Jump to content
  • Welcome to our whiskyforum

    Dear Guest,

    On behalf of whiskyforum.gr and Hellenic Malt Whisky Society, we would like to thank you for visiting our forum. Feel free to navigate to our forum and enjoy content and topics. Always remember that our forum is free for all and if you share the same passion or you just want to be informed about whisky, you are more than welcome to join us!

    forum21.png

    Slainte!

16/9/2019 - Βack to (whisky) school #2 @Lazy Bulldog


Recommended Posts

1 minute ago, charkyriak said:

who is Margaret?

πολλά ρωτάς, να μη σε νοιάζει...(συνοδός του εκλεκτού μας μέλους gtrill)

2 minutes ago, charkyriak said:

τι έλεγε το laphroaig;

καλό αλλά την ώρα που το δοκιμάσαμε, μόνο λουκανικίλα διέκρινα...

4 minutes ago, charkyriak said:

και γιατί έχεις "μπει" τόσο; 

με έπλυναν στο πλυντήριο, σε λάθος πρόγραμμα.... 

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Tassos Roubeidis said:

P.S. Πριν λίγες μέρες λόγω βιασύνης και απροσεξίας μέτρησα τα σκαλιά μιας μαρμάρινης σκάλας με αποτέλεσμα να σπάσω ένα απο τα παιδάκια μου-ούτε στον εχθρό σου τέτοιος πόνος αδέρφια-και να κανω καθημερινά παυσίπονες ενέσεις....απο χθες το βράδυ μετα την κατανάλωση τοσου ουίσκυ ο πόνος ελαττώθηκε αισθητά οπότε απο σημερα κόβω τις ενεσεις..... μόνο μάλτς😂

@Tassos Roubeidis περαστικά. Αναφορικά με τις ευεργετικές δραστηριότητες του malt, εύγε συνάδελφε που μας ενημερώνεις και για τα ιατρικά θέματα. 😂 

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Γενικά μιλάμε για πολύ σουρεάλ σκηνικό χθες το βράδυ.....καμμιά 15αριά μέλη ενός από τα μακροβιότερα ανεξάρτητα διαδικτυακά fora, ή αλλιώς του "μικρού μας Γαλατικού χωριού"  άν θέλετε, του whiskyforum.gr, (που ανήκει και διαχειρίζεται συλλογικά μια λέσχη φίλων-φάντασμα, που δεν υπάρχει, η HMWS), τα έπινε σε μια ξύλινη μπάρα μιας όμορφης pub του φίλου Φώτη (ευχαριστούμε και πάλι για τη φιλοξενία), υπο τους ήχους απ'έξω της συναυλίας του Μάλαμα στην Τεχνόπολη, και του "πανηγύριού" που είχε στηθεί στο δρόμο από όσους άκουγαν Μάλαμα "λαθραία", ενώ απέναντι κάποιοι έπλεναν τα αυτοκίνητα τους στο Labiko, και στην οθόνη του μπαρ έδειχνε παιχνίδι Wolfs - Southampton ή κάτι τέτοιο.....:biggrin1:

Σπασμένοι φελλοί.......αρώματα Σκωτίας και Ιρλανδίας........γέλια και πειράγματα.........λουκάνικα και πατάτες.......σημειώσεις γευσιγνωσίας.......φωτογραφίες και αφιερώσεις σε viber & FB.........προτάσεις γάμου......... Glencairn που τσούγκριζαν.........πολύχρωμα vibes στην ατμόσφαιρα.......

THAT'S THE CRAIC OF WHISKYFORUM.GR !!!

Κρίμα για όσους δεν μπόρεσαν. Καλά νά'μαστε μεχρι την επόμενη. Slainte σε όλους!

