείται με το whisky, αλλά δεν γράφει) σε γνωστό γερμανικό οίκο whisko-δημοπρασιών.

έγινες και 'συ αρρωστάκι, τι να λέμε δεν λέγεται τυχαία �'λκοολισμός tongue.gif [για τους φίλους που είναι νέοι στην παρέα μην παρεξηγηθείτε δεν είναι αλήθεια ποτέ δεν πίνουμε παραπάνω απο όσο αντέχουμε!!!]

[*]Πάντα υπάρχει κάποιος πιο πλούσιος από εσάς, για να υψώσει την τιμή μιας φιάλης που σας ενδιαφέρει εκεί που δεν φτάνετε (θα μπορούσε να είναι παραλλαγή του νόμου του Murphy).

Μπορεί να βρει κανείς σχετικά καλά και σχετικά φτηνά DL, Signatory και Duncan Taylor.

το πρώτο αντιμετωπίζεται με ένα πρόγραμμα που κάνει χτυπήματα στο παρα 5 ακριβώς του κλεισίματος [ώστε να μην ανεβάζεις την τιμή απο νωρίς..... περισσότερα δεν λέω δεν με συμφέρει]

το άλλο για DL αν πέφτει τίποτα καλό στο μάτι σου και δεν σε ενδιαφέρει ρίχνε κανα pm δεν ξέρεις πιον άλλο μπορεί να ενδιαφέρει cool.gif

Και τα fakes; Με απασχόλησαν ιδιαίτερα. Με λίγο ψάξιμο το θέμα το έλυσα σχετικά εύκολα: δεν αγοράζω ποτέ από Ιταλό (sorry Ιταλοί)!!!!

Τα fakes είναι γενικό φαινόμενο, ένα καλο tip είναι να βλέπεις αν πουλιούνται τίποτα ποσότητες απο άδεια μπουκάλια whisky που θα σε ενδιέφεραν, και να τα κρατάς υπόψιν για να δείς αν θα ξανασκάσουν μύτη γεμισμένα μετά απο λίγο καιρό!

Link to comment
Share on other sites

Μα ο Theo - συγνώμη ο Πρίγκηπας Κάρολος ήθελα να πω - δεν είναι συλλέκτης, χτυπάει για να τα πιει!!!!!

Theo, βγάλε τη φωτογραφία γιατι θα γίνεις νούμερο. Φιλικά.

Link to comment
Share on other sites

Η βασιλική ανατροφή που έχω λάβει (γκουβερνάντα η Catherine Peebles μέχρι τα 6 , Hill House στο δυτικό Λονδίνο, Cheam Preparatory School, Gordonstoun στην Σκωτία - ααααχ πως θυμάμαι τα πρώτα ποτηράκια -, Trinity College του Cambridge, University of Whales Aberystwyth) δεν μου επιτρέπει να σας απαντήσω στον ίδιο τόνο.

Μα καλά δεν είστε ευτυχισμένοι που παίρνω μέρος σε ένα τόσο "ανθρώπινο" forum... εγώ ένας γαλαζοαίματος. Προτιμούσατε παλαιότερα που συζητούσαμε για τις συλλογές όπλων, πούρων και αυτοκινήτων;;; Ποτέ δεν θα καταλάβω... εσάς τους θνητούς.

Theo

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Απ'ότι φαίνεται η δουλειά πάει πολύ καλά και ο Mr. Kruger αποφάσισε από αρχές του 2009 να ανεβάσει το ποσοστό στις κρατήσεις που κάνει,μια αύξηση που στα 100 ευρώ πλησιάζει το 2%.

Όποιος πραλαβαίνει ας πουλήσει...εγώ θα περιμένω ακόμα να ανέβουν οι τιμές :D:tongue::lol: .

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 7 months later...

Δείτε το Νο 52 video της "Θεάς Ralfy" στο εσυσωλήνα.κομ, πάει επίσκεψη στον οίκο McTears (tears=δακρυα για τα μπουκάλια που θα δείτε :lol: )

Ο Giorgos θα αναγνωρίσει και μερικά που ηδη έχει.....

