Jump to content
DMTK

Whisky Live Athens 2019

Recommended Posts

3 hours ago, Wisdom said:

Είναι WhiskyLive γμ την πτν μου, δεν μπορούμε να λείπουμε εμείς!!!!

Σωστά το λες, μόνο που στο προηγουμενο μου μήνυμα εξήγησα ακριβώς το γιατί μπορούμε να λείπουμε, ή έστω αν θες γιατι δεν θα πάω εγώ, γιατί είναι WhiskyLive μόνο κατ'όνομα και όχι στην ουσία.

Πρωί πρωί να γράφεις για το Whisky Live Athens 2019

Πάμε λοιπόν....

Η πιο τρελή παρέα της Αθήνας, Ελλάδας, Ευρώπης, Ρουάντα - Μπορούντι, Ζαίρ και Τιμόρ Λέστε ξαναχτύπησε. Επειδή φύγαμε νωρίς για να κάνουμε κάθετο tasting στον Θανάση με κάτι κεμπάπ (ζέσταμα για την Κυριακή) ελπίζω ο @tomy να το χτύπησε το μπουκαλάκι.

Στα θετικά:

• για μια ακόμα φορά η φιλοξενία των διοργανωτών και φίλων Σέργιου και Τερέζας ήταν πολύ ζεστή προς όλους μας και τελικά η Ελλάδα είναι πολύ μικρή, όλοι γνωστοί βγήκαμε
  • καταπληκτικός τύπος ο Simon Rosario, φιλόξενος, τα είπαμε (όλοι μας) για αρκετή ώρα και το σημαντικότερο, τα ήπιαμε όλοι μας σχεδόν όλα (ελπίζω).
  • το line up αρκετό για κάποιους που που κάνουν εισαγωγή στο whisky αλλά και για άτομα που ήθελαν να δοκιμάσουν αρκετές και διαφορετικές μάρκες ή είχαν να πληρώσουν κάποια επιπλέον drams
  • ο χώρος πολύ όμορφος και ζεστός,κράταγε τον κόσμο κοντά χωρίς να υπάρχουν μεγάλα κενά και βοήθαγε αρκετά στο να γυρίζουμε ανάμεσα στους εκθέτες χωρίς να υπάρχει συνωστισμός
  • προσωπικό σχόλιο τώρα, χάρηκα πάρα πολύ που γνώρισα τον Γ. Παπαδογούλα και από κοντά, δικαίωσε 100% την εξαιρετική εικόνα που είχα σχηματίσει για αυτόν και ελπίζω να τα πούμε ξανά και σύντομα
  • το line up του Simon στο Rare Auld θα έλεγα πολύ καλό και προσωπικά με κέρδισε το Lochside. (τα δοκιμάσαμε όλα?? ... κανείς δεν ξέρει, δεν λέμε) 

Στα αρνητικά:

• δεν ξέρω αν είναι θέμα "αρχών", policy του WL αλλά χώροι σαν τον χτεσινό προσωπικά δεν με εμπνέουν και δεν καταλαβαίνω γιατί επιλέγονται. Δεν έχω πάει σε πολλά τέτοια event αλλά θα το ξαναγράψω. Το ροκ / παρεΐστικο και όμορφο κλίμα που δημιουργούν χώροι σαν το Moondog's στην Κύπρο, πιστεύω ότι ταιριάζει πιο πολύ. Λειτουργικότατος ο χώρος στο Μ.Β., γνωστός από πολλές εκδηλώσεις εκεί, αλλά θα ήθελα κάτι πιο ροκ. Θεωρώ ότι το Μ.Β. ήταν το πιο μεγάλο λάθος για εμένα αφού (αν μπορεί να γίνει κατανοητός) είναι ένας πολύ όμορφος χώρος, έκανα θετικότατα σχόλια (σαν χώρο) ΑΛΛΑ δεν είναι whisky χώρος.
  • Το πιο πάνω σχόλιο μάλλον είναι και γενικότερο θέμα αφού δεν ξέρω αν υπάρχουν χώροι άλλοι από ξενοδοχεία ή εκθεσιακά κέντρα για τέτοιες εκδηλώσεις (το Hilton νομίζω είναι πιο καλό).
  • Το Line up για εμάς που ασχολούμαστε λιγάκι πιο πολύ με το whisky ήταν φτωχό (αλλά αυτό το ξέραμε) ή θα μπορούσαμε να το πούμε μέτριο αφού μας δόθηκε η δυνατότητα να δοκιμάσουμε και whisky από αρκετά μέρη του κόσμου
  • αν θεωρήσουμε ότι η Ελλάδα έχει κάποια "σκηνή" του whisky η πάει να την δημιουργήσει, αρκετός κόσμος έλειπε και μιλάω και για εταιρίες και για "ομάδες φίλων". Το γιατί είναι θέμα των διοργανωτών να το λύσουν.