 

  • Like 6
  • Thanks 2
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, Celtic said:

Γενικά μιλάμε για πολύ σουρεάλ σκηνικό χθες το βράδυ.....καμμιά 15αριά μέλη ενός από τα μακροβιότερα ανεξάρτητα διαδικτυακά fora, ή αλλιώς του "μικρού μας Γαλατικού χωριού"  άν θέλετε, του whiskyforum.gr, (που ανήκει και διαχειρίζεται συλλογικά μια λέσχη φίλων-φάντασμα, που δεν υπάρχει, η HMWS), τα έπινε σε μια ξύλινη μπάρα μιας όμορφης pub του φίλου Φώτη (ευχαριστούμε και πάλι για τη φιλοξενία), υπο τους ήχους απ'έξω της συναυλίας του Μάλαμα στην Τεχνόπολη, και του "πανηγύριού" που είχε στηθεί στο δρόμο από όσους άκουγαν Μάλαμα "λαθραία", ενώ απέναντι κάποιοι έπλεναν τα αυτοκίνητα τους στο Labiko, και στην οθόνη του μπαρ έδειχνε παιχνίδι Wolfs - Southampton ή κάτι τέτοιο.....:biggrin1:

Σπασμένοι φελλοί.......αρώματα Σκωτίας και Ιρλανδίας........γέλια και πειράγματα.........λουκάνικα και πατάτες.......σημειώσεις γευσιγνωσίας.......φωτογραφίες και αφιερώσεις σε viber & FB.........προτάσεις γάμου......... Glencairn που τσούγκριζαν.........πολύχρωμα vibes στην ατμόσφαιρα.......

THAT'S THE CRAIC OF WHISKYFORUM.GR !!!

Κρίμα για όσους δεν μπόρεσαν. Καλά νά'μαστε μεχρι την επόμενη. Slainte σε όλους!

 

Τι να πρωτοσχολιάσω?! 

  • Πάνω που έλεγα να τυπώσω μπλουζάκια για το ταξίδι στην Σκωτία, πρέπει να βρω άλλη εικόνα (όπως με τους Los Globos) για να περιγράφει το Ghost Hellenic Ghost Malt Ghost Whisky Ghost Society.
  • Μου λείπετε παλιομπαγάσες (ρεμάλια μέχρι τις 1 σας περίμενα χτες στο viber) και χάρηκα πολύ που είδα και πάλι τον @tomy μαζί μας. 
  • Πρόταση γάμου?!!! Θα έχει και τρίτο γάμο το forum και η Ghost Hellenic Ghost Malt Ghost Whisky Ghost Society? @gtril για σένα λένε?! ή θα μας κάνει καμιά έκπληξη ο @sir mihas και θα τρέχουμε Ibiza?

Στα άλλα νέα της ημέρας, έγραψα καλά λόγια για Springbank (Longrow - thanks @thanasist ) και μάλλον μου χρειάζεται επειγόντως να έρθω Ελλάδα. 

Φιλούθκια!

  • Like 2
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, mallios said:

Πρόταση γάμου?!!! Θα έχει και τρίτο γάμο το forum και η Ghost Hellenic Ghost Malt Ghost Whisky Ghost Society? @gtril για σένα λένε?! ή θα μας κάνει καμιά έκπληξη ο @sir mihas και θα τρέχουμε Ibiza?

καμία σχέση, ο @Tassos Roubeidis έκανε πρόταση γάμου στο Longmorn :laugh3:

  • Like 1
  • Haha 6
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό το Laphroaig 13y.o., dist 09/1994-bot.06/2008, Douglas Laing Old Malt Cask. Θετικά και τα Ardmore & West Cork 12y.o., Rum Cask Finish. Συμπαθητικό ακόμα και το Bowmore 15y.o (που συνήθως δεν μου αρέσουν τα Bowmore). Όμως... εκεί κατεβάστε τα στυλό (ποντίκια και πληκτρολόγια). Το πιο ολοκληρωμένο και με μεγάλη διαφορά από τα άλλα ήταν το εξαίσιο Longmorn 15y.o., Bot.1990s, 45%. Που να βρούμε κι άλλο...

Συγχαρητήρια στον κέλτη για την επιλογή του μαγαζιού. «The Lazy Bulldog Pub» αξίζει τον κόπο για μελλοντικές συναντήσεις με πολύ καλή κουζίνα και πιο κεντρικό σε σχέση με το Local. Περάσαμε υπέροχα, ευχαριστίες σε όλους για τα κεράσματα και την ζεστή παρέα, όπως και τον Φώτη για την φιλοξενία.

Εις το επανιδείν!

  • Like 4
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Κι εμενα μου αρεσε πολυ το μερος  , αρκετα περισσοτερο απο το Local,  για ολους τους παραπανω λογους που ανεφεραν ολοι κι ελπιζω να ξανακανουμε εκει συναντηση. 