Link to comment
Share on other sites

Δείτε το Νο 52 video της "Θεάς Ralfy" στο εσυσωλήνα.κομ, πάει επίσκεψη στον οίκο McTears (tears=δακρυα για τα μπουκάλια που θα δείτε :lol: )

Ο Giorgos θα αναγνωρίσει και μερικά που ηδη έχει.....

Μάλλον No 5 θα εννοείς φίλε.

Τα σάλια μου............

Άντε και είναι σήμερα και της Αγίας Μαγδαληνής και συγκινήθηκα :cray::D:D .

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον No 5 θα εννοείς φίλε.

Επανέρχομαι για να αυτοδιορθωθώ :vava: και να πω πως το No 5 αλλά και το Nο 52 έχουν να κάνουν με McTears.

Link to comment
Share on other sites

Ωραιες πολλες απο τις εμφιαλωσεις στο βιντεακι,συγκλονιστηκα ομως απο τον λαγοκονικλο πωλητη Andy με το ξεχυμενο πουκαμισο,το μαυρο φαλλοδεικτη στο λαιμο,τις αχτενιστες φαβοριτες,την φουσκωμενη αριστερη τσεπη (χαρηκα που σε ειδα Ralfy? ;) )Συμπαθεστατη φατσα-καρικατουρα αναμεσα σε τεως βασιλια Κωνσταντινο (εφηβο),Χιου Γκραντ (αγουροξυπνημενο) και Πητερ Σελλερς ,μπορω να τον φανταστω ανετα ως οσφυοκαμπτη μπατλερ να σερβιρει κοκτεηλς τους καλεσμενους ή σε θεματικο s/m party γονυπετη με butt plug (pony play style ;) ) να 'εξυπηρετει' καταστασεις.. :rolleyes:

Στο δε χαμογελαστο στιγμιοτυπο 6:06 σε κανει να αναρωτιεσαι αν...1) τρωει αποκλειστικα ωμο κρεας

2) το τιναγμα του χειλιου προς τα αριστερα επανω με παραλληλα αποκαλυψη της ανισοπεδης ειναι εφε μελετημενο

3) χρησιμοποιει τα δοντια πολυχρηστικα για να ανοιγει π.χ.καπακια,φελλους,να ξυνεται,να δαγκανει κακους ανθρωπους.

Το σιγουρο ειναι οτι,η χειροκινητη οδοντοβουρτσα του χανει το βηματισμο της,η αυτοματη χρειαζεται συχνα επαναρυθμιση

Ερωτηση...ο σπαγγος στο κουτι του Macphail 2000 τι χρειαζεται? :huh:

Link to comment
Share on other sites

Guys χρειάζομαι τα φώτα σας... :cool:

χάζευα στο eBay και θυμάμαι ότι κάποιος είχε αναφέρει για δημοπρασίες whisky και εκεί, οπότε διάβασα μερικές και μου έκανε ΤΡΟΜΕΡΗ εντύπωση το παρακάτω κείμενο:

"The contents are not intended for consumption and are only valuable as a sealed collectable item."

ή αυτό:

"The value of the listed item is in the collectable container, not its contents

The container has not been opened. Any incidental contents are not intended for consumption."

Δεν μπορώ να καταλάβω τι κόλπο είναι αυτό <_<

Με το σκεπτικό ότι δεν είμαι και ούτε μπορώ να γίνω συλλέκτης, λόγω οικονομικής κατάστασης, αλλά θα ήθελα να αγοράσω - αν είμαι τυχερός - ένα ακριβό whisky σε τιμή "ευκαιρίας", αλλά αν το περιεχόμενο ΔΕΝ πίνεται, τότε τι να το κάνω το μπουκάλι :huh: !!!

Υπάρχει κάτι που δεν καταλαβαίνω; Παίζει πιθανότητα οι τύποι να έχουν πετάξει μέσα τίποτα χρωματισμένα βρωμόνερα αντί για whisky; :o

Φιλικά.

Link to comment
Share on other sites

Guys χρειάζομαι τα φώτα σας... :cool:

χάζευα στο eBay και θυμάμαι ότι κάποιος είχε αναφέρει για δημοπρασίες whisky και εκεί, οπότε διάβασα μερικές και μου έκανε ΤΡΟΜΕΡΗ εντύπωση το παρακάτω κείμενο:

"The contents are not intended for consumption and are only valuable as a sealed collectable item."

