Jump to content
  • Welcome to our whiskyforum

    Dear Guest,

    On behalf of whiskyforum.gr and Hellenic Malt Whisky Society, we would like to thank you for visiting our forum. Feel free to navigate to our forum and enjoy content and topics. Always remember that our forum is free for all and if you share the same passion or you just want to be informed about whisky, you are more than welcome to join us!

    forum21.png

    Slainte!

2 βαρέλια malt δεν μου φτάνουν απόψε!


Wisdom

Recommended Posts

Θέλω να καταγγείλω το κίτρινο κατεστημένο για την χτεσινή σφαγή του ΟΣΦΠ.

Εξηγούμαι:

1. το πρώτο γκολ είναι οφσαϊντ (για περίπου 2,5 πόντους σύμφωνα με Βαρούχα)

2. το δεύτερο γκολ δεν μετράει γιατί ο Εντίνιο έτρεχε υπερβολικά και έπρεπε να του δοθεί κλήση

3. το τρίτο επίσης δεν μετράει γιατί είχανε συμφωνήσει ΟΛΟΙ να μην σουτάρουν από μακρυά και η ΑΕΚ δεν τήρησε το fair play

4. το τέταρτο γκολ ξεκίνησε από φάουλ (περίπου τρία λεπτά πριν την επίτευξή του) ενώ ο Καφές κανονικά έπρεπε να παίζει στον ΟΣΦΠ

Θέλω επίσης να προσθέσω ότι οι υπόλοιπες 12 ευκαιρίες της ΑΕΚ δεν μετράνε γιατί...το πρώτο γκολ ήταν οφσαϊντ.

Επίσης δεν μετράει και η ευκαιρία στο 36'' γιατί ο Παπασταθόπουλος:

1. ήξερε ότι το πρώτο γκολ θα είναι οφσαϊντ

2. είναι αμυντικός και δεν πρέπει να κάνει ευκαιρίες.

Τέλος κακώς χρησιμοποιήθηκε ο Γεωργέας αφού είχε να παίξει 1,5 χρόνο και δεν τον ήξερε ο Γκαλέτι.

:drinks::clapping::rofl::yahoo:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Aπλώς θέλω να πω πως τα 4 ήταν πολύ λίγα μετά από τέτοια εμφάνιση που είχε ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ.

Επιεικός ανύπαρκτος.....

Και να θυμήσω στους φίλους της ΑΕΚ πως καλά τα 4 μετά από μια δεκαετία

αλλά άλλη φάση τα 6.......με κράμπες κτλ....

Και για να μην ξεχνοιόμαστε είμαστε ΑΚΟΜΑ ΠΡΩΤΟΙ :o

Link to comment
Share on other sites

Όπως το είπες...ακόμα..

Τώρα για πρώτοι δεν ξέρω, αλλά ζωντανοί σίγουρα, αφού δεν πήγατε στο Ρέντη όπου σας περίμεναν τα καλόπαιδα της Θύρας 7.

Άσε που φοβάμαι ότι θα εμφανιστεί πάλι ο γνωστός πίθηκος (Τάκης) και θα κυνηγάει τους παίκτες της Λάρισας την Κυριακή.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Απ'ότι φαίνεται κάποιοι βιάστηκαν να πιουν πολύ νωρίς.

Το σύνθημα λέει:

To Μάη θα είναι ωραία με την κούπα στον Περαία.

Kατά σύμβαση φέτος το πήραμε Απρίλιο.

Και για όσους ονειρεύονται δήθεν δικαίωση από CAS,απλά θέλω να πω πως

οι αγώνες παίζονται και κερδίζονται μέσα στο γήπεδο,με κανόνες όμως.

Και να σημειωθεί πως γράφω σήμερα,20-4-2008,μια μέρα πριν βγει η απόφαση μη γνωρίζοντας το τι τελικά θα γίνει.

ps:επομένος όποιος νοιώθει αδικημένος μπορεί να προσφύγει μέχρι και στα Ευρωπαικά Δικαστήρια και να μας αφερεθούν οι βαθμοί.

Link to comment
Share on other sites

Όπως και νά'χει ρε παιδιά και πέρα από το οπαδιλίκη,

η μοναδική φράση που μπορεί να χαρακτηρίσει το Ελληνικό ποδόσφαιρο είναι το ότι

Στους τυφλούς βασιλεύει ο μονόφθαλμος.

Αν και θα ομολογήσω πως φέτος υπήρχαν και κάποιες ευχάρηστες εκπλήξεις για'μένα(Αστέρας,Πανιώνιος).

Ας ελπίσουμε σε κάτι καλύτερο για την επόμενη χρονιά.