Ο Φωτης ηταν ιδιαιτερως φιλοξενος και τον ευχαριστω κι εγω. 

Το Longmorn ηταν κι εμενα το αγαπημενο μου! Πραγματικα @Celtic ευχαριστω πολυ γι αυτη την εμπειρια! 

Παντα ειναι χαρα μου να σας βλεπω απο κοντα ολους και να περναμε ομορφα, μακαρι να μην ειχαμε τις απουσιες της τελευταιας στιγμης, ευελπιστω δε να βλεπουμε πιο συχνα τους @tomy ,  @gtril και φυσικα @mallios 

Μεχρι την επομενη φορα λοιπον.... :turned:

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

22 hours ago, SimoG said:

Πολύ καλό το Laphroaig 13y.o., dist 09/1994-bot.06/2008, Douglas Laing Old Malt Cask. Θετικά και τα Ardmore & West Cork 12y.o., Rum Cask Finish. Συμπαθητικό ακόμα και το Bowmore 15y.o (που συνήθως δεν μου αρέσουν τα Bowmore). Όμως... εκεί κατεβάστε τα στυλό (ποντίκια και πληκτρολόγια). Το πιο ολοκληρωμένο και με μεγάλη διαφορά από τα άλλα ήταν το εξαίσιο Longmorn 15y.o., Bot.1990s, 45%. Που να βρούμε κι άλλο...

τόσο χάλια ήταν το Glengoyne; :p 

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, DMTK said:

τόσο χάλια ήταν το Glengoyne; :p 

Μια χαρά ήταν το Glengoyne. H δική μου σειρά προτίμησης έχει ως εξης

1. Longmorn & Laphroaig. Άψογα και τα 2. Το μεν Longmorn περασμένων ετών μας έδειξε περίτρανα οτι κάποτε, κάποιες στανταρ ΟΒ εμφιαλώσεις γ@μούσαν και έδερναν...Το δε Laphroaig πόσο του πάει το bourbon cask. To μεν Longmorn δεν παιζόταν σε άρωμα, το δε Laphroaig δεν παιζόταν σε γεύση-σώμα.

2. Glengoyne. Τεράστιο respect σε ενα αποστακτήριο σοβαρό, χαμηλών τόνων που πραγματικά δεν έχω βρει ποτέ εμφιάλωση όχι κάτω του μετρίου, αλλά κάτω του πολύ καλού!

3. Ardmore. Άλλο ένα που σχεδόν πάντα κερδίζει το στοίχημα, έτσι κι εδώ με το Traditional.

4. West Cork δεν μπορώ να πω οτι με κέρδισε, είναι η 2η εμφιάλωση που πίνω από αυτο το Ιρλανδικό αποστακτήριο και δεν μου έκανε πολύ καλή εντύπωση. Πρέπει μάλλον να ψαχτούν λίγο και ναι, @Dino Eco είχες δίκιο, το αποστακτήριο είναι πιο παλιό απ'ότι νόμιζα (est. 2003)

5. Bowmore....απογοήτευση...κρίμα, περιμένεις ένα Bowmore 15 ετών να είναι Παππάς και σου βγαίνει πατάτα.....Γιατί ρε γμτ ???

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Celtic said:

5. Bowmore....απογοήτευση...κρίμα, περιμένεις ένα Bowmore 15 ετών να είναι Παππάς και σου βγαίνει πατάτα.....Γιατί ρε γμτ ???

Τα είπαμε... από τότε που έφυγε ο Jimakos και πήγε στο αποστακτήριο με την τυρκουάζ πόρτα, χάθηκε η μαγεία εκεί στο σαπουνιμυριζωκάργα αποστακτήριο.

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά ηταν απόλαυση να ξαναβλέπω αγαπημένα πρόσωπα ύστερα απο καιρο.Μακαρι να μπορω να ανεβαίνω συχνότερα και να συντονιζόμαστε με τις εκδηλώσεις!Οπως και να εχει ακομα κι ετσι μια στο τοσο καταφέρνω να κρατάω την μαγεία του καλού ουίσκι και της καλης παρεας παρότι εδω στην Σαντορινη δεν εχω βρει ακομα συνοδοιπόρο σε αυτο...