ή αυτό:

"The value of the listed item is in the collectable container, not its contents

The container has not been opened. Any incidental contents are not intended for consumption."

Δεν μπορώ να καταλάβω τι κόλπο είναι αυτό <_<

Με το σκεπτικό ότι δεν είμαι και ούτε μπορώ να γίνω συλλέκτης, λόγω οικονομικής κατάστασης, αλλά θα ήθελα να αγοράσω - αν είμαι τυχερός - ένα ακριβό whisky σε τιμή "ευκαιρίας", αλλά αν το περιεχόμενο ΔΕΝ πίνεται, τότε τι να το κάνω το μπουκάλι :huh: !!!

Υπάρχει κάτι που δεν καταλαβαίνω; Παίζει πιθανότητα οι τύποι να έχουν πετάξει μέσα τίποτα χρωματισμένα βρωμόνερα αντί για whisky; :o

Φιλικά.

Μην σε ανησυχούν αυτές οι αναφορές. Το ebay απαγορεύει την πώληση αλκοολούχων, και για να ξεπεραστεί αυτή η απαγόρευση αναγράφονται αυτές οι οδηγίες. Πωλείται δήθεν το μπουκάλι και τα whisky που υπάρχει μέσα δεν τους αφορά. Φυσικά αυτό δεν σημαίνει ότι όλα τα μπουκάλια στο ebay είναι αυθεντικά... Θέλει αρκετή προσοχή το sport.

Link to comment
Share on other sites

Απλώς να συμπληρώσω ότι με αυτό το catch 22 καλύπτονται και τα λαμόγια που πουλάνε φύκια για μεταξωτές κορδέλες... :angry:=@

Και εκτος από προσοχή στο σπορ πρέπει να θυμάσαι την χρήση αρχή

"If it sounds too good to be true, it probably isn't" :unsure:

Happy hunting :drinks:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ guys,

ότι "κερδίσω" από eBay θα έχουμε την χαρά :lol: (ή λύπη :( ) να το δοκιμάσουμε μαζί... :drinks: (τουλάχιστον με τους περισσότερους).

Uisge-Beatha επιφυλάσσομαι να βρεθούμε όταν ανέβω Λονδίνο.

Φιλικά.

Link to comment
Share on other sites

Το έχω ξαναπεί και θα το ξαναπώ.

Ασφαλώς οι ηλεκτρονικές αγορές παρέχουν ευκολία εύρεσης ειδών που δεν υπάρχουν στην ελληνική αορά, δυνατότητα εύκολης σύγκρισης τιμών, συνήθως έχουν καλύτερες τιμές γιατί μειώνονται πολύ τα λειτουργικά έξοδα του πωλητή και μειώνονται οι ενδιάμεσοι κλπ. Έχουν όμως και τα αρνητικά τους. Τα περισσότερα αρνητικά τα γνωρίζετε ήδη (γουρούνι στο σακί, ρίσκο ποιότητας, ρίσκο μεταφοράς, ρίσκο απάτης, ρίσκο τελωνείου, ρίσκο καθυστέρησης παραλαβής κλπ. κλπ.). Υπάρχει όμως και κάτι άλλο που το θεωρώ εξίσου σημαντικό:

Αν μία εμφιάλωση μπορώ να τη βρω σε ένα ελληνικό whisky shop, θα προτιμήσω να την πάρω από εκεί, ακόμα και αν είναι 20% ακριβότερη από ό,τι στο Internet ή στα σούπερ μάρκετ. Η λογική πίσω από αυτό έγκειται στο ότι στα whisky shop και ειδικά στα All About Whisky έχω τη δυνατότητα δοκιμής πολλών ουίσκυ (και μάλιστα δωρεάν) πριν αγοράσω κάποιο, για να μην αναφέρω βέβαια τις μαζώξεις μας και το τι γίνεται εκεί. Θεωρώ δηλαδή λίγο ανήθικο να πηγαίνω στο All About Whisky, να δοκιμάζω παπάδες και μετά να αγοράζω το Talisker μου από το σούπερ μάρκετ επειδή το βρίσκω 4-5 ευρώ φθηνότερα.