Link to comment
Share on other sites

Και για όσους ονειρεύονται δήθεν δικαίωση από CAS,απλά θέλω να πω πως

οι αγώνες παίζονται και κερδίζονται μέσα στο γήπεδο,με κανόνες όμως.

Παίκτες Ολυμπιακού 2005: "Αισθανόμαστε μεγάλη αδικία για την αφαίρεση βαθμών που έχουμε κατακτήσει στους αγωνιστικούς χώρους. Πρόκειται για πρωτάκουστη και δίχως προηγούμενο απόφαση, η οποία καταργεί κάθε έννοια fair play"

Παίκτες Ολυμπιακού 2008: "Το ποδόσφαιρο παίζεται με κανόνες. Είμαστε δικαιότατα πρωταθλητές"

Σωκράτης Κόκκαλης 2005: "Είναι λυπηρό οι αγώνες να κρίνονται στις αίθουσες των δικαστηρίων. Το πρωτάθλημα πρέπει να κρίνεται στους αγωνιστικούς χώρους. Δεν μπορεί μια ομάδα να χάνει βαθμούς που έχει κερδίσει με τον ιδρώτα της"

Σωκράτης Κόκκαλης 2008: "Το Δ.Σ. αφιέρωσε μεγάλο χρόνο στο συγκεκριμένο θέμα και αποφασίσαμε να καταθέσουμε ένσταση. Είναι υποχρέωση απέναντι στην ιστορία του Ολυμπιακού αλλά και απέναντι σστη νομιμότητα που πρέπει να ισχύει σε όλες τις κατευθύνσεις"

Σημείωση: Το 2005 ο Ολυμπιακός ξανακέρδισε τους βαθμούς στο δευτεροβάθμιο όργανο. Θυμίζω ότι τότε είχε διακοπεί οριστικά ο αγώνας Πανιώνιος-Ολυμπιακός μετά από έφοδο των "επιστημόνων" οπαδών του Ολυμπιακού στον αγωνιστικό χώρο προκαλώντας επεισόδια με οπαδούς του Πανιωνίου και την αστυνομία. Το δευτεροβάθμιο δικαίωσε τον Ολυμπιακό με το σκεπτικό ότι δεν υπήρχαν αποδείξεις ότι οι συγκεκριμένοι ήταν οπαδοί του Ολυμπιακού γιατί ο Ολυμπιακός δεν είχε πάρει εισιτήρια για τη θύρα από την οποία ξεκίνησαν τα επεισόδια και ότι τάχα δεν διεκόπη ο αγώνας γιατί την ώρα των επεισοδίων οι ομάδες ήταν στη φυσούνα. Νομίζω δεν τίθεται κανένα θέμα ότι ο Ολυμπιακός είναι ο αδιαμφισβήτητος διαχρονικός πρωταθλητής των δικαστηρίων και της ΕΠΟ (της οποίας ο πρόεδρος θυμίζω ότι πριν πάρει την προεδρία ήταν νομικός σύμβουλος της ΠΑΕ Ολυμπιακός).

ΑΕΚ 2007-2008

Περισσότερους βαθμούς εντός των αγωνιστικών χώρων (68)

Περισσότερες νίκες στο πρωτάθλημα (22)

Καλύτερη επίθεση στο πρωτάθλημα (65 γκολ)

Καλύτερη άμυνα στο πρωτάθλημα (17 γκολ)

Καλύτερο goal average (+48) [ΟΣΦΠ +35, ΠΑΟ +26]

Περισσότερες νίκες εκτός έδρας (11)

Πρώτος σκόρερ (Μπλάνκο 19 γκολ)

Πρώτος στις ασσίστ (Ριβάλντο 20)

Περισσότερα σουτ εντός περιοχής (Μπλάνκο 45)

Περισσότερα δοκάρια (Ριβάλντο 5)

Καλύτερο Team Coordination (Ριβάλντο 514)

Περισσότερες ενέργειες (Ριβάλντο 610)

Πρώτος σε evaluation points (Ριβάλντο 694)

Πρώτος σε evaluation index (Ριβάλντο 0,283)

Περισσότερες φορές MVP αγωνιστικής

Περισσότερες φορές καλύτερο γκολ της αγωνιστικής

Μεγαλύτερος μέσος όρος εισιτηρίων (21.551 ανά αγώνα εντός έδρας)

4-0 τον "πρώτο" στα χαρτιά (αντί για 7-0)

Τώρα μετά από όλα αυτά όποιος σκεπτόμενος οπαδός του Ολυμπιακού αισθάνεται περήφανος ότι η ομάδα του κατέκτησε δίκαια και άξια το φετινό πρωτάθλημα ας ξαναδεί το βιντεάκι μήπως και το ξανασκεφτεί:

avatar-1354.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ως ουδέτερος Παναθηναϊκός αλλά και με γονίδια από την Πόλη, εκφράζω τη συμπαράσταση μου στους ΑΕΚΤΖΗΔΕΣ. Πάντα τέτοια Wisdom!! Η ΑΕΚ είναι η πρωταθλήτρια φέτος.