Όσον αφορά τα αποστάγματα που ήπιαμε τα τρια που θα αναφέρω και με σειρά προτίμησης θα κανω καιρο να τα ξεχάσω!

Longmorn 15.παιζει να ημουν και ο μονος που δεν ειχα ιδέα περί τίνος πρόκειται...απλα υπέροχο γεμίζει το στομα και απλα δεν θες να το καταπίεις για να μην χαθεί.Σε Ευχαριστω @Celtic που μου έδωσες την ευκαιρία να καταλάβω και να μην το ακούω απλα σαν ονομα.

Laphroaig : αλλο ενα υπέροχο ουίσκι που μας προσέφερε η @Ρένα  που τελευταια οτι μας εχει προσφέρει ειτε σε συναντήσεις Ειτε σε δείγματα ειναι ποιοτικό και ωραιο!Μεχρι τωρα κανένα laphroaig απο οσα εχω δοκιμάσει δεν με εχει απογοήτευσει αλλα αυτο ηταν απο τα καλυτερα που εχω δοκιμάσει και στη μύτη ακομα αλλα και στην  μακρά και Ωραια επίγευση που άφηνε.Μαλλον σε αυτο φταιει και η στροφή μου προς την καπνά την τύρφη και τα αλλαντικά!!!χαχααχαχχα!! 

Ardmore:η αληθεια ειναι οτι δεν ειχα μεγάλη εμπειρία απο το συγκεκριμένο αποστακτήριο παρα μονο το Ardmore legacy που αγόρασα τελυταια και που δεν με τρέλανε.Ευτυχως  που ήρθε ο @Wisdom και με το συγκεκριμένο μου άλλαξε γνώμη.Πραγματικα πολυ ωραιο και μεστό ουίσκι και ευκολόπιοτο.Ειμαι σίγουρος οτι στις μελλοντικές μου αγορές θα συμπεριλάβω κάποιες μποτίλιες απο το συγκεκριμένο αποστακτήριο.

Υπηρξε και το bowmore 15 απο τον φίλο μας τον @Don Corleone αλλα πιστευω οτι και δεν φάνηκε αντάξιο των προγόνων του 12 και 15 ετών που εχω δοκιμάσει  αλλα στάθηκε και άτυχο γιατι έπεσε και σε μερα με πολυ καλα ουίσκι διπλα του.

Τελος παρατήρησα οτι αυτη τη φορα ειχαμε αρκετά μπουκάλια λίτρου (απο αεροδρόμια υποθέτω) λέτε να το ρίξαμε και στην ποσότητα τωρα πια εκτος απο την ποιότητα!!!;;;!!!😛😁αχόρταγοι!!!!!😉😂

Οσο για το μέρος ευρύχωρο με δικο μας χορο στο κέντρο κοντά στο μετρο και ο Φώτης καλός οικοδεσπότης!και η ποικιλία εξίσου Καλη (οχι με τα λουκάνικα η αλλη)!!👍😏

Καλοκαιρινα Φιλια απο το νησι!!

  • Like 3
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Να γράψω κι εγώ με καθυστέρηση τις εντυπώσεις μου.

Καταρχήν το μέρος μου άρεσε πολύ. Πολύ ζωντανή περιοχή με έντονη νεολαία (ελπίζω εμείς τα παπούδια να μη χαλάγαμε το κλίμα). Στα πολύ θετικά του μαγαζιού η αυστηρή πολιτική no smoking στον εσωτερικό του χώρο. Ο Φώτης ήταν πολύ φιλόξενος και όλα τα παιδιά του μαγαζιού εξυπηρετικότατα. Ωραία και η μουσική αν και θα την προτιμούσα λίγο πιο δυνατή σε ένταση. Το φαγητό πολύ καλό και σε πολύ καλές τιμές. Από αυτά που δοκίμασα μου άρεσαν ιδιαίτερα τα φιλετάκια κοτόπουλου (σούπερ μαρινάδα) και τα λευκά λουκάνικα. Δεν ήταν ακριβώς σαν βαυαρικά βουρστ, αλλά πάντως ήταν πεντανόστιμα. Επίσης πολύ γευστικά τα σκορδόψωμα με το λιωμένο τυρί, αλλά και η συνοδευτική σαλάτα κόλσλοου.

