Jump to content
  • Welcome to our whiskyforum

    Dear Guest,

    On behalf of whiskyforum.gr and Hellenic Malt Whisky Society, we would like to thank you for visiting our forum. Feel free to navigate to our forum and enjoy content and topics. Always remember that our forum is free for all and if you share the same passion or you just want to be informed about whisky, you are more than welcome to join us!

    forum21.png

    Slainte!

Ερωτήσεις για συγκεκριμένες εμφιαλώσεις και αγορές


Recommended Posts

Προσωπικά δεν έχω ιδέα απο αγοραπωλησίες, καθώς δεν είμαι ούτε συλλέκτης ούτε συμμετέχω σε δημοπρασίες, ότι διαθέτω είναι προς κατανάλωση, οπότε αστειευόμουν. Κάνε λίγο υπομονή και θα λάβεις κι άλλες απαντήσεις, ώστε να αποκτήσεις πιο ολοκληρωμένη γνώμη.

Link to comment
Share on other sites

Guest Malt teaser
2 minutes ago, mitsubae said:

Πεντακόσα ευρώ? Ένα στρέμμα χωράφι με ελιές αγοράζεις με πεντακόσα ευρώ.....  

Δεν υπάρχει αυτό που λες. Που τα πουλάνε τόσα να πάω να αγοράσω μερικά;

Link to comment
Share on other sites

52 minutes ago, Kostakaros said:

Ρε παιδιά ποιος ο λόγος να σας κοροιδέψω σας λέω ότι μου είπε ο τύπος εκείνος. Τώρα αν στην συνέχεια έκανε πίσω και δεν το αγόραζε δεν το ξέρω αυτό. Αλλά ήθελε να δώσει τόσα λεφτά αυτό είπε. Κάποιος γνώστης να μου πεί τη χρονολογία του στο περίπου και πόσο θα το αγόραζε ας πούμε να δώ αν αξίζει να μπώ στο κόπο.

Φίλε @Kostakaros κανείς δε λέει ότι μας κοροϊδεύεις! 

Ότι πιο κοντινό σε αυτό που έχεις αναρτήσει είναι εδώ, αλλά χωρίς τιμή

https://www.thewhiskyexchange.com/p/574/johnnie-walker-black-label-bot1960s

Αν θεωρήσουμε ότι είμαστε εκεί (δεν υπάρχει κάποια ένδειξη στο μπουκάλι) τότε μιλάμε για κάτι τέτοιο

https://www.whiskyauctioneer.com/lot/019019/johnnie-walker-black-label-12-year-old-1960s

όπου το βρήκα μέχρι και 155 λίρες, ανάλογα το auction site. Τα 150 είναι οκ (θεωρώ) τα 500 όχι. Παίζει βέβαια ρόλο η κατάσταση του μπουκαλιού κλπ κλπ κλπ. Ελπίζω να βοήθησα.

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, charkyriak said:

Μπες στον κόπο να ξαναβρεις αυτόν που σου έδινε τα πεντακοσα

Ήρθε η κόρη στη ζωή σου και απέκτησες χιούμορ μπαγασάκο.....

Link to comment
Share on other sites

43 minutes ago, Kostakaros said:

Πάντως η πρώτη απάντηση το να το πιούμε ήταν η καλύτερη πρόταση νομίζω.. αν είναι διατηρημένο θα έχει διαφορά με τα σημερινά μεγάλη.

Η πρόσφατη εμπειρία μου με ένα Glenlivet 12 bottled 1970, δείχνει (για μένα) ότι τότε έφτιαχναν λιγάκι διαφορετικά whisky. Ότι και να αποφασίσεις, δικό σου είναι. Απλά η χαρά του να μοιράζεσαι ένα μπουκάλι (στα πλαίσια που αντέχεις οικονομικά και δεν σε απασχολεί) δεν εκτιμάται με χρήματα.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Kostakaros said:

Παιδιά σας ευχαριστώ πάρα πολύ.

Με βοηθήσατε αρκετά και εγώ τόσο το κοστολόγιζα.. βέβαια είδα σε αυτά που στείλατε αγοράστηκαν στα 60 ευρώ κοντά αυτό δεν έχει και προσεγμένες ετικέτες κλπ..

Πάντως η πρώτη απάντηση το να το πιούμε ήταν η καλύτερη πρόταση νομίζω.. αν είναι διατηρημένο θα έχει διαφορά με τα σημερινά μεγάλη.