Link to comment
Share on other sites

Έλα ρε Wisdom. Μη θυμηθούμε τώρα 4άρες κι 6άρες του παρελθόντος, ούτε κάτι blackout περίεργα. Στο κάτω κάτω, περιμένετε να βγει η απόφαση και τρωγόμαστε μετά.

Link to comment
Share on other sites

ΑΕΚ 2007-2008

Περισσότερους βαθμούς εντός των αγωνιστικών χώρων (68)

Περισσότερες νίκες στο πρωτάθλημα (22)

Καλύτερη επίθεση στο πρωτάθλημα (65 γκολ)

Καλύτερη άμυνα στο πρωτάθλημα (17 γκολ)

Καλύτερο goal average (+48) [ΟΣΦΠ +35, ΠΑΟ +26]

Περισσότερες νίκες εκτός έδρας (11)

Πρώτος σκόρερ (Μπλάνκο 19 γκολ)

Πρώτος στις ασσίστ (Ριβάλντο 20)

Περισσότερα σουτ εντός περιοχής (Μπλάνκο 45)

Περισσότερα δοκάρια (Ριβάλντο 5)

Καλύτερο Team Coordination (Ριβάλντο 514)

Περισσότερες ενέργειες (Ριβάλντο 610)

Πρώτος σε evaluation points (Ριβάλντο 694)

Πρώτος σε evaluation index (Ριβάλντο 0,283)

Περισσότερες φορές MVP αγωνιστικής

Περισσότερες φορές καλύτερο γκολ της αγωνιστικής

Μεγαλύτερος μέσος όρος εισιτηρίων (21.551 ανά αγώνα εντός έδρας)

4-0 τον "πρώτο" στα χαρτιά (αντί για 7-0)

avatar-1354.jpg

Ε και?????.

Δεν το καταλαβαίνω αυτό...Οι στατιστικές δεν βγάζουν τον πρωταθλητή.

Και στο κάτω κάτω αν θέλετε μπορείτε να κάνετε μια πρόταση ο Πρωταθλητής να βγαίνει με βάση τα στατιστικά

έτσι θα το δεχτώ.

Πραγματικά χθες το βράδυ κατάλαβα πόσο τον έτσουξε τον Ribo που πήρε πόδι από τον Ολυμπιακό.

Μπορεί να'ναι παιχταράς αλλά τσούζει πολύύύύύύύ.

Καθώς επίσης και το πόσο στερημένοι από διακρίσεις είναι οι φίλαθλοι της ΑΕΚ(το κατά Ντέμη αεκάκι).

Όσο για το βιντεάκι,η απαντησή μου γι'αυτό το είχε δοθεί στα πρώτα μου μηνύματα .

Ένα παιχνίδι κερδίσατε μωρέ όχι το Πρωτάθλημα.

Έχουμε και εμείς πολλές αναμνήσεις από 4άρες και 6άρες τότε που οι παίχτες της ΑΕΚ τιμώντας

την ιστορία της ομάδας τους πάθαιναν κράμπες.

Να δούμε τώρα τι θα σκαρφιστούν.....

Link to comment
Share on other sites

Δεν το καταλαβαίνω αυτό...Οι στατιστικές δεν βγάζουν τον πρωταθλητή.

Όχι βέβαια. Στις περισσότερες χώρες πρωταθλητή βγάζουν τα αποτελέσματα εντός των αγωνιστικών χώρων. Στο Ελλαδιστάν (ή πιο σωστά Κοκκαλιστάν) όμως πρωταθλητή βγάζουν τα δικαστήρια. Τα στατιστικά και όλα τα υπόλοιπα τα παρέταξα απλά για να μην υπάρχει καμία αμφιβολία ποια ομάδα ήταν φέτος η μονόφθαλμη ανάμεσα στις τυφλές. Επίσης να προσθέσω ότι αν οι Ολυμπιακοί είναι χαρούμενοι για τον τίτλο τότε χαίρομαι. Εγώ στη θέση τους πάντως δεν θα ήμουν μετά από τέτοιες φετινές ταπεινώσεις. Εξάλλου ακόμα και αν χθες έχανε ο Ολυμπιακός βαθμούς και παίρναμε το πρωτάθλημα και τυπικά, η χαρά που ένιωσα στο 4-0 δεν θα μπορούσε να συγκριθεί με τη χαρά της κατάκτησης του τίτλου. Το συμπέρασμα λοιπόν είναι ότι είμαστε όλοι χαρούμενοι και συνεπώς κακώς το συζητάμε.