Πάμε τώρα στα whiskies με τη σειρά δοκιμής:

1.-West Cork 12y.o., Irish Single Malt Whiskey, Rum Cask, 43% by @Dino Eco

Στη μύτη μου έβγαλε έντονο λεμόνι με λίγα γρασίδια. Στο στόμα παραήταν άτακτο και ζωηρό. Σε blind tasting θα το πέρναγα για πολύ πιο νεαρό. Η επίγευση πολύ μικρή, σχεδόν απούσα. Πέρασε και δεν ακούμπησε. Δεν ήταν για πέταμα, αλλά πολύ μέτριο. Προφανώς και δεν το ψήφισε κανείς ως το καλύτερο της βραδιάς.

 

2.-Glengoyne Cuartillo NAS, Travel Retail, 40% by @DMTK

Η μύτη είναι μια επιτομή ενός sherried speysider. Εξαιρετικά αρώματα, που δεν είναι βέβαια εύκολο να τα ξεχωρίσεις από π.χ. ένα Aberlour ή Glenfarclas. Σε προδιαθέτουν για κάτι πολύ καλό, αλλά κάπου εκεί το όνειρο τελειώνει. Στο στόμα δυστυχώς χάνει. Μου έδωσε την αίσθηση του νερωμένου. Είναι προφανές ότι το ήθελα σε υψηλότερους αλκοολικούς βαθμούς. Ίσως τότε να αποκάλυπτε περισσότερο το νεαρό του χαρακτήρα, αλλά τι να το κάνω που τον κρύβει τεχνηέντως με το νέρωμα. Η επίγευση είναι αρκετά καλύτερη πάντως αφού καταφέρνει και δίνει πάλι κάποιες ευχάριστες νότες σε μια αποδεκτή διάρκεια. Δεν έλαβε καμία ψήφο για το καλύτερο της βραδιάς.

 

3.- Longmorn 15y.o., 45% by @Celtic

Πού ήσουν ρε παιδί μου και σε έψαχνα; Τι παπάς από τα παλιά είναι αυτός; Δεν θα μπω σε αναλύσεις και λεπτομέρειες. Ένα ουίσκυ τεράστιας ποιότητας. Μου έφερε αμέσως στο μυαλό μου γνώριμα αρώματα και γεύσεις από κάτι παλιακό αλλά καλό. Πώς είναι να τρως μετά από πολλά χρόνια ένα σπιτικό φαγητό που σου θυμίζει το αντίστοιχο πεντανόστιμο που σου έφτιαχνε η γιαγιά σου στο χωριό; Ε τέτοιο πράγμα! Μου θύμισε τα παλιά καλά μαλτ που τότε τα αγοράζαμε 50 ευρώ και τώρα κοστίζουν μια περιουσία. Με το που το δοκίμασα είπα στον @Celtic να παραγγείλει το πιο ακριβό πιάτο του μαγαζιού γιατί ήταν βέβαιο ότι θα κέρδιζε, όπως και έγινε. Έλαβε 7 ψήφους και ανακηρύχτηκε με διαφορά το καλύτερο της βραδιάς.

 

4.- Ardmore Traditional Cask NAS, 46% by @Wisdom

Το έχουμε ξαναπιεί στο παρελθόν και θυμάμαι ότι μου είχε προξενήσει παρόμοια συναισθήματα. Ήταν εξάλλου και ο λόγος που το αγόρασα. Ένα ουίσκι που αν ήμουν ο παγαπόντης @Celtic θα το έβαζα στο blind samples game με τη βεβαιότητα ότι δεν θα το έβρισκε κανένας. Όχι τη συγκεκριμένη εμφιάλωση, ούτε καν το αποστακτήριο εννοώ. Πρόκειται για ένα heavily peated whisky που στη μύτη το περνάς για πλάκα για Laphroaig. Τύρφη, μετά λίγη τύρφη και στο τέλος λίγη ακόμα τύρφη! Πολύ ισορροπημένο, μύτη, στόμα επίγευση, όλα σε μια ευχάριστη αρμονία. Δεν πετάς τη σκούφια σου, αλλά αποκλείεται να σε απογοητεύσει. Όποιος πει ότι δε νόμισε ότι πρόκειται για Islay malt λέει ψέματα. Ψηφίστηκε από @sir mihas και @tomy ως το καλύτερο της βραδιάς.

