Jump to content
  • Welcome to our whiskyforum

    Dear Guest,

    On behalf of whiskyforum.gr and Hellenic Malt Whisky Society, we would like to thank you for visiting our forum. Feel free to navigate to our forum and enjoy content and topics. Always remember that our forum is free for all and if you share the same passion or you just want to be informed about whisky, you are more than welcome to join us!

    forum21.png

    Slainte!

06 October 2019 - HMWS welcomes SMWS


Recommended Posts

1. ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΤΕ !!!

2. Σε ποιά ταβέρνα (δεν) πήγατε???

3. Αυτό το φουσκωτό ζυμωτό που φαίνεται στις φωτό είναι τυροπιτάρι ??? Το ζητήσατε στα κάρβουνα ???

4. Μετά από τόσα ουίσκια και κρασά στο Κτήμα Λαζαρίδη, πλακώσατε κι άλλα κρασά κει πέρα ???? Ρε δεν υπάρχετε τελικά....

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Celtic said:

Αυτό το φουσκωτό ζυμωτό που φαίνεται στις φωτό είναι τυροπιτάρι ??? Το ζητήσατε στα κάρβουνα ???

4. Μετά από τόσα ουίσκια και κρασά στο Κτήμα Λαζαρίδη, πλακώσατε κι άλλα κρασά κει πέρα ???? Ρε δεν υπάρχετε τελικά....

τυροπιτάρι στο τηγάνι

γενικά το πρόγραμμα είχε ως εξής: Ουίσκι-μπινελίκια-ουίσκι-μπινελίκια-κρασί-διάλειμμα για ένα γεμάτο πιάτο από το μπουφέ-ουίσκι-κρασί-διάλειμμα για ένα μικρότερο πιατάκι από το μπουφέ-ουίσκι-ορεκτικά στη ταβέρνα-κρασί-πρησμένο τυροπιτάρι-κρασί-μπριζόλίδια-κρασί-σόδα στο σπίτι...:p

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καμιά φορά μπορεί να αναρωτιέται κανείς, γιατί τόση σπατάλη προσωπικού χρόνου και γιατί τόσα προσωπικά έξοδα; Ειδικά όταν δεν είμαστε επαγγελματίες, ήτοι δεν περιμένουμε να ζήσουμε απ' αυτό ή να αποκομίσουμε κάποιο όφελος. Η απάντηση είναι απλή και νομίζω ότι δόθηκε (και) σήμερα! Όταν βλέπεις να ανταποκρίνονται τόσοι άνθρωποι, πολλοί εκ των οποίων έγραψαν μεγάλο αριθμό χιλιομέτρων, να αναγωρίζουν κάτι ωραίο, να περνούν καλά, να διασκεδάζουν, να ξεχνούν έστω για λίγο τα καθημερινά τους προβλήματα, να χαμογελούν...και όλο αυτό να το εισπράττεις και να νιώθεις ακριβώς το ίδιο και συ. Ε, αυτή είναι η απάντηση! 

Να ευχαριστήσω όλα τα μέλη που ανταποκρίθηκαν στο κάλεσμά μας. Και τους υπόλοιπους που είμαι σίγουρος ότι αν μπορούσαν, θα ήταν μαζί μας.

Τους @Dundonian, @James που βοήθησαν στην προετοιμασία του χώρου - φωτογράφηση του Σαββάτου.

Τους @DUCATI13, @thanasist, @o_koulos για όλη την προετοιμασία (που δε ξέρω αν φάνηκε αλλά μας πήρε αρκετό χρόνο = επιλογή φιαλών, παραγγελία, παραλαβή, τσάντες, κουτιά, πλακέτα, αυτοκόλλητα, banner κλπ...)

Μα πάνω απ' όλα να ευχαριστήσω τον @mallios που είχε την ιδέα για όλο αυτό και κρατούσε τη μπαγκέτα, όλο αυτό το διάστημα ....

IMG-d98867494971bd91cc0b50be8ca43b0e-V.jpg

Κι όμως, υπάρχουμε ωρέ !!! 

  • Like 6
  • Thanks 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, DMTK said:

Μα πάνω απ' όλα να ευχαριστήσω τον @mallios που είχε την ιδέα για όλο αυτό και κρατούσε τη μπαγκέτα, όλο αυτό το διάστημα ....

Αποτέλεσμα εικόνας για mpagketa

Εγώ αυτή την μπαγκέτα κρατούσα. 

Κακά τα ψέματα, εγώ από την Κύπρο, μόνο τηλέφωνα έκανα. Η πραγματική δουλειά έγινε από την ομάδα και φυσικά ανταπέδωσα όσο μπορούσα με κάποιες ωρίτσες το Σάββατο. Να μην ξεχάσουμε να αναφέρουμε και τις 2 γυναικείες παρουσίες (Κυρά Δημήτραινα _ γνωστή και ως Jenny και την Κωνσταντίνα-όχι γνωστή ως Κυρα Λάμπραινα) που πραγματικά εντυπωσίασαν το Σάββατο και προσέφεραν το γυναικείο feeling. (οι άλλοι 3 μαντραχαλάδες δεν  βλέπω να τα καταφέρναμε στην φωτογράφιση χωρίς Jenny / Κωνσταντίνα).