Link to comment
Share on other sites

η χαρά που ένιωσα στο 4-0 δεν θα μπορούσε να συγκριθεί με τη χαρά της κατάκτησης του τίτλου.

Δε λέω καλό το γόητρο αλλά τα πρωταθλήματα καλύτερα ρε Wisdom,μη δουλευόμαστε μεταξύ μας.

Και αν όντως προτιμάς μία τεσσάρα στον Ολυμπιακό παρά μία κούπα μετά από 15 περίπου χρόνια

με συγχωρείς αλλά αυτό δεν είναι χαρακτηριστικό μεγάλης ομάδας,αλλά μικρομεσαίας.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα έλεγα απλά ότι υπάρχουν κανόνες και νόμοι. Δεν κόβονται και ράβονται όπως συμφέρουν την ΑΕΚ η τον Παναθηναικό ή τον οιονδήποτε. πχ. η ΑΕΚ αν θυμάστε δεν έπρεπε να πέσει στο Αρθρο 44, αλλά στη Β' εθνική όπως έλεγε ο νόμος. Και ο συναιτέρος του κ. Νικολαίδη, κ. Τζιγγερ, να μας ενημερώσει πότε θα εκδικαστεί η υπόθεση Ευθυμιάδη (εκεί που οι τότε πρόεδρος, και προπονητής της ομάδας μπούκαραν στο γήπεδο και έκαναν οτι έκαναν...). Μάλλον σε κάποιους έχει γίνει συνήθεια να παραβαίνουν τους νόμους...

Link to comment
Share on other sites

Βεβαίως, και για να μην παρεξηγηθώ, δεν λέω ότι η ομάδα μου είναι άγια και αδικημένη

αλλά λέω ότι αυτή η κατάσταση ισχύει λίγο ως πολύ για όλες τις ομάδες (τουλάχιστον όσες πρωταγωνιστούν)

στην Ελλάδα.

Link to comment
Share on other sites

ότι αυτή η κατάσταση ισχύει λίγο ως πολύ για όλες τις ομάδες (τουλάχιστον όσες πρωταγωνιστούν)

στην Ελλάδα.

Αυτή κατάσταση δεν ισχύει μόνο στην Ελλάδα,είναι παντού έτσι.

Σε όλο τον κόσμο,από το UEFA μέχρι το C.L. και από την Ελλάδα και την Ιταλία μέχρι την Βραζιλία και την Ισπανία.

Link to comment
Share on other sites

Δεν με αφορά το θέμα, αλλά οι χθεσινές δηλώσεις Ντέμη και (κυρίως) Rivaldo κινούνται στα όρια της φαιδρότητας... Έχασες ρε φίλε (όπως έχασες - δεν διαφωνώ ότι υπάρχει αδικία), αλλά δέξου το με αξιοπρέπεια τελικά. Ο πρόεδρος και ο star δεν φέρονται σαν οπαδοί (και όταν το κάνει ο Ζαγόρ, είμαι ο πρώτος που τον κράζει - όπως τότε με τις δηλώσεις πριν από το ΠΑΟΚ - Αρης)! Ειδικά η αμφισβήτηση του Rivaldo προς στα πρωταθλήματα που κέρδισε με τον ΟΦΣΠ, είναι μεγάλο καραγκιοζλίκι. Βέβαια την άποψη μου για την προσωπικότητα του Rivaldo την σχημάτισα στο Βραζιλία - Τουρκία το 2002, όταν σε νεκρό χρόνο κλώτσησε την μπάλα προς το μέρος του (με δύναμη) ο Hakan Unsal, τον πήρε στα πόδια και αυτός έπιασε το πρόσωπο του και σωριάστηκε σαν σακί με πατάτες, βοηθώντας στην αποβολή του τούρκου. Μεγάλος παίκτης, πολύ μικρός άνθρωπος.

Link to comment
Share on other sites

Μεγάλος παίκτης, πολύ μικρός άνθρωπος.

Δυστηχώς έτσι έχουν τα πράγματα.

Δε σεβάστηκε τη φανέλλα που φορούσε επί 3 χρόνια στον Ολυμπιακό και

φάνηκε πολύ πόσο τον πείραξε(έτσουξε)που τον έδιωξε ο Ολυμπιακός εν μία νυκτή.