Ισοζύγιο:

• θετικό (έστω και ελάχιστα) λόγω της παρέας μας που δεν άφησε να φανούν πολύ οι ελλείψεις. Προσωπικά το διασκέδασα και νομίζω ότι το whiskyforum έδωσε μια αυθόρμητη, χαλαρή και χαβαλέ παρουσία
  • ΔΕΝ είναι μία εκδήλωση την οποία θα την θυμάμαι. Πήγαμε, διασκεδάσαμε, οκ...μέχρι εκεί
  • του χρόνου αν γίνει πάλι, θα πρέπει διοργανωτές, εταιρίες και λοιποί εμπλεκόμενοι (άμεσα ή έμμεσα) να αποφασίσουν τι ακριβώς θέλουν να κάνουν.
  • συναισθηματικά ορμώμενος, το πρώτο malt που δοκίμασα ήταν από High Coast, το Hav το οποίο σημαίνει θάλασσα στα Σουηδικά. Μου άρεσε. Πιο πολύ από το Timmer και ας είναι καπνιστό το τελευταίο.

Overall σχόλιο

• θα ήθελα να δω το forum ή την Society να συμμετέχει σε ένα τέτοιο event και νομίζω ότι του χρόνου ή όποτε ξαναγίνει μπορούμε να έχουμε μια προσεγμένη παρουσία είτε με κάποιο stand είτε με κάποια παρουσίαση (όπως οι φίλοι μας στην Κύπρο - όχι master class φυσικά).

To παρόν έδωσαν

@tomy @Wisdom @SimoG @sir mihas @Ρένα @DMTK @DUCATI13 @Don Corleone @thanasist και η αφεντομουτσουνάρα μου (ξέχασα κάποιον??)

Νοερή συμμετοχή από Glasgow, Springburn Castle, ο καλός μας φίλος Tomas Karlsson ο οποίος χτες πρέπει να φτερνιζόταν όλη την ώρα.

• Like 1
  • Thanks 3

ΛΧαίρομαι..

Να σημειώσω μόνο το εξής..ή θα έχουν εισιτήρια στα ύψη και ποικιλία για προχωρημένους ή θα είναι ένα event γνωριμίας με το whisky. Κάλλιστα μπορεί να είναι και τα δύο και αυτό θα ήταν το ιδεατό..

Εδώ όπως αποδείχθηκε είχαμε ποικιλία για "γνωριμία" με εισιτήρια για ψαγμένους.

Το κακό είναι ότι αντιμετωπίζουν το whisky ως είδος πολυτελείας..ενώ δεν θά'πρεπε..

Το θετικό και για μένα είναι ότι το whiskylivethessaloniki (με τα οποία προβλήματα) προχωράει μπροστά έστω και με ρυθμό στράτα στρατουλα...

• Like 1

4 hours ago, ioannis said:

Εδώ όπως αποδείχθηκε είχαμε ποικιλία για "γνωριμία" με εισιτήρια για ψαγμένους.

Το κακό είναι ότι αντιμετωπίζουν το whisky ως είδος πολυτελείας..ενώ δεν θά'πρεπε..

Το θετικό και για μένα είναι ότι το whiskylivethessaloniki (με τα οποία προβλήματα) προχωράει μπροστά έστω και με ρυθμό στράτα στρατουλα...

Να ξεκινήσω από το τελευταίο. Ισχύει και ο λόγος που ισχύει είναι περίπου ίδιος με την πλατεία Νεάς Σμύρνης στην Αθήνα. Έχει δικό της κοινό, χαρακτήρα και φανατικούς που δεν την αλλάζουν. Οπότε δουλεύει όχι σαν μια σειρά από μαγαζιά, αλλά σαν μία οντότητα συνολική. Το ίδιο είναι ή έτσι φαίνεται και με την πόλη της Θεσσαλονίκης και το whisky. Η Αθήνα είναι πολύ πιο μεγάλη, οι εμπλεκόμενοι και τα συμφέροντα περισσότερα και κάπου (όπως σε πολλά άλλα) δείχνει δεινοσαυρισμό.

Στο πρώτο, θα διαφωνήσω. Δεν είχαμε ποικιλία για ψαγμένους. Γενικά το Line up ήθελε δουλειά 

Το δεύτερο δεν ξέρω αν ισχύει ή όχι, απλά νομίζω ότι η επιτυχία volume από συμμετέχοντες θέλει συνεχή διαχείριση. Δεν ξέρω τι και πως επικοινωνούν οι διοργανωτές, αλλά πιστεύω ότι στο συγκεκριμένο Industry χρειάζεται διαρκής επαφή. Αν επικοινωνείς με τις εταιρίες (δεν το ξέρω - υπόθεση εργασίας κάνω) μόνο για το event και όχι καθόλη την διάρκεια του χρόνου, κάπου η οργάνωση χωλαίνει.  

Όπως έχω ξαναγράψει, ήμουν, είμαι και θα είμαι θετικός σε αυτά τα event. Το όνομα είναι βαρύ, το Whisky Live είναι τεράστια εκδήλωση, οπότε πρέπει οι άμεσα εμπλεκόμενοι να αποφασίσουν. Θέλουνε Whisky Live η όχι. Αν το θέλουνε, τότε θα το κάνουνε καλό. 