Τίποτα δε είναι τυχαίο σε αυτό τον κόσμο! Και ο Χρίστος Φωτιάδη, Los Globos είναι.

Στα hint της ημέρας, εκεί που όλα συζητούνται σοβαρά (στο τραπέζι) το Μάιο του 2020 κάτι μοναδικό θα γίνει. Υπολογίστε 3-4 μερούλες άδεια (Για Ελλάδα). Τίποτα άλλο δεν λέω. Από κοντά.

Τελικά, αυτή η μοναδική και απίστευτη παρέα, ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Να ευχαριστήσουμε όλα τα μέλη και φίλους / φίλες που ήρθαν και (πιστεύω) περάσαμε μια όμορφη Κυριακή. Αναμένουμε γευστικές σημειώσεις από @Wisdom και @tomy !

tAilW4JQNG4fenANVF8tkY6Kyt4MRLh6pjcZ5zE-  7ueJf-cYkNr9WRKkW4qcua8P2FmE3xJ88C_QLUF-  0EAKJ7Ihwb6z3Xufb3izjG8_HxbWPWXl-pIPYB6b  

 

Cellar  Cask SMWS  Still SMWS   ChFotiadis.jpg

(θα φτιαχτεί εν καιρώ ένα folder με όλες τις φωτό).

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, DMTK said:

Καμιά φορά μπορεί να αναρωτιέται κανείς, γιατί τόση σπατάλη προσωπικού χρόνου και γιατί τόσα προσωπικά έξοδα; Ειδικά όταν δεν είμαστε επαγγελματίες, ήτοι δεν περιμένουμε να ζήσουμε απ' αυτό ή να αποκομίσουμε κάποιο όφελος. Η απάντηση είναι απλή και νομίζω ότι δόθηκε (και) σήμερα! Όταν βλέπεις να ανταποκρίνονται τόσοι άνθρωποι, πολλοί εκ των οποίων έγραψαν μεγάλο αριθμό χιλιομέτρων, να αναγωρίζουν κάτι ωραίο, να περνούν καλά, να διασκεδάζουν, να ξεχνούν έστω για λίγο τα καθημερινά τους προβλήματα, να χαμογελούν...και όλο αυτό να το εισπράττεις και να νιώθεις ακριβώς το ίδιο και συ. Ε, αυτή είναι η απάντηση! 

Να ευχαριστήσω όλα τα μέλη που ανταποκρίθηκαν στο κάλεσμά μας. Και τους υπόλοιπους που είμαι σίγουρος ότι αν μπορούσαν, θα ήταν μαζί μας.

Τους @Dundonian, @James που βοήθησαν στην προετοιμασία του χώρου - φωτογράφηση του Σαββάτου.

Τους @DUCATI13, @thanasist, @o_koulos για όλη την προετοιμασία (που δε ξέρω αν φάνηκε αλλά μας πήρε αρκετό χρόνο = επιλογή φιαλών, παραγγελία, παραλαβή, τσάντες, κουτιά, πλακέτα, αυτοκόλλητα, banner κλπ...)

Μα πάνω απ' όλα να ευχαριστήσω τον @mallios που είχε την ιδέα για όλο αυτό και κρατούσε τη μπαγκέτα, όλο αυτό το διάστημα ....

IMG-d98867494971bd91cc0b50be8ca43b0e-V.jpg

Κι όμως, υπάρχουμε ωρέ !!! 

Πάλι καλά που είχαμε και τον Mallios Jr και τράβαγε φωτό (όσους είχαν βγει έξω) και έχουμε και καμιά φωτό παρέα. @James περιμένουμε και τις δικές σου. Σιγά σιγά... και σήμερα! 😂

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σε ότι αφορά στα αποστάγματα, παρότι το Gathering έχει άλλο χαρακτήρα, πιο χαλαρό και παρεΐστικο (και νομίζω το καταφέραμε) το προσωπικό μου ranking, αν και νομίζω ότι δεν έχει καμία σημασία σε ένα τέτοιου είδους event:

Ranking Code
1 46.57
2 105.21
3 10.164
4 30.103
5 68.20
5 123.22
6 12.27
6 13.67

(ίδιο βαθμός = απόλυτη ισοβαθμία)

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, tomy said:

123.22!!!!!!!!!!!!!!!! the ultimate!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Το σημαντικό είναι ότι υπάρχει... διαφωνία! Ελπίζω να σας άρεσε το Line up, ελπίζουμε του χρόνου ακόμα καλύτερα!