Και τελικά τι κατάφερε?να κερδίσει έναν αγώνα με τον Ολυμπιακό,να χάσει ένα πρωτάθλημα

και τελικά να γίνει γραφικός(καραγκιόζης).

Link to comment
Share on other sites

Τι επιχείρημα ήταν αυτό τώρα ρε Theo; Είναι πολύ μικρός άνθρωπος επειδή έκανε θέατρο σε μια φάση; Δηλαδή τόσα χρόνια Τζόρτζεβιτς, Γιαννακόπουλοι και δεκάδες άλλοι "πεναλτάκηδες" που πέφτουν σαν κεραυνοβολημένοι για να κερδίσουν πέναλτι είναι όλοι πολύ μικροί άνθρωποι; Ο Δημήτρης Σαραβάκος (μέγας πεναλτάκιας) ήταν πολύ μικρός άνθρωπος; Όσοι έχουν δεχτεί κόκκινες κάρτες για αντιαθλητικά χτυπήματα είναι όλοι πολύ μικροί άνθρωποι; Ο Τζιοβάνι που είχε συνήθεια να χτυπάει με αγκωνιές εκτός φάσης τους αντιπάλους του ήταν πολύ μικρός άνθρωπος επίσης; Ο Στέλιος Μανωλάς που έπιασε το Νινιάδη από το λαιμό επίσης; Όποιος έχει παίξει μπάλα σε ανταγωνιστικό επίπεδο γνωρίζει καλά ότι στην ένταση του αγώνα μπορείς να κάνεις 100 πράγματα που μετανιώνεις εκ των υστέρων, αλλά έτσι είναι η μπάλα.

Για όποιον δεν το γνωρίζει να του πω ότι ο Ριβάλντο εδώ και αρκετά χρόνια παίζει μπάλα γιατί του αρέσει να παίζει και όχι για τα χρήματα. Έχει τόσα πολλά που φτάνουν να ζήσουν 500 οικογένειες Ριβάλντο μαζί με τους απογόνους τους. Επίσης να θυμίσω ότι είναι ο ποδοσφαιριστής με το μεγαλύτερο φιλανθρωπικό έργο στον κόσμο με φιλανθρωπικά ιδρύματα που ο ίδιος έχει ιδρύσει στη Βραζιλία και στην Ισπανία, ενώ γνωστό είναι ότι τα λεφτά που του χρώσταγε πέρσι ο Ολυμπιακός (400.000 ευρώ) τα έκανε δωρεά στο ίδρυμα ΕΛΠΙΔΑ. Δε νομίζω να υπάρχουν πολλοί Έλληνες ποδοσφαιριστές-μεγάλοι άνθρωποι που να έχουν να επιδείξουν ανάλογο φιλανθρωπικό έργο και φυσικά δεν εξαιρώ τους παίκτες της ΑΕΚ.

Οι οπαδοί του Ολυμπιακού όταν είχαν το Ρίμπο τον αποθέωναν. Και δικαίως καμάρωναν όταν σε όποιο γήπεδο και αν έπαιζε τον χειροκροτούσαν οι αντίπαλοι οπαδοί, τουλάχιστον οι υγειώς σκεπτόμενοι. Θυμάμαι μια φορά σε ΑΕΚ-Ολυμπιακός που γίνεται αλλαγή ο Ρίμπο και τον χειροκροτεί όλο το ΟΑΚΑ. Ένας ανεγκέφαλος του πέταξε ένα μπουκάλι νερό και οι διπλανοί του έπεσαν να τον φάνε, τον παρέδωσαν στην αστυνομία, συνελήφθη και η ΠΑΕ του αφαίρεσε το εισιτήριο διαρκείας. Το ίδιο συμβαίνει και τώρα, παντού σχεδόν (πλην Καραϊσκάκη) εισπράττει χειροκρότημα από τους περισσότερους.