Φίλε όπως αναφέρεται παραπάνω πρόκειται για τον πρόδρομο τού JW 12yo Black Label και είναι πρίν τα 1970 (τότε άλλαξε η ετικέτα σε 12yo) τις τιμές που αναφέρθηκαν δυστυχώς το δικό σού δεν θα τις πιάσει γιατί δεν είναι σε καλή κατάσταση για ένα συλλέκτη (λείπει ολόκληρη η κυρίως ετικέτα και μικρή ετικέτα είναι σκισμένη) οπότε απόλαυσε το 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Kostakaros said:

Μπήκα στο κόπο να το ψάξω διότι κατα τύχη το είχε δεί κάποιος στ μαγαζί ενός φίλου μόλις το είχαμε παραλάβει και μας είχε πει να το αγοράσει με 500 ευρω μάλιστα και δεν το δώσαμε διότι με την επιμονή που είχε θεώρησαμε οτι ίσως αξίζει πολλά τι να πω

για 500 και δώρο την πεθερά μου του έδινες

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Kostakaros said:

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά. Δηλαδή δεν αξίζει να το δώσω εννοείς ; 

Μπήκα στο κόπο να το ψάξω διότι κατα τύχη το είχε δεί κάποιος στ μαγαζί ενός φίλου μόλις το είχαμε παραλάβει και μας είχε πει να το αγοράσει με 500 ευρω μάλιστα και δεν το δώσαμε διότι με την επιμονή που είχε θεώρησαμε οτι ίσως αξίζει πολλά τι να πω...αν κ εγώ με ότι ξέρω δν θα το κοστολογούσα πάνω απο 150 τώρα με αυτά που λέτε καταλαβαίνω οτι πάει πολύ πιο κάτω. Για αυτό και απευθήνθηκα εδώ να δώ τι γίνεται.

Ενδεχομένως κακώς δεν το δώσατε σε εκείνον που προσέφερε τόσα. Η αλήθεια είναι ότι συνήθως τα blend δεν πιάνουν υψηλες τιμές ασχέτως χρονιάς εμφιάλωσης. Εκτός από κάποιες περιπτώσεις. Δεν έχω ασχοληθεί πολύ με blend για να σου δώσω μια έγκυρη συμβουλή. Όμως θα μπορούσα να σου πω να το κρατήσεις λίγο ακόμα. Αυτό γιατί αν θελήσεις να ασχοληθείς με τον χώρο, αν σου αρέσει το ουίσκι, πρώτα θα πάρεις κάτι νεότερο και μετά θα καταναλώσεις αυτό για να έχεις μέτρο σύγκρισης. 

Αν πάλι δεν θες βάλτο σε μία αγγελία εφημερίδα και περίμενε. Δε χαλάει οπότε μένει και αν πουληθεί πουλήθηκε αν όχι το καταναλώνεις όποτε θες. 

Απλά είναι από εκείνα που απευθύνονται σε πολύ εξειδικευμενους συλλέκτες με την έννοια ότι ψάχνουν κάτι πολύ συγκεκριμένο. Αλλιώς δεν είναι από εκείνα που θα συγκινησουν άτομα που ασχολούνται πιο πολύ με το malt whisky που είναι αυτό που βρίσκεται στο επίκεντρο του ενδιαφέροντος. 

Link to comment
Share on other sites

Έλα ένα βράδυ σε μια συνάντηση μας και φέρτο μαζί. 

Θα το ψηφίσουμε ως το καλύτερο της βραδιάς οπότε θα απολαύσεις το γεύμα σου δωρεάν, όπως συνηθίζεται στις συναντήσεις μας. 

Υγ θα κάνουμε τα στραβά μάτια για τον κανόνα νούμερο τρεις χιλιάδες εξακόσια πενήντα δύο που λέει ότι νέο μέλος δεν φέρνει μπουκάλι στην πρώτη συνάντηση που έρχεται...... 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, mitsubae said:

Έλα ένα βράδυ σε μια συνάντηση μας και φέρτο μαζί. 

Θα το ψηφίσουμε ως το καλύτερο της βραδιάς οπότε θα απολαύσεις το γεύμα σου δωρεάν, όπως συνηθίζεται στις συναντήσεις μας. 

Υγ θα κάνουμε τα στραβά μάτια για τον κανόνα νούμερο τρεις χιλιάδες εξακόσια πενήντα δύο που λέει ότι νέο μέλος δεν φέρνει μπουκάλι στην πρώτη συνάντηση που έρχεται...... 

Αμάν, Άστον άνθρωπο να το ψάξει. Αναλόγως τα χρήματα μπορεί να το δώσει και να πάρει ένα πολύ καλό malt. 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Kostakaros said:

Παιδιά όπως φαίνεται θα το τιμήσουμε με παρέα. Δεν ξέρω που κάνετε συνάντηση κλπ εσείς νέος είμαι στο site. Ευχαριστώ για τις πληροφορίες πάντως.

Αφού είσαι Αθήνα και θέλεις και σε ενδιαφέρει το ουίσκι τότε περίμενε λίγο όταν τα παιδιά κανονίσουν κάποια συνάντηση να τούς γνωρίσεις και από κοντά (λίγο τρομακτικές ασχημοφατσες??) και να κάνετε μια δοκιμή ουίσκι τού τότε και τού σήμερα ?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 months later...
  • 2 weeks later...
  • mallios changed the title to Ερωτήσεις για μπουκάλια , πληροφορίες και αγορές
  • DMTK changed the title to Ερωτήσεις για συγκεκριμένες εμφιαλώσεις και αγορές

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...