Εννοείται ότι από τα παραπάνω εξαιρούνται συλλεκτικές εμφιαλώσεις που δεν υπάρχουν στην Ελλάδα (ή είναι εξαιρετικά ακριβές), όπως εξαιρούνται και οι φίλοι που βρίσκονται πολύ μακριά από ένα All About Whisky ή ένα VWS.

Οι περισσότεροι γνωρίζετε ότι όχι μόνο δεν είμαι συλλέκτης, αλλά εκ πεποιθήσεως δεν αγοράζω ακριβές εμφιαλώσεις, με εξαίρεση όταν τις αγοράζουμε ως HMWS ρεφενέ για tasting. Ακόμα όμως και τα φθηνά καθημερινά ουίσκυ που αγοράζω για προσωπική χρήση ή για δώρο τα αγοράζω από τα 2 AAW ή από τα Duty Free για συσκευασίες λίτρου.

Μια καλή πρόταση για τις δημοπρασίες-ευκαιρίες, τουλάχιστον για τους μή "άρρωστους" συλλέκτες και για whisky που προορίζονται για κατανάλωση και όχι για κάποιο ράφι, είναι να ειδοποιούνται τα AAW να αγοράσουν οι ίδιοι την "ευκαιρία" και να την κρατήσουν για κατανάλωση ρεφενέ στην πρώτη ευκαιρίας από την HMWS (και όσους επιθυμούν να συμμετάσχουν) χωρίς να χάνουν το ελάχιστο κέρδος τους.

Αυτά περί δημοπρασιών από κάποιον που δεν έχει αγοράσει ποτέ whisky μέσω internet :)

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ guys,

ότι "κερδίσω" από eBay θα έχουμε την χαρά :lol: (ή λύπη :( ) να το δοκιμάσουμε μαζί... :drinks: (τουλάχιστον με τους περισσότερους).

Uisge-Beatha επιφυλάσσομαι να βρεθούμε όταν ανέβω Λονδίνο.

Φιλικά.

Any time Avaton :drinks:

Link to comment
Share on other sites

Το έχω ξαναπεί και θα το ξαναπώ.

Ασφαλώς οι ηλεκτρονικές αγορές παρέχουν ευκολία εύρεσης ειδών που δεν υπάρχουν στην ελληνική αορά, δυνατότητα εύκολης σύγκρισης τιμών, συνήθως έχουν καλύτερες τιμές γιατί μειώνονται πολύ τα λειτουργικά έξοδα του πωλητή και μειώνονται οι ενδιάμεσοι κλπ. Έχουν όμως και τα αρνητικά τους. Τα περισσότερα αρνητικά τα γνωρίζετε ήδη (γουρούνι στο σακί, ρίσκο ποιότητας, ρίσκο μεταφοράς, ρίσκο απάτης, ρίσκο τελωνείου, ρίσκο καθυστέρησης παραλαβής κλπ. κλπ.). Υπάρχει όμως και κάτι άλλο που το θεωρώ εξίσου σημαντικό:

Αν μία εμφιάλωση μπορώ να τη βρω σε ένα ελληνικό whisky shop, θα προτιμήσω να την πάρω από εκεί, ακόμα και αν είναι 20% ακριβότερη από ό,τι στο Internet ή στα σούπερ μάρκετ. Η λογική πίσω από αυτό έγκειται στο ότι στα whisky shop και ειδικά στα All About Whisky έχω τη δυνατότητα δοκιμής πολλών ουίσκυ (και μάλιστα δωρεάν) πριν αγοράσω κάποιο, για να μην αναφέρω βέβαια τις μαζώξεις μας και το τι γίνεται εκεί. Θεωρώ δηλαδή λίγο ανήθικο να πηγαίνω στο All About Whisky, να δοκιμάζω παπάδες και μετά να αγοράζω το Talisker μου από το σούπερ μάρκετ επειδή το βρίσκω 4-5 ευρώ φθηνότερα.