 

5.- Bowmore 15y.o., 43% by @Don Corleone

Εδώ έχουμε μια αντίθετη εικόνα από το Glengoyne. Απογοητεύει στη μύτη, βγάζοντας πάλι τη σαπουνίλα αρκετών εμφιαλώσεων Bowmore. Στο στόμα όμως και στην επίγευση επαναφέρει μια σχετική ποιότητα, δίνοντας νότες αλμύρας που πάντοτε μου αρέσουν στο glencairn μου. Δεν θα το αγόραζα, αλλά σίγουρα δεν θα το πέταγα κιόλας. Όποιος το έχει ας μην σπαταλήσει άδικα χρόνο να το μυρίζει. Ας περάσει κατευθείαν στο ψητό. Δεν το ψήφισε κανείς για το καλύτερο της βραδιάς.

 

6.- Laphroaig 1994-2008, Old Malt Cask, Douglas Laing, 50% by @Ρένα

Κι εκεί που λέτε που ήμουν βέβαιος για την άνετη επικράτηση του Longmorn, νά'σου και η φίλη μας η @Ρένα να βιάζεται να φύγει. Εγώ είχα έρθει αργοπορημένος, πίνω και σχετικά αργά τα ποτά μου, και την κρατούσα με νύχια και με δόντια να μη φύγει πριν δοκιμάσω και το Laphroaig. Νά τα μας! ΟΥΙΣΚΑΡΟΣ! Λιγότερη ψαρίλα από το κλασικό δεκαράκι, χωρίς όμως να χάνει την έντονη αλμύρα του. Οι σχετικά υψηλοί αλκοολικοί βαθμοί είναι σαφές ότι το βοηθάνε, όμως δεν είναι μόνο αυτοί, αφού είναι φανερό ότι είναι πολύ καλύτερο από cask strength. Αν κάποιος δυσκολεύεται να καταλάβει τι είναι η επίγευση σε ένα ουίσκυ ας δοκιμάσει αυτό και θα ανάψει πάνω από το κεφάλι του μια λάμπα να σαν του Κύρου Γρανάζη! Ο Douglas Laing έκανε πάλι το θαύμα του! Αν δεν είχα να οδηγήσω θα έβαζα άλλο ένα. Εκτός από εμένα το ψήφισε και ο @Celtic ως το καλύτερο της βραδιάς. Μικρή η διαφορά του είναι αλήθεια από το Longmorn. Αγοράστε τα και τα 2!

Σας ευχαριστώ όλους για την παρέα! Και εις άλλα με υγεία!

  • Like 3
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

22 hours ago, Wisdom said:

Glengoyne Cuartillo NAS, Travel Retail, 40% by @DMTK

Η μύτη είναι μια επιτομή ενός sherried speysider.

Μόνο που το Glengoyne δεν έχει καμμία σχέση - έστω γεωγραφικά - με Speyside......:) ( @DMTK άν σου έχει μείνει δώστου να ξαναδοκιμάσει και μαζί ένα χάρτη με τα αποστακτήρια....μπας και αυτη τη φορά περάσει την τάξη....:biggrin1:)

 

  • Haha 4
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Celtic said:

Μόνο που το Glengoyne δεν έχει καμμία σχέση - έστω γεωγραφικά - με Speyside......:) ( @DMTK άν σου έχει μείνει δώστου να ξαναδοκιμάσει και μαζί ένα χάρτη με τα αποστακτήρια....μπας και αυτη τη φορά περάσει την τάξη....:biggrin1:)

 

Μικρός είναι, θα τα μάθει... :p

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Celtic said:

Μόνο που το Glengoyne δεν έχει καμμία σχέση - έστω γεωγραφικά - με Speyside......:) ( @DMTK άν σου έχει μείνει δώστου να ξαναδοκιμάσει και μαζί ένα χάρτη με τα αποστακτήρια....μπας και αυτη τη φορά περάσει την τάξη....:biggrin1:)

 

Δεν τα ξέρεις καλά @Celtic 

Capture.JPG

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

  • Celtic changed the title to 16/9/2019 - Βack to (whisky) school #2 @Lazy Bulldog

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...