Jump to content
  • Welcome to our whiskyforum

    Dear Guest,

    On behalf of whiskyforum.gr and Hellenic Malt Whisky Society, we would like to thank you for visiting our forum. Feel free to navigate to our forum and enjoy content and topics. Always remember that our forum is free for all and if you share the same passion or you just want to be informed about whisky, you are more than welcome to join us!

    forum21.png

    Slainte!

Καφές - Μηχανές καφέ


Recommended Posts

10 minutes ago, mallios said:

???? Γιατί? Irish Coffee εξαιρετικός και αν πας με καφέ φίλτρου χωρίς άρωμα, δοκίμασε ένα απαλό αρωματικό malt και θα δείς μεγάλη διαφορά.

Όσο και αν ακούγεται περίεργο (για εμένα) με peated malt ποτέ δεν μου άρεσε ο καφές. Δοκιμές έχουν γίνει (εκτός από jameson) με Jameson 18 (το παλιό πράσινο κουτί - ΣΚΟΤΩΝΕ!!) και με Glenlivet founders και 15 και Glenmorangie 10.

Ναι αλλά νομίζω μιλάς για 1 ποτό ας πούμε "καφεδοουισκι" το πρόβλημα μού είναι το pairing ένα φλιτζάνι καφές και ένα ποτήρι ουίσκι σε μια εναλλαγή αυτό όσες φορές το δοκίμασα δεν μού καθόταν 😝

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, mallios said:

Όσο και αν ακούγεται περίεργο (για εμένα) με peated malt ποτέ δεν μου άρεσε ο καφές

Προσυπογράφω! Είναι η μοναδική φορά που δεν μου αρέσει η κάπνα, αλλιώς για σκέψου τι τσάι πίνω (που δεν είμαι φαν του τσαγιού) όταν ας πούμε είμαι άρρωστος... Lapsang Souchong με μια κουταλιά μέλι ή λίγο visky! 😜

Γιατρέ μου... θα γίνω καλά? :doctor:

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, mallios said:

? Γιατί? Irish Coffee εξαιρετικός και αν πας με καφέ φίλτρου χωρίς άρωμα, δοκίμασε ένα απαλό αρωματικό malt και θα δείς μεγάλη διαφορά.

Όσο και αν ακούγεται περίεργο (για εμένα) με peated malt ποτέ δεν μου άρεσε ο καφές. Δοκιμές έχουν γίνει (εκτός από jameson) με Jameson 18 (το παλιό πράσινο κουτί - ΣΚΟΤΩΝΕ!!) και με Glenlivet founders και 15 και Glenmorangie 10.

Ωπα ώπααα!!!

Δε σας προλαβαίνω λέμεεεεε

Μη μπερδεύεστε, @mallios, @Islaynder κλπ για το θέμα "whisky και καφές" έχουμε άλλο νήμα...:biggrin1:

 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Uisge-Beatha said:

το πρόβλημα μού είναι το pairing ένα φλιτζάνι καφές και ένα ποτήρι ουίσκι σε μια εναλλαγή αυτό όσες φορές το δοκίμασα δεν μού καθόταν 😝

Φίλος... μη τα μπερδεύες... θα σε πειράξ 🤮

Ο καφές είναι διουρητικός, το ίδιο και το κάρδαμο, έχω πιει τρεις καφέδες και οι δύο είναι με κάρδαμο...

Ημερολόγιο καταστρώματος... χάλασε και του μπουτόν από το καζανάκι...

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Islaynder said:

Φίλος... μη τα μπερδεύες... θα σε πειράξ 🤮

Ο καφές είναι διουρητικός, το ίδιο και το κάρδαμο, έχω πιει τρεις καφέδες και οι δύο είναι με κάρδαμο...

Ημερολόγιο καταστρώματος... χάλασε και του μπουτόν από το καζανάκι...