Μιας και μιλήσαμε για το Line up, για όσους δεν το θυμούνται από χτες ή βαριούνται να το ψάξουν (παρότι χαλάει λιγάκι την "μαγεία" και το στυλ της SMWS) να σας ενημερώσουμε και για το Line up.

Code Distillery
10.164 Bunnahabhain 11.y.o. 
12.27 Benriach 9 y.o.
13.67 Dalmore 11 y.o.
30.103 Glenrothes 21 y.o. 
46.57 Glenlossie 24.y.o.
68.20 Blair Athol 11.y.o.
105.21 Tormore 9 y.o.
123.22 Glengoyne 9 y.o.


 

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, thanasist said:

Εγώ δεν έβαλα βαθμούς πάντως :( δε με ρώτησε κανείς 

Να τους κάνεις μήνυση! ή να κάνεις ένσταση και να ζητήσεις να επαναληφθεί το event (αλλά ξεκινώντας από τον μπαρμπαΒασίλη). 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω να κάνω μια πολύ σοβαρή καταγγελία. Τη Κυριακή, πάνω στα διάσπαρτα βαρελάκια που ήταν τοποθετημένα στο χώρο, υπήρχαν πιατελάκια με αποξηραμένα φρούτα, ξηρούς καρπούς, σοκολάτες, κριτσίνια κλπ. Επίσης είχε στηθεί ένας αρκετά μεγάλος μπουφές, με ορεκτικά, τυριά, αλλαντικά, πίτες, κρεατικά κλπ. Ήμουν ο μόνος λοιπόν, που δοκίμαζα τα whiskies χωρίς συνοδεία. Αντίθετα, παρατήρησα ότι όλοι οι δηλωμένοι οχτροί του food pairing (δε λέω γι'αυτούς που δεν έχουν εκφέρει άποψη), δεν προλάβαιναν να γεμίζουν τα πιατάκια τους. Γι' αυτό μη ξανακούσω "σοφιστικέ" απόψεις για το θέμα...γατάκια, ε γατάκια .... 8P

  • Haha 2
  • Wow 1
Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, DMTK said:

Έχω να κάνω μια πολύ σοβαρή καταγγελία. Τη Κυριακή, πάνω στα διάσπαρτα βαρελάκια που ήταν τοποθετημένα στο χώρο, υπήρχαν πιατελάκια με αποξηραμένα φρούτα, ξηρούς καρπούς, σοκολάτες, κριτσίνια κλπ. Επίσης είχε στηθεί ένας αρκετά μεγάλος μπουφές, με ορεκτικά, τυριά, αλλαντικά, πίτες, κρεατικά κλπ. Ήμουν ο μόνος λοιπόν, που δοκίμαζα τα whiskies χωρίς συνοδεία. Αντίθετα, παρατήρησα ότι όλοι οι δηλωμένοι οχτροί του food pairing (δε λέω γι'αυτούς που δεν έχουν εκφέρει άποψη), δεν προλάβαιναν να γεμίζουν τα πιατάκια τους. Γι' αυτό μη ξανακούσω "σοφιστικέ" απόψεις για το θέμα...γατάκια, ε γατάκια .... 8P

Δώσε πόνο μοντίφικα! 

Link to comment
Share on other sites

όποιος δοκίμασε το βερίκοκο το αποξηραμένο , απλά respect!  από τα καλύτερα συνοδευτικά, [για όσους έχασαν την εξήγηση του οικοδεσπότη/φιλοξενούντα κ. Δοξιάδη, το βερίκοκο αυτό ήταν αποξηραμένο χωρίς την χρήση θειώδους, και είχε και αρκετές γεύσεις από ζυμώσεις ....]

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, o_koulos said:

όποιος δοκίμασε το βερίκοκο το αποξηραμένο , απλά respect!  από τα καλύτερα συνοδευτικά,

έχεις δίκιο και δεν είχε καμία απολύτως σχέση με αυτά που κυκλοφορούν στο εμπόριο

29 minutes ago, o_koulos said:

για όσους έχασαν την εξήγηση του οικοδεσπότη/φιλοξενούντα κ. Δοξιάδη, το βερίκοκο αυτό ήταν αποξηραμένο χωρίς την χρήση θειώδους, και είχε και αρκετές γεύσεις από ζυμώσεις ..

κ. Φωτιάδη, το ορθόν. Μπέρδεψες επώνυμο με τόπο καταγωγής :biggrin1:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, DMTK said:

Επίσης είχε στηθεί ένας αρκετά μεγάλος μπουφές, με ορεκτικά, τυριά, αλλαντικά, πίτες, κρεατικά κλπ. Ήμουν ο μόνος λοιπόν, που δοκίμαζα τα whiskies χωρίς συνοδεία. 

Ημουν ο μονος (πονος) που δοκιμαζα μονο τη συνοδεια χωρις τα whiskies. Ας οψονται οι καταχρησεις και οι απερισκεψιες...:rolleyes: 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...