Κατανοώ την επίθεση που δέχεται και συμφωνώ ότι η εμμονή του με τα μπλουζάκια κλπ. είναι εκνευριστική για έναν οπαδό του Ολυμπιακού που δεν δέχεται να του θυμίζει ένας πρώην παίκτης του την τεσσάρα. Κι εγώ έχω δει πρώην παίκτες της ΑΕΚ να μας βάζουν γκολ και να μας κάνουν κωλοδάχτυλα και ξέρω πόσο μίσος προκαλεί αυτό. Η διαφορά εδώ είναι ότι ο Ρίμπο δεν έχει μένος εναντίον του Ολυμπιακού ή των οπαδών του, αλλά εναντίον της διοίκησης του Ολυμπιακού και ό,τι αισχρό και απεχθές αυτή πρεσβεύει. Διαφωνώ όμως με την πρακτική του Ρίμπο γιατί έτσι συσπειρώνει τους οπαδούς του Ολυμπιακού μαζί με τη διοίκηση και ουσιαστικά βγάζει τον Κόκκαλη πιο δυνατό. Γιατί ο Κόκκαλης είναι τόσο δυνατός και δικτυωμένος σε όλα τα υπόλοιπα που κινδυνεύει μόνο από την εσωτερική του αντιπολίτευση (Θύρα 7 κλπ). Έχει καταφέρει λοιπόν ο Ρίμπο άθελά του, αντί οι οπαδοί του Ολυμπιακού να αναζητούν ευθύνες για την κακή αγωνιστική εικόνα της ομάδας τους στο φετινό πρωτάθλημα (και δεν μιλάω μόνο για την τεσσάρα), να συσπειρώνονται αμυνόμενοι και να επιδίδονται σε κοκορομαχίες άνευ ουσίας. Και με τον τρόπο αυτό κανένας οπαδός του Ολυμπιακού δεν θα δώσει καμία σημασία στα χθεσινά λεγόμενά του, ότι όσο ήταν στον Ολυμπιακό άκουγε εκ των έσω ότι υπήρχε "προστασία" από ανθρώπους της ΕΠΟ, παρόλο που όλοι οι υπόλοιποι γνωρίζουμε καλά ότι είναι μεγάλες αλήθειες.

Link to comment
Share on other sites

Τι επιχείρημα ήταν αυτό τώρα ρε Theo; Είναι πολύ μικρός άνθρωπος επειδή έκανε θέατρο σε μια φάση; Δηλαδή τόσα χρόνια Τζόρτζεβιτς, Γιαννακόπουλοι και δεκάδες άλλοι "πεναλτάκηδες" που πέφτουν σαν κεραυνοβολημένοι για να κερδίσουν πέναλτι είναι όλοι πολύ μικροί άνθρωποι;

Ασφαλώς. Η συμπεριφόρά αυτή είναι από αντισυναδεφική και αντιδεοντολογική εώς άτιμη (ειδικά το video είναι εξοργιστικό). Είναι κατακριτέα απ'όποιον και αν γίνετε. Χίλιες φορές να βλέπω παίχτες μικρότερης αξίας που δεν πέφτουν μόλις φυσήξει ο Βαρδάρης, παρά τον Rivaldo και τους ομοίους του (σε συμπεριφορά εννοώ).

Ο Δημήτρης Σαραβάκος (μέγας πεναλτάκιας) ήταν πολύ μικρός άνθρωπος;

Δεν θυμάμαι τέτοια συμπεριφορά από τον Σαραβάκο.

Όσοι έχουν δεχτεί κόκκινες κάρτες για αντιαθλητικά χτυπήματα είναι όλοι πολύ μικροί άνθρωποι; Ο Τζιοβάνι που είχε συνήθεια να χτυπάει με αγκωνιές εκτός φάσης τους αντιπάλους του ήταν πολύ μικρός άνθρωπος επίσης; Ο Στέλιος Μανωλάς που έπιασε το Νινιάδη από το λαιμό επίσης; Όποιος έχει παίξει μπάλα σε ανταγωνιστικό επίπεδο γνωρίζει καλά ότι στην ένταση του αγώνα μπορείς να κάνεις 100 πράγματα που μετανιώνεις εκ των υστέρων, αλλά έτσι είναι η μπάλα.

Δεν μπορώ να καταλάβω τι σχέση έχουν όλα αυτά με το θέατρο του Rivaldo. Η ένταση και η σωματική επαφή μπορεί να σε οδηγήσει σε δυνατό (εώς και αντιαθλητικό παιχνίδι). Πρέπει να τιμωρείται όταν ξεφεύγει, αλλά δεν είναι κατακριτέο. Το χτύπημα του ΓΧ στον Καράμπελα (για να μην νομίζεις ότι δεν αναφέρω τα δικά μου) είναι αντιαθλητικό και επικίνδυνο και κατά την γνώμη μου έπρεπε να τιμωρηθεί (όπως και έγινε). Αν έγινε εν ψυχρώ τότε είναι και αντιδεοντολογικό και άτιμο, αν έγινε εν θερμώ είναι κακή στιγμή. Στην ένταση του αγώνα μπορεί να χτυπήσεις κάποιον, αλλά όχι να προσποιηθείς τον χτυπημένο!