Εννοείται ότι από τα παραπάνω εξαιρούνται συλλεκτικές εμφιαλώσεις που δεν υπάρχουν στην Ελλάδα (ή είναι εξαιρετικά ακριβές), όπως εξαιρούνται και οι φίλοι που βρίσκονται πολύ μακριά από ένα All About Whisky ή ένα VWS.

Οι περισσότεροι γνωρίζετε ότι όχι μόνο δεν είμαι συλλέκτης, αλλά εκ πεποιθήσεως δεν αγοράζω ακριβές εμφιαλώσεις, με εξαίρεση όταν τις αγοράζουμε ως HMWS ρεφενέ για tasting. Ακόμα όμως και τα φθηνά καθημερινά ουίσκυ που αγοράζω για προσωπική χρήση ή για δώρο τα αγοράζω από τα 2 AAW ή από τα Duty Free για συσκευασίες λίτρου.

Μια καλή πρόταση για τις δημοπρασίες-ευκαιρίες, τουλάχιστον για τους μή "άρρωστους" συλλέκτες και για whisky που προορίζονται για κατανάλωση και όχι για κάποιο ράφι, είναι να ειδοποιούνται τα AAW να αγοράσουν οι ίδιοι την "ευκαιρία" και να την κρατήσουν για κατανάλωση ρεφενέ στην πρώτη ευκαιρίας από την HMWS (και όσους επιθυμούν να συμμετάσχουν) χωρίς να χάνουν το ελάχιστο κέρδος τους.

Αυτά περί δημοπρασιών από κάποιον που δεν έχει αγοράσει ποτέ whisky μέσω internet :)

Πολύ σωστές οι σκέψεις σου φιλε Wisdom :good:

αν δεν στηρίξετε τι λίγες σωστές προσπαθείς που γίνονται πως θα τελεσφορήσουν?

Και λέω φυσικά στηρίξετε (οι εν ελλάδι) γιατί εγώ μονο μονο πνευματικά μπορώ από εδώ που βρίσκομαι :(

Slainte :drinks:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φίλε Wisdom,

εν σοφία ελάλησες ;)

και δεν διαφωνώ μαζί σου.

Στο eBay μπήκα από περιέργεια και δεν σκοπεύω να το κάνω συνήθεια, γιατί όπως το έκανα σαφές εξάλλου, δεν μου επιτρέπεται οικονομικά να αγοράζω συνέχεια (όχι μόνο από το eBay) whisky, οπότε απλά "λιβανίζω" στο σπίτι τις τελευταίες αγορές από τα άψογα :good: AAW.

Στο eBay λοιπόν θα βασιστώ απλά στην τύχη του να μην "χτυπήσει" κάποιος γνώστης μία δημοπρασία και να κερδίσω με πολύ μικρό κόστος κάτι που δεν μπορώ να βρω πουθενά αλλού ή μόνο σε πολλαπλάσια τιμή. Το πιο πιθανό είναι ότι τα auctions θα λήγουν με τιμές πολύ υψηλότερες του maximum bid μου, αλλά από την άλλη λες... κι αν μου κάτσει;;; :yahoo:

Με εκτίμηση.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλοι μου,

από το ebay δεν έχω αγοράσει ποτέ μου αλλά από άλλο γνωστό site δημοπρασιών έχω χτυπήσει αρκετές δεκάδες εμφιαλώσεις για τη συλλογή μου αλλά και για άλλους φίλους.Να πω την αλήθεια το ebay δεν το εμπιστεύομαι καθόλου.Θέλει προσοχή και timing στα χτυπήματα.Πολλές φορές βλέπεις εμφιαλώσεις να πιάνουν εξωφρενικά υψηλότερη τιμή απ'ότι τις βρίσκεις είτε στην Ελλάδα είτε έξω αλλά υπάρχουν και περιπτώσεις που συμφέρει κατά πολύ.

Θα έγραφα και άλλα,άλλα με πιέζει ο χρόνος ;) .

Avaton αν θες περισσότερες πληροφορίες,γιατί το έχω ψάξει αρκετά το θέμα,στείλε pm για να τηλεφωνηθούμε.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...