Μα αυτό λέει ο @ioannis...πως το Line up ήταν εισαγωγικό και οι τιμές όχι αντιπροσωπευτικές του line up (δηλαδή υψηλότερες)

Στην τελευταία πρόταση "θέλουμε...θέλουνε" μπερδεύτηκα

• Thanks 1

18 minutes ago, mallios said:

ποικιλία για "γνωριμία

18 minutes ago, mallios said:

εισιτήρια για ψαγμένους

Μάλλον το διάβασες φευγαλέα...

Από την παρουσίαση ακόμα του όλου γεγονότος στο πολυτελές πάει...αλλά αυτή είναι και η άποψη του μέσου πολίτη και του κράτους. Πολλά νέα μέλη αυτό λένε...δεν περισσεύουν για whisky..ακριβά γούστα κλπ. Εγώ που δεν πληρώνω την τάδε αστεία μπύρα 5 ή 6 ή 7 ευρώ σε μία έξοδο (μέσα στα ντουμάνια..είναι hot θέμα) και θα προτιμήσω ένα μπουκάλι το μήνα ή και περισσότερο μεγαλύτερη οικονομία κάνω. Τα γράφω αυτά γιατί πιστεύω είναι θέμα φιλοσοφίας και αντιμετώπισης. Αν τους ένοιαζε το whisky θα φρόντιζαν οι εκδηλώσεις να έχουν αυτή την κατεύθυνση. Να μάθει ο κόσμος να εκτιμάει το whisky και ότι είναι για όλους και όχι μόνο για τα χοντρά πορτοφόλια.

Σαφώς είμαι υπέρ..αλλά πιστεύω χρειάζεται αλλαγή πλεύσης...και όπως καταλάβαμε όλοι δεν είναι θέμα του Whisky Live.

• Thanks 1

3 hours ago, charkyriak said:

Στην τελευταία πρόταση "θέλουμε...θέλουνε" μπερδεύτηκα

Σορρυ... διορθώθηκε.

3 hours ago, ioannis said:

Μάλλον το διάβασες φευγαλέα...

Τα γράφω αυτά γιατί πιστεύω είναι θέμα φιλοσοφίας και αντιμετώπισης. Αν τους ένοιαζε το whisky θα φρόντιζαν οι εκδηλώσεις να έχουν αυτή την κατεύθυνση. Να μάθει ο κόσμος να εκτιμάει το whisky και ότι είναι για όλους και όχι μόνο για τα χοντρά πορτοφόλια.

Σαφώς είμαι υπέρ..αλλά πιστεύω χρειάζεται αλλαγή πλεύσης...και όπως καταλάβαμε όλοι δεν είναι θέμα του Whisky Live.

Σωστός. Τώρα που το ξαναβλέπω είχε άλλο νόημα το Post σου. Sorry. Συμφωνώ στην δυσαναλογία τιμής και προσφοράς ποικιλίας. Απλά να τονίσω ότι εμείς δεν ξέρουμε πως διαμορφώθηκε η τιμή σε αυτά τα επίπεδα και φυσικά το ποια εκπτωτική πολιτική υπήρξε προς forum / clubs etc (ξέρουμε τι υπήρχε για εμάς σαν forum και το τι αντιμετώπιση είχαμε όσοι πήγαμε - προσωπικά ένα μεγάλο ευχαριστώ).

Το τελευταίο σχόλιο δεν το καταλαβαίνω 100%. Είναι και θέμα του Whisky Live αφού αυτοί είναι οι διοργανωτές. Αν το σχόλιο σου αναφέρεται σε όσους (εκτός υπευθύνων Whisky Live) επέλεξαν να απουσιάζουν, τότε είναι μεγάλη η συζήτηση. Προσωπικά, επειδή δεν εμπλέκομαι στην διοργάνωση, με αφήνει παγερά αδιάφορο το τι και ποιος θέλει ή δεν θέλει. Εγώ σαν Γιάννης και (όσο μου αναλογεί) σαν whiskyforum θέλω ένα σωστό Whisky Live.

On 12/13/2019 at 8:18 AM, mallios said:

θετικό (έστω και ελάχιστα) λόγω της παρέας μας που δεν άφησε να φανούν πολύ οι ελλείψεις

Επικεντρώνομαι σε αυτό! Ήταν απλά, μια ακόμη ευκαιρία να βρεθούμε σαν παρέα και τέτοιες ευκαιρίες ΔΕΝ τις χάνω. Οι όποιες οργανωτικές αδυναμίες, εξουδετερώθηκαν από την καλή παρέα. Σας ευχαριστώ όλους! 

• Like 1
  • Thanks 1

O Ιταλός αστυνομικός επιθεωρητής, πρώτος από αριστερά δίπλα στον @DMTK, που κλέβει την παράσταση με την γοητεία του, ποιός είναι ??? :laugh1: Του πάει το Macallan......

• Haha 1

18 minutes ago, Celtic said:

O Ιταλός αστυνομικός επιθεωρητής, πρώτος από αριστερά δίπλα στον @DMTK, που κλέβει την παράσταση με την γοητεία του, ποιός είναι ??? :laugh1: Του πάει το Macallan......

le-gendarme-de-saint-tropez-10.jpg

• Haha 1