Για όποιον δεν το γνωρίζει να του πω ότι ο Ριβάλντο εδώ και αρκετά χρόνια παίζει μπάλα γιατί του αρέσει να παίζει και όχι για τα χρήματα. Έχει τόσα πολλά που φτάνουν να ζήσουν 500 οικογένειες Ριβάλντο μαζί με τους απογόνους τους. Επίσης να θυμίσω ότι είναι ο ποδοσφαιριστής με το μεγαλύτερο φιλανθρωπικό έργο στον κόσμο με φιλανθρωπικά ιδρύματα που ο ίδιος έχει ιδρύσει στη Βραζιλία και στην Ισπανία, ενώ γνωστό είναι ότι τα λεφτά που του χρώσταγε πέρσι ο Ολυμπιακός (400.000 ευρώ) τα έκανε δωρεά στο ίδρυμα ΕΛΠΙΔΑ. Δε νομίζω να υπάρχουν πολλοί Έλληνες ποδοσφαιριστές-μεγάλοι άνθρωποι που να έχουν να επιδείξουν ανάλογο φιλανθρωπικό έργο και φυσικά δεν εξαιρώ τους παίκτες της ΑΕΚ.

Καλά, καλά. Μην πιστεύεις και ότι γράφεται για τον Rivaldo. Μπορεί κάποια να είναι αλήθεια, κάποια υπερβολές και κάποια άλλα αναλήθειες. Ο κάθε παίχτης με τον manager προωθεί και μια συγκεκριμένη εικόνα για τον εαυτό του. Πολλές φορές είναι φορολογικοί λόγοι που οδηγούν τους λίγους και υπερ-πλούσιους να κάνουν φιλανθρωπίες (πάντα επώνυμα).

Αλλά και απόλυτο δίκιο να έχεις (που δεν έχεις, κατά την γνώμη μου) δεν μπορεί κάποιος να είναι κωλόπαιδο μέσα στο γήπεδο και έξω από αυτό να κάνει φιλανθρωπίες; Επειδή χαρίζει κάποια χρήματα που δεν του χρειάζονται, εξασφαλίζει και αμνηστία για ότι έκανε;

Οι οπαδοί του Ολυμπιακού όταν είχαν το Ρίμπο τον αποθέωναν. Και δικαίως καμάρωναν όταν σε όποιο γήπεδο και αν έπαιζε τον χειροκροτούσαν οι αντίπαλοι οπαδοί, τουλάχιστον οι υγειώς σκεπτόμενοι. Θυμάμαι μια φορά σε ΑΕΚ-Ολυμπιακός που γίνεται αλλαγή ο Ρίμπο και τον χειροκροτεί όλο το ΟΑΚΑ. Ένας ανεγκέφαλος του πέταξε ένα μπουκάλι νερό και οι διπλανοί του έπεσαν να τον φάνε, τον παρέδωσαν στην αστυνομία, συνελήφθη και η ΠΑΕ του αφαίρεσε το εισιτήριο διαρκείας. Το ίδιο συμβαίνει και τώρα, παντού σχεδόν (πλην Καραϊσκάκη) εισπράττει χειροκρότημα από τους περισσότερους.

Και λοιπόν;

Κατανοώ την επίθεση που δέχεται και συμφωνώ ότι η εμμονή του με τα μπλουζάκια κλπ. είναι εκνευριστική για έναν οπαδό του Ολυμπιακού που δεν δέχεται να του θυμίζει ένας πρώην παίκτης του την τεσσάρα. Κι εγώ έχω δει πρώην παίκτες της ΑΕΚ να μας βάζουν γκολ και να μας κάνουν κωλοδάχτυλα και ξέρω πόσο μίσος προκαλεί αυτό. Η διαφορά εδώ είναι ότι ο Ρίμπο δεν έχει μένος εναντίον του Ολυμπιακού ή των οπαδών του, αλλά εναντίον της διοίκησης του Ολυμπιακού και ό,τι αισχρό και απεχθές αυτή πρεσβεύει.

Τον είδαμε και απέναντι στους προπονητές του όποτε τον έκαναν αλλαγή.

Διαφωνώ όμως με την πρακτική του Ρίμπο γιατί έτσι συσπειρώνει τους οπαδούς του Ολυμπιακού μαζί με τη διοίκηση και ουσιαστικά βγάζει τον Κόκκαλη πιο δυνατό. Γιατί ο Κόκκαλης είναι τόσο δυνατός και δικτυωμένος σε όλα τα υπόλοιπα που κινδυνεύει μόνο από την εσωτερική του αντιπολίτευση (Θύρα 7 κλπ). Έχει καταφέρει λοιπόν ο Ρίμπο άθελά του, αντί οι οπαδοί του Ολυμπιακού να αναζητούν ευθύνες για την κακή αγωνιστική εικόνα της ομάδας τους στο φετινό πρωτάθλημα (και δεν μιλάω μόνο για την τεσσάρα), να συσπειρώνονται αμυνόμενοι και να επιδίδονται σε κοκορομαχίες άνευ ουσίας.