Ίσως γιαυτό 😋😄 πάντως υπάρχουν άτομα πού κάνουν ακριβώς αυτό ένα φλιτζάνι καφές και ένα ποτήρι ουίσκι σε μια εναλλαγή γουλιά γουλιά 🤯😝

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Islaynder said:

αλλιώς για σκέψου τι τσάι πίνω (που δεν είμαι φαν του τσαγιού) όταν ας πούμε είμαι άρρωστος... Lapsang Souchong με μια κουταλιά μέλι ή λίγο visky! 😜

Αγαπημένο το Lapsang souchong ειδικά σε blend με Gunpowder tea αν και εγώ είμαι πιο πολύ του καφέ 😋😄

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Uisge-Beatha said:

Ίσως γιαυτό 😋😄 πάντως υπάρχουν άτομα πού κάνουν ακριβώς αυτό ένα φλιτζάνι καφές και ένα ποτήρι ουίσκι σε μια εναλλαγή γουλιά γουλιά 🤯😝

Δεν το έχω κάνει ποτέ, δεν ξέρω, με τσιγκλίζει όμως να βρω ένα ταίριασμα, ίσως να παραμείνω στον καφέ φίλτρου με whisky & τον Irish coffee

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Islaynder said:

Δεν το έχω κάνει ποτέ, δεν ξέρω, με τσιγκλίζει όμως να βρω ένα ταίριασμα, ίσως να παραμείνω στον καφέ φίλτρου με whisky & τον Irish coffee

Τι να πώ horses for courses πού λένε και στο χωριό μου 😄 πάντως γευστικά δεν είναι κακώς συνδυασμός απλά η ιδέα είναι κάπως για εμένα 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα από Λονδίνο έχω μία ερώτηση, λόγω χώρου δεν έχω πια κλασική εσπρεσιερα στο σπίτι και λόγω οικολογίας αλλά και περιορισμού σε συγκινημένες εταιρείας δεν θέλω μηχανή με καπσουλες (Nespresso κτλ) γενικά είμαι πολύ ευχαριστημένος με το Moka Pot μού αλλά φυσικά έχει το βασικό μειονέκτημα ότι δεν κάνε κρέμα😔 μέχρι πού είδα ένα "καινούργιο" μοντέλο το Bialetti Brikka το οποίο υποτίθεται κάνει σχετικά καλή κρέμα, το έχει δοκιμάσει κανείς;

https://www.johnlewis.com/bialetti-brikka-stove-top-espresso-coffee-maker-2-cups-100ml-black-silver/p5003461

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ρώτησα ένα γκουρού του καφέ από Ηλεία μεριά, δεν τον ξέρετε, ο οποίος μου πρότεινε μια εσπρεσσιέρα απο το skroutz, μικρή και αρκετά οικονομική, για να αντικαταστήσει την μπρίκα μου. 

Αν είναι καλή και δεν του τη φέρω καπέλο, θα στην προτείνω.... 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, mitsubae said:

Ρώτησα ένα γκουρού του καφέ από Ηλεία μεριά, δεν τον ξέρετε, ο οποίος μου πρότεινε μια εσπρεσσιέρα απο το skroutz, μικρή και αρκετά οικονομική, για να αντικαταστήσει την μπρίκα μου. 

Αν είναι καλή και δεν του τη φέρω καπέλο, θα στην προτείνω.... 

Σε ευχαριστώ αλλά πραγματικά δεν έχω καθόλου χώρο για μηχανή γιαυτό ψάχνω κάτι να μπαίνει στο ντουλάπι μετά την χρήση 

Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, mitsubae said:

Ρώτησα ένα γκουρού του καφέ από Ηλεία μεριά, δεν τον ξέρετε, ο οποίος μου πρότεινε μια εσπρεσσιέρα απο το skroutz, μικρή και αρκετά οικονομική, για να αντικαταστήσει την μπρίκα μου. 

Αν είναι καλή και δεν του τη φέρω καπέλο, θα στην προτείνω.... 

Τον γκουρού Χαραλ Αμπό; τον ξέρουμε :biggrin1:

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Uisge-Beatha said:

Σε ευχαριστώ αλλά πραγματικά δεν έχω καθόλου χώρο για μηχανή γιαυτό ψάχνω κάτι να μπαίνει στο ντουλάπι μετά την χρήση 

Πάρε μπρίκα τότε και πες μας αν κάνει καϊμάκι να την έχω κάβα στην περίπτωση που η πρόταση του γκουρού είναι για πέταμα 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση που υπάρχει μύλος (αν θυμάμαι καλά έχεις) τότε προτείνω

cafelat robot ή flair pro. Χειροκίνητες μηχανές η κάθε μία με πλεονεκτήματα-μειονεκτήματα

που έχουν να κάνουν κυρίως με το workflow (youtube υπάρχει πολύ πληροφορία).

Προφανώς κοστίζουν κάποιο καλό ποσό αλλά έχουν δυνατότητες για "κανονικό" espresso.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, charkyriak said:

Σε περίπτωση που υπάρχει μύλος (αν θυμάμαι καλά έχεις) τότε προτείνω

cafelat robot ή flair pro. Χειροκίνητες μηχανές η κάθε μία με πλεονεκτήματα-μειονεκτήματα

που έχουν να κάνουν κυρίως με το workflow (youtube υπάρχει πολύ πληροφορία).

Προφανώς κοστίζουν κάποιο καλό ποσό αλλά έχουν δυνατότητες για "κανονικό" espresso.

To flair το ξέρω αλλά δεν το λες και μικρό, θα δω και το cafelat🤔

Link to comment
Share on other sites

μα το flair νομιζω σου κανει περισσοτερο γιατι μαζευει...μαλιστα δινουν και βαλιτσακι

ταξιδιωτικο οπου για να μπει καπως διπλωνει.

Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, charkyriak said:

μα το flair νομιζω σου κανει περισσοτερο γιατι μαζευει...μαλιστα δινουν και βαλιτσακι

ταξιδιωτικο οπου για να μπει καπως διπλωνει.

Ναι μαζεύει αλλά αν είναι να το δένεις - λύνεις Κάθε φορά που θες να κάνει καφέ άστα είναι μεγάλη ιστορία, χειρότερα και από  G3😂 ωραία μηχάνημα είχα δοκιμάσει ένα στην Ελβετία αλλά δεν νομίζω να κάνει για αυτό πού το θέλεις φίλε @Uisge-Beatha

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Γκουρού, ήρθε το εργαλείο.... 

Τον καφέ τον πατάω πολύ στο κεσεδακι? Το τιγκάρω πάνω πάνω? 

Κόκκους βάζω η αλεσμενο? 

Βοήθα ρεεεε

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, mitsubae said:

Γκουρού, ήρθε το εργαλείο.... 

Τον καφέ τον πατάω πολύ στο κεσεδακι? Το τιγκάρω πάνω πάνω? 

Κόκκους βάζω η αλεσμενο? 

Βοήθα ρεεεε

Ποιο μηχάνημα πρώτα από όλα το κάθε ένα έχει αλλά κόλπα 😉😋 καλορίζικο 👍

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Kosmo said:

Ναι μαζεύει αλλά αν είναι να το δένεις - λύνεις Κάθε φορά που θες να κάνει καφέ άστα είναι μεγάλη ιστορία, χειρότερα και από  G3😂 ωραία μηχάνημα είχα δοκιμάσει ένα στην Ελβετία αλλά δεν νομίζω να κάνει για αυτό πού το θέλεις φίλε @Uisge-Beatha

Ναι Γιάννη αυτό φαντάστηκα και εγώ από την λίγη έρευνα χωριά πού είναι και πανάκριβο, οπότε θα μιλήσω λίγο και με @Nicolas πού είπε ότι έχει το προηγούμενο μοντέλο brikka και μάλλον προς τα εκεί κλίνω 🤔

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

48 minutes ago, mitsubae said:

Γκουρού, ήρθε το εργαλείο.... 

Τον καφέ τον πατάω πολύ στο κεσεδακι? Το τιγκάρω πάνω πάνω? 

Κόκκους βάζω η αλεσμενο? 

Βοήθα ρεεεε

ρε κιορατά δυο ώρες γράφω στο viber και εδώ θα νομίζουν οτι σε έχω γραμμένο

  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...