Δεν με αφορά το συγκεκριμένο.

Και με τον τρόπο αυτό κανένας οπαδός του Ολυμπιακού δεν θα δώσει καμία σημασία στα χθεσινά λεγόμενά του, ότι όσο ήταν στον Ολυμπιακό άκουγε εκ των έσω ότι υπήρχε "προστασία" από ανθρώπους της ΕΠΟ, παρόλο που όλοι οι υπόλοιποι γνωρίζουμε καλά ότι είναι μεγάλες αλήθειες.

Τώρα έπιασες το χείριστο. Είναι ο Rivaldo 3 χρόνια στον ΟΦΣΠ και ακούει ακούει ακούει, αλλά δεν λέει τίποτα. Μόλις αλλάζει ομάδα και χάνει το πρωτάθλημα με περιπετειώδη τρόπο (και διφορούμενο τρόπο είναι αλήθεια), τα "βγάζει" όλα στην φόρα!!! Αυτή είναι συμπεριφορά μικρού ανθρώπου (επαναλαμβάνω). Αν είσαι μάγκας πεσ'τα όταν τα έμαθες ρε παίχτουρα και όχι κατόπιν εορτής.

Αλλά θα σου πω και το εξής: εμένα δεν με ενοχλεί η συμπεριφορά του γάβρου με την ένσταση, καθώς ΟΛΟΙ θα έκανα το ίδιο στην θέση του. ΟΛΟΙ. Αυτό που με ενοχλεί, είναι που άλλα δήλωναν παλαιότερα και άλλα τώρα (τα παιχνίδια πρέπει να κερδίζονται στο γήπεδο). Και αυτό είναι πράγματι καταγκιοζλίκι από την μεριά του Ολυμπιακού!

Link to comment
Share on other sites

Ασφαλώς. Η συμπεριφόρά αυτή είναι από αντισυναδεφική και αντιδεοντολογική εώς άτιμη (ειδικά το video είναι εξοργιστικό). Είναι κατακριτέα απ'όποιον και αν γίνετε. Χίλιες φορές να βλέπω παίχτες μικρότερης αξίας που δεν πέφτουν μόλις φυσήξει ο Βαρδάρης, παρά τον Rivaldo και τους ομοίους του (σε συμπεριφορά εννοώ).

Όχι ρε Theo, καμμία σχέση. Συμφωνώ με τη θέληση σου αλλά δεν έχει να κάνει με τον χαρακτήρα 100%

Όλη η λατινική Αμερική ξέρουμε οτι έχει την pooστιά στο παιχνίδι της (κρυφές αγκωνιές, τραβήγματα, πατήματα, πιασίματα κλπ. Η Γερμανική σχολή το αντίθετο, και λοιπόν? Όλοι οι Γερμανοί ποδοσφαιριστές είναι καλοί χαρακτήρες??Kαι όλοι οι λατίνοι καθίκια??? Όχι βέβαια!!

Συμφωνώ με το σκεπτικό του Wisdom πάνω σε αυτό. Στη μπάλα δεν έχει savoir vivre, το επιβεβαιώνει και η φάση του αιώνα πάνω στο ζήτημα, το "χέρι του Θεού" του Μαραντόνα, σε εκείνο το μουντιάλ.

Link to comment
Share on other sites

Όχι ρε Theo, καμμία σχέση. Συμφωνώ με τη θέληση σου αλλά δεν έχει να κάνει με τον χαρακτήρα 100%

Όλη η λατινική Αμερική ξέρουμε οτι έχει την pooστιά στο παιχνίδι της (κρυφές αγκωνιές, τραβήγματα, πατήματα, πιασίματα κλπ. Η Γερμανική σχολή το αντίθετο, και λοιπόν? Όλοι οι Γερμανοί ποδοσφαιριστές είναι καλοί χαρακτήρες??Kαι όλοι οι λατίνοι καθίκια??? Όχι βέβαια!!

Συμφωνώ με το σκεπτικό του Wisdom πάνω σε αυτό. Στη μπάλα δεν έχει savoir vivre, το επιβεβαιώνει και η φάση του αιώνα πάνω στο ζήτημα, το "χέρι του Θεού" του Μαραντόνα, σε εκείνο το μουντιάλ.

E καλά με τον Καραγκούνη στην ομάδα σου τι θα'λεγες ;